Pierwsze kroki. Cięcie XPS

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące dioram - to właśnie tutaj.

Pierwsze kroki. Cięcie XPS

Postprzez Tomski » poniedziałek, 10 stycznia 2022, 13:11

Cześć :) Jestem tu nowy. Niestety nie mogę znaleźć bardziej odpowiedniego forum dla mnie dlatego pozwolę sobie tutaj napisać. Jeśli jest do tego lepsze miejsce proszę o wskazanie kierunku :)

Jestem raczej cyfrowym modelarzem (grafika 3D) i w związku z nieszczęściem jakie mi się przydarzyło (sfajczony komputer) muszę to porzucić dopóki nie kupię nowego komputera, który będzie wydajny. Postanowiłem, że zajmę się budowaniem dioram/makiet. Zgłębiałem temat na YT na tyle na ile się da. Kupiłem potrzebne rzeczy, których jeszcze nie miałem (najtańsze jakie znalazłem bo nie wiem na jak długo wsiąknę w modelarstwo) czyli klej (pattex do drewna, wikol), farbki akrylowe (Auchan), pędzelki, patyczki (w tym te do szaszłyków) oraz płytę XPS z Castoramy. Nawet zacząłem już swój pierwszy projekt (Chatka wiedźmy z bagien).
Jakoś poradziłem sobie z wycięciem z płyty XPS odpowiednich kawałków, ale muszę przyznać, że szło mi to strasznie (chodzi mi głównie o wycięcie wstępne kawałka z dużej płyty 50mm grubości). Nie mogę używać żadnych termicznych noży (słabo wentylowane pomieszczenie, dziewczyna z wyczulonym powonieniem itp. sprawy) chociaż one sprawdziłyby się pewnie najlepiej.
Używałem sporego noża kuchennego, który starałem się naostrzyć najlepiej jak mogłem. Piła nawet z drobnymi ząbkami zostawia niefajny ślad na powierzchni (fakturę chcę sobie później sam ręcznie wyrzeźbić). Dlatego mam pytanie. Czy moglibyście mi może polecić jakiś nóź, który nada się do cięcia płyty XPS? Firma, kształt, cienkie/grube ostrze?
Wszelkie inne porady dla początkującego dotyczące tworzenia dioram/makiet również mile widziane.

Pozdrawiam :)
Avatar użytkownika
Tomski
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela, 9 stycznia 2022, 22:16

Reklama

Re: Pierwsze kroki. Cięcie XPS

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 10 stycznia 2022, 14:38

Nóż tapicerski, noże modelarskie firmy OLFA, miniszlifierki typu Dremel, piłka zyletkowa modelarska.
Nóż kuchenny można od razu odrzucić, nie da się go wyostrzyć odpowiednio do tych celów.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9933
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pierwsze kroki. Cięcie XPS

Postprzez Tomski » poniedziałek, 10 stycznia 2022, 15:22

No nie pomyślałem o nożu tapicerskim. Dzięki ! :) Z ostrzy mam nóż Stanleya z wymiennymi ostrzami (takie trapezy), tani "nóż do tapet" z łamanymi ostrzami... dlatego nie szukałem czegoś takiego (a to wyświetla się na pierwszych stronach w google po wpisaniu "nóż tapicerski"... ale zajrzałem troszeczkę głębiej i faktycznie. Coś takiego mogło by się przydać. Wygląda jak nóż do ciasta.... tylko pewnie jest o wiele ostrzejszy :) Jeszcze raz dziękuję :)
Avatar użytkownika
Tomski
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela, 9 stycznia 2022, 22:16


Powrót do Dioramy - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości