Hurricane MK1 jakaś monografia?

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Hurricane MK1 jakaś monografia?

Postprzez Marcin_Matejko » czwartek, 24 września 2020, 09:04

Cześć,
Mam takie pytanko odnośnie projektu do którego się przygotowuję. Będzie to Hurricane MK I i chciałbym nabyć, pożyczyć lub ściągnąć, monografię w której będzie trochę zdjęć detali (kabina, klapy, wnęki uzbrojenia, i może silnik) oraz rysunki wraz z nitami (skrzydła blaszane). Coś możecie polecić :?:
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1337
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Reklama

Re: Hurricane MK1 jakaś monografia?

Postprzez Aleksander » czwartek, 24 września 2020, 10:20

Jest na pewno kilka - z polskich "Modelmania" Nr 4 (AJ Press), Monografie Lotnicze Nr 51, 52, 53, 54 i stareńki Klub 1:72 Nr 3 (tam głównie rysunki, ale parę detali zwłaszcza wczesnego Hurricane'a było dobrze pokazanych) oraz czeski Modelpress "Profily letadel II svetove walky" Nr 8.
Tyle wynalazłem u siebie - nie wiem nic o monografiach anglojęzycznych - na pewno też jakieś są.
Zdradź tajemnicę, co będziesz chciał zrobić? ;o)
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7964
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Hurricane MK1 jakaś monografia?

Postprzez KayFranz » czwartek, 24 września 2020, 10:29

Priv
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: Hurricane MK1 jakaś monografia?

Postprzez Marcin_Matejko » czwartek, 24 września 2020, 10:39

Zdradź tajemnicę, co będziesz chciał zrobić?


Hurricane MK 1 z 303go model z Aramy 1/72 do projektu grupowego, ale chciałem coś zrobić więcej niż zestaw :D
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1337
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Hurricane MK1 jakaś monografia?

Postprzez Mecenas » czwartek, 24 września 2020, 12:59

Pooglądaj sobie model Sebola - cały reaserch zrobił za Ciebie, "wystarczy" zrobić tak samo.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Hurricane MK1 jakaś monografia?

Postprzez Arcturus » czwartek, 24 września 2020, 21:00

Polecam tę książkę - mnóstwo dobrej jakości zdjęć szczegółów - są też plany nitowania, i to właśnie w skali nikczemnej.
http://www.wydawnictwostratus.pl/ksiazki/306
Minus to że wyprzedana, ale warto poszukać. Jakby była potrzeba, to służę zdjęciami lub skanami konkretnych obrazków.
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 20:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: Hurricane MK1 jakaś monografia?

Postprzez Sebol » czwartek, 24 września 2020, 21:24

Czuję się wywołany do tablicy ;o)
Ja polecam:
1) Klub 1:72 Skrzydlatej Polski, Samoloty II wojny światowej - ze względu na poprawne wymiary i rysunki struktury płatowca w 1:48. Niedawno można było kupić na allegro za 5-8 złotych
2) Polskie Skrzydła nr 4 - ze względu na świetne rzuty w 1:72 z podziałem poszycia, nitowaniem i innymi detalami + zdjęcia i sylwetki barwne
3) książkę Hawker Hurricane Pana Marka Rysia z wydawnictwa MMP Books - ze względu na zdjęcia ogólne, konstrukcji i detali
4) książkę Hawker Hurricane wydawnictwa Hayness - ze względu na zdjęcia ogólne, konstrukcji i detali
5) serie AJ-Press Hawker Hurricane, ale przyznam szczerze, że w ogóle do nich nie zaglądam, bo pozostałe źródła + internet dają większy obraz Hurricana, ale tam też można znaleźć kilka ciekawych informacji i zdjęć, których gdzie indziej nie widziałem
6) internet - wystarczy wpisać w wyszukiwarke "Hawker Hurricane restoration" i można znaleźć setki zdjęć konstrukcji
Sebol
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2014, 21:48

Re: Hurricane MK1 jakaś monografia?

Postprzez Sebol » czwartek, 24 września 2020, 21:33

FYI. Sprawdziłem. Klub 1:72 Skrzydlatej Polski jest do kupienia na tym portalu na a... Polskie Skrzydła nr. 4 też... Haynes też...
Sebol
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2014, 21:48

Re: Hurricane MK1 jakaś monografia?

Postprzez Marcin_Matejko » piątek, 25 września 2020, 07:21

Warsztat Sebola znam, jest to genialna robota modelarska, majstersztyk, szacun dla autora :D

Natomiast ja mam inne założenia do tego projektu:

- Po pierwsze to dla mnie ta budowa to zło konieczne, ponieważ biorę udział w takim mini projekcie grupowym (nie ja jestem organizatorem) i tam się ma lepić Hurricany. A że cel jest szczytny to zdecydowałem cię wziąć w tym przedsięwzięciu udział . I dlatego padło tu moje pytanie, ponieważ wiedza na temat takiego samolotu jak Hurrican jest raczej ogólna. Generalnie nie interesują mnie modelarsko takie maszyny i osobiście czegoś tak nudnego jak Hurrican, Spif, Mustang, Meser, Foka, itp. oklepane tematy, bym nie popełnił (tu proszę Was abyście nie czuli do mnie urazy, kwestia gustu). Ale że cel jest wyższego rzędu to się przełamię i zlepię (kiedyś nawet, o zgrozo, ulepiłem Mesera na prezent urodzinowy).

- Model ma powstać na bazie zestawu Arma Hobby 1/72, widziałem już ten model w pudełku wygląda bardzo schludnie i ponoć skleja się doskonale.

- Na budowę takiego modelu projekt przewiduje chyba 16godzin non stop (pewności nie mam) ale na pewno ma się to zmieścić w jednej dobie. Ponieważ czasu jest bardzo dużo to postanowiłem coś do takiego modelu dodać od siebie i go nieco bardziej spersonalizować swoją indywidualna pracą. Na pewno będę chciał otworzyć kabinę pilota i może coś w niej ulepszyć (zapewne użyję blaszek). Marzy mi się też otwarcie przedziałów uzbrojenia w skrzydłach i wychylenie powierzchni sterowych, no i oczywiscie w drodze eksperymentu chciałem sobie takiego malucha przenitować.

- W związku z powyższym nie chcę też ponosić dodatkowych wysokich kosztów zakupu super monografii bo jak dla mnie to bardzo jednorazowe działanie i po projekcie mi się to nie przyda (wolał bym coś o samolotach wyścigowych kupić). Ale podstawowe informację muszę zdobyć aby wykonać w modelu to co planuję. dlatego rozejrzę się po rynku i poszukam czegoś ze wskazanych przez Was pozycji.

Jak więc widzicie nie mam tu dużych aspiracji i zapewne finalny model to nie będzie satysfakcjonujące modelarskie dzieło. Ale nie to jest ważne, liczy się wspólne osiągniecie celu w zakładanym przez projekt czasie. Oczywiście mógłbym pójść na łatwiznę i zlepić z pudła ten modelik w trzy godzinki, ale czemu przy okazji się trochę nie zabawić :mrgreen:

Dziękuję za dobre rady :D
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1337
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Hurricane MK1 jakaś monografia?

Postprzez Aleksander » piątek, 25 września 2020, 09:25

Mogę w razie czego sfotografować (ze skanowaniem gorzej) odpowiednie strony z "klubu 1:72", ale dopiero po 01.10.2020, bo jestem na urlopie.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7964
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Hurricane MK1 jakaś monografia?

Postprzez Damian 1973 » poniedziałek, 28 września 2020, 23:05

Dobry Wieczor Marcin

Polecam bardzo dobry Tytul : " The Hawker Hurricane " od SAM Publications.Tam jest wszystko co potrzebujesz , Plany,Rysunki...
Szkoda ze sie w tym Roku nie spotkamy w Telford.
Pozdrowienia
Damian
Avatar użytkownika
Damian 1973
 
Posty: 39
Dołączył(a): poniedziałek, 8 września 2014, 20:45
Lokalizacja: Donaueschingen/Germany


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości