Omaha 1:72

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące dioram - to właśnie tutaj.

Omaha 1:72

Postprzez Maciek » niedziela, 27 stycznia 2008, 15:37

Witam wszystkich.
Temat desantu w Normandii jest już chyba znany doskonale i przeorany w wszystkie możliwe strony. Z tego względu chciałem spróbować pokazać temat Omaha Beach w innej formie. Mianowicie współczesnego muzeum. Drugim powodem takiej decyzji jest mój totalny brak doświadczenia w dioramach, a ten projekt nie będzie zbyt trudny technicznie, wiec w sam raz na próbę. :P
Zaczęło się troszkę ponad rok temu gdy na urodziny od kumpla dostałem bunkier Italeri. Przez rok nie miałem pomysłu co z nim zrobić, aż tu nagle przy przeglądaniu różnych zdjęć wpadł mi pomysł muzeum.
Przy tym projekcie wzoruję się na zdjęciach, aczkolwiek nie jest to żaden konkretny bunkier, gdyż takiego jaki daje Italeri nie znalazłem. Są jedynie podobne. Zatem skorzystam tu z zasady prawdopodobieństwa sytuacji, zakładając, że taki bunkier istniał i zrobiono w jego okolicy muzeum. Na dioramce umieszczony będzie również Sherman (M4A1 Italeri), który z powodu "prawdopodobieństwa" będzie miał tylko gwiazdy bez oznaczeń konkretnego czołgu. Stanie on na "obelisku" (jak na zdjęciu) otoczonym żywopłotem.
Ponad to dwa jeże przeciwczołgowe, w miejscu zaznaczonym na czerwono w maszty z flagami (amerykańska i francuska), cały teren z ładnie przystrzyżonej trawki (kolejkowa mata) :P , ścieżki piaskowo-żwirowe z krawężnikiem (oznaczone czarnym kolorem).
Teraz zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A teraz pytania:

1) Co do dachu bunkra. Wydaje mi się ze obecna trawa, taka przystrzyżona, nie pasuje do końca. Więc pytanie brzmi: Jak zrobić realny trawiasty dach na tym bunkrze? Czy może zalać go betonem?

2) Jak zrobić flagi?

3) Jak i z czego najlepiej wykonać cegły-krawężniki w tej skali?

4) Chyba najważniejsze. Co sądzicie o tym projekcie?

Ponad to wszelkie sugestie mile widziane.
Pozdrawiam.
Maciek
 

Reklama

Re: Omaha 1:72

Postprzez Wehrwolf » niedziela, 27 stycznia 2008, 19:28

1. nie jest żle tylko musiałbyś cos zrobić z brzegiem trawy by tak gwałtownie i ostro się nie kończył..
możesz też zrobic balustrade i schodki z tyłu i betonowy dach będzie od razu tarasem widokowym :)
2. weź chusteczki higieniczne lub jakiś delikatny materiał posmaruj wikolem, uformuj flagę i daj jej wyschnać potem pomaluj :)
3. kraweżniki możesz wykonać z polistyrenu o grubości np 2mm . powycinać odp paski i gotowe
4. projekt mi się podoba, będzie inny-ciekawy pomysł na Omahe ;)
pozdrawiam
Rafal

Obrazek
Avatar użytkownika
Wehrwolf
 
Posty: 253
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:43
Lokalizacja: Koszalin

Re: Omaha 1:72

Postprzez Maciek » niedziela, 27 stycznia 2008, 22:05

Dzięki za odpowiedź.
Dach chyba zrobię z tarasem widokowym, co by mieć więcej roboty. :P
Jednak nie za bardzo rozumiem jak mam zrobić flagi. :oops: :/
Krawężniki ostatecznie chyba powstaną z plastiku, ale wolałbym jakieś tańsze rozwiązanie niż kupowanie płytek... najlepiej bez kupowania. 8-)

P.S. Zapomniałem dodać że jeże są z zestawu Italeri Battlefield Accessories.
Z tego też zestawu chyba ułożę kilka worków z piaskiem przy wejściu do bunkra. Tak dla urealnienia eksponatu. ;o)

Pozdrawiam.
Maciek
 

Re: Omaha 1:72

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 27 stycznia 2008, 22:44

Maciek napisał(a):Jednak nie za bardzo rozumiem jak mam zrobić flagi. :oops: :/
Krawężniki ostatecznie chyba powstaną z plastiku, ale wolałbym jakieś tańsze rozwiązanie niż kupowanie płytek... najlepiej bez kupowania. 8-)

Weź chusteczkę higieniczną przyciętą do odpowiedniej wielkości, powieś za 2 rogi, rozrób wikol z wodą, wlej do spryskiwacza po płynie do szyb, napsikaj na chusteczkę, jak będzie sztywnieć ułóż jak Ci trzeba w fałdki, po wyschnięciu maluj.

Krawężniki w 72 będą miały około 1 mm szerokości, możesz przycinać kartę telefoniczną, ale o wiele prościej i nie aż tak drogo będzie kupić patyczki Plastructa szerokości własnie 1 mm i przycinać skolko ugodno.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9933
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Omaha 1:72

Postprzez Wehrwolf » poniedziałek, 28 stycznia 2008, 02:05

ok troche się pośpieszyłem z tłumaczeniem o flagach,,, sorki :)

jak bez kupowania to weź karte tel jak radzi piotr ( o ile nie musisz jej najpierw kupić bo wyjdzie drożej niż a4 polistyrenu ;) )
albo kawałek innego materiału.. jakieś opakowanie plastykowe czy coś ;) sklej 2 -3 warstwy kartonu .. zależy co masz pod ręką .. w cheetosach (czy jak to się nazywają te chrupki) są fajne kartoniki do ochrony nalepki 8-)
pozdrawiam
Rafal

Obrazek
Avatar użytkownika
Wehrwolf
 
Posty: 253
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:43
Lokalizacja: Koszalin

Re: Omaha 1:72

Postprzez Maciek » poniedziałek, 28 stycznia 2008, 12:17

Dzięki Panowie.
Jak znów coś wyskrobię to dam znać. :P Aczkolwiek nie wiem kiedy to będzie. Teraz sesja, a do tego za dużo modeli rozgrzebałem. :oops:
Pozdrawiam.
Maciek
 

Re: Omaha 1:72

Postprzez Akahoshi » poniedziałek, 28 stycznia 2008, 15:17

Pomysł na dioramkę ciekawy. I oryginalny. Czy jacyś zwiedzający będą?
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Omaha 1:72

Postprzez kornik » poniedziałek, 28 stycznia 2008, 17:21

Przy plaży Omaha znajdują się dwa muzea.
Pierwsze w St. Laurent sur mer, drugie natomiast nieopodal sektorów Dog Green i Charlie przy wyjściu Dog One w Vierville sur mer. Niestety przy żadnym z nich nie ma bunkra. Bunkry są za to przy muzeum na plaży Utah. (jeden nawet służy za WC ;o) ).

Poniżej przedstawiam kilka fotek zrobionych na zewnątrz muzeów przy Omaha

Muzea przy plaży Omaha

Tutaj kilka fotek Museum przy Utah Beach w Ste Marie du Mont

Muzeum przy plaży Utah

Gdybyś potrzebował jakichś informacji związanych z tematem odezwij się. Postaram się pomóc :)

Pozdrawiam
Kornik
Pamiętam o Wołyniu [*]
Avatar użytkownika
kornik
 
Posty: 122
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 20:13
Lokalizacja: Częstochowa/Radomsko POLISH REDNEK MODELERS

Re: Omaha 1:72

Postprzez Maciek » poniedziałek, 28 stycznia 2008, 18:09

Witam.

Mam nadzieję że zwiedzający będą.:P Jeśli znajdę odpowiednich cywilów.

Korniku jak już pisałem to raczej scenka prawdopodobna niż realna. Szczerze mówiąc nie wiem ile jest muzeów w Normandii, ale wiem ze bunkry były na obu plażach. Powiedzmy że założyłem nowe muzeum. 8-) Tym bardziej, że po przejrzeniu zdjęć w necie nie znalazłem takiego bunkra jak ten z Italeri, a jedynie podobne.
Generalnie wzoruję się troszkę na dwuch zdjęciach:

Obrazek

oraz

Obrazek

Zdjęcia pochodzą ze strony: www.howitzer.dk/battlefield/normandy.htm

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano środa, 6 lutego 2008, 19:50 przez Maciek, łącznie edytowano 1 raz
Maciek
 

Re: Omaha 1:72

Postprzez kornik » poniedziałek, 28 stycznia 2008, 18:51

To są bunkry znajdujące się na wschodnim krańcu Omaha Beach zaraz przy drodzę prowadzącej do amerykańskiego cmentarza w Colleville sur mer.
Muzeów w całej Normandii jest dużo, ale przy samej Omaha są dwa.
Jeśli to scenka prawdopodobna (wizja artystyczna) to ok.

Pozdrawiam
Kornik
Pamiętam o Wołyniu [*]
Avatar użytkownika
kornik
 
Posty: 122
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 20:13
Lokalizacja: Częstochowa/Radomsko POLISH REDNEK MODELERS

Re: Omaha 1:72

Postprzez Maciek » środa, 6 lutego 2008, 14:50

Witam.

Nastąpiła mała zmiana planów. Ponieważ produkcja flag nie idzie dobrze, postanowiłem zmienić maszty na działo niemieckie PAK40 z zestawu Italeri (gdzieś się tarzało po złomowisku).

Mam też 2 pytania.
1: Czy ścieżki zrobić ziemne jak na zdjęciach czy może ułożyć płytki chodnikowe (szare?)?
2: Płyty pod jeżem, działem i czołgiem, ponieważ betonowe, zostawić jasno szare czy machnąć inny kolor?
Przy okazji. Dach bunkru jako niedawno wzmocniony i przystosowany do turystów będzie betonowy jasnoszary.

Pozdrawiam.
Maciek
 

Re: Omaha 1:72

Postprzez Wehrwolf » środa, 6 lutego 2008, 16:56

ja bym ścieżki zrobił jak na fotach - żwirowe
beton zostawiłbym szary - "naturalny" kolor
pozdrawiam
Rafal

Obrazek
Avatar użytkownika
Wehrwolf
 
Posty: 253
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:43
Lokalizacja: Koszalin

Re: Omaha 1:72

Postprzez Maciek » wtorek, 12 lutego 2008, 16:41

Dzięki za podpowiedź. Skorzystam. ;o)
Prace na razie wolno do przodu. Walczę z podstawami do czołgu działa i jeża.
Takie pytanie przy okazji. Czy ktoś zna jakiś zestaw cywilów w tej skali co by można zwiedzających zrobić? Lub ewentualnie czy ktoś z Was miałby odstąpić/odsprzedać kilka takich figurek?
Pozdrawiam.
Maciek
 

Re: Omaha 1:72

Postprzez matejson » wtorek, 12 lutego 2008, 17:57

Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Avatar użytkownika
matejson
 
Posty: 2312
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Omaha 1:72

Postprzez Maciek » poniedziałek, 21 kwietnia 2008, 13:11

O temacie nie zapomniałem.;o) Dla zmiany klimatu mały postęp. Przygotowałem betonowe podstawy:
Obrazek
Obrazek
Maciek
 


Powrót do Dioramy - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości