[MidWay] Bitwa o Midway 70 rocznica

(4.12.2011-4.06.2012)

Re: [MidWay] Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez marco2607 » piątek, 1 czerwca 2012, 22:11

pik napisał(a):Ale to i tak nie rozstrzyga kwestii barw. W lotnictwie japońskim nie były tak ściśle zdefiniowane i nawet w tej samej fabryce mogły być stosowane różne odcienie, w zależności od akurat dostępnej farby.


Przepraszam ale po takim tekscie ręce i nogi opadają. :shock: Każdy jest dorosły niech robi jak uważa. :!:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3301
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Reklama

Re: [MidWay] Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez pik » sobota, 2 czerwca 2012, 15:14

Twój post nic nie wnosi marco.

Polecam książkę Bakera. Aha, obejrzyj sobie zdjęcia Zer pomalowanych dwoma odcieniami szarego, bodajże z Chin.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: [MidWay] Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » niedziela, 3 czerwca 2012, 09:44

03.06.1942 PBY Catalina wykryły japońskie siły pomocnicze 700 mil od Midway
Obrazek
W tym dniu stacjonujące na wyspie B-17 zostały poderwane w powietrze z obawy przed atakiem lotniczym jednak po powrocie szybko je dotankowano, uzbrojono i wysłano celem zaatakowania wykrytej grupy. Udział w ataku wzięło 9 maszyn, które przeprowadziły atak bombowy z dużej wysokości. Tylko jeden transportowiec został lekko uszkodzony od eksplodującej w pobliżu bomby. Załogi nie omieszkały zgłosić 5 celnych trafień. Kości zostały rzucone..
Obrazek
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: [MidWay] Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez zegeye » poniedziałek, 4 czerwca 2012, 10:55

pik napisał(a):Twój post nic nie wnosi marco.

Polecam książkę Bakera. Aha, obejrzyj sobie zdjęcia Zer pomalowanych dwoma odcieniami szarego, bodajże z Chin.


Co do chńskiego dwu-szarego malowania to wiadomo że powstało ono na skutek zasłaniania samolotów podczas parkowania ochronnymi plandekami. Nie było dwóch farb a jedynie róznice powstałe na skutek działania promieni słonecznych. To jest potwierdzone w wielu opracowaniach szczególnie japońskich. (książka Bakera to dość stara pozycja)

Tu można zobaczyć jak to wyglądało, ale to tylko model. (choć mam też zdjęcia.... są też zdjęcia podobnie wyglądających zielonych VAL z różnicą widoczną w odcieniach zieleni. Autorzy skłaniają się do tego że to bardziej różnica w ''błyskości''/matowości niż w odcieniu farby.

http://plaza.rakuten.co.jp/zerotagucci/ ... 202080000/
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: [MidWay] Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Czarny » poniedziałek, 4 czerwca 2012, 11:36

A jestem ciekaw c do waszego zdania na temat zużycia powłoki lakierniczej maszyn japońskich z pod Midway.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy Hinomaru podczas Midway miało już białą obwódkę?


Dodam tylko iż mam nadzieję uświetnić 70 rocznicę bitwy pomalowaniem dziś wieczorem mojego Vala
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Re: [MidWay] Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Artur Domański » poniedziałek, 4 czerwca 2012, 14:04

Na kiedy planowane jest zakończenie projektu ??
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Artur Domański
 
Posty: 1223
Dołączył(a): wtorek, 27 listopada 2007, 20:39
Lokalizacja: Włocławek

Re: [MidWay] Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez marco2607 » poniedziałek, 4 czerwca 2012, 16:41

Artur Domański napisał(a):Na kiedy planowane jest zakończenie projektu ??


Na rocznicę, czyli dzisiaj. ;o)
Czarny napisał(a):A jestem ciekaw c do waszego zdania na temat zużycia powłoki lakierniczej maszyn japońskich z pod Midway.


Chciałem dać luzik z tym tematem, i robię to tylko dla dobra twojego modelu.
Przed PH ( czwarty kwartał 1941) zaokrętowano na lotniskowce 1 floty nówki zera, kate i val. Wszystkie wymalowane AME-IRO. Przed samym atakiem kate pomalowano na zielono od góry ( kamo z każdego lotniskowca było inne ).
Większość czasu te samoloty przebywały na okręcie i porównywanie ich do lotnictwa w Chinach nie ma sensu bo inny teren działań.Poza tym większość zdjęć jest robiona przez amerykamów i to po paru latach leżakowania na wyspach.
Czas od PH do MIDWAY to 6 miesięcy pod pokładem (zapewne część) więc za dużo się nie wyeksploatowały. To nie była intensywność lotów taka jak w europie.
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3301
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: [MidWay] Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Czarny » poniedziałek, 4 czerwca 2012, 17:21

Marko na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że przyczynkiem do mojego pytania jest zdjęcie Kasi Fuchidy zrobione podczas lądowania na Akagi na początku kwietnia 1942. dla nie wtajemniczonych a takich tu nie ma raczej, pokazuje kadłub z przepięknie łuszczącą się zieloną farbą.

jakiś czas temu zadałem na forum pytanie o farbę podkładową używaną przez Japończyków, nie uzyskawszy odpowiedzi poszperałem w necie i znalazłem troszkę informacji dotyczących sposobu malowania maszyn IJN. Nie stosowano podkładu co więcej samolot był malowany błyszczącym odcieniem szarości (nie będę tu wchodził w szczegóły kolorystyki) a następnie zecydowano, ze taki kamuflaż nie spełnia wymagań więc na szary położono zieleń. Brak podkładu powodował łuszczenie szarości a jej gloss powodował łuszczenie się z niej zieleni.


Zgadzam się, ze maszyny były użytkowane z mniejszą intensywnością niż np. w Europie ale za to w dużo mniej przyjemnym i korozjogennym klimacie.
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Re: [MidWay] Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Artur Domański » poniedziałek, 4 czerwca 2012, 17:23

marco2607 napisał(a):
Artur Domański napisał(a):Na kiedy planowane jest zakończenie projektu ??


Na rocznicę, czyli dzisiaj. ;o)

Zaskoczyłem jak diesel na 30 stopniowym mrozie
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Artur Domański
 
Posty: 1223
Dołączył(a): wtorek, 27 listopada 2007, 20:39
Lokalizacja: Włocławek

Re: [MidWay] Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez marco2607 » poniedziałek, 4 czerwca 2012, 17:57

Czarny napisał(a): Nie stosowano podkładu co więcej samolot był malowany błyszczącym odcieniem szarości (nie będę tu wchodził w szczegóły kolorystyki) a następnie zecydowano, ze taki kamuflaż nie spełnia wymagań więc na szary położono zieleń. Brak podkładu powodował łuszczenie szarości a jej gloss powodował łuszczenie się z niej zieleni.


To nie jest do końca prawdą, podkłady były miały kolor czerwono-brązowy . ALE jak wspomniałeś położenie zielonej
( na szybkiego w warunkach polowych) na ame-iro która była błyszcząca ( może nie tak jak nasze auta)i istnieje możliwość że pokryta dodatkowo lakierem bezbarwnym, spowodowało dość słabą przyczepność. Stąd te łuszczenie , a nie płowienie i zmiana koloru. Do dzisiaj się spierają co spod tej zielonej wyłaziło srebrny ,czy jakiś błyszczący kolor .
Kaśki pokryto zielenią ze względu na rodzaj ataku , przynajmniej takie pada wyjaśnienie tego zabiegu.
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3301
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: [MidWay] Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Czarny » poniedziałek, 4 czerwca 2012, 18:42

Ponieważ nie da się określić co wyłaziło to zrobię obicia warstwowe - z pod zielieni będzie wychodził szary obity do srebrnej
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Re: [MidWay] Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » poniedziałek, 4 czerwca 2012, 20:43

marco2607 napisał(a):
Artur Domański napisał(a):Na kiedy planowane jest zakończenie projektu ??


Na rocznicę, czyli dzisiaj. ;o)

Nie tak hop siup. Dziasiaj to jest rocznica ciosu, który rozstrzygnął wynik bitwy, ta zaś zakończyła się 06.06.1942 (zasugerowałeś się pięknym banerem ;o) ) W te dwa następne dni również dochodziło do wymiany ognia - myślę więc że w tym dniu zrobimy podsumowanie - muszę nagiąć ponieważ Wildcat wciąż nie gotowy ;o)
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Poprzednia strona

Powrót do MidWay - 4 czerwca 1942 - 70. rocznica bitwy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości