Potyczka z NKWD 1/48

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące dioram - to właśnie tutaj.

Potyczka z NKWD 1/48

Postprzez robert.bednarczyk » niedziela, 13 stycznia 2013, 23:36

Tak jak obiecałem ruszam z warsztatem dioramy pokazującej potyczkę żołnierzy polskiego pozdziemia z NKWD. Scena ma obrazować zdarzenie z przełomu lat 1945/1946 - zima lub wczesna wiosna. Niestety materiał faktograficzny w tym zakresie jest ubogi, a o zdjęciach w ogóle nie ma co marzyć. Tak więc diorama, aczkolwiek wpisana w realia, ma mieć charakter dość swobodnej, autorskiej interpretacji. Póki co pracuję nad figurkami - dwóch naszych gotowych, a dwóch NKW-dzistów mocno zaawansowanych.

Obrazek

Obrazek

Oto jeden z naszych, zrobiony od podstaw. Bliższa prezentacja jest w galerii figurek.

Obrazek



Kolejny z żołnierzy podziemia, także szerzej zaprezentowany w galerii figurek. Z założenia działał on w szpicy grupy bojowej dlatego pozbawiony jest typowych elementów polskiego umundurowania oraz broni długiej.

Obrazek

Przeciwnicy - żołnierze NKWD - ten leżący pochodzi z zestawu Tamiyi (poniżej będzie pokazany), głowę ma wymienioną na ICM podobnie jak czapkę.Ten drugi w założeniu ma padać po postrzale - pochodzi w całości z zestawu "Tamki" - głowa bardzo kiepska i raczej zostanie wymieniona.

Obrazek

Po lewej zestaw piechoty radzieckiej Tamiyi - z niego pochodzą pokazano wyżej NKW-dziści. Po prawej zestaw piechoty brytyjskiej, także z Tamiyi - dla potrzeb tej dioramy to dostarczyciel "szkieletów" czyli figurek, które tnę, kleję jak mi pasuje, a potem na ich bazie rzeźbię przy użyciu Andrea Sculp, od podstaw, nowe figurki. Z niego pochodzi też sten figurki z pierwszych fotek.


Obrazek

Zestaw amerykańskiej piechoty - póki co wykorzystałem ze dwie dłonie ale to też niezłe "szkielety" na przyszłość.

Obrazek

A z tego zestawu ICM pochodzi głowa pierwszego z żołnierzy. Wg mnie jest to jeden z najlepszych zestawów wtryskowych figurek w 1/48, podobnie jak ten radzieckiego personelu lotniczego (fotka poniżej).

Obrazek

Obrazek

Według planu ten pojazd na dioramie ma być jednym z używanych przez NKWD.

Obrazek

A ten Opel Blitz, przemalowany na jakiś cywilny (póki co brak ostatecznej koncepcji) ma być pojazdem używanym przez naszych. Rozważam także użycie GMC z zestawu Tamiyi jako zdobycznego samochodu w malowaniu LWP.

A teraz trochę o technice pracy.

Obrazek

Moje podstawowe narzędzie rzeźbiarskie do kształtowania Andrea Sculp. Tym rzeźbię figurki z pomocą takich oto, prostych, znanych każdemu modelarzowi narzędzi

Obrazek

Obrazeki

Obrazek

Chemoutwardzalna masa rzeźbiarska Andrea Sculp - to dwuskładnikowa substancja, o konsystencji nieco twardszej niz plastelina. Miesza się ją w proporcjach 50/50 - przez 2-3 godziny nadaje sie na miękko do formowania - potem twardnieje i po ok. 24 godzinach można ja obrabiać pilnikiem czy papierem ściernym. Z tego robiłem figurki żołnierzy podziemia.

W następnym wejściu pokażę od podstaw prace rzeźbiarską nad kolejna z figurek. Jednocześnie prosze Kolegów o wszelkie uwagi i pomoc. Pozdrawiam. RB.
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 14:05

Reklama

Re: Potyczka z NKWD 1/48

Postprzez Ave » poniedziałek, 14 stycznia 2013, 10:01

Fajny pomysł, rozmach i ambitne podejście, a po uzyskanych pozach figurantów można się domyślać, że i poziom wykonania powinien temu wszystkiemu sprostać. Zapowiada się więc bardzo ciekawie :)
Obrazek
Marcin
Avatar użytkownika
Ave
 
Posty: 504
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 02:58

Re: Potyczka z NKWD 1/48

Postprzez robert.bednarczyk » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 12:50

Koledzy - pomocy. Prace na dioramą trwają - lekko nie jest bo rzeźbienie figurek naszych żołnierzy od podstaw w skali 1/48 jest długotrwałe - dziś postaram sie wrzucić fotki pokazujące prace na trzecim z "wyklętych". Ale nie w tym problem.
Potrzebuję pomocy w uzyskaniu jakichś fotek ciężarówki GMC (w wersji z "miękkim" dachem - jak na fotce powyżej z Tamiyi) w malowaniu LWP, ewentualnie radzieckim - pojazd ten ma odgrywać rolę zdobycznego, użytego w akcji przez żołnierzy podziemia.
Gdyby ktoś także miał pomysł na cywilne, powojenne malowanie "Opla Blitza" (najlepiej fotki) byłoby genialnie bo pojazd ten stanowi ewentualną alternatywę dla GMC, a być może będą użyte razem.
Moje dotychczasowe poszukiwania w necie nie przyniosły żadnego rezultatu. Z góry dzięki. RB.
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 14:05

Re: Potyczka z NKWD 1/48

Postprzez robert.bednarczyk » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 12:57

Przepraszam - powyżej nie ma fotki GMC - więc dodaję link z pierwszego z brzego sklepu

http://www.ehobbies.com/tam32548.html

O polskie lub radzieckie malowanie tej wersji mi chodzi. RB.
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 14:05

Re: Potyczka z NKWD 1/48

Postprzez robert.bednarczyk » środa, 30 stycznia 2013, 00:16

Jak warsztat to warsztat - czyli robota od kuchni. Jak wcześniej obiecałem parę fotek pokazujących jak rzeźbię figurki w 1/48.

Obrazek

Zaczynam robotę od wybrania "szkieletu" czyli kiepskich figurek w skali 1/48 - w tym przypadku zestaw piechoty US z Tamiyi.

Obrazek

Na początek wybór pada na gościa z lewej - skalpelem ścinam całą fakturę powierzchni munduru - czyli niszczę to co dała Tamka.

Obrazek

Obcinam beznadziejne buty i wywalam je do kosza. Nic nie wskazuje by coś z tego miało wyjść - prawda ? ;o)

Obrazek

Bez Dremela i końcówek grawerskich byłoby ciężko.

Obrazek

Buty wymienione na bardzo ładne z zestawu niemieckich pilotów ICM. Głowa też z tego zestawu. Przy pracach rzeźbiarskich głowa i buty i tak później odpadły ;o) . Za bardzo przejmowałem się publicznością (Wami) i za szybko chciałem pokazać efekty pracy.

Obrazek

Magiczna masa Andrei odmierzona w dwóch równych częściach.

Obrazek

Już dokładnie wymieszana - w jednej części.

Obrazek

Rozwałkowana do "szycia" spodni.

Obrazek

Spodnie w szyciu. Wyjątkowo upierdliwa robota dla cierpliwych. Gdybym był o 15 lat młodszy cała figurka już 10 razy by lądowała w śmietniku.

Obrazek

Buty i głowa (uszkodziłem ją i wymieniłem ostatecznie) odpadaja, a efektów roboty nie widać. Tymczasem czas leci.

Obrazek

Obrazek

Tą samą metodą "uszyłem" płaszcz.

Obrazek

Obrazek

Pojawia się człekokształtność - głowa od Niemców z ICM i ponownie te same buty.
No i moje zapaćkane paluchy.

Obrazek

Fałdy munduru, szwy, otwory na guziki i inne pierdoły robię w fazie gdy masa jest jeszcze miękka - czyli do ok. 3-4 godzin od wymieszania jej skladników - masa później sukcesywnie twardnieje i staje się trudna w nadawaniu jej dowolnych kształtów.

Obrazek

Ogólne oględziny sylwetki figurki prowadzą do wniosku, że górna część musi zostać odchudzona - dremel i skalpel sprawdzają się znakomicie. Trzeba też pamiętać, że płaszcz ma być ściśnięty pasem - więc tu "wyszczuplam" gościa.

Obrazek

W zestawie amerykańskiej piechoty Tamiyi znalazłem odpowiednią prawą rękę. W założeniu żołnierz ma dźwigać km Diegtariewa ale może zmienię koncepcję. To ma być trzeci z "wyklętych", z założenia w płaszczu wzorowanym na przedwojennym wz. 36 i furażerce. Na tym, na wczoraj, zakończyłem pracę.
Lekko nie jest - poszczególne etapy nakładania masy rzęźbiarskiej wymagają 24 - godzinnych przerw na jej utwardzenie. Kolejny etap to obróbka twardej masy - poddaje się ona skalpelowi, pilnikowi i Dremelowi - jednocześnie jest wystarczająco elestyczna i sztywna by jej fragmenty nie odpadały. Muszę jednak przyznać, że praca nad jedną figurką zajmuje sporo czasu i wymaga znacznych przerw. Za dwa dni dalsze prace nad górną cześcią płaszcza.
Pozdrawiam. RB.
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 14:05

Re: Potyczka z NKWD 1/48

Postprzez Szyszek » środa, 25 września 2013, 19:10

Wow, pięknie to wszystko ci idzie. :mrgreen: Ogólnie zdaje mi się ,że rzeźbienie figurek musi być strasznie trudne i mozolne więc naprawdę duży aplauz . Sprecyzuj tylko pochodzenie opla to spróbuję pomóc. Pozdrawiam
Szyszek
 
Posty: 27
Dołączył(a): poniedziałek, 9 września 2013, 17:09

Re: Potyczka z NKWD 1/48

Postprzez robert.bednarczyk » sobota, 28 września 2013, 21:42

Szyszek napisał(a):Wow, pięknie to wszystko ci idzie. :mrgreen: Ogólnie zdaje mi się ,że rzeźbienie figurek musi być strasznie trudne i mozolne więc naprawdę duży aplauz . Sprecyzuj tylko pochodzenie opla to spróbuję pomóc. Pozdrawiam


Och jakże mi miło :mrgreen: . Niestety w temacie nic nowego nie zrobiłem, więc nie bardzo jest się czym chwalić. Ja już tak mam, jak się zbiorę do roboty do pół roku nic tylko modelarstwo, a jak mi wena odejdzie,.... to potrafię drugie pół roku nawet nie zerknąć na "plastiki". Na szczęście już ruszyłem i temat oczywiście będzie kontynuowany. Rzeźbienie figurek w tak małej skali niestety jest koszmarnie pracochłonne i czasem zastanawiam się czy efekt jest adekwatny do poświęconego czasu. Jednak satysfakcji sporo. Skoro temat żyje obiecuję kontynuację wątku warsztatowego.
Pozdrawiam serdecznie. Robert.
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 14:05

Re: Potyczka z NKWD 1/48

Postprzez Szyszek » sobota, 28 września 2013, 22:11

Kibicuje i śledzę :mrgreen:
Szyszek
 
Posty: 27
Dołączył(a): poniedziałek, 9 września 2013, 17:09

Re: Potyczka z NKWD 1/48

Postprzez robert.bednarczyk » sobota, 28 września 2013, 22:16

Szyszek napisał(a):Kibicuje i śledzę :mrgreen:


To mnie mobilizuje, za co wielkie dzięki. :mrgreen:
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 14:05

Re: Potyczka z NKWD 1/48

Postprzez Mustaf » niedziela, 29 września 2013, 10:34

Ciekawy projekt. Będę zaglądał i kibicował w dalszej pracy.
Pozdrawiam ;o)
Avatar użytkownika
Mustaf
 
Posty: 94
Dołączył(a): poniedziałek, 8 lutego 2010, 14:07

Re: Potyczka z NKWD 1/48

Postprzez robert.bednarczyk » niedziela, 29 września 2013, 17:26

Skoro watek "ożył" po tylu miesiącach nie wypada mi nic innego jak zabierać się ostro do roboty.
Przy okazji - mam trochę literatury na temat działań bojowych żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, ale jeśli macie jakieś sugestie dot. aranżacji dioramy, by zbliżyć jej realia do którejś z autentycznych akcji będę bardzo wdzięczny.

Robert.
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 14:05

Re: Potyczka z NKWD 1/48

Postprzez NIEDZWIEDZ » niedziela, 29 września 2013, 18:09

Działaj,działaj bo bym coś obejrzał ;o)
Przyjaciel to ktoś kto zrobi dla Ciebie wszystko bezinteresownie
Avatar użytkownika
NIEDZWIEDZ
 
Posty: 482
Dołączył(a): piątek, 23 maja 2008, 23:31
Lokalizacja: Kraków

Re: Potyczka z NKWD 1/48

Postprzez Paweł Leszczyński » niedziela, 29 września 2013, 19:08

Podpytaj Radka jak robił płaszcze. Twoja metoda jest dość karkołomna. Osobiście najpierw rozwałkował bym cienko MS, i nałożył na figurkę kształtując poły płaszcza. Gdy masa wyschnie jest bardzo twarda i trwała i dopiero na taki "szkielet" nakładał bym warstwę właściwą i rzeźbił.
Avatar użytkownika
Paweł Leszczyński
 
Posty: 1935
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Olesno

Re: Potyczka z NKWD 1/48

Postprzez robert.bednarczyk » niedziela, 29 września 2013, 20:20

Paweł Leszczyński napisał(a):Podpytaj Radka jak robił płaszcze. Twoja metoda jest dość karkołomna. Osobiście najpierw rozwałkował bym cienko MS, i nałożył na figurkę kształtując poły płaszcza. Gdy masa wyschnie jest bardzo twarda i trwała i dopiero na taki "szkielet" nakładał bym warstwę właściwą i rzeźbił.


Paweł - właściwie to ja tak robię. Kłopot w tym, że "fałdowanie" płaszcza przy dużej lepkości i plastyczności masy jest dość trudne - przy zbyt cienkim rozwałkowaniu ona me tendencje do rwania się. Później faktycznie tak jak mówisz wszystko zasycha na beton i możne jeszcze porzeźbić. Jednak detale, typu: szwy, kieszenie, itp.,idt najlepiej robić "na miękko" tyle, że trzeba bardzo uważać. Dzięki za radę bo wszelkie podpowiedzi mile widziane :)

Przy okazji ponawiam prośbę o pomoc: pilnie potrzebne fotki albo jakiekolwiek inne materiały z malowaniem GMC z "miękką budą" z LWP, ewentualnie radzieckiego z końcowego okresu wojny i dalej tak gdzieś do 1948 r. (LWP), a radzieckich "wyzwolicieli" nie dalej niż do 1946.
Pozdrowionka. Robert.
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 14:05

Re: Potyczka z NKWD 1/48

Postprzez Paweł Leszczyński » niedziela, 29 września 2013, 23:35

Zmień masę na GS + MS pół na pół - pracuje się częściowo na mokro, ale nic się nie rwie, taka mieszanka to ideał.
Avatar użytkownika
Paweł Leszczyński
 
Posty: 1935
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Olesno

Następna strona

Powrót do Dioramy - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości