Druga diorama - Broumov 1945

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące dioram - to właśnie tutaj.

Druga diorama - Broumov 1945

Postprzez Jan Maria Kozik » piątek, 14 czerwca 2013, 22:03

Witajcie. To mój pierwszy w ogóle warsztat. Modelarstwem zajmuje sie w sumie jakieś 7 miesięcy i nie mam zbyt dużo osiągnieć. Od jakich 2 miesięcy zainteresowałem sie dzieki temu forum dioramami i postanowiłem zrobić ową. Lecz efekt nie byl zbyt dobry, dlatego też nie wrzuciłem jej na forum. Zacząłem regularnie czytać wszelkie artykuly na forum i gdy troche sie poduczyłem zabrałem sie za pierwsza porzadna diorame. Miał być to niemiecki czołg/samochód pancerny przy wiejskim domku. Za lokalizacje wybrałem miasteczko Broumowo w północnych Czechach w 1945 roku. Aha, najważniejsze czyli skala: 1:76 bądź 72 w zależności od pojazdu który wybiorę (stug iii, pz iv, pzjg iv bądz sd kfz 234).
Jako podstawę wziąłem ramkę po obrazku o wymiarach ~20x~16. Na to wylałem teren z gipsu i odcisnąłem w nim gąsiennice.

Drzewko planuje zrobić z materiałów zrobionych na dworze. W tej chwili głównym problemem jest trawa. W sklepie internetowym znalazłem taką:
http://www.hobbysta.pl/trawa-statyczna- ... 29081.html
nie wiem jednak czy niska cena nie idzie w parze z niska jakoscia. mimo wszystko zaryzykuje chyba te 12 zlotych i kupie ja.

Domek - odlałem z gipsu i szlifowałem pilnikiem. Dach chce zrobic z pocietych wykałaczek wtopionych w gips. Pozostaje pomalować - poszukam odpowiedniej kompozycji - oraz zrobienie okien - z tym moze byc problem.

W najblizszym czasie planuje zakup trawy statycznej oraz płynu do washa rdza. Prosze o wszelkie podpowiedzi i wskazowki do dalszych działań
Ostatnio edytowano niedziela, 16 czerwca 2013, 23:06 przez Jan Maria Kozik, łącznie edytowano 2 razy
Jan Maria Kozik
 
Posty: 175
Dołączył(a): środa, 20 marca 2013, 08:47

Reklama

Re: Druga diorama - Broumov 1945

Postprzez Jan Maria Kozik » sobota, 15 czerwca 2013, 12:57

Obrazek

To są na razie efekty nie licząc domku. Rozmieszczenie napisów jeszcze poprawie jakoś.
Ostatnio edytowano wtorek, 18 czerwca 2013, 15:30 przez Jan Maria Kozik, łącznie edytowano 2 razy
Jan Maria Kozik
 
Posty: 175
Dołączył(a): środa, 20 marca 2013, 08:47

Re: Druga diorama - Broumov 1945

Postprzez Jan Maria Kozik » sobota, 15 czerwca 2013, 21:19

zdecydowałem się że na dioramie umieszcze StuGa III ino muszę go przemalować bo kamuflaż robiony bez aerografu kiepsko wygląda
Ostatnio edytowano wtorek, 18 czerwca 2013, 20:56 przez Jan Maria Kozik, łącznie edytowano 5 razy
Jan Maria Kozik
 
Posty: 175
Dołączył(a): środa, 20 marca 2013, 08:47

Re: Druga diorama - Broumov 1945

Postprzez kicus » sobota, 15 czerwca 2013, 22:35

Świetnie, jest moc.
Avatar użytkownika
kicus
 
Posty: 494
Dołączył(a): środa, 23 kwietnia 2008, 21:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Druga diorama - Broumov 1945

Postprzez Sherman » sobota, 15 czerwca 2013, 22:48

Nie ucieszysz się... Bo napiszę żebyś zaczął od nowa. I to całkiem, całkiem. Wliczając w to ramkę do zdjęcia. Dlaczego ramka? Bo "teren" będzie niżej niż zewnętrzny brzeg ramki co da coś co się czasem na forum nazywa efektem "kuwety", a chyba nie chcesz żeby twoja twórczość kojarzyła się z kocim piaskiem ;o)

Bazę zrób z kawałka styropianu/styroduru. Utnij brzegi równo (kąt prosty!) i oklej balsą, potem dotnij zgodnie z rzeźbą terenu.
Jak choćby tu:
Obrazek

Będzie bardziej estetycznie i łatwiej ;o)
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Druga diorama - Broumov 1945

Postprzez Jan Maria Kozik » niedziela, 16 czerwca 2013, 10:46

Teraz nie chce mi się nie chce robic od poczatku (zrobienie tego juz mnie wiele nerwow kosztowalo) ale na pewno nie zrobie takiej wpadki przy nastepnej dioramie, wielkie dzieki za uwage.
Zamówiłem w sklepie farbe podkladowa humbrola, farbke, beżową trawę statyczną oraz płyn rdzawy do płukanki. Niedługo pojade to odebrac i bede robic dalej.
Jan Maria Kozik
 
Posty: 175
Dołączył(a): środa, 20 marca 2013, 08:47

Re: Druga diorama - Broumov 1945

Postprzez Jan Maria Kozik » wtorek, 18 czerwca 2013, 18:11

Dzisiaj byłem w OBI i za 13 złotych kupiłem duży pędzel więc zabiorę się za zboże. Natomiast jutro prawdopodobnie pojadę do sklepu odebrać trawę statyczną i pare innych rzeczy. Wiec jutro zabieram sie do roboty
Jan Maria Kozik
 
Posty: 175
Dołączył(a): środa, 20 marca 2013, 08:47

Re: Druga diorama - Broumov 1945

Postprzez kicus » wtorek, 18 czerwca 2013, 21:26

Super, koniecznie informuj nas o swoich poczynaniach, zdjęcia niekonieczne. Jak to mówią starzy górale, gud dżob men.
Avatar użytkownika
kicus
 
Posty: 494
Dołączył(a): środa, 23 kwietnia 2008, 21:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Druga diorama - Broumov 1945

Postprzez Sherman » środa, 19 czerwca 2013, 00:05

Pędzel to słaby pomysł. Pomijając fakt że OBI jest drogi ;o) Osobiście wolę materiały naturalne, ale tutaj na początek mógłbyś użyć np. trawek z firmy Polak (dostępne np. w sklepie Exito). Jak można je użyć zobaczysz w wątkach użytkowników jak Panzer, rollingstones (użyj przcisku szukaj w prawym górnym rogu strony forum). Koszt ok 25zł, efekt dużo lepszy niż pędzel-ławkowiec. I znacznie większa łatwość w robieniu.

Dalej Cię będę namawiał do zaczęcia od nowa, bo to co jak na razie zrobiłeś wygląda nijak. Pomijając jakość zdjęć którą też wypadałoby poprawić. Cóż... Próbuj dalej. ;o)
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Druga diorama - Broumov 1945

Postprzez Jan Maria Kozik » środa, 19 czerwca 2013, 15:29

Byłem w sklepie kupiłem m.in. trawkę beżową. Teraz próbuje ją posadzić. Wstaje jako tako pukana od spodu ale nie umiem zrobić żeby podłoże, choć pomalowane na ziemisty kolor, nie prześwitywało. Oprócz tego zabrałem sie za przygotowanie StuGa
Natomiast z pędzla chciałem po prostyu uzyskac taki efekt jak tu:\
http://www.youtube.com/watch?v=fRfAlPPh ... WbTmzLL9aq
W sklepach internetowych ze zboża znalazłem tylko malutką matę albo darń i to drogą
Jan Maria Kozik
 
Posty: 175
Dołączył(a): środa, 20 marca 2013, 08:47

Re: Druga diorama - Broumov 1945

Postprzez Sherman » środa, 19 czerwca 2013, 18:45

Jan Maria Kozik napisał(a):Natomiast z pędzla chciałem po prostyu uzyskac taki efekt jak tu:\
http://www.youtube.com/watch?v=fRfAlPPh ... WbTmzLL9aq

Po primo na filmiku masz 35kę, w 72 będą już inne proporcje. Z resztą mnie osobiście nie przypomina to zboża ani trochę. Przypomina mi tylko szczotkę z pędzla. Swoją drogą pamiętaj że taka bitwa na łuku kurskim to nieco inna pora roku niż walki w Czechach w 45tym.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Druga diorama - Broumov 1945

Postprzez Panzer » środa, 19 czerwca 2013, 20:56

Właśnie miałem to samo napisać. Skąd zboże o tej porze roku?
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2410
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: Druga diorama - Broumov 1945

Postprzez Jan Maria Kozik » środa, 19 czerwca 2013, 21:55

Są zdajsię odmiany np. pszenicy czy jęczmienia i innych zboż ozimych które owoce dają m.in. w maju
Jan Maria Kozik
 
Posty: 175
Dołączył(a): środa, 20 marca 2013, 08:47

Re: Druga diorama - Broumov 1945

Postprzez rob » czwartek, 20 czerwca 2013, 01:01

Jan Maria Kozik napisał(a):Są zdajsię odmiany np. pszenicy czy jęczmienia i innych zboż ozimych które owoce dają m.in. w maju

W maju to szparagi dają "owoce" - nasadź szparagów.
Architektura, figurki, gadżety…
…i co mi w ten zakuty łeb wpadnie!
ROB
Avatar użytkownika
rob
 
Posty: 200
Dołączył(a): wtorek, 18 listopada 2008, 15:38
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Druga diorama - Broumov 1945

Postprzez Jan Maria Kozik » czwartek, 20 czerwca 2013, 19:29

Jutro postaram się sprowadzić do domu aparat i zrobic porzadne zdjecia. Na razie ide do przodu z roslinnoscia oraz przemalowywuje stuga na panzer dunkelgelb
Jan Maria Kozik
 
Posty: 175
Dołączył(a): środa, 20 marca 2013, 08:47

Następna strona

Powrót do Dioramy - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości