Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » środa, 29 czerwca 2022, 18:51

Dzień dobry.
Jakiś czas temu na Forum zagościł taki temat: https://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=3&t=90944
Myślę, że najwyższy czas, skoro powiedziało się A... powiedzieć B.

Od dłuższego czasu "męczę się" z szukaniem zdjęć i informacji na temat Karasi B biorących czynny udział we wrześniowych bojach. Jest to o tyle trudne, że czasu za mało, by śledzić na bieżąco publikacje i fora (choćby odkrywca.pl) i wynikające z nich nowe interpretacje oznakowania Karasi.

Proponuję Forumowiczom - a nie brakuje tu pasjonatów - stworzenie listy Karasi B (które wykonały co najmniej jedną misję bojową we wrześniu 1939 roku) z możliwie jak najdokładniejszym podaniem oznakowania tj. numeracją policyjną, seryjną i indywidualną oraz ewentualnymi informacjami o okolicznościach utraty lub przelotu za granicę. Zdjęcia byłyby bardzo wskazane, by - w miarę możliwości - wiedzieć, jak faktycznie wyglądała we wrześniu'39 dana maszyna.

Chciałbym - dla większej przejrzystości - by podzielić tę listę na eskadry z momentu ogłoszenia mobilizacji:

II Dywizjon Bombowy Lekki:
1 Eskadra Bombowa / ex 21 Eskadra Liniowa
2 Eskadra Bombowa / ex 22 Eskadra Liniowa

VI Dywizjon Bombowy Lekki:
4 Eskadra Bombowa / ex 64 Eskadra Liniowa
5 Eskadra Bombowa / ex 65 Eskadra Liniowa

55 Samodzielna Eskadra Bombowa,

24 Eskadra Rozpoznawcza Armii KRAKÓW
31 Eskadra Rozpoznawcza Armii KARPATY
32 Eskadra Rozpoznawcza Armii ŁÓDŹ
34 Eskadra Rozpoznawcza Armii POZNAŃ
41 Eskadra Rozpoznawcza Armii MODLIN
42 Eskadra Rozpoznawcza Armii POMORZE
51 Eskadra Rozpoznawcza Samodzielnej Grupy Operacyjnej NAREW

i wpisywać w odpowiedniej "rubryce" zidentyfikowane Karasie B.
A może ktoś ma już takową listę i jest skłonny podzielić się nią z innymi modelarzami, by zaoszczędzić im czasu na poszukiwaniach źródłowych, a dzięki temu będą mogli zrobić jeden model więcej?

Taki jest główny cel tego działania: możliwość zrobienia w przyszłości przynajmniej po jednym KOMPLETNIE oznakowanym Karasiu w skali 1/72 z każdej Eskadry użytkujących te maszyny we wrześniu 1939 roku bazując na tym, co oferują modele i dostępne zestawy kalkomanii.
Wykaz maszyn będzie uzupełniany o szczegóły na bieżąco


Mam nadzieję, że (pewnie mozolnie i powoli bo wakacje, ale jednak...) uda się zebrać informacje w jednym miejscu.
Pozdrawiam serdecznie i liczę na merytoryczny odzew.
Ostatnio edytowano niedziela, 20 listopada 2022, 19:01 przez tatatusi, łącznie edytowano 4 razy
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18

Reklama

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » środa, 3 sierpnia 2022, 08:46

Liczyłem na jakiś odzew, ale skoro na razie nie ma to sam zacznę:

VI Dywizjon Bombowy Lekki:
4 Eskadra Bombowa / ex 64 Eskadra Liniowa
5 Eskadra Bombowa / ex 65 Eskadra Liniowa


Wg Książki zadań 64(4) eskadry numery seryjne przydzielonych jej Karasi na dzień 1.IX.39 roku były następujące:
44.43
44.46
44.98
44.117
44.121
44.168
44.172
44.175
44.234

Według Dziennika zajęć II dyonu 65(5) eskadra na dzień 1.IX.39 roku posiadała Karasie numer:
44.54
44.113
44.114
44.145
44.154
44.170
44.187
44.231
44.233

Wraz z wybuchem wojny znaki taktyczne (godła eskadrowe) i numery taktyczne Karasi VI Dywizjonu zostały prowizorycznie zamalowane; podczas pierwszej wyprawy bojowej spowodowało to chaos organizacyjny w powietrzu przy formowaniu kluczy, który trwał przez całą drogę w kierunku nieprzyjaciela. Nie pomógł również fakt, że radiostacje były zamontowane tylko na części maszyn, a obie eskadry miały przydzielone inne częstotliwości, co zostało później usunięte w dyonie we własnym zakresie.
Dodatkowo przyciemniono białe pola dolnych szachownic prawdopodobnie tylko na części maszyn, być może na kilku wręcz zamalowano.
Ciekawskich odsyłam do II części artykułu autorstwa Arkadiusza Godzwonia: Brygada Bombowa w walce z XVI Korpusem Armijnym w numerze 3/2022 Techniki wojskowej - Historia - są tam wszystkie źródła i przypisy, z których korzystał Autor oraz zdjęcie przyciemnionych szachownic na wraku lwowskiego Karasia.

Można (np. przy użyciu kalkomanii Techmodu lub Printscale) wykonać kompletnie oznakowany model z 5 Eskadry:
Obrazek
(obraz poglądowy nie oddający faktycznego wyglądu maszyny, czytaj opis poniżej)

czarny Karaś II, brak logo PZL, czarny 44.145, biała 2 (niedokładnie zamalowana, tak jak godło na burcie), czarny nr policyjny 897-S (najprawdopodobniej), reflektor tyko na prawej goleni, szachownice z białymi polami (prawdopodobnie przyciemnionymi),

i prawie kompletnie oznakowany z 4 Eskadry:
Obrazek
(obraz poglądowy)

czarny P23 B, czarne logo PZL, czarny 44.98, biała 8 (niedokładnie zamalowana, tak jak godło na burcie), czarny nr policyjny ?-S

Zdjęcia i sylwetki barwne obu maszyn można zobaczyć w książce Tomasza J.Kopańskiego Polskie skrzydła 17 na stronach od 50 do 53.
Ostatnio edytowano środa, 30 listopada 2022, 09:57 przez tatatusi, łącznie edytowano 7 razy
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 3 sierpnia 2022, 16:50

Mam tylko takie, niewymienione przez Ciebie, fotografie.
Tej z Okęcia nie widziałem w publikacjach.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

"9" 141-S, tak odczytałem kiedyś i tak podpisałem fotkę. Ten samolot ma też "inne ujęcia"
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » czwartek, 4 sierpnia 2022, 12:21

Bogdan Stanek napisał(a):"9" 141-S, tak odczytałem kiedyś i tak podpisałem fotkę. Ten samolot ma też "inne ujęcia"

Inne ujęcie a numer "141" już taki oczywisty nie jest.
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » czwartek, 4 sierpnia 2022, 20:22

Dzięki, świetne zdjęcia.
Szkoda, że "serialu" nie widać.
Faktycznie ostatnia cyfra numeru wywoławczego (policyjnego) na kolejnym ujęciu nie jest już taka pewna, choć gdyby oprzeć się na wcześniejszym, to nie miałbym zbyt dużych wątpliwości...

Tymczasem wracam do wykazu:
55 Samodzielna Eskadra Bombowa

W przypadku tej eskadry jest łatwiej, gdyż jej Karasie (prócz dolnych szachownic z białymi polami) nie miały numerów policyjnych - zdjęcia i sylwetki barwne w Polskich Skrzydłach 17 na stronach 46-49.
Z działań bojowych znane są zdjęcia:
- czarna 44.99 (kolor wg poprawek p.Sikory do Polskich skrzydeł 17), biała 4, czarny KARAŚ II, czerwone logo PZL, godło na burcie
Obrazek
(obraz poglądowy nie oddający faktycznego wyglądu maszyny, czytaj opis poniżej)
- czerwona 44.211, biała 5, godło na burcie, czerwony P23 B, prawdopodobnie czerwone logo PZL
- czerwona 44.207, biała 10, godło na burcie, na zdjęciach nie widać napisu KARAŚ II lub P.23B na stateczniku i loga PZL (mogło być czerwone - nie widać go wtedy na zdjęciach)

Zachęcam do poprawek, jeśli coś źle podałem.
Ostatnio edytowano środa, 30 listopada 2022, 09:57 przez tatatusi, łącznie edytowano 6 razy
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » niedziela, 2 października 2022, 17:43

Widzę, że do tworzenia listy chętnych na razie brak, mimo to kontynuuję, może jakiemuś sklejaczowi ułatwi to pracę..
Kończąc listę "Karasi" eskadr bombowych teraz II Dywizjon Bombowy Lekki.
Jego skład to 1 i 2 Eskadra Bombowa.

Przy użyciu kalkomanii Techmodu wykonasz kompletnie oznakowany model z 1.eskadry:
Obrazek
(obraz poglądowy nie oddający faktycznego wyglądu maszyny, czytaj opis poniżej)

czerwona 44.62 , biała 5, numer policyjny białe 610-K
Sylwetka barwna do zobaczenia w Polskich Skrzydłach 17- str.22-23:
czerwony P 23B (wg poprawek p.Sikory do Polskich Skrzydeł 17 - na zdjęciu prawej strony samego statecznika nie widać), na stateczniku czerwone logo PZL - wg zdjęcia na prawej stronie nie ma, godło na burcie, reflektor na prawej osłonie podwozia, zdjęte sloty, dolne szachownice bez białych pól, posiada osłonę przeciwolejową (kołnierz) pomiędzy osłoną silnika a kabiną.

Przy użyciu kalkomanii Techmodu wykonasz kompletnie oznakowany model z 2.eskadry (?):
Obrazek
(obraz poglądowy nie oddający faktycznego wyglądu maszyny, czytaj opis poniżej)

czarne 44.112, biała D1, numer policyjny białe 98-K, czarne P 23B, czarne logo PZL, dolne szachownice z białymi polami.
Samolot z oznaczeniem dowódcy II DBL mjr. Jana Białego - nie jest pewne, czy miał godło ze "smokiem", czy z "lwem" (bardziej prawdopodobne)- lecz pewne jest, że zginęła na nim załoga z 1.eskadry.

Mamy jeszcze Karasia B pozostawionego prawdopodobnie 4.IX.39 na lotnisku Wsola pod Radomiem z numerem 44.64 (84?) bez godła i numeru indywidualnego, z czarnym kodem policyjnym 996-K, dolne szachownice z białymi polami, reflektor na prawej osłonie podwozia (maszyna z uzupełnień? - ktoś może coś wie?)

Można także zrobić przedwojenne ze "smokiem":
Obrazek
czerwony P 23B, czerwony 44.67, biała 3, biały numer policyjny K-34, reflektory na obu goleniach, prawdopodobnie zdjęte osłony podwozia, szachownice bez białych pól,
czerwony P.23B, czerwony 44.76, biała 6, uzbrojony w Vickersy (!)
czerwony P 23B, czerwony 44.62, biała 9, biały numer policyjny K-25
a jest bardzo prawdopodobne, że tak samo wyglądały we wrzesniu'39...

Jeśli ktoś ma coś do uzupełnienia, poprawienia lub zanegowania - pisać.
Ostatnio edytowano piątek, 6 stycznia 2023, 20:30 przez tatatusi, łącznie edytowano 13 razy
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » niedziela, 2 października 2022, 18:24

tatatusi napisał(a):Jeśli ktoś ma coś do uzupełnienia, poprawienia lub zanegowania - pisać.

Szukałem o Łosiach a natknąłem się na poznańskiego Karasia w Małaszewiczach, nie wiem czy to jest znany fakt, więc piszę "na zapas"
Obrazek
Numer i kropka były w cieniu
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » niedziela, 2 października 2022, 19:28

Świetne! Wielkie dzięki za udostępnienie.
Widać, że ten "Łoś" w głębi na numer na kadłubie, ciekawe jaki?
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » niedziela, 2 października 2022, 19:43

"6"
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » niedziela, 13 listopada 2022, 19:45

Skoro nikt nic, to teraz kolej na eskadry rozpoznawcze.
Na "pierwszy ogień" 24 Eskadra Rozpoznawcza; z kalkomanii Techmodu i z modelu IBG wykonać można:
Obrazek
(obraz poglądowy)

- czerwona 44.61, biała 5, biały nr policyjny 658-K, dolne szachownice bez białych pól, godło na burcie, czerwony P23B, czerwone logo PZL - maszyna miała zdemontowane sloty i reflektor na prawej osłonie goleni - zdjęcia i sylwetka barwna na str.28-29 w Polskich Skrzydłach 17
oraz

Obrazek
(obraz poglądowy nie oddający faktycznego wyglądu maszyny, czytaj opis poniżej)

- czerwona 44.163, biała 9, biały nr policyjny 941-K, dolne szachownice z białymi polami, godło na burcie, czerwony P23B, czerwone logo PZL, zdemontowane dolne części osłony podwozia, reflektor na prawej osłonie.
Ostatnio edytowano środa, 30 listopada 2022, 09:59 przez tatatusi, łącznie edytowano 6 razy
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Sparrow » poniedziałek, 14 listopada 2022, 09:58

tatatusi napisał(a): czerwony P23B, czerwone logo PZL - maszyna miała zdemontowane sloty i reflektor na prawej osłonie goleni - zdjęcia i sylwetka barwna na str.28-29 w Polskich Skrzydłach 17

Sądziłem, że jedną z różnic konstrukcyjnych między Karasiem A i B był brak slotów (w Karasiu B), więc chyba nie było czego demontować? Nie mam teraz literatury pod ręką, ale chyba pamięć mnie nie zawodzi :)
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 13:08
Lokalizacja: Poznań

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 14 listopada 2022, 17:34

Sparrow napisał(a):
tatatusi napisał(a): czerwony P23B, czerwone logo PZL - maszyna miała zdemontowane sloty i reflektor na prawej osłonie goleni - zdjęcia i sylwetka barwna na str.28-29 w Polskich Skrzydłach 17

Sądziłem, że jedną z różnic konstrukcyjnych między Karasiem A i B był brak slotów (w Karasiu B), więc chyba nie było czego demontować? Nie mam teraz literatury pod ręką, ale chyba pamięć mnie nie zawodzi :)

Sloty nie są różnicą rozstrzygającą o wersji Karasia.
Karaś 44.62 "5" z 21Esk.Bomb.,także miał sloty.
Na zdjęciach, wykonanych po zajęciu Rakowic przez Niemców, widać brak tych elementóe na obu płatowcach.
Sloty były zdemontowane ale nie "zlikwidowane".
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 14 listopada 2022, 19:36

Poszperałem trochę,
"a tak było z podwoziami" tych Karasi na "wczesnym" zdjęciu z Rakowic.

Obrazek

Oraz różne szachownice na spodzie skrzydeł.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » środa, 16 listopada 2022, 00:36

Bogdan Stanek napisał(a):
Sparrow napisał(a):
tatatusi napisał(a): czerwony P23B, czerwone logo PZL - maszyna miała zdemontowane sloty i reflektor na prawej osłonie goleni - zdjęcia i sylwetka barwna na str.28-29 w Polskich Skrzydłach 17

Sądziłem, że jedną z różnic konstrukcyjnych między Karasiem A i B był brak slotów (w Karasiu B), więc chyba nie było czego demontować? Nie mam teraz literatury pod ręką, ale chyba pamięć mnie nie zawodzi :)

Sloty nie są różnicą rozstrzygającą o wersji Karasia.
Karaś 44.62 "5" z 21Esk.Bomb.,także miał sloty.
Na zdjęciach, wykonanych po zajęciu Rakowic przez Niemców, widać brak tych elementóe na obu płatowcach.
Sloty były zdemontowane ale nie "zlikwidowane".


Tutaj był poruszany wątek slotów w Karasiach: https://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=3&t=88877

Dzięki za zdjęcie podwozia "9-ki / 44.163" - już poprawiłem post.
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Sparrow » środa, 16 listopada 2022, 14:46

Dzięki za informacje! Często informacje podawane w literaturze przedmiotu nie są ścisłe.
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 13:08
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości