Moja pierwsza Diorama 1:72 Grodzisko

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące dioram - to właśnie tutaj.

Moja pierwsza Diorama 1:72 Grodzisko

Postprzez wrzucnaluz » czwartek, 18 lutego 2016, 22:59

Witam, jestem początkującym modelarzem więc proszę o obiektywne opinie. Moja diorama jest o tematyce Słowian. Wrzucę na początek parę zdjęć co udało mi się wykonać.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
wrzucnaluz
 
Posty: 40
Dołączył(a): czwartek, 18 lutego 2016, 21:39

Reklama

Re: Moja pierwsza Diorama 1:72 Grodzisko

Postprzez djack » niedziela, 21 lutego 2016, 23:25

Robota ciekawa. Jedna tylko drobna uwaga do tytułu. Powinien raczej brzmieć "gród". Grodzisko to współczesna pozostałość po grodzie, najczęściej w postaci ziemnego wału (często mniej lub bardziej zarośniętego).
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 22:52

Re: Moja pierwsza Diorama 1:72 Grodzisko

Postprzez Sherman » poniedziałek, 22 lutego 2016, 01:11

Tematyka Słowian... tylko może coś na temat okresu, rejonu? Na czym się wzorujesz itd.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Moja pierwsza Diorama 1:72 Grodzisko

Postprzez wrzucnaluz » wtorek, 23 lutego 2016, 20:45

Pomysł narodził się w mojej głowie i jest to lekko z koloryzowana wersja grodu w Birowie, a raczej moje wizja tego grodu. http://www.zamek-ogrodzieniec.pl/galeria-birow
Okres bardziej bym bazował w okolicach 9-10 wiek. Poniżej załączam zdjęcia wnętrza wierzy, która będzie elementem umocnień obronnych.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W wieży do dokończenia wnętrza zostało mi zrobienie włazu, który ma się otwierać i oczywiście każdy model będzie pomalowany. W kwestii malowania chętnie przyjmę jakieś uwagi i porady :)
wrzucnaluz
 
Posty: 40
Dołączył(a): czwartek, 18 lutego 2016, 21:39

Re: Moja pierwsza Diorama 1:72 Grodzisko

Postprzez Sherman » środa, 24 lutego 2016, 03:36

Napisałbym, że nawet mocno fantazjujesz :D

Zwróć uwagę, że rekonstrukcja grodu na której się wzorujesz jest wykonana w technice zrębowej z bali okrągłych, a u ciebie są belki o przekroju prostokątnym. W IX/X w nikt by sobie głowy nie zawracał ociosywaniem takiej ilości elementów.

Czym planujesz pokryć ta wieżę? Bo jeśli też konstrukcją zrębową to jest to bez sensu - ona nie posiadała szkieletu.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Moja pierwsza Diorama 1:72 Grodzisko

Postprzez wrzucnaluz » środa, 24 lutego 2016, 12:22

Pokryc chce patyczkami do manicure jako forma palisady. Jest chodzi o konstrucje to mysle ze dobrze by bylo zapoznac sie z budownictwem tego okresu aby projekt nie wyszedl calkowicie rodem z fantasy. Nie mam zamiaru odwzorowywać się na grodzie w Birowie. Spodobała mi sie koncepcja grodu na wzgórzu otoczony urwiskami i z jednej strony wejście z bramą wierzami i palisad. Projekt na dłuższy czas więc wszystko może się zmienić.
wrzucnaluz
 
Posty: 40
Dołączył(a): czwartek, 18 lutego 2016, 21:39

Re: Moja pierwsza Diorama 1:72 Grodzisko

Postprzez Sherman » środa, 24 lutego 2016, 17:21

Wieżami, nie wierzami :D

Z tej konstrukcji możesz jeszcze jako tako wyjść obronną ręką robiąc coś w typie bramy z Naszacowic, chociaż nadal będziesz miał zkichane proporcje (te bele są za grube). Na razie to jest bez ładu i składu, a całość wykonana mocno niechlujnie.

Olej patyczki do maniciuru, zaopatrz się w balsę, fornir i w tym wypadku jeszcze wykałaczki mogą dać radę.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Moja pierwsza Diorama 1:72 Grodzisko

Postprzez wrzucnaluz » środa, 24 lutego 2016, 18:49

co do patyczków od manicure uważam je za dobre do budowy palisady ponieważ mają 3 mm średnicy czyli w skali wychodzi niecałe 22 cm w rzeczywistości, jednak można je pomiesza z wykałaczkami dla urozmaicenia jej kształtu bo wiadomo drzewo drzewu nie równe. Co do modeli masz racje mogły być lepsze i jestem początkującym modelarzem i nie zraża mnie negatywna opinia innych, tylko motywuje do robienia lepiej i dokładniej. Myślę że w listwy zainwestuje bo nie jest to drogi temat. Co do okleiny to jednak wolę malowanie lub wystawienie na dwór by drzewo z szarzało. Co do grodu wypadało by w sumie zrobić małą wycieczkę do grodu porobić zdjęcia i wtedy można robić model. Model które już zrobiłem posłużą pewno jeszcze do nauki bo nie od razu Kraków zbudowano.
wrzucnaluz
 
Posty: 40
Dołączył(a): czwartek, 18 lutego 2016, 21:39

Re: Moja pierwsza Diorama 1:72 Grodzisko

Postprzez siara1939 » środa, 24 lutego 2016, 21:45

Chcesz model wystawic na dwor, zeby drewno zrobilo sie szare?
Sporo czasu uplynie zanim zobaczymy galerie. :D

Sa lepsze, czytaj szybsze sposoby.
Zamocz myjke do garow- ta z wiorow metalowych w roztworze wody, soli i octu i w ten roztwor wsadz drewno. Bedzie szare za 2 dni.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Moja pierwsza Diorama 1:72 Grodzisko

Postprzez wrzucnaluz » poniedziałek, 21 marca 2016, 15:36

Po dłuższej przerwie trochę o postępie prac. Rzeczy które wykonałem wcześniej mają się nijak i w skali i w jakości, tak więc zacząłem od początku na spokojnie. Dość dużo czasu spędziłem na czytaniu artykułów na temat budowy słowiańskich grodów.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jeszcze dużo elementów do wykończenia.
wrzucnaluz
 
Posty: 40
Dołączył(a): czwartek, 18 lutego 2016, 21:39

Re: Moja pierwsza Diorama 1:72 Grodzisko

Postprzez siara1939 » poniedziałek, 21 marca 2016, 21:35

W sumie jak nie czytasz co pisza inni, to nie ma znaczenia. Olej moj poprzedni wpis. :D
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Moja pierwsza Diorama 1:72 Grodzisko

Postprzez wrzucnaluz » piątek, 25 marca 2016, 10:52

Już wiem że nie będę moczył drewnianych elementów we wszelkiej maść naparów kawowo-herbacianych czy octowo olejowych, po prostu będę bejcował. Diorama będzie 50cm x 50cm i mam też taki kawałek płyty i styroduru o odpowiedniej grubość, aby móc łatwo wstępnie uformować teren. Koncepcja się zmieniła i będzie całkiem inna niż założyłem, jednak myślę że będzie lepsza.
Obrazek
wrzucnaluz
 
Posty: 40
Dołączył(a): czwartek, 18 lutego 2016, 21:39


Powrót do Dioramy - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości