Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące dioram - to właśnie tutaj.

Re: Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Postprzez Jendrass » piątek, 20 czerwca 2008, 14:56

Graty z dioramy, większość ale nie wszystkie.
Obrazek
Ostatnio edytowano piątek, 20 czerwca 2008, 22:58 przez Jendrass, łącznie edytowano 1 raz
http://www.whiteeagle.net.pl
Projekty "C2P "Goerz" "Przyczepy WP 1939"
Avatar użytkownika
Jendrass
 
Posty: 477
Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Polskie miasto Poznań

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Postprzez klajus » piątek, 20 czerwca 2008, 17:12

Szacunek za rozmiary i ilość sprzętu!
O wykonaniu pogadamy ja pokażesz trochę zbliżeń... bo ilość nie znaczy jakość.
Pozdrawiam z mojego brodzika intelektualnego, Paweł Klaja, Fun-sklejacz tworzący rzeczy z gruntu słabe albo przeciętne...
http://pawelklaja.blogspot.com
Tekst roku:
[..] ... więc nie ma go co manieryzmem rodem z "Super modelu" psuć. Modelarstwo redukcyjne to fakty w skali a nie mity i radosna twórczość. ... [...]
Avatar użytkownika
klajus
 
Posty: 1913
Dołączył(a): środa, 24 października 2007, 14:24
Lokalizacja: Jülich/Niemcy

Re: Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Postprzez rampo klops » piątek, 20 czerwca 2008, 21:53

Czekam na dalsze prace.
rampo klops
 

Re: Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Postprzez Jendrass » czwartek, 3 lipca 2008, 18:27

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeden z dziesiątek elementów dioramy... Załoganci jeszcze nie wykończeni więc proszę, weźcie na to poprawkę. Reszta jak widać, w toku.
http://www.whiteeagle.net.pl
Projekty "C2P "Goerz" "Przyczepy WP 1939"
Avatar użytkownika
Jendrass
 
Posty: 477
Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Polskie miasto Poznań

Re: Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Postprzez konrad » wtorek, 29 lipca 2008, 15:50

Proszę mnie dopisać do "zatkanych" z powodu wielkości dioramy ;o)
"Ciesz się, że czujesz ból. To znaczy, że żyjesz"
Gen. Choi Hong-Hi
konrad
 
Posty: 102
Dołączył(a): sobota, 3 maja 2008, 12:29
Lokalizacja: Brzeg

Re: Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Postprzez Widd » środa, 27 sierpnia 2008, 13:01

Witam :) Piękna rzecz z mojego ulubionego klimatu.
Mała poprawka. Ciągnik CP (rozumiem, że powinien być C2P ale nie ma modelu) nie ciągał armaty wz.97.
Widd
 

Re: Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Postprzez Jendrass » środa, 27 sierpnia 2008, 13:45

Widd - czyżbyś już wrócił do kraju ? Chyba byłeś gdzieś zagramanicą co ? Cieszę się, że jesteś bo oglądałem Twoje dioramki bardzo chętnie. Co do CP (C2P) wiem, nie uciągnąłby Schneiderki, powinien być C4P w wersji artyleryjskiej. C2P będzie stał obok jaszcza do 75mm. Widziałeś jaszcz ?
http://www.whiteeagle.net.pl
Projekty "C2P "Goerz" "Przyczepy WP 1939"
Avatar użytkownika
Jendrass
 
Posty: 477
Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Polskie miasto Poznań

Re: Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Postprzez Widd » środa, 27 sierpnia 2008, 14:40

Wróciłem już na stałe i jade z moją długo planowaną dioramką. Masz za to Polskie Fiaty. One by uciągnęły :) Ale ok.
A teraz skocz do Empiku i kup/przeglądnij magazyn "Do broni!" :) Jest w nim kopia "Podręcznika DowódcyPlutonu Strzeleckiego" Cz.1, za miesiąc cz.2 (Mam oryginał z 1939 roku). W nim jest np. tablica z polskimi narzędziami saperskimi (piły, kilofy, nożyce, łopaty, itd.) :)

Pisownia !
Widd
 

Re: Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Postprzez Widd » czwartek, 28 sierpnia 2008, 13:03

Przepraszam, że post po poście. Pozwolę sobie na parę uwag merytorycznych, które pomogą Ci, mam nadzieje w osiągnięciu realizmu. Mam nadzieje, że Ci się przydadzą.

1. Skrzynie amunicyjne powinny mieć napisy. Wojsko Polskie pakowało amunicję następująco: Amunicja karabinowa w łódkach była pakowana w kartoniki, a te do wysokich skrzyń drewnianych. Malowane były na niemno oliwkowy. Na każdej była adnotacja: W górnym rzedzie W_P (pomiędzy literami orzeł). Następnie adnotacja na temat typu amunicji.
To górna ścianka. U dołu ścianki bocznej skrzyni amunicyjnej zamiszczano koncentryczne kółko o odpowiednim kolorze (Czarny, czerwony) w zależności czy amunicja ćwiczebna, czy ostra. Więcej tutaj: http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=340969#341591

2. Wiem, że na dioramie chcesz pokazać przekrój sprzętu pancernego. Pamiętaj jednak, że co jakiś czas usłyszysz, że TKS-D w Tomaszowie nie było. Los obu TKS-D jest nieustalony, jednak wszystko wskazuje że były albo w Modlinie, albo w plutonie rozpoznawczym 10 BK. Tylko uczulam :))))

Pisownia !!!
Xenomorph
Widd
 

Re: Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Postprzez Jendrass » czwartek, 28 sierpnia 2008, 13:35

Los TKS-D ? Obie sztuki, były w dywizjonie rozpoznawczym 10 BKZmot (pluton przeciwpancerny) i brały czynny udział w walkach. Jeden pojazd zdobyli Niemcy pod Skrzydlną, drugi utracono pod Albigową (odpowiednio 5 i 10 września). Bardzo polecam książkę "Dyw. rozp. 10 BK 1938-1939" E.P. Nowaka. Pewnie ją masz :)
Wiem, że tego pojazdu pod Tomaszowem nie było, masz całkowitą rację. Chęć jednak posiadania takiego wozu wymogła pewną "korektę" głównie z sympatii dla polskiej myśli technicznej. Oczywiście jest to naciąganie prawdy historycznej.

Za info o skrzynkach serdecznie dziękuje, jak wrócę w jednym kawałku z Rosji to biorę się do poprawek.
Wszelkie uwagi i porady mile widziane.

Pozdrawiam
http://www.whiteeagle.net.pl
Projekty "C2P "Goerz" "Przyczepy WP 1939"
Avatar użytkownika
Jendrass
 
Posty: 477
Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Polskie miasto Poznań

Re: Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Postprzez Widd » czwartek, 28 sierpnia 2008, 14:16

Z TKS-D jest ten problem, że jedne wspomnienia o nich mówią, a inne zaprzeczają. Najprawdopodobniej był w 10 BK :) Cóż, prawo artysty :D
Czekam z niecierpliwością. na starym PWM pokazywałem jak zrobić dobrego KbURa. Informacja dla Ciebie. Warszawska Panc-Mot. zbierała wszystkie Ury jakie znalazła i na każde 3 etatowe przypadało po jakimś czasie 10 znalezionych :) Więc kilka Urów powinno się pojawić u Ciebie :)
Widd
 

Re: Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Postprzez Jendrass » czwartek, 28 sierpnia 2008, 15:13

O widzisz to jest informacja nie lada ! pamiętam, że coś rzeźbiłeś z urami, przeglądnę jak wrócę. A co do TKS-D i wspomnień no to jeśli oficerowie WP piszą, że był, walczył dowodzony przez tego a tego człowieka, w końcu, że został utracony to chyba oznacza, że w danej jednostce faktycznie figurował :)
http://www.whiteeagle.net.pl
Projekty "C2P "Goerz" "Przyczepy WP 1939"
Avatar użytkownika
Jendrass
 
Posty: 477
Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Polskie miasto Poznań

Re: Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Postprzez Widd » poniedziałek, 3 listopada 2008, 10:13

Skąd masz łuski z działka 37 mm?

Co do skrzynek amunicyjnych. Pomaluj je na nieco ciemniejszy kolor. Na wierzchu musisz dodać napis z typem amunicji. Musi się tam też znaleźć to:
Obrazek
Czarny kolor to amunicja ostra. Czerwony to ćwiczebna. Na wewnętrznej pow. wieka skrzyni musi być instrukcja z fabryki w postaci kartki z tekstem naklejonej pośrodku wieka. Na górze kartki nazwa fabryki np. "Warsztaty Amunicyjne No 1" - wydrukuj :) Poniżej np "Sposób użycia granatów obronnych wz.33"
Wewnątrz skrzynki WP nie były malowane, więc kolor naturalny drewna.
Widd
 

Re: Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Postprzez kapral » poniedziałek, 3 listopada 2008, 14:38

Witam. Zaiste zacne przedsięwzięcie, gratuluje pomysłu. W temacie sprzętu wrześniowego nie będę sie wypowiadał, są na forum lepsi fachowcy. Mam natomiast dwie uwagi odnośnie otoczenia. Na poprzedniej stronce na zdjęciu z góry widać mostek. Wydaje mi się, że jest on jakoś nienaturalnie umieszczony.Odnosi się wrażenie, że wjazd na niego z drogi bitej pojazdem kołowym jest praktycznie niemożliwy. Skręt pod kątem prostym przy tak umieszczonych barierach i braku pobocza przy mostku, nie do pokonania.Ogólne wrażenie "wchodzenia" mostku na drogę. Druga sprawa to płaskość otoczenia. Nie chodzi o jakieś góry, ale teren trawiasty można by troszkę zróżnicować, zawsze to sprawia lepsze wrażenie niż "płaski stół". Życzę powodzenia i pozdrawiam . kapral
kapral
 

Re: Diorama - Tomaszów Lubelski 1939

Postprzez Jendrass » poniedziałek, 3 listopada 2008, 16:10

Szerokość mostka czy kładki jak kto woli wynosi po przeliczeniu 220cm (wymiar wewnętrzny samej "drogi"), czołg czy większe auto raczej by się nie zmieściło ale wóz drabiniasty albo konna bryczka, np. taka
Obrazek
Co do samej techniki wjazdu to nie wiem, nie sprawdzałem w praktyce :P
Płasko jak pole golfowe ? Tak, zwłaszcza pod Tomaszowem Lub.
Obrazek
Obrazek
Wystarczy przejrzeć fotki w sieci, te pochodzą z forum odkrywcy dział II RP, wątek 7TP
http://www.whiteeagle.net.pl
Projekty "C2P "Goerz" "Przyczepy WP 1939"
Avatar użytkownika
Jendrass
 
Posty: 477
Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Polskie miasto Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dioramy - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości