PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez merlin_PL » piątek, 5 lipca 2019, 09:53

A do tego zdjęcie zrobione na złomowisko co oznacza , że element konstrukcji mógł być tam jeszcze dodatkowo pogięty , skręcony odkształcony , w tym przez tych co się o niego opierają.

Czytam wasze posty, ale mam coraz większe wrażenie , że się coraz bardziej kręcicie w kółko w tej dyskusji i zaczyna to powoli przypominać sytuację jak w dowcipie o partyzantach co się schowali przed Niemcami w studni i postanowili udawać echo

Niemcy - a może są w lesie - echo ze studni - a może są lesie

Niemcy - a może są w studni - echo ze studni - a może są w lesie

Sorry praca na zdjęciach , często niewyraźnych , gdzie obraz zdeformował obiektyw , potem skaner , to jest jak równaie z wieloma niewiadomymi bez szans na w miarę jednoznaczną odpowiedź

Ale czytam z zainteresowaniem
Robią się różne rzeczy
merlin_PL
 
Posty: 889
Dołączył(a): poniedziałek, 20 lipca 2009, 21:34
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Reklama

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez greatgonzo » piątek, 5 lipca 2019, 10:44

To akurat da się zminimalizować, jeżeli ma się więcej niż jedno zdjęcie, a wyniki są powtarzalne. Jeżeli się ma... . Ale i tak, jak widać, największy problem stanowi czynnik ludzki. Potez i Bogdan działając na tym samym materiale uzyskali wynik różniący się pięć razy. I nie chodzi o to, kto zrobił lepiej, tylko o zauważenie jaka to jest skala problemu w tego typu akcjach.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » piątek, 5 lipca 2019, 11:01

Ta dyskusja się skończy jak się znajdzioe jakieś sensowne zdjęcie od spodu po turystach z wermahtu :)
Gdyby na tym zdjęciu było nie lewe a prawe skrzydło byłoby po herbacie. Tutaj nie chodzi nawet do końca o zabawy z kładami, pech sytuacji polega na tym, że mamy literę N :( A ta cholera jest skośna sama z siebie i wyciąganie wniosków nie widząc jej całej można i w tą i w tą a na tej jakości materiale przy kompresji i artefaktach ... taka sytuacja 50/50.
Cokolwiek namalowane pod skrzydłem co miałoby poprzeczkę załatwiłoby sprawę. "3" czy "9" i wiemy wszystko ( pod warunkiem , że zawsze malowali tak samo ;o)
Ale za to możemy sobie podyskutować :mrgreen:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » niedziela, 7 lipca 2019, 17:39

Witam
Ostatnie zdjęcie, które wkleiłem, miało potwierdzić, że:
-litera "N" przylega do linii podziału blach poszycia "keson- nosek" /styczna do wzierników/
-inne ujęcie tego skrzydła, z wyciętą szachownicą, jest w wątku lecz to ujęcie jest lepsze
-"N"-ka ma szerokość 90 cm /wysokość-?/ i leży na polu równoległoboku o kątach 85/95/85/95 stopni

zdjęcie poniżej /było wcześniej/ wg mnie potwierdzało /za wyjątkiem szerokości cyfr/ to samo odnośnie numeru na skrzydle prawym
Obrazek
równoległość do "żeber skrzydła" i szachownicy, cyfr i "N", nigdy nie była kwestionowana
Co się tyczy "innych numerów" to mam skan z netu, "205"
Obrazek
grafika przedstawia stan pierwotny, rozjaśnienie, przekształcenie-rozciągnięcie wysokości
oraz inne ujęcie, wg ML100 PZL P-37Łoś wyd. AJ-press + moje cudaczne przekształcenia efekty można porównać
tak jak to było mówione/pisane/zdjęcia różnią się "zawartością", w sensie wyglądu skrzydła.
Czy zamieszczone zdjęcie /to żołnierzami/ jest pofalowanym skanem?
wg mnie nie, bo dlaczego krawędż natarcia skrzydła, linia keson-nosek oraz krawędzie widocznego budynku są proste?
Czy skrzydło jest zdeformowane?/geometria/
wg mnie, też nie, trochę wcześniej, w wątku, jest takie zdjęcie i zdeformowana jest dokręcana końcówka,
to skrzydło ma widoczne uszkodzenie lotki
Orientacyjna perspektywa, którą zaznaczyłem miała wyjaśnić dlaczego nie wszystkie wrysowane równoległe, niebieskie linie, nie przylegają do krawędzi szachownicy i N-ki
Na koniec przypomnę od jakiego zdjęcia zacząłem wątek i wywrotowe stwierdzenie i co było po drodze, bo mam wrażenie, że się cofamy.
Wątpliwości co do różnorakiego sposobu malowania "tych oznaczeń" mają rację bytu wtedy, gdy pojawi się odpowiedni "dokument"
P.S.
W "100 lat POLSKICH SKRZYDEŁ" nr 6, Łoś 72.80 to A bis.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » sobota, 21 września 2019, 17:45

Witam
"Lepię" 143-N, trochę zerkam na foty i mam takie pytanie:
które Łosie miały podstawy pod radionamiernik?, bo jak się patrzy po zdjęciach to przeróżne, zarówno wersja A, A bis a także wersja B.
Jest w tym jakaś reguła?
Niejasna /dla mnie/jest wielkość i lokalizacja tego elementu a w monografii narysowano inaczej.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » niedziela, 22 września 2019, 14:08

załącznik graficzny
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 27 września 2019, 18:54

Moja walka z oporem materii, aby mieć Łosia na półce:)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » piątek, 27 września 2019, 19:21

czego takie grube żeberka na statecznikach zrobiłeś? owiewke tłoczyłeś czy szlifowałeś plasttik ? ;o)
będziesz nitował ?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 27 września 2019, 19:29

Miałem profile 0,3 x 0,5 mm i pewnie innych nie potrafiłbym przykleić "na kant"
Kabinkę szlifowałem i polerowałem, nitów nie będzie, nadrzędnym celem były krzywe numery na modelu.
Skupiłem się na nacięciu blach skrzydeł /pierwszy raz robiłem taki zabieg/
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » piątek, 27 września 2019, 20:00

tego sie nie klei na kant bo to by nie miało jak cieńkie żadnej wytrzymałości.
nacinasz sobie linie wgłąb czeska żyletka i w tą dziure wklejasz wycięte z tamkowego palstiku paseczki z arkusza 0,1 mm zaklejesz delikatnie cieńkim klejem zielonym tamkowym. jak wyschnie i stwardnieje na drugi dzień to naklejasz pomiędzy te paski 3-4 warstwy zółtej tasmy i slifujesz na grubość - wychodza idelanie, trzeba jeszce tylko po odklejeniu żółtej taśmy przeszlifowac wełną z 3M czy spodem od gąbki kuchennej.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Artur Rzepka » piątek, 27 września 2019, 22:37

potez napisał(a):tego sie nie klei na kant bo to by nie miało jak cieńkie żadnej wytrzymałości.
nacinasz sobie linie wgłąb czeska żyletka i w tą dziure wklejasz wycięte z tamkowego palstiku paseczki z arkusza 0,1 mm zaklejesz delikatnie cieńkim klejem zielonym tamkowym. jak wyschnie i stwardnieje na drugi dzień to naklejasz pomiędzy te paski 3-4 warstwy zółtej tasmy i slifujesz na grubość - wychodza idelanie, trzeba jeszce tylko po odklejeniu żółtej taśmy przeszlifowac wełną z 3M czy spodem od gąbki kuchennej.


Fajne triki można tu podsłuchać ;)
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » piątek, 27 września 2019, 22:54

jak dobrze i delikatnie to zrobisz to tak wychodzi ( usterzenie P-11a) :
Obrazek
Obrazek
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 6 listopada 2019, 09:56

Obrazek
Numer podskrzydłowy 145-N poskładałem z zestawowej kalkomanii Łosia B.
W porównaniu ze zdjęciami jest za wysoki o ok. 2mm /kalka/. To oznacza, że w realu miał ok. 135 cm a kalki powinny mieć 28mm.
Dostępne kalki mają cyfry o wysokości 25 lub 30mm.Te drugie mają właściwą grubość cyfr- 3mm.

Umiejscowienie szachownic nazwałbym 'wzorcowe" :D , oś szachownicy - 2mm obok łączeń poszycia /nowych bo istniejące w modelu urągają temu modelowi/.
Pewnie lepiej potrafię :mrgreen: ale tym razem mi nie wyszło.
Tego dokończę,odreaguję przy czymś łatwiejszym, mniej pracochłonnym i spróbuję przy wersji B. :lol: :lol: :lol:
P.S.
Grzbiety na sterach i statecznikach wydają się być akceptowalne, tylko szachownice na sterze kierunku trzeba dosztukować.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » środa, 6 listopada 2019, 11:27

NIe łatywiej było wyciąc sobie cyferki i literki w żółtej taśmie tamki i namalowac od szablonu? 8-) :mrgreen:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez krzy65siek » środa, 6 listopada 2019, 11:39

Szczerze, to wygląda to beznadziejnie i ekstremalnie mało realistycznie. Nie potrafię sobie wyobrazić jakiegokolwiek celu, żeby tak wojsko komplikowało sobie robotę malowania numerów taktycznych. I żeby było jasne obserwowałem dyskusję i uważam, że źle interpretujesz zniekształcenia wynikające z perspektywy.

Pozdrawiam
Krzysiek
krzy65siek
 
Posty: 188
Dołączył(a): niedziela, 6 października 2013, 12:52

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości