[MidWay] Bitwa o Midway 70 rocznica

(4.12.2011-4.06.2012)

[MidWay] Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » niedziela, 6 listopada 2011, 15:38

Biorąc pod uwagę swoje tempo prac postanowiłem już teraz zacząć przygotowania do uczczenia rocznicy bitwy, która sfilmowana przez Johna Forda na tyle w latach młodości rozpaliła moja wyobraźnię, że po filmie "Bitwa o Anglię" i książce A. Fidlera "Dywizjon 303" ostatecznie zaważyła na mojej chyba dozgonnej miłości do historii lotnictwa II WŚ i modelarstwa.

Obrazek

Galerię przewiduję na 03 czerwca 2012 będzie to wówczas okrągłe 70 lat od tamtych wydarzeń (do 80-ątej nie czekam bo to nie wiadomo czy wzrok czy drżenie rąk nie zniweczy planów ;o) ) Zapraszam do tego wątku Kolegów z forum, którzy również poczuli klimat seansu kinowego z aparaturą gwarantującą przy rozruchu silników czy spadających bomb drżenie foteli (moc basów :mrgreen: ) do wykonania na tą okoliczność swojego modelu z malowaniem oczywiście z Bitwy o Midway. Mój wybór to Wildcat F4F-4 1/48 z Hobbyboss'a
Obrazek

do którego zaopatrzyłem się w poprawiające wygląd dodatki

Obrazek
Obrazek

Model już dawno "kisił" się w szafie - teraz mój wybór by padł na wersję F4F-3 tym bardziej, że znalazłem zdjęcie uszkodzonego po walce wyspiarza.
Obrazek
źródło: internet
Ciekawy jest ciemniejszy odcień farby na sterze kierunku. czyżby zamalowane biało-czerwone pasy tak jak w przypadku stacjonujących na wyspie Vindicatorach i Dauntlessach?
Ostatnio edytowano niedziela, 6 listopada 2011, 16:37 przez Mariusz Jarzyna ze Szczec, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Reklama

Re: Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 6 listopada 2011, 15:47

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):Ciekawy jest ciemniejszy odcień farby na sterze kierunku. czyżby zamalowane biało-czerwone pasy tak jak w przypadku stacjonujących na wyspie Vindicatorach i Dauntlessach?

Może różnica pomiędzy aluminium i płótnem?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez hacz » niedziela, 6 listopada 2011, 15:56

Przyjmuję zaproszenie :mrgreen: :!: Już dawno chciałem się za niego zabrać;
Obrazek
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » niedziela, 6 listopada 2011, 16:15

SUPER !!!! :) Mamy całe pół roku więc może znajdzie się jeszcze jakiś Val, Zero, Kate, Catalina, Marauder, Devastator, B-17, Dauntless, Vindicator, Pete czy o hipotetycznym malowaniu wersja prototypowa Judy. Coś pominąłem?
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Tofik » niedziela, 6 listopada 2011, 16:23

To może projekt grupowy :mrgreen:
Jak słodko zostać świrem. Choć przez chwilę Choć przez chwilę łoOłoOoŁ
Tofik
 
Posty: 407
Dołączył(a): wtorek, 8 grudnia 2009, 21:22

Re: Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » niedziela, 6 listopada 2011, 16:39

Jak chwyci i będzie nas chociaż czwórka to jak najbardziej :) Bitwa była tak ważna i fascynująca w przebiegu że warta uczczenia.
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez CzarekB » niedziela, 6 listopada 2011, 16:42

Mariusz, z tego co wiem to to zdjęcie przedstawia Wildcata z wyspy Wake, nie Midway.
Taki przynajmniej widziałem podpis kiedyś i tak mam je skatalogowane. Mogę się mylić.
Czarek.

Edyt.
Właśnie jeszcze raz to sprawdziłem, kurcze to samo zdjęcie jest opisywane jako samolot z Wake i Midway.
No to nie było tematu, sorry.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez zenon-król woźnych » niedziela, 6 listopada 2011, 16:50

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):SUPER !!!! :) Mamy całe pół roku więc może znajdzie się jeszcze jakiś Val, Zero, Kate, Catalina, Marauder, Devastator, B-17, Dauntless, Vindicator, Pete czy o hipotetycznym malowaniu wersja prototypowa Judy. Coś pominąłem?

Znajdzie się,znajdzie tylko trochę bliżej końca. :) Na razie upamiętniam trochę bliższą rocznicę:
Obrazek
Avatar użytkownika
zenon-król woźnych
 
Posty: 511
Dołączył(a): poniedziałek, 15 marca 2010, 22:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Mecenas...Kolekcjoner... » niedziela, 6 listopada 2011, 17:08

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):Obrazek

SZOK :shock: Nie wiem jak Wy, ale gdy zobaczyłem to zdjecie to pomyślałem jaka piękna zima... :?: :shock: :?: tylko nie w tym klimacie ;o) Tylko ten wojak w spodenakch jakoś tak nie pasuje :mrgreen:
Avatar użytkownika
Mecenas...Kolekcjoner...
 
Posty: 784
Dołączył(a): wtorek, 20 października 2009, 00:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez pepociufakers » niedziela, 6 listopada 2011, 17:24

Z chęcią przyłączę się do midway'owego klubu, z Dauntlessem. Airfix ma w tym roku go wznowić i cały czas na niego czekam zwarty i gotowy.

ps. A jeśli będzie taka chęć w narodzie, mogę założyć temat dedykowany temu Midway'owemu poruszeniu z galerią Devastatora jaki jakiś czas temu popełniłem, a jego galeria jest na sąsiednim forum http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=64&t=26763&p=410469&hilit=Devastator#p410469

pzdr.
pepociufakers

Animal Planet
 
Posty: 586
Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2011, 15:01
Lokalizacja: 3Miasto

Re: Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Chudziutki » niedziela, 6 listopada 2011, 18:12

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):Obrazek
źródło: internet
Ciekawy jest ciemniejszy odcień farby na sterze kierunku. czyżby zamalowane biało-czerwone pasy tak jak w przypadku stacjonujących na wyspie Vindicatorach i Dauntlessach?


W książce CLEAR THE DECK! Aircraft Carrier Accidents of World War II obok tego zdjęcia widnieje taki podpis:
" Around June 24, 1942, this damaged and partly dismantled Wildcat was photographed on Midway's Sand Island. The plane was flown by VMF-221 pilot Capt. John Carey, who was wounded in action while defending Midway from attack on June 4. Note the rudder, which used to carry red and white horizontal stripes. Weeks before the battle, the rudder was painted over with a more subdued blue. At the same time, the red circles in the center of national insignia were also covered in order to avoid confusion with the Japanese national insignia."
Czyli w szybkim tłumaczeniu na polski:
"Ten uszkodzony i częściowo rozmontowany Wildcat został sfotografowany ok. 24 czerwca 1942r. na wyspie Midway. Samolot był pilotowany przez Capt. Johna Carey'a z VMF-221, który został ranny w trakcie odpierania jednego z ataków na wyspę 4 czerwca. Uwagę zwraca ster kierunku, na którym wcześniej namalowane były poziome biało-czerwone pasy. Kilka tygodni przed bitwą ster kierunku został przemalowany na niebiesko. W tym samym czasie zamalowano również czerwone okręgi w środku znaków rozpoznawczych w celu uniknięcia sytuacji w których zidentyfikowano by je jako japońskie znaki rozpoznawcze."

Tak à propos tych zamalowanych czerwonych pól w gwiazdach:
Obrazek
źródło: hyperscale.com
Co prawda Kingfisher nie Wildcat ale myślę, że fajnie by to wyglądało na modelu.
Chudziutki
 
Posty: 560
Dołączył(a): sobota, 22 marca 2008, 10:04

Re: Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Jaho63 » niedziela, 6 listopada 2011, 18:21

Do czerwca to spróbuję dorzucić mojego Wildcata. Mój "biała 50".
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » niedziela, 6 listopada 2011, 18:27

CzarekB napisał(a):Mariusz, z tego co wiem to to zdjęcie przedstawia Wildcata z wyspy Wake, nie Midway.
Taki przynajmniej widziałem podpis kiedyś i tak mam je skatalogowane. Mogę się mylić.
Czarek.

Edyt.
Właśnie jeszcze raz to sprawdziłem, kurcze to samo zdjęcie jest opisywane jako samolot z Wake i Midway.
No to nie było tematu, sorry.

Ciekawa rozbieżność. Fajnie by było ostatecznie zweryfikować np. po budynku w tle.
Edit>
Zdaje się, ze Chudziutki już wyjaśnił obie "tajemnice". Dziękuję :) Dziękuję za pospolite ruszenie. Oby zaowocowało bogato rocznicową galerią ;o) Jak na razie mamy zapewniony amerykański parasol myśliwców no i jednego Dauntlessa z uderzenia (wyspa czy lotniskowiec autor malowania pepociufakers nie określił). Przeciwko tylko jeden Cesarski torpedowiec :mrgreen:
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez Tofik » niedziela, 6 listopada 2011, 18:42

Jak mi moce przerobowe pozwolą to może do czerwca wyskrobie TBD Devastator z Airfixa.
Jak słodko zostać świrem. Choć przez chwilę Choć przez chwilę łoOłoOoŁ
Tofik
 
Posty: 407
Dołączył(a): wtorek, 8 grudnia 2009, 21:22

Re: Bitwa o Midway 70 rocznica

Postprzez konrad » niedziela, 6 listopada 2011, 19:28

Taki mały offtop, ale jednak muszę napisać.
Sądzę, że pomysł, aby to był projekt grupowy jest świetny. Zaletami są duży czas, jaki został do końca, a także fakt, że każdy chyba powinien mieć jakiegoś Japońca i Jankesa na półce z tego okresu. Panie mariuszu rozumiem, że data to czas, w którym będzie wystawiona galeria ukończonego modelu?
"Ciesz się, że czujesz ból. To znaczy, że żyjesz"
Gen. Choi Hong-Hi
konrad
 
Posty: 102
Dołączył(a): sobota, 3 maja 2008, 12:29
Lokalizacja: Brzeg

Następna strona

Powrót do MidWay - 4 czerwca 1942 - 70. rocznica bitwy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości