Projekt Chronos (1/35)

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące dioram - to właśnie tutaj.

Projekt Chronos (1/35)

Postprzez PiterATS » piątek, 7 grudnia 2007, 16:21

Witam w mojej pierwszej relacji na forum, w której przedstawię budowę dioramki zatytułowanej ,,Projekt Chronos”.

Aby nieco przybliżyć znaczenie tytułu muszę przedstawić kilka faktów. Zapewne wielu z nas słyszało o tajnych pracach prowadzonych w Górach Sowich, gdzie budowano podziemny kompleks badawczo-zbrojeniowy Riese. Nie były to tylko jedyne prace jakie tam prowadzono. Po drugiej stronie niewielkiego masywu, jakim są Góry Sowie, na terenie zamkniętej w latach 30-tych kopalni w Ludwikowicach Kłodzkich, pod koniec wojny prowadzono ściśle tajne badania pewnego urządzenia, opatrzonego kryptonimem Projekt Chronos i Projekt Laternetrager. Było to urządzenie, zwane potocznie Die Glocke, czyli Dzwon. Posiadało ono dość prostą budowę. W środku ceramicznej obudowy znajdowały się dwa obracające się w przeciwnych kierunkach wirniki-bębny, które były zamocowane do wspólnej osi, w środku której znajdował się roztwór tlenków toru i berylu. Rdzeń przymocowany był do masywnej podstawy, wykonanej prawdopodobnie z żeliwa. W samych bębnach znajdowała się ponadto rtęć. Do ceramicznej obudowy doprowadzone były grube przewody elektryczne. Działanie urządzenia polegało na stopniowym rozkręcaniu bębnów do coraz większych prędkości, a następnie, poprzez przewody elektryczne, doprowadzenie niezwykle wysokiego napięcia. Rtęć (w trakcje testu była chłodzona za pomocą tlenu i azotu), znajdująca się w bębnach zmieniała się w plazmę, następowała jonizacja pól, oraz powstanie tego co było najprawdopodobniej celem programu badawczego, czyli siły antygrawitacyjnej, która i tak była praktycznie znikoma. Zjawiska fizyczne, towarzyszące działaniu urządzenia były bardzo niekorzystne i często doprowadzały do śmierci naukowców, jednak z czasem udało się je zminimalizować. Dzisiaj bardzo podobne urządzenie, nazwane Plasma Fokus znajduje się w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy na warszawskim Bemowie:

http://www.kpk.gov.pl/centra_doskonalos ... ppp_3d.jpg

Prace, podobnie zresztą jak budowa kompleksu Riese były kierowane przez SS. Początkowo próby Dzwonu były prowadzone na powierzchni, a następnie przeniesiono je do zamkniętej, ludwikowidzkiej kopalni, na jedne z płytszych jej poziomów. Moja diorama, wykonywana w skali 1/35, będzie próbą rekonstrukcji przebiegu przygotowań właśnie jednego z pierwszych naziemnych testów urządzenia w ramach projektu Chronos.

Może nie będę teraz opisywał elementów składowych dioramki, tylko od razu przedstawię je na bardzo ogólnym schemacie rozplanowania, który jeszcze może ulec niewielkim zmianom:

Obrazek

1- nawierzchnia betonowo-bazaltowa;
2- roślinność (trawa, krzewy);
3- Dzwon na żelbetonowym postumencie;
4- kanał inspekcyjny, z którego wychodzą przewody elektryczne dzwonu, a który biegnie do elektrowni w niedaleko kopalni;
5- stolik na dokumentacje, plany i drobne wyposażenie;
6- ciężarówka Mercedes-Benz L 3000 z zestawu Italeri;
7- samochód osobowy Kdf. 87 z zestawu Italeri;
8- ciężki generator prądu Sd.Ah. 24 (planuję zakup żywicznego zestawu firmy Plus Model, ale jeśli nie pozwolą mi na to finanse, wykonam go od podstaw, bo jego konstrukcja jest bardzo prosta)

Do tego dojdą jeszcze przynajmniej trzy figurki niemieckich naukowców, przygotowujących urządzenie do testu, figurka oficera, doglądającego prace i przynajmniej jedna figurka żołnierza Waffen-SS, pilnującego pobliskiego terenu.

Koniec tego nudnawego wstępu. Czas coś pokazać ;-)

Na początek Die Glocke, który wykonałem z kartonu:

Obrazek

…i Kdf. 87 z Italeri. Model jest świetny. Co prawda trochę uproszczony, ale idealnie spasowany i dobrze oddający bryłę Kdf.-a pierwszej przedwojennej generacji. Nadlewki nie występują, a ślady po wypychaczach jeśli już są, to wręcz symboliczne, w miejscach niewidocznych po sklejeniu. Model skleiłem w zaledwie 1,5 godziny, nie licząc zakitowania dziury na dachu, przewidzianej dla wersji pustynnej i samego malowania:

http://www.hokimodell.hu/images/2720.jpg

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

I jeszcze porównanie wielkości Die Glocke z samochodem:

Obrazek

Wstępnie złożony Mercedes:

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Model również skleja się bez większych problemów, a szpachlówka jest tutaj rzadko potrzebna. Na razie największym zgrzytem w budowie jest nieco za krótki wał napędowy, który będę musiał wydłużyć. Do wymiany pójdą również klamki, końcówka rury wydechowej i kosz na koło zapasowe.

Pomalowana szoferka Mietka. Na razie wygląda ona okropnie, ale to dopiero zalążek prac malarskich:

ObrazekObrazek

I jeszcze zdjęcie kabiny z resztą grata:

Obrazek

I to razie wszystko. Pozdrawiam

Wiem, że temat jaki poruszyłem jest mało znany, więc można śmiało zadawać pytania, a ja postaram się na nie odpowiedzieć.
Ostatnio edytowano piątek, 7 grudnia 2007, 19:21 przez PiterATS, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: Projekt Chronos (1/35)

Postprzez Tomek Zieliński » piątek, 7 grudnia 2007, 16:46

Bardzo ciekawe, modele fajne, zaraz pogrzebię o tym w Google.
Jeszcze mała prośba, sformatuj tekst, takiego "robala" ciężko się czyta.
Daj więcej akapitów i któtsze zdania.
Tomek
Tomek Zieliński
 

Re: Projekt Chronos (1/35)

Postprzez PiterATS » czwartek, 3 stycznia 2008, 14:12

Kabina Merca została poobijana i sfatygowana:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Projekt Chronos (1/35)

Postprzez Ave.Posel » czwartek, 3 stycznia 2008, 14:26

Gdzieś kiedyś o tym słyszałem być może w tv. Ale z przyjemnością pośledzę wyczyny. :)
Ave.Posel
 

Re: Projekt Chronos (1/35)

Postprzez Maciek » czwartek, 3 stycznia 2008, 18:36

Projekt ciekawy. Nawet nie wiedziałem o takich pracach prowadzonych przez Niemców. Chętnie będę śledził wątek.
Jak dla mnie to te pojazdy troszkę za bardzo poobijane, ale to już indywidualna sprawa.
Pozdrawiam.
Maciek
 

Re: Projekt Chronos (1/35)

Postprzez Timi » czwartek, 3 stycznia 2008, 19:03

pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: Projekt Chronos (1/35)

Postprzez Ave.Posel » sobota, 5 stycznia 2008, 00:23

Timi link genialny trochę mi namieszał w głowie (nawet bardzo). (Wyprawy USA i u-booty :shock: )
teraz muszę buszować internet i znaleźć kilka książek :)
Ave.Posel
 

Re: Projekt Chronos (1/35)

Postprzez PiterATS » piątek, 18 stycznia 2008, 12:33

Timi napisał(a):Tu cosik jest napisane
http://www.greendevils.pl/rozne/hyperbo ... wabia.html


Tylko nie bierzcie tego na poważnie. Na tej stronie jest więcej bredni niż wyrazów całego tekstu ;o) Mało tam zgodnych z rzeczywistością konkretów.
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Projekt Chronos (1/35)

Postprzez Ave.Posel » sobota, 19 stycznia 2008, 20:20

Właśnie gdy zacząłem szukać okazuje się że trochę wymyślone tak zwana "Teoria spiskowa" kto chce może wierzyć :)
Ave.Posel
 

Re: Projekt Chronos (1/35)

Postprzez PiterATS » czwartek, 14 lutego 2008, 13:14

Witam ponownie

Stan Mercedesa na dzień dzisiejszy:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Do zrobienia pozostały jeszcze rejestracje oraz brudzenie wnętrza platformy ładunkowej, ale to zrobię w momencie układania wyposażenia na niej.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Dioramy - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości