Pomorze 1945 - 1/72

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące dioram - to właśnie tutaj.

Pomorze 1945 - 1/72

Postprzez mysiek13 » niedziela, 28 czerwca 2009, 15:09

Witam i chciałbym pokazać początek moich wypocin dla podstawki pod ostatnio ukończone modele. Tło historyczne to poczatek 1945r, Pomorze ( vel Prusy Wschodnie) koło rozwalonego niemieckiego domu ( nomen omen z muru pruskiego) zatrzymał się Staliniec z armatą oraz Stud, podjechał do nich Gazik coby popędzić dostawy - chłopaki stoją na środku i deliberują na zimnie. Będzie zburzony budynek, sporo błota i resztki śniegu.

Ogólna kompozycja:

Obrazek

Obrazek

Domek wstępnie pomalowany ( na fotce nie widac w ogóle zróżnicowania koloru ścian itd, a się starałem i wg mnie wyszły nawet ok :evil: ) na razie wygląda a'la Faller 1985 ale sie zagruzi, dobrudzi, uszkodzi i mysle że będzie lepszy, czyli brzydszy :mrgreen: .

Obrazek

Otrzyma uszkodzony dach z więźbą krokwiową - nieoceniona pomoc Kolegi Kelo83 - duże podziękowania :roll: Gruz i szpargały wewnątrz i wokół domku będę wzorował na prześlicznej pracy Qby "Obrońcy twierdzy", z uwagą że będzię dużo mniej sniegu.

Prosze o uwagi i propozycje.
Michał
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 822
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Reklama

Re: Pomorze 1945 - 1/72

Postprzez kelo83 » poniedziałek, 29 czerwca 2009, 17:39

No skoro powiedziało się "A" trzeba powiedzieć "B"

Zgodnie z Twoją prośbą będę merytorycznie pomagał przy budynku.
Jak na razie widzę trzy niezgodności z rzeczywistością:

1) Belki szczytu dachu dochodzące do komina nie mogą się na nim opierać, wzdłuż komina powinien być pionowy słup podpierający tą belkę.
2) Belki stropowe powinny opierać się na ścianie, a nie do niej dochodzić
3) szkielet drewniany ściany powinien opierać się na tzw. podwalinie, czyli na podmurówce powinna być pozioma "ramka" z drewna i na nią są ustawiane kolejne elementy szkieletu. Tak jak tu:
Obrazek

pozdrawiam Olek
pozdrawiam Olek
Obrazek
Avatar użytkownika
kelo83
 
Posty: 276
Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 10:13
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pomorze 1945 - 1/72

Postprzez Bathin » poniedziałek, 29 czerwca 2009, 18:35

Kelo ładnie, ale nie sądzisz że to przesada ? Te "ruinki" wyglądają jak z plasteliny i to chyba jakiś zestaw od lalek :)
Avatar użytkownika
Bathin
 
Posty: 930
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:13

Re: Pomorze 1945 - 1/72

Postprzez kelo83 » poniedziałek, 29 czerwca 2009, 19:36

Bathin -> zanim powstał wątek przez chwilę mysiek13 ze mną korespondował i prosił o wskazówki i materiały do budowy. Zarówno jedne i drugie otrzymał, korespondencja stanęła na tym, że jak pojawi się wątek będę podpowiadał.

Prosił o pomoc i ją dostanie, czy skorzysta ... to się okaże (ja zmuszać przecież nie będę) ;o)
Poza tym mam świadomość że w 72 budynek jest bardzo filigranowy.

Kibicuję dalej
pozdrawiam Olek
pozdrawiam Olek
Obrazek
Avatar użytkownika
kelo83
 
Posty: 276
Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 10:13
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pomorze 1945 - 1/72

Postprzez mysiek13 » poniedziałek, 29 czerwca 2009, 20:35

Witam i chciałbym troszkę włączyć się do dyskusji :D

Trochę poprawiałem przy "ruinkach" żeby były ładniejsze ,ale i tak druzgocąca krytyka :evil: Założyłem konstrukcję dachu, urwane skrzydło drzwi i potem dodałem podkład pod dachówkę, która dojdzie w następnym etapie. Nie komentujcie proszę na razie podkładu "z desek" pod dachówkę - wiem że jest szpara między łączeniami, zostanie przykryta dachówką oraz że jest lekko powichrowany - to tektura pomalowana Humbrolem i świeżo przyklejona, więc po doschnięciu i wyprostowaniu powinna trzymać fason

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Bathin ty mi nie pisz prosze że jest z plasteliny, bo to przedni polistyren TM Diorama ;o) Ty mnie lepiej napisz co można w tym domnku wg Ciebie poprawić, żeby wyglądał jako tako, bo zdecydowałem że się zes... a tem domek doprowadzę do stanu żeby się starym Forumowiczom podobał :twisted: Kapitulacja nie wchodzi w rachubę :P Jak bym robił 35-kę to bym miał fajny zestawik z Miniartu do złożenia i pomalowania a tak to roboty jest duuużo więcej :-/

Kelo 83 czyli Olku - dziekuję za konkretne i merytoryczne uwagi. Niestety nie wszystko będę mógł poprawić:

1. Belki dochodzące do komina juz niestety nie są do poprawy - tak była zrobiona vakuforma i tego nie przeskoczę :oops: :cry:

2. Z belkami stropowymi też jest podobny klops, teraz przez tydzień mam wyjazdy, więc może wpadnę na jakiś pomysł żeby to wygladało zgodnie ze sztuką :?

3. Podwalina zostanie dodana w przyszłym tygodniu - ten jeden element jest banalny w poprawieniu :D

Pozdrawiam Michał
Ostatnio edytowano wtorek, 30 czerwca 2009, 12:40 przez mysiek13, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 822
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: Pomorze 1945 - 1/72

Postprzez mysiek13 » wtorek, 30 czerwca 2009, 07:53

Po nocnych przemysleniach nad budynkiem rozważam zbudowanie ruiny samemu od podstaw... Wkurzył mnie Bathin, ale pomimo złośliwego komentarza ma chyba trochę racji...

W związku z tym mam pytanie do Olka/Kelo83 - jakie mogły być wymiary belek stosowanych w takich konstrukcjach na stropy i słupy ( z fotek widze że krzyżulce i belki podokienne były tej samej lub bardzo podobnej grubości co słupy), jaka była grubość ścian oraz desek stosowanych na stropy? Jakie wymiary mógł mieć komin w niewielkim domu parterowym i czy ten z obecnego budynku jest wg Ciebie proporcjonalny? Co stosowano do wypełniania wnętrz ścian - mogą być jakieś mniejsze cegłówki niż stosowane w podmurówce?

Z tego co widziałem w Niemczech, Austrii czy na Mazurach to takie domy miały chyba niższe kondygnacje niż stosowane obecnie...

Jeśli któryś z Kolegów ma fajne fotki zburzonych lub uszkodzonych domów w takim stylu to prosiłbym o podesłanie...

Pozdrawiam Michał

Michał, wyluzuj trochę, nie denerwuj się tak. Komentarz Bathina można pewnie uznać za złośliwy :), ale już nie za chamski. Pamiętaj, co Cię nie zabije - wzmocni Cię :). Pax między chrześcijany.
Jarek Gurgul


OK poprawiłem się sory ;o)
Ostatnio edytowano wtorek, 30 czerwca 2009, 12:41 przez mysiek13, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 822
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: Pomorze 1945 - 1/72

Postprzez kapral » wtorek, 30 czerwca 2009, 08:56

Witam panowie. Chociaż skala 1:72 jest dla mnie "niewyobrażalna" to z racji tego, że mowa o dioramce pozwolę sobie zabrać głos. Co by nie powiedzieć to Bathin ma rację ten "gotowiec" jest po prostu tragiczny. Z kolei Twoja mysiek koncepcja zmajstrowania czegoś od podstaw jest jak najbardziej słuszna, choćby z tego względu, że jak sam zauważyłeś przy takim "gotowcu" już praktycznie nic sie nie da poprawić. Zatem spróbuj "wystrugać" coś samemu, na pewno będzie lepsze, a i zawsze będziesz mógł skorygować to i owo. I nie koniecznie musisz sie porywać na dach, bez niego tez można fajne ruinki zmontować. Powodzenia kapral
kapral
 

Re: Pomorze 1945 - 1/72

Postprzez kelo83 » wtorek, 30 czerwca 2009, 11:52

W tej chwili mam za dużo roboty, której nie mogę odstawić (projekt mostu na piątek :-/ ), jeżeli Ci się nie spieszy wybitnie, to w piątek popołudniu naskrobie coś w CADzie i wyślę Ci pdfy z jakimiś przybliżonymi planami

pozdrawiam Olek
pozdrawiam Olek
Obrazek
Avatar użytkownika
kelo83
 
Posty: 276
Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 10:13
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pomorze 1945 - 1/72

Postprzez mysiek13 » wtorek, 30 czerwca 2009, 12:43

Ok dzięki za pomoc Olku i dobre słowa zachety Kaprala, zrewanżuję się jak będę mógł...Nie spieszy mi się bo do przyszłego wtorku jestem na wyjazdach i tak nic do tego czasu nie ruszę :( Powodzenia z projektem mostu - będzie klasyczny czy podwieszany (a'la Świętokrzyski?

A cholera mnie trafiła bo się z tą vaku namęczyłem a wyszło jak wyszło - ale to i dobrze, jakieś nowe doświadczenia nabędę :evil:

A domek w ruinie i tak robię od podstaw, użyje tylko chyba tych zwisających drzwi, zastosuję trochę drewna ;o) , modnego ostatnio korka :mrgreen: , masy modelarskiej dwuskładnikowej Tamiya, kartonu i co mi do łba strzeli :twisted:

Pozdrawiam Michał
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 822
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: Pomorze 1945 - 1/72

Postprzez mysiek13 » niedziela, 1 listopada 2009, 12:58

No i odgrzewam kotleta :P

Zacząłem przygotowywać "grunt" pod scenkę. Jescze oczywiście droga do poprawienia, szczególnie w miejscu "postoju" pojazdów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Domek zacząłem od podstaw z korka, będzie użyty też karton, patyczki od lodów, płytki PS, włosie z pędzla-ławkowca na dach i inne materiały. Domek nie będzie już ruinką a'la Faller z fotek powyżej... Poniżej fotki z netu na których będę się luźno wzorował :lol:

Obrazek

Obrazek

Do krzaków użyłem przycinanej nożyczkami, bardzo cienkiej wełny stalowej z Castoramy, za kilka złotych będę miał jej na 1,8 tysiąca makiet 8-)

Obrazek

Obrazek

Wszelkie komentarze, szczególnie negatywne wskazane :lol:
Pozdrawiam Michał
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 822
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: Pomorze 1945 - 1/72

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » niedziela, 1 listopada 2009, 13:13

a czemu nie chcesz wzorować się na ruinie, którą miałeś? to, że jej wykonanie było, nazwijmy to oględnie, dalekie od akceptowalności, nie znaczy że miała kiepską kompozycję. zrób od podstaw coś podobnego, używając profili i płytek polistyrenowych lub prfili drewnianych i kartonu (nie wiem w czym ci się lepiej pracuje, ja wybrał bym pierwszy zestaw materiałowy), poprawiajac błędy konstrukcyjne i budujac całość filigranowo- adekwatnie do skali..
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Pomorze 1945 - 1/72

Postprzez mysiek13 » sobota, 7 listopada 2009, 18:48

Troche ruszyłem z budynkiem. Na razie wyglądą brzydko, ale wklejam go poglądowo do wątku warsztatowego.

Wieczorem dostanie kolorki więc jutro będzie już wyglądał znacznie lepiej (mam nadzieję) :lol:

Materiały użyte to korek, karton, tektura... Dojdzie trochę plastiku (zawiasy, elementy okrągłe), podmurówka i komin z masy dwuskładnikowej Tamiya, oraz coenkie włosie z pedzla imitujace pokrycie dachu słomiana strzechą...

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam i na razie nie krytykujcie ;o) Michał
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 822
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: Pomorze 1945 - 1/72

Postprzez spiton » sobota, 7 listopada 2009, 23:12

Jak te pojazdy jada, to się zaraz zderzą, a jak stoją, to zatarasowały drogę.
Odsunął bym tą bodę, bo stoi trochę za blisko drogi.
Fajne pojazdy, i fajne błoto ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Pomorze 1945 - 1/72

Postprzez mysiek13 » czwartek, 12 listopada 2009, 11:59

Dzięki Spiton za uwagi, coś z rozstawieniem chyba muszę zrobić albo zasymulowac awarię i naprawę Stalińca?

Domek w trakcie montażu, co mam poprawić?

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
mysiek13
 
Posty: 822
Dołączył(a): wtorek, 12 sierpnia 2008, 16:23

Re: Pomorze 1945 - 1/72

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » czwartek, 12 listopada 2009, 14:44

mysiek13 napisał(a):Domek w trakcie montażu, co mam poprawić?

Pokrycie dachu.
Fachwerk (mur pruski) i strzecha średnio do siebie pasują. Zrób dachówkę albo jeszcze lepiej łupek.
If on my journey, should I encounter God, God will be cut...
Avatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski
 
Posty: 988
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 20:53
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Dioramy - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości