Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące dioram - to właśnie tutaj.

Re: Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Postprzez matejson » piątek, 24 grudnia 2010, 10:48

Spasowanie kolorystyczne Tygryska z podstawką jeszcze mi się nie widzi, ale mam nadzieję, że nad tym popracujesz.
Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Avatar użytkownika
matejson
 
Posty: 2312
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:34
Lokalizacja: Gdynia

Reklama

Re: Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Postprzez ROMAN » sobota, 25 grudnia 2010, 14:34

Masz racje. Na razie jest na sucho, ale następny etap to spasowanie na mokro plus kolorystyka jak i ślady na śniegu dorobię.

pozdrawiam
Avatar użytkownika
ROMAN
 
Posty: 2178
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 13:22

Re: Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Postprzez luck1985 » sobota, 25 grudnia 2010, 14:38

Szacun za Twoje podstawki - z tego co czytam ,to nie tylko ja czekam na jakiś osobny temat z tutorialem - how you make :D
Avatar użytkownika
luck1985
 
Posty: 424
Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2009, 19:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Postprzez ROMAN » piątek, 31 grudnia 2010, 14:01

Witam.
Ponieważ wiele osób na PW zadało mi pytanie o warsztat podstawek z pianki budowlaniej więc odpowiadam warsztatem (pełnym).
By zbudować tego typu podstawki ;

Obrazek

z wykorzystaniem pianki budowlanej potrzebne jest kilka elementów twórczych;

Obrazek

O co chodzi w tego typu podstawkach? Chodzi o to by była lekka, przyjazna w konstrukcji jak i nie przysparzała nadmiernych kłopotów w obróbce docelowej, ale przede wszystkim by miała zróżnicowanie terenu.
Oglądając wiele prac na tym forum doszedłem do wnisku, że są jakby dwie szkoły - "lwowska" i "wileńska" znaczy podstawki typu "skrzynka na pomidory" lub "deska kochenna" I jedna i druga konstrukcja ma swoje uzasadnienie modelarskie, ale by zerwać z szufladkowaniem postanowiłem skrzyżować obie tendencje, ku swojemu zadowoleniu twórczemu i skonstruowałem lekką podstawke ze zdobytych elementów, a są to przede wszystkim krajalnica od górali i balsa która materiałowo i konstrukcyjnie odpowiadająca skrzynkom owocowym, plus oczywiście pianka budowlana.
Więc zaczynamy, najpierw potrzebna jest podstawka czyli cokół:

Obrazek

i reszta elementów wykonawczych:

Obrazek

przynajmniej dwa elementy z balsy ścianek musimy dopasować idealnie co do konta prostego jak i wymiarów podstawki"

Obrazek
Gdy już to mamy przystępujemy do dalszych prac. Okulary to rekwizyt dla "kretów" do których ja się zaliczam.

Obrazek

Teraz wycinamy według wymiaru podstawki przynajmniej dwa formaty ścianek skrzynki
i staramy się te dwie wymiarowe ścianki skleić.

Obrazek

Do tego celu używamy kleju jak widać, ale mnie jeśli myśleć o skuteczności przypadł do gustu ten z prawej.

Obrazek

Teraz trzeba deczko odczekać ale do balsy ten klej jest super.

Obrazek

Ponieważ jak wspomniałem tylko dwa elementy muszą być wynierzone idealnie co do długości jak i pionu a co za tym idzie pozostałe dwa na opak, więc po sklejeniu te dwa niewymairowe obcinamy po sklejeniu do wymiaru.

Obrazek

A teraz pilnikiem, szlifujemy boczki jak w najpiękniej wykończonych kolumnach głośnikowych "sonus faber" czyli na okrągło zwykłym papierowym pilnikiem do paznokci jaki znajdziemy w rupieciach żony czy kochaniej mamuśki.

Obrazek

No i mamy sklejone pudełko z balsy i podstawki czyli po szkole " lwowskiej" i "wileńskiej" szkołę "łódzką" ;o)

Pudło gotowe do zagospodarowania.

Obrazek

Trzeba się posilić, a skoro święta to pierogi :mrgreen:

Obrazek

I dalej do pracy, teraz gwóźdź programu czyli pianka budowlana.

Obrazek

Dajemy ognia.

Obrazek

ale ostrożnie i bez przesady, "romantycznie" i po "męsku" zagospodarowywujemy teren :mrgreen:

Obrazek

mniej więcej do połowy konstrukcji (jakby mniejszej połowy)

Obrazek

Pianka bardzo szybko się rozrasta. Po 2 godzinach jest dwa razy większa niż planujemy ale choć twarda na zewnątrz w środku miękka jak świeże pieczywo. Nie da się z nią teraz pracować więc do zobaczenia za 48 godzin i wtedy ją obrobię bo wyschnie na kość.

Obrazek



pozdrawiam
Avatar użytkownika
ROMAN
 
Posty: 2178
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 13:22

Re: Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Postprzez siara1939 » piątek, 31 grudnia 2010, 20:39

Zakryj klej Roman. ;o)
Dobry tutorial, przyda sie wielu na pewno. Zaowocuje to polepszeniem warsztatow, a o to glownie nam wszystkim chodzi.
Dobra inicjatywa Roman. Za takie rzeczy naleza sie pochwaly. Tak Tobie , jak i Sebastianowi ( Rollingstones ).
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Postprzez luck1985 » piątek, 31 grudnia 2010, 22:07

Dziękujemy,dziękujemy :)
Skąd taki cokół można zdobyć ? Ja chcialem upolować ramke do zdjęć i do tego przykleić ściany :roll:
Avatar użytkownika
luck1985
 
Posty: 424
Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2009, 19:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Postprzez ROMAN » niedziela, 2 stycznia 2011, 12:58

Dzięki za zauważenie tematu i miłe słowa.
Co do cokołu to można taki trafić w sklepach modelarskich, lub jak ja poprosić jakiegoś stolarza co ma frez i już. Może też być drewniana fotoramka bo nie chodzi o kształt tylko o podstawe. Ja tak to sobie po prostu wymyśliłem z tego typu podstawą ale dowolność może być wszoraka co tak kto ma pod ręką.
Ale wracając do podstawki. Po pewnym czasie mamy coś takiego:

Obrazek

Jak widać wyrosło :mrgreen: nawet za bardzo. Znaczy że dajemy ognia nie do połowy wysokości a do 1/3 ale i tak pewnie wyrośnie. Mała ilość pianki pozwoli nam "obskoczyć" i z 10 takich podstawek dlatego najlepiej je robić "na zaś" kilka na raz.
Oczywiście można użyć tu klocek ze styropianu ale ja jako "leniwiec" nie lubię sprzątać po obróbce styropianu miliona styropianowych śmieci. Pianka budowlana nie powoduje w obróbce takiego problemu.

Teraz nożem kuchennym odcinamy nadmiar tego co niepotrzebne. Bardzo łatwo się to robi jak krojenie sera i bez zbytecznych śmieci:

Obrazek

Do wysokości ścianek:

Obrazek

Zauważyliście pewnie że ścianki zostały deczko rozepchnięte przez pianke:

Obrazek

ale to nie problem ponieważ po rozcięciu pianki czyli dopowietrzenie jej w środku, pracuje ona w odwrotnie czyli wstampia się i ścianki wyprostują się same. (niemniej z pianką nie wolno przesadzać)

Teraz możemy nożem kuchennym małym czy dużym jak i skalpelem dowolnie formować teren pod najbardziej zawiłe klimaty kaukazkie :mrgreen:

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam i do zobaczenia. Następnym razem będziemy robić grunt.
Ostatnio edytowano niedziela, 2 stycznia 2011, 13:22 przez ROMAN, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
ROMAN
 
Posty: 2178
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 13:22

Re: Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Postprzez rollingstones » niedziela, 2 stycznia 2011, 13:02

Świetnie Roman - szkoła łódzka jest super. Uwielbiam takie pictoriale. Z niecierpliwością czekam na grunt po Romanowemu
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Postprzez luck1985 » poniedziałek, 3 stycznia 2011, 18:20

Podbije się pod temat - mam King Tigera Dragona 6302 - które friule kupić - ATL 16 czy 22 ?
I oprócz podstawki , mógłbyś w skrócie pokazać z lekkim opisem jak robiłeś śnieg sodą.
Avatar użytkownika
luck1985
 
Posty: 424
Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2009, 19:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Postprzez ROMAN » sobota, 22 stycznia 2011, 14:39

I idąc dalej w warsztacie podstawki mamy produkt wyjściowy, lekko uformowany nożem kuchennym naszej pani. Formowanie do dosłownie minutki z życia modelarza.

Obrazek

Teraz na całość coś bardzo stanowczego znaczy ludzkiego "srajtaśma" :mrgreen:

Obrazek

Bez pędzelka się nie obejdzie.

Obrazek

I moczymy pędzelkiem w towarzystwie sidoluxu.

Obrazek

Teraz kilka małych wynalazków by dioramka miała sens.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bo tak to ma wyglądać.

Obrazek

Ale by to zrobić trzeba siły, pianka jest "miętka" więc nasze widzimisie przebiegnie bez problematycznie.

Obrazek

A tu pewna forma docelowa.

Obrazek

Teraz sasdzimy trawkę. Nie tniemy nożyczkami "Polaka", wyrywamy dobrodziejstwo ręcznie, i podsypujemy piaskiem z ogródka lub piaskownicy. Żadna folozofia. Natura.
Wychodzi coś poniekąt :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

w następnym odcinku będziemy kolorowić nasze zmagania.

pozdrawiam serdecznie
Ostatnio edytowano niedziela, 23 stycznia 2011, 13:17 przez ROMAN, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
ROMAN
 
Posty: 2178
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 13:22

Re: Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Postprzez kitt94 » sobota, 22 stycznia 2011, 15:52

Dzięki Tobie wiem już jak mniej więcej zrobić podstawkę do swojej dioramki :)
kitt94
 

Re: Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Postprzez luck1985 » sobota, 22 stycznia 2011, 16:25

Czyli papier moczymy w sidoluxie - myślałem , że wikolem :D
Ok , czekamy na ciąg dalszy :D
Avatar użytkownika
luck1985
 
Posty: 424
Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2009, 19:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Postprzez ROMAN » sobota, 22 stycznia 2011, 16:48

luck1985 napisał(a):Czyli papier moczymy w sidoluxie - myślałem , że wikolem


To tak naprawdę nie ma znaczena. Ma się kleić i co masz pod ręką to wykorzystuj. Ma być mokre i kleiste, może
być i mąka kuchenna rozwodniona wodą.
Avatar użytkownika
ROMAN
 
Posty: 2178
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 13:22

Re: Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Postprzez Przemek - MaXus » niedziela, 23 stycznia 2011, 13:04

Odnośnie pianki, może komuś się przyda informacja, że w zależności od nagrzania/schłodzenia pojemnika z nią - pianka będzie przy dozowaniu (oraz po stężeniu) bardziej pulchna/zbita.
Oczywiście nagrzewanie/schładzanie bez przesady, np. wkładamy do pojemnika z gorącą wodą lub na dwór, gdy zimno (kilka stopni C).
A od siebie, to dołączam do pochwał Siary, bo niby masa relacji, zdjęć a jak przychodzi do prostego: skleić i pomalować czy pomalować i sklejać, to ciężko już takich "oczywistości" się doszukać.
Wiadomo, że do wszystkiego trzeba podchodzić indywidualnie ale mam tu na myśli schematy.
Avatar użytkownika
Przemek - MaXus
 
Posty: 964
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:11
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Sd. Kfz. 181 KINGTIGER 1/35 DRAGON

Postprzez ROMAN » poniedziałek, 31 stycznia 2011, 06:26

Witam.
Ponieważ tytułowa diorama z tytułu tego wątku została ukończona i obfotografowana zapraszam więc do galerii.

Obrazek

GALERIA : http://pwm.org.pl/viewtopic.php?p=176918#p176918

ten wątek będzie prowadzony dalej ale już tylko w kwesti budowy podstawki.
Avatar użytkownika
ROMAN
 
Posty: 2178
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 13:22

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dioramy - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości