Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » środa, 29 czerwca 2022, 19:51

Dzień dobry.
Jakiś czas temu na Forum zagościł taki temat: https://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=3&t=90944
Myślę, że najwyższy czas, skoro powiedziało się A... powiedzieć B.

Od dłuższego czasu "męczę się" z szukaniem zdjęć i informacji na temat Karasi B biorących czynny udział we wrześniowych bojach. Jest to o tyle trudne, że czasu za mało, by śledzić na bieżąco publikacje i fora (choćby odkrywca.pl) i wynikające z nich nowe interpretacje oznakowania Karasi.

Proponuję Forumowiczom - a nie brakuje tu pasjonatów - stworzenie listy Karasi B (które wykonały co najmniej jedną misję bojową we wrześniu 1939 roku) z możliwie jak najdokładniejszym podaniem oznakowania tj. numeracją policyjną, seryjną i indywidualną oraz ewentualnymi informacjami o okolicznościach utraty lub przelotu za granicę. Zdjęcia byłyby bardzo wskazane, by - w miarę możliwości - wiedzieć, jak faktycznie wyglądała we wrześniu'39 dana maszyna.

Chciałbym - dla większej przejrzystości - by podzielić tę listę na Eskadry z momentu ogłoszenia mobilizacji:

II Dywizjon Bombowy Lekki:
1 Eskadra Bombowa / ex 21 Eskadra Liniowa
2 Eskadra Bombowa / ex 22 Eskadra Liniowa

VI Dywizjon Bombowy Lekki:
4 Eskadra Bombowa / ex 64 Eskadra Liniowa
5 Eskadra Bombowa / ex 65 Eskadra Liniowa

55 Samodzielna Eskadra Bombowa,

24 Eskadra Rozpoznawcza Armii KRAKÓW
31 Eskadra Rozpoznawcza Armii KARPATY
32 Eskadra Rozpoznawcza Armii ŁÓDŹ
34 Eskadra Rozpoznawcza Armii POZNAŃ
41 Eskadra Rozpoznawcza Armii MODLIN
42 Eskadra Rozpoznawcza Armii POMORZE
51 Eskadra Rozpoznawcza Samodzielnej Grupy Operacyjnej NAREW

i wpisywać w odpowiedniej "rubryce" zidentyfikowane Karasie B.
A może ktoś ma już takową listę i jest skłonny podzielić się nią z innymi modelarzami, by zaoszczędzić im czasu na poszukiwaniach źródłowych, a dzięki temu będą mogli zrobić jeden model więcej?

Taki jest główny cel tego działania: możliwość zrobienia w przyszłości przynajmniej po jednym KOMPLETNIE oznakowanym Karasiu z każdej Eskadry użytkujących te maszyny we wrześniu 1939 roku.

Mam nadzieję, że (pewnie mozolnie i powoli bo wakacje, ale jednak...) uda się zebrać informacje w jednym miejscu.
Pozdrawiam serdecznie i liczę na merytoryczny odzew.
tatatusi

Reklama

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » środa, 3 sierpnia 2022, 09:46

Liczyłem na jakiś odzew, ale skoro na razie nie ma to sam zacznę:

VI Dywizjon Bombowy Lekki:
4 Eskadra Bombowa / ex 64 Eskadra Liniowa
5 Eskadra Bombowa / ex 65 Eskadra Liniowa

Wg Książki zadań 64(4) eskadry numery seryjne przydzielonych jej Karasi na dzień 1.IX.39 roku były następujące:
44.43
44.46
44.98
44.117
44.121
44.168
44.172
44.175
44.234

Według Dziennika zajęć II dyonu 65(5) eskadra na dzień 1.IX.39 roku posiadała Karasie numer:
44.54
44.113
44.114
44.145
44.154
44.170
44.187
44.231
44.233

Wraz z wybuchem wojny znaki taktyczne (godła eskadrowe) i numery taktyczne Karasi VI Dywizjonu zostały prowizorycznie zamalowane; podczas pierwszej wyprawy bojowej spowodowało to chaos organizacyjny w powietrzu przy formowaniu kluczy, który trwał przez całą drogę w kierunku nieprzyjaciela. Nie pomógł również fakt, że radiostacje były zamontowane tylko na części maszyn, a obie eskadry miały przydzielone inne częstotliwości, co zostało później usunięte w dyonie we własnym zakresie.
Dodatkowo przyciemniono białe pola dolnych szachownic prawdopodobnie tylko na części maszyn, być może na kilku wręcz zamalowano.
Ciekawskich odsyłam do II części artykułu autorstwa Arkadiusza Godzwonia: Brygada Bombowa w walce z XVI Korpusem Armijnym w numerze 3/2022 Techniki wojskowej - Historia - są tam wszystkie źródła i przypisy, z których korzystał Autor oraz zdjęcie przyciemnionych szachownic na wraku lwowskiego Karasia.

Niestety, z przyczyn ode mnie niezależnych nie mam teraz możliwości wstawienia zdjęć do postu, więc jeśli ktoś zechce uzupełnić nimi post - lub skorygować/uzupełnić innymi informacjami - zapraszam serdecznie.

Można (np. przy użyciu kalkomanii Techmodu lub Printscale) wykonać kompletnie oznakowany model z 5 Eskadry:
Karaś II, czarny 44.145, biała 2, czarny nr policyjny 897-S

i prawie kompletnie oznakowany z 4 Eskadry:
Karaś II, czarny 44.98, biała 8, czarny nr policyjny ?-S

Zdjęcia i sylwetki barwne obu maszyn można zobaczyć w książce Tomasza J.Kopańskiego Polskie skrzydła 17 na stronach od 50 do 53.
tatatusi

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 3 sierpnia 2022, 17:50

Mam tylko takie, niewymienione przez Ciebie, fotografie.
Tej z Okęcia nie widziałem w publikacjach.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

"9" 141-S, tak odczytałem kiedyś i tak podpisałem fotkę. Ten samolot ma też "inne ujęcia"
Bogdan Stanek

Postprzez Bogdan Stanek » czwartek, 4 sierpnia 2022, 13:21

Bogdan Stanek napisał(a):"9" 141-S, tak odczytałem kiedyś i tak podpisałem fotkę. Ten samolot ma też "inne ujęcia"

Inne ujęcie a numer "141" już taki oczywisty nie jest.
Obrazek
Bogdan Stanek

Postprzez tatatusi » czwartek, 4 sierpnia 2022, 21:22

Dzięki, świetne zdjęcia.
Szkoda, że "serialu" nie widać.
Faktycznie ostatnia cyfra numeru wywoławczego (policyjnego) na kolejnym ujęciu nie jest już taka pewna, choć gdyby oprzeć się na wcześniejszym, to nie miałbym zbyt dużych wątpliwości...

Tymczasem wracam do wykazu:
55 Samodzielna Eskadra Bombowa

W przypadku tej eskadry jest łatwiej, gdyż jej Karasie (prócz dolnych szachownic z białymi polami) nie miały numerów policyjnych - zdjęcia i sylwetki barwne w Polskich Skrzydłach 17 na stronach 46-49.
Z działań bojowych znane są zdjęcia:
- czarna 44.99 (kolor wg poprawek p.Sikory do Polskich skrzydeł 17), biała 4, czarny KARAŚ II, czerwone logo PZL
- czerwona 44.211, biała 5, z powodu słabej jakości zdjęcia nie widać na stateczniku napisu KARAŚ II lub P.23B i loga PZL (prawdopodobnie czerwonego - nie widać go wtedy na zdjęciach)
- czerwona 44.207, biała 10, na zdjęciach nie widać napisu KARAŚ II lub P.23B na stateczniku i loga PZL (mogło być czerwone - nie widać go wtedy na zdjęciach)

Zachęcam do poprawek, jeśli coś źle podałem.
tatatusi

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste