[G] Szyb ,, Artur " KWK ,, Jan Kanty " model od podstaw / sk

Właśnie skończyłeś dioramę, chciałbyś ją zaprezentować - poddaj ją tutaj surowej krytyce Użytkowników.

[G] Szyb ,, Artur " KWK ,, Jan Kanty " model od podstaw / sk

Postprzez Paweł O. » środa, 31 grudnia 2014, 20:23

Witam.

Zapraszam do obejrzenia galerii szybu ,, Artur ” kopalni ,, Jan Kanty ” z Jaworzna. Model powstał na potrzeby ekspozycji w Muzeum Miasta Jaworzna. Pozwolę sobie najpierw na krótki rys historyczny kopalni a następnie napiszę o modelu.
,, Artur ” był głównym szybem kopalni KWK ,, Jan Kanty ”umieszczonym na polu górniczym Barbara. Miał on umożliwić eksploatację pokładów Niedzieliska I i Niedzieliska II.
Szyb zawdzięczał swoje imię profesorowi Arturowi Benisowi, który zaangażowany był w powstanie kopalni. Konstrukcja wieży początkowo była drewniana, gdyż źle oszacowano wielkość złóż ( tylko na 20 lat eksploatacji ) i spółka zdecydowała że drewno będzie adekwatnym budulcem. Dopiero po pożarze w styczniu 1945r zmieniono ją na stalową, pochodzącą z szybu "Mariusz" likwidowanej kopalni Flora w Dąbrowie Górniczej.
"Artur" posiadał bezpośrednie połączenie z chodnikiem głównym w pokładzie 303 na poziomie 52m. W rejonie podszybia znajdowały się przekopy do szybu "Jan" oraz na poziom 130m w rejon szybu "Leopold". Dochodziła tutaj także upadowa zapewniająca komunikację pieszą. Była to niewątpliwie konstrukcja piękna i ciekawa trochę szkoda że oprócz budynku administracyjnego do naszych czasów nic nie zostało. Model został wykonany w skali 1:50 i powstał na podstawie dostępnych zdjęć gdyż żadna dokumentacja rysunkowa ,, Artura ” nie dotrwała do naszych czasów. Materiały jakich głównie używałem to przede wszystkim karton jako baza oraz fornir i listwy sosnowe i balsowe, poza tym farby Talensa i trochę modelarskich śmieci na upiększenie całości.Model jest znacznie uproszczony gdyż specyfika wystawy nie wymaga tak dużej dokładności. Rysunki zestawieniowe i skalowanie wykonał Pan Marek Żak w sprawach kolejowo, transportowo, górniczych korzystałem z pomocy moich kolegów Marka Żmudy i Józefa Dubiela, zawiłości fachu dekarza objaśnił mi mój brat, fornir ładnie pociął i trochę podpowiedział Pan Rafał Drzymulski, dokumentacja foto to Panowie Przemysław Dudzik dyrektor MMJ oraz Adrian Rams pracownik naukowy MMJ. Wszystkim im serdecznie dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

Paweł O.

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A tak wygląda model:

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

No to tymczasem ….
Paweł O.
 
Posty: 495
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 18:07

Reklama

Re: [G] Szyb ,, Artur " KWK ,, Jan Kanty " model od podstaw / sk

Postprzez Aleksander » czwartek, 1 stycznia 2015, 17:07

Kawał fajnej konstrukcji, choć sądzę, że dodatkowo jakieś figurki lub choćby pojazd zdecydowanie dodałby życia temu projektowi. Ale pewnie takie były założenia muzeum.
Mnie się podoba.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7997
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: [G] Szyb ,, Artur " KWK ,, Jan Kanty " model od podstaw / sk

Postprzez Andrzej Godlewski » czwartek, 1 stycznia 2015, 20:33

Bardzo fachowo wykonana budowla ,no i temat doskonały na nie jedną makietę kolejową bądź dioramę .
Avatar użytkownika
Andrzej Godlewski
 
Posty: 914
Dołączył(a): niedziela, 15 lutego 2009, 21:42


Powrót do Dioramy - galeria ukończonych dioram

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości