Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące dioram - to właśnie tutaj.

Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Postprzez ewpiga » wtorek, 17 września 2013, 23:41

Maluję w technikach laserunkowych „budowę obrazu” zaczynam od nałożenia „chudej” podmalówki. Farbę mieszam bezpośrednio na powierzchni plastiku z dużą ilością rozcieńczalnika, czyli dominujący kolor, np. pomarańczowy do wytworzenia efektu rdzy nakładam w pierwszej kolejności. W podmalówce nie ograniczam się do tej jednej barwy i w trakcie malowania, aby złamać kolor pomarańczowy dodaję w minimalnych ilościach: brązu, błękitu pruskiego, szarego oraz czarnego. Więc farbę bezpośrednio z pojemnika nakładam na powierzchnię plastiku, po czym moczę pędzel w rozcieńczalniku i farbę rozcieram po modelu. Nie dbam o to, że tu i ówdzie prześwituje jasny plastik, a gdzieś tam zalega w szczelinach modelu więcej farby - to nie jest jeszcze malowanie modelu a raczej mazanie pędzlem po plastiku. Celem takiej podmalówki jest „zmatowienie” śliskiej powierzchni plastiku oraz wypracowanie kształtu przejść tonalnych tej samej barwy.

Stosuje miękkie pędzle syntetyczne o rożnych końcówkach.

Obrazek

Malowanie wraków jest stosunkowo prostą czynnością naturalnym procesem tworzenia niebędącym ani wzorowaniem się na niczym, ani odtwarzaniem niczego. Malujemy nie to, co widzimy, ale to, co chcemy namalować..Ba nawet nie musisz umieć malować, znać technik malarskich, po prostu bierzesz farby wybierasz kolory i układasz je w kształty, dajesz im formę, strukturę... i dzieje się....
(Jeśli chcesz próbować odwzorować naturę to kup sobie aparat fotograficzny ;o) )
Czekam 2-3 dni do momentu wyschnięcia pierwszej warstwy.
Farby Revell: 8; 36; 82; 85
Humbrol : 77; 150
Rozcieńczalnik: Wamod

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Inną specyfiką jest malowania zardzewiałych pojazdów innego rodzaju zaś malowanie pojazdu w jednobarwnym kamuflażu. Wszystko jest dobrze, pięknie, nakładamy pierwszą warstwę farby.. i tu często pojawia się problem - smugi po pędzlu, z którymi nie wiadomo jak sobie poradzić. Poza tym te smugi często wychodzą również obok, po każdym pociągnięciu pędzla, jest to szczególnie szpecące na płaskich powierzchniach. Podejrzewam, że przyczyny nie należy szukać tylko we właściwościach farb i samej techniki, a raczej z braku znajomość właściwości poszczególnych produktów, ich wad i zalet. To nie pozwala początkującym malarzom najczęściej dokonać właściwego wyboru do zamierzonego efektu. Według mnie / a maluje już baaaaardzo długo/ bez względu na jakość efektu ostatecznego malowanie na surowym plastiku jest możliwe dzięki użyciu do tego odpowiednio spreparowanej farby.
Nazywam to „dojrzeniem barwnika”…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dżejrosz napisał(a):Co masz na mysli mówiąc dojrzenie barwnika? O co chodzi? I mam pytanie dotyczące "podmalówki"-robisz ją zwykłymi farbkami akrylowymi do modeli czy może innymi??

Podmalówka zrobiona farbami Humbrol, Revell.
Dotyczy farb Humbrol, Revell. Nie próbowałem nigdy z innymi farbami tylko z tego względu, że te, które wymieniłem używam od dawien dawna i w jakimś tam stopniu poznałem właściwości tych farb.
Więc „dojrzewania barwnika” /moja własna nazwa umowna/ przygotowanie farby odbywa się w następujący sposób. Do małych pojemników /można kupić takie z nakrętką w aptece/za pomocą strzykawki wlewam w zależności do malowanej powierzchni określoną ilość farby np. około 2cm. Zalewam rozcieńczalnikiem /stosuje Wamod/ dokładnie mieszam i odstawiam pojemnik na 5-7 dni.
Po tym okresie ostrożnie, aby nie zruszyć zalegającego na dnie naczynia osadu, zlewam rozcieńczalnik do butelki. Osad na dnie swą konsystencją przypomina „pastę” Tak przygotowaną farbą maluję model. Ma się rozumieć nie samą „pastą” maluję a staram się kontrolować stopień jej rozrzedzenia dodając w trakcie malowania rozcieńczalnika. Najlepiej jest nałożyć odrobinę takiej pasty na paletę malarską i na niej mieszać oba składniki. Zapewniam, że na wszystkich malowanych powierzchniach modelu smug po prowadzeniu pędzla nie będzie. Zachęcam do przeprowadzenia doświadczenia, ponieważ metodą prób i błędów można otrzymać najlepsze efekty.
Na tym modelu podmalówka nie została wykonana a jednolicie barwny kamuflaż wykonałem bezpośrednio na „gołym” plastiku spreparowanym barwnikiem.
Pierwsza warstwa farby – zielona. Przed położeniem kolejnych warstw ta pierwsza musi dokładnie wyschnąć. Na tak przygotowany podkład z powodzeniem można zastosować malowanie typu: „mokre-mokre” dające ciekawe efekty przejąć tonalnych…./ w kolejności do tej techniki wrócę/

Obrazek

Obrazek

---------------------------------------------------------------------------------
Najodpowiedniejszą metodą malowania całego modelu pędzlem /pomijając przygotowania z „dojrzewaniem barwnika”/ jest zastosowanie technik laserunkowych. Zamiast nakładać jedną gęstą mieszankę i „zalewać” fakturę modelu lepiej jest wykonać kilkanaście słabo kryjących warstw. Pierwszą warstwą była podmalówka - mało znacząca uproszczona wersja „obrazu” Po wyschnięciu pierwszej warstwy dodaję kolejne. Na pomarańczową warstwę nałożyłem kolor brązowy - mieszanka musi być na tyle gęsta, aby pokryła prześwitujący surowy plastik, jednocześnie tak przeźroczysta, aby poprzedni kolor prześwitywał przez koleje warstwy. Podczas nakładania kolejnych warstw na siebie barwy będą znacznie ciemniały i z zasady powinno unikać się wprowadzania czerni gdyż kolor ten niszczy efekt prześwitywania poszczególnych barw…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzecia warstwa koloru brązowego - nie licząc zielonej dającej delikatny prześwit przez brąz...

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Reklama

Re: Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Postprzez marder4 » środa, 18 września 2013, 00:39

Świetna prezentacja. Jak na Mistrza przystało.
Avatar użytkownika
marder4
 
Posty: 729
Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Postprzez Sherman » środa, 18 września 2013, 03:06

Piotrze, planujesz budować model Costa Concordii? ;o)
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Postprzez ewpiga » środa, 18 września 2013, 18:46

marder4 napisał(a):Świetna prezentacja. Jak na Mistrza przystało.

Partacze. Wyrobnicy. Mistrzowie...umawiamy się tak...mniej więcej... po środku :mrgreen:
Sherman napisał(a):Piotrze, planujesz budować model Costa Concordii? ;o)
odel
No, ba.. gdyby był taki model :D

Ostatnia już „chuda” warstwa brązu 84 Revell mieszanego z pomarańczowym 85. Ogólna tonacja kolorystyczna obu burt i wnętrza kadłuba została uzyskana. Od tego momentu nakładane kolejne warstwy będą już bogatsze w farbę i wolniej schnące. Z dwóch prostych przyczyn zdecydowałem od razu, że „wrak” powinien mieć jasną tonację barw a ciemny podkład nada się do tego znakomicie-to po pierwsze. Po drugie, na modelu będzie wiele szczegółów i dzięki ciemnemu podkładowi, nawet tam gdzie nie dosięgnę pędzlem w trakcie malowania, pozostanie po prostu ciemny cień.
W ogóle nie biorę pod uwagę waszowania modelu gdyż uważam, że technika ta psuje efekt prześwitywania wszystkich warstw farby.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--------------------------------------------------------------------------------

W malowaniu „mokre-mokre” …właściwie, sposób polega na nakładaniu farby bezpośrednio na powierzchnie modelu, który uprzednio został pokryty świeżą farbą, która jeszcze nie zdążyła zaschnąć, albo na wyschniętą warstwę farby zwilżoną innym specyfikiem zmniejszającym napięcia powierzchniowe.
Mocno rozcieńczone barwy mieszam bezpośrednio na powierzchni modelu a te łagodnie się rozpływają. Zazwyczaj nie dbam o efekt końcowy, bo nie jestem w stanie przewidzieć rezultatów. Oczywiście, jeśli mamy zamiar w pracy produkować wspaniałe efekty technika ta wymaga większej praktyki.
Końcowy efekt jest niemożliwy do uzyskania żadną inną techniką malarską.

Obrazek

Kolory będą się mieszać w różny sposób zależnie od gęstości warstw i wilgotności, która się zmienia od momentu nałożenia do wyschnięcia.

Obrazek

Na świeżo pomalowanej powierzchni, gęsta mieszanka wysychać będzie wolniej, rzadka rozpłynie się w większym stopniu.

Obrazek

Na mokrą powierzchnię puszczam kilka maleńkich kropel brązowego tuszu kreślarskiego. Tusz zacznie się zlewać z farbą tworząc nieregularne plamy.

Obrazek

Obrazek

Po całkowitym wyschnięciu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Postprzez gumowy01 » środa, 18 września 2013, 20:13

Piękny poradnik. Czekam na ciąg dalszy :)
Pozdrawiam Artek

Krakowska grupa modelarska "Grupa B"
https://www.facebook.com/GrupaBiezanowska
Avatar użytkownika
gumowy01
 
Posty: 483
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2012, 02:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Postprzez ewpiga » niedziela, 22 września 2013, 21:54

Zostawiam model do wyschnięcia na kilkanaście dni i po tym czasie wybrane powierzchnie te, na których jest najwięcej farby w kolorze kamuflażu delikatnie przecieram flanelową szmatką. Polerka służy zróżnicowaniu powierzchni modelu, aby ta nie była jednolicie matowa. Polerka nada też modelowi "stalowego" wyglądu.

Obrazek

Obrazek

Cienkim pędzlem dokonuje retuszu i tą czynnością kończę malowanie farbami.
Przejścia tonalne, jeśli zamierzam je uwypuklić wykonuje suchymi pastelami.

Obrazek

W kolejności zaprezentuję malowanie pastelami na zatopionym wraku, tymczasem mogę przystąpić do wykonania efektu odarć i ubytków "oryginalnego" kamuflażu. Ciekawe efekty można uzyskać np. gąbką. Ja jednak wolę namalować to pędzlem. Nigdy nie wyrzucam starych zużytych pędzli gdyż mogę z nich zrobić "nowe" narządza. Pomiędzy osadzeniem pędzla a skuwką gromadzi się farba, której nawet dokładne mycie nie jest w stanie usunąć. Farba twardnieje w tamtym miejscu a po czasie użytkowania pędzel rozwidla się i praktycznie nie nadaje się do precyzyjnego malowania. Rozdzielam wtenczas włosie nożykiem, zapuszczam kropelkę kleju i już mogę malować "obicia"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Doskonale widać na fotogramie jak wierzchnia warstwa farby pozwala prześwitywać warstwie położonej poniżej.
Jest to pracochłonne malarstwo jednak w malowaniu modeli nie należy się nigdy spieszyć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czasami zachodzi potrzeba malowania wszelakich przebarwień powłoki lakierniczej „chudymi” warstwami farby a ta nadmiernie rozcieńczona rozpływa się po całej powierzchni.. a ja właśnie chcę mieć pełną kontrolę podczas malowania tych efektów.
Stosuję prostą sztuczkę…

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Postprzez Tomasz Ś. » poniedziałek, 23 września 2013, 17:54

A więc zgodnie z prośbą umieszczam tu do oceny pracę nad moją pierwszą dioramą. ;o)
Choć moje doświadczenie w malowaniu to tylko rok, już zaczynam kształtować własne "taktyki" w malowaniu.
Na dioramce umieściłem jeden z moich pierwszych modeli Tigera II Academy, ktorego zaczynam przemalowywać.
Samą dioramkę malowałem z użyciem farb akrylowych vallejo.
Maluję jednak głównie areografem.
1. Farba czarna rozcieńczona w proporcjach na oko ~1/10, najpierw rozpyliłem ją gęsto na całości, następnie dmuchałem, farba schnąc tworzyła ciekawe odbarwienia, czasami dodawałem koloru niebieskiego, improwizuję.
2. Farbę Ciemnoszarą rozcieńczoną na oko 1/2 rozpylam na gruz.
3. Farbę Jasnoszarą, na oko mieszaną z białą i woda, improwizacyjnie, rozpylam na "szczyty" oraz drogę.
Narazie tyle, teraz rozpylać będę nową mieszaninę, dopiero co opracowaną, która cieniuje, może imitować kurz, oraz popiół. :lol:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Ś.
 
Posty: 641
Dołączył(a): niedziela, 27 stycznia 2013, 19:49

Re: Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Postprzez Dżejrosz » poniedziałek, 23 września 2013, 21:19

Witam , ciekawi mnie ten pył z gruzu ? Z czego go zrobiłeś?
15-latek (czyli ja) i modelarstwo??- dobre!!! :lol:
Pozdrawiam Kuba :D
Dżejrosz
 
Posty: 244
Dołączył(a): piątek, 9 sierpnia 2013, 23:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Postprzez Tomasz Ś. » wtorek, 24 września 2013, 07:01

Dżejrosz napisał(a):Witam , ciekawi mnie ten pył z gruzu ? Z czego go zrobiłeś?

Podobnie jak ewpiga, z piasku, w trochę inny sposób. Wikol rozcieńczam wodą, wsypuję piasek, mieszam, tą ciapkę rozprowadzam, po 24 godzinach jest twarde jak skała.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Ś.
 
Posty: 641
Dołączył(a): niedziela, 27 stycznia 2013, 19:49

Re: Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Postprzez Dżejrosz » wtorek, 24 września 2013, 11:23

Czy podmalowka i mokre - mokre nadaje sie nie zniszczone modele? Czy akrylami to ładnie wychodzi? I wtedy rozcienczac je wodą? Chodzi mi o pactry .

Pozdrawiam
15-latek (czyli ja) i modelarstwo??- dobre!!! :lol:
Pozdrawiam Kuba :D
Dżejrosz
 
Posty: 244
Dołączył(a): piątek, 9 sierpnia 2013, 23:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Postprzez uki761 » wtorek, 24 września 2013, 16:36

Możesz malować akrylami "mokre na mokre" niemniej uzyskasz nieco inne efekty niż Humbrolami.
PRÓBUJ! -to nie boli.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
uki761
 
Posty: 1280
Dołączył(a): piątek, 28 maja 2010, 19:07
Lokalizacja: poznań

Re: Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Postprzez Dżejrosz » wtorek, 24 września 2013, 16:38

Spróbować spróbuje bardzo chętnie tylko ja wole już wiedzieć co może wyjść :D
15-latek (czyli ja) i modelarstwo??- dobre!!! :lol:
Pozdrawiam Kuba :D
Dżejrosz
 
Posty: 244
Dołączył(a): piątek, 9 sierpnia 2013, 23:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Postprzez ewpiga » wtorek, 24 września 2013, 18:43

Tomasz Ś. napisał(a):umieszczam tu do oceny pracę nad moją pierwszą dioramą. ;o)

Na krajobraz terenu w porównaniu z poprzednimi zdjęciem teraz miło jest popatrzeć. Rewelacja, brawo! Rozumiem, że coś tam jeszcze do krajobrazu podstawki dodasz? Kolor na podstawce i modelu tygrysa na pewno zamierzony. Daje się jednak dostrzec może nie tyle błąd, co małe jeszcze doświadczenie malującego. Podkład = wstępne malowanie modelu powinno być zawsze bardzo jasne i kontrastowe. Im jaśniejsze będzie podłoże tym malunek będzie zyskiwał na znaczeniu i tym bardziej będzie „świetlisty” Wtedy będziesz mógł wydobyć każdy efekt. Ty położyłeś prawidłowe kamo a kolejne warstwy farb kryjących potem waszowanie, filtrowanie, itp. będą przyciemniać i za chwilę malunek będzie wyglądał martwo i nijako.
Choć jak teraz wygląda nie jest źle.
Dżejrosz napisał(a):Czy podmalowka i mokre - mokre nadaje sie nie zniszczone modele? Czy akrylami to ładnie wychodzi? I wtedy rozcienczac je wodą? Chodzi mi o pactry .


Rozumiem, pytasz o podmalówkę na „całych” modelach. Stosuje również pod malowanie aerografem Jak wspomniałem głównie w uproszczonej wersji, która jedynie nadaje ogólną tonację kolorystyczną. W ten sposób ogólny zarys jak pomalowany będzie model mam już gotowy i nie muszę podczas malowania aerografem skupiać się, w jakim miejscu wydobyć cień lub innego typu przebarwienia. Podmalówka pozwala mi zaoszczędzić farby, bo już nie muszę nakładać niewidomo jak grubej warstwy, aby całkowicie pokryć plastik oraz czas spędzony podczas malowania aerografem.
Farbami akrylowymi nigdy nie malowałem, więc nie wypowiem się czy do technik, jakie stosuję nadają się. Łukasz jest tu mistrzem w posługiwaniu się akrylami i warto obejrzeć, aby podglądnąć kilka jego modeli na tym forum.

Podmalówka i aerograf.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

------------------------------------------------------------------------------------------

…rozlewam na palecie malarskiej małe dawki farby np. błękit pruski - Humbrol 77 i pomarańczowej Revell 85. Podczas mieszania kolorów na palecie do farb dodaję odrobinę pigmentu Wallejo lub Mig’a. Nie ma, co prawda w ofercie zbyt wiele barwników, więc ja stosuje najczęściej brąz, rdza, czarny. W czasie mieszania obu składników nie może być to pierwszy lepszy barwnik a pochodny barw akurat zastosowanych. Dodanie pigmentu spowoduje to, że farba pomimo mocnego „rozwodnienia” rozcieńczalnikiem podczas nakładania na model w ogóle nie będzie rozpływać się po malowanej powierzchni. Tak spreparowaną farbą maluję wszelkie efekty przetarć i przebarwień, doskonale też nadaje się do wykonania obić. Wadą albo zaletą takiego mieszania farby z pigmentem jest to, że wyschnięciu kolor lekko jaśnieje a malowana powierzchnia zostaje idealnie matowa.
Przykład z malowania płyty pancernej.
Obrazek

Ciemne przebarwienia na burtach to efekt mieszania farby Humbrol 77 z brązowym pigmentem Mig.
Pokład to Revell 84 i czarny pigment Wallejo.
Na ścianie zejściówki Humbrol 91. …

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Postprzez Dżejrosz » wtorek, 24 września 2013, 18:59

Witam ciekawie to opisujesz , przydadzą mi sie te rady w nabieraniu doświadczenia teraz pokaże pare fotek moich zmagań z podstawką do Kwulca i podstawką treningową .:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

---------

Pozdrawiam
15-latek (czyli ja) i modelarstwo??- dobre!!! :lol:
Pozdrawiam Kuba :D
Dżejrosz
 
Posty: 244
Dołączył(a): piątek, 9 sierpnia 2013, 23:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy jak zbudować dioramę /malowanie pędzlami/

Postprzez siara1939 » wtorek, 24 września 2013, 19:53

2 gorne zdjecia to szarlotka. Az mnie wzielo na cos slodkiego.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Następna strona

Powrót do Dioramy - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości