Szachownice i inne oznaczenia na PZL P-11

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Szachownice i inne oznaczenia na PZL P-11

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 1 grudnia 2021, 00:42

Przy okazji uściślania malowania samolotu Jeziorowskiego zauważyłem, że szachownice malowane na górze skrzydeł jedenastek wykazują spory "rozrzut pozycyjny" w stosunku do tego, co przedstawia schemat powiedzmy "fabryczny ".
Do tej pory, położenie szacownic na muzealnej P-11 jest wzorcem/ na pewno dla mnie/.
Pewnie "najwłaściwsze" położenie miały szachownice namalowane w wytwórni, ale przy okazji napraw i przemalowywania całych samolotów ulegało to zmianie.
Z lektury wątków tego forum wynika, że Brać modelarska, jeżeli idzie o ortodoksyjność przy odwzorowywaniu modeli, generalnie dąży do "ideału" ale każdy ustala sobie, i słusznie, indywidualny poziom. Taki aby modelarstwo było źródłem przyjemności a nie katowaniem się.
Przyznaję, pomysł na ten wątek powstał gdy na fotografiach samolotu Brzeskiego zobaczyłem, że szachownice -/ster kierunku/ są na na różnych wysokościach.
Może warto pociągnąć ten wątek, bo obecnie tyle modeli jedenastek powstaje?
W tytule dodałem "i inne oznaczenia", bo to może być temat rozwojowy, biorąc pod uwagę temat i artykuł Marka Rogusza o zdjęciach Poddębskiego,na stronie Arma Hobby.
Dla zachęty do rozmowy o tym dodam że znalazłem jeszcze jeden poza "łaciatą" jedenastkę,
z Br.P., z zamalowanymi szachownicami na sterze kierunku.
Dla przykładu, szachownice na skrzydłach wg zdjęć, i moja interpretacja pasów na samolocie T. Jeziorowskiego
Obrazek
A tak to wygląda na modelu:
Obrazek

Obrazek
Naciągnąłem interpretację położenia prawej szachownicy powodowany chęcią jej uwypuklenia :D
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Szachownice i inne oznaczenia na PZL P-11

Postprzez Bogdan Stanek » sobota, 4 grudnia 2021, 13:24

Jeszcze jeden post, bo zarówno pilot jak i jego samolot warci są przypomnienia.

cyt.
Por. pil.Tadeusz Jeziorowski urodził się 15 listopad 1908 roku w Cierszewie pod Płockiem. W 1918 roku został zapisany do słynnego Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Płocku. Bardzo wcześnie wstąpił do harcerstwa. Jako młody wówczas 11 letni chłopiec, wykazał się ogromną odwagą i heroiczną postawą podczas obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku. W dniach walki 18 i 19 sierpnia, przez 5 godzin, mimo ogromnego zmęczenia, roznosił amunicję, odbierał naboje, nabijał broń i podawał ją walczącym żołnierzom. W płockim magazynie znajdowały się karabiny francuskie, austriackie i rosyjskie. Zadaniem małego żołnierza było dobranie odpowiednich naboi. Wsławił się tym, że gdy na jednej z barykad nie było już żadnego obrońcy, rzucił się, aby ratować porzucony karabin maszynowy. Mimo deszczu kul wyszedł z walki bez najmniejszego uszczerbku. Męstwo Tadka Jeziorowskiego oraz jego kolegi – również harcerza, Józefa Kaczmarskiego zostało nagrodzone specjalną uroczystością, podczas której Marszałek Józef Piłsudski odznaczył ich Krzyżem Walecznych. Jeziorowski był najmłodszym uhonorowanym.

Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Szachownice i inne oznaczenia na PZL P-11

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 15 grudnia 2021, 21:00

Wspomniana P-11, 8.46 ze 113-tej esk. myśl., z zamalowanymi szachownicami na sterze kierunku.
Tylko jedno zdjęcie pokazuje ten element w całości, czarne oznaczenie P 11 widać a szachownicy nie.
Ponadto: zamalowano szachownice na wierzchu skrzydeł, godło eskadry oraz numer boczny "7".
Pozostawiono szachownice pod skrzydłami/bez białych pól/, numer pod skrzydłowy 67-N /biały/ oraz pas na wierzchu prawego płata.
Samolot przypisywany Dreckiemu?, tak pamiętam, mógł być pilotowany przez Lipińskiego lub Barańskiego w dniu 4.09.39r.
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Szachownice i inne oznaczenia na PZL P-11

Postprzez GrzeM » środa, 15 grudnia 2021, 23:39

Bardzo ciekawe!
Szachownice zamalowane? A może jednak nienamalowane w ogóle (po remoncie, przemalowaniu - choć te bez białych elementów na spodzie płata wyglądają na stare, sprzed remontu - może tylko góra była przemalowana)?
Skąd pomysł że to 113 eskadra? Po pasie na prawym skrzydle? Czy wiemy coś więcej?

Wiem że to znasz, ale załączam dla innych - tu też są samoloty w "niepełnym oznakowaniu" (np. brakuje szachownic). To okres przedwojenny, zapewne maj 1939.
http://armahobbynews.pl/blog/2021/09/01/p-11c-samoloty-brygady-poscigowej-w-obiektywie-henryka-poddebskiego/
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Szachownice i inne oznaczenia na PZL P-11

Postprzez Bogdan Stanek » czwartek, 16 grudnia 2021, 09:50

GrzeM napisał(a):Skąd pomysł że to 113 eskadra? Po pasie na prawym skrzydle? Czy wiemy coś więcej?

Grzegorz, pas na prawym skrzydle potwierdza numer 113-tej pod skrzydłem i odwrotnie.
Pan Kopański przypisuje 113-tej numery 62 do 71, ale , tak pomyślałem, mogły być 61-70,
Szachownice na skrzydłach były zamalowane, widać ślad na lewym.
Na statecznikach "u Poddębskiego", szachownic brak ale są podkłady pod nie.
Napisałem o tym samolocie jako ciekawostce, bo osobiście wolę modele w pełni oznakowane i nie bardzo styrane.
Przy tych danych, odwzorowanie malowania pierwotnego jest raczej proste i jest "pełne".
Na uwagę zasługuje kształt "szóstki" w części środkowej, taki od ręki.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Szachownice i inne oznaczenia na PZL P-11

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 17 grudnia 2021, 21:31

Samolot dowódcy dyonu IV/1, jest widoczny na trzech zdjęciach, zawsze na drugim planie.
Zapewne 60-N / białe/ pod skrzydłami.
Przypuszczalnie zastąpił płatowiec odesłany na Okęcie,
Obrazek
Samolot nie miał kaemów w skrzydłach, zapomniałem wyretuszować.
Numer na kadłubie "przykładowy"
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Szachownice i inne oznaczenia na PZL P-11

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 18 marca 2022, 20:11

Ciekawe zdjęcie z netu:
Obrazek
Numer boczny P-11 z Okęcia, 114EM, nareszcie odkryty
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości