Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » piątek, 18 listopada 2022, 22:31

Z pomocą kalkomanii Printscale można wykonać Karasia B z 31 Eskadry Rozpoznawczej:

Obrazek
(obraz poglądowy)
- czarne 44.78, biała "z okrągłą tarczą" 8, czarne ?-P, na stateczniku czerwony KARAŚ II i czerwone logo PZL, dolne szachownice bez białych pól (?), godło niewidoczne, zamalowane jeszcze wiosną 1939 roku, antena radiowa nowego typu, reflektor na prawej osłonie podwozia, zdjęcia i sylwetka barwna w Polskich Skrzydłach 17 na stronach 32-33.

Wydaje się, że "tarcza" przed 8-ką mogła być niedawno zamalowana lub mieć inny, niż biały kolor: "tarcza w (...) jasnym kolorze, być może żółtym lub błękitnym. Jest prawdopodobne, że wiosną 1939 r., po zamalowaniu godeł eskadr liniowych w 3 Pułku Lotniczym, na Karasiach pułku pojawiły się na usterzeniu kolorowe okręgi, które miały identyfikować poszczególne eskadry Karasi. System identyfikacji eskadr figura geometryczną na usterzeniu stosowano w 3 Pułku Lotniczym już w latach 20 (m.in. na samolotach typu Bristol Fighter)."

Odnośnie kwestii zamalowania godła; na Karasiu B 44.138 / "z zamalowaną tarczą" 6, który rozbił się 3.IX.39 na lotnisku w Weryni koło Kolbuszowej jest widoczny ślad po zamalowanym godle. Ta maszyna posiada również dolne szachownice z białymi polami, stąd znak zapytania przy szachownicach 8-ki, bo na zdjęciach nie widać.

Proszę o uwagi, jeśli coś pomyliłem, lub pominąłem.
Ostatnio edytowano środa, 30 listopada 2022, 09:05 przez tatatusi, łącznie edytowano 2 razy
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18

Reklama

Re: Karasie B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » sobota, 19 listopada 2022, 20:29

Czy jest, poza zdjęciem kadłuba, inne zdjęcie Karasia z 21 eskadry o numerze 44.77 pozostawionego w Radomiu ?
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez quest » poniedziałek, 21 listopada 2022, 13:45

Cześć
*]Odnośnie kwestii zamalowania godła; na Karasiu B 44.138 / "z zamalowaną tarczą" 6, który rozbił się 3.IX.39 na lotnisku w Weryni koło Kolbuszowej jest widoczny ślad po zamalowanym godle. Ta maszyna posiada również dolne szachownice z białymi polami, stąd znak zapytania przy szachownicach 8-ki, bo na zdjęciach nie widać.[*]
Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem ale czemu zakładasz, że 6 miała białe pola szachownic pod skrzydłami?
Olejko podał, że w Werynii zostały dwa Karasie, jeden na pewno nie miał białych pól pod dolnymi szachownicami.
Nie widziałem innych zdjęć 44.77 poza tymi z kadłubem
Pzdr.
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 14:35

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 21 listopada 2022, 19:30

Dziękuję quest,

poniżej skrzydło Karasia z Werynii,
Obrazek
Z tyłu jest płot jak na zdjęciu w monografii Pana Kopańskiego, tak mi się wydaje
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » poniedziałek, 21 listopada 2022, 23:51

quest napisał(a):Cześć
*]Odnośnie kwestii zamalowania godła; na Karasiu B 44.138 / "z zamalowaną tarczą" 6, który rozbił się 3.IX.39 na lotnisku w Weryni koło Kolbuszowej jest widoczny ślad po zamalowanym godle. Ta maszyna posiada również dolne szachownice z białymi polami, stąd znak zapytania przy szachownicach 8-ki, bo na zdjęciach nie widać.[*]
Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem ale czemu zakładasz, że 6 miała białe pola szachownic pod skrzydłami?
Olejko podał, że w Werynii zostały dwa Karasie, jeden na pewno nie miał białych pól pod dolnymi szachownicami.
Nie widziałem innych zdjęć 44.77 poza tymi z kadłubem
Pzdr.


Cześć.
Nie pomnę dokładnie, ale bodajże w którejś Minireplice (w przedmowie numeru) był wykaz poprawek p. Sikory do plansz barwnych Karasi w Polskich Skrzydłach 17:
- str.9 / sylwetka 17 - na stateczniku zamiast KARAŚ I ma być czerwony P.23A
- 11/22 - na stateczniku zamiast P.23A ma być czarny KARAŚ I, brak zaznaczonego na oszkleniu wywietrznika ucznia
- 12/26 - KARAŚ I powinien być czarny, brak zaznaczonego na oszkleniu wywietrznika ucznia
- 15/35 - logo PZL i KARAŚ II powinny być czarne
- 21/58 - litera T w godle powinna być czerwona
- 22/59 - na stateczniku zamiast KARAŚ II ma być czerwony P.23B, dolne szachownice bez białych pól
- 32/91 - brak zaznaczonego na oszkleniu wywietrznika obserwatora, dolne szachownice z białymi polami
- 45/132 - dolne szachownice z białymi polami
- 47/142 - numer seryjny powinien być czarny

- 69/zdjęcie 205 - zdjęcie prototypu P.43, a nie seryjnego P.43 dla Bułgarii

Założyłem, że wie, o czym pisze, skoro "siedzi w temacie" od lat - może posiada zdjęcie, którego nie znamy - stąd owe białe pola szachownic w 44.138.
Mój błąd, że nie zaznaczyłem tego we wcześniejszym wpisie.
Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano wtorek, 22 listopada 2022, 10:55 przez tatatusi, łącznie edytowano 1 raz
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » poniedziałek, 21 listopada 2022, 23:54

Bogdan Stanek napisał(a):Dziękuję quest,

poniżej skrzydło Karasia z Werynii,
Obrazek
Z tyłu jest płot jak na zdjęciu w monografii Pana Kopańskiego, tak mi się wydaje


Szkoda, że panowie akurat w tym miejscu usiedli...
Jakieś teorie w temacie cyfr numeru policyjnego?
Choćby w przybliżeniu?
Pozdrawiam.
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez quest » wtorek, 22 listopada 2022, 11:30

Cześć
Właśnie o tą fotkę mi chodziło. Na 90% jest z Werynii. Analizowałem tą lokalizację jakiś czas temu.
Mi numer wyszedł 370 378 lub 379.
Pzdr.
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 14:35

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » wtorek, 22 listopada 2022, 13:24

quest napisał(a):Cześć
Właśnie o tą fotkę mi chodziło. Na 90% jest z Werynii. Analizowałem tą lokalizację jakiś czas temu.
Mi numer wyszedł 370 378 lub 379.
Pzdr.


Cześć.
Popraw mnie, jeśli nie mam racji; widzimy dół zewnętrznej części prawego skrzydła, czyli czarny numer policyjny powinien być namalowany - tak jak na wszystkich innych Karasiach - zgodnie z kierunkiem lotu, a z tego, co napisałeś wynika, że był namalowany odwrotnie i wtedy faktycznie widać prawdopodobny "370 / 378 / 379".
Jeśli zaś był standardowy, to raczej widzimy takie możliwe cyfry:

- pierwsza: być może 0 / 3 / 5 / 6 / 8 / 9

- druga: raczej na pewno 2

- trzecia: najbardziej prawdopodobna jest cyfra 0 - wydaje mi się, że na tej cyfrze coś leży, co ją częściowo przesłania i uniemożliwia pełne rozpoznanie.

Wydaje mi się także, że - patrząc na "dolną krawędź" cyfr przy klapie - są namalowane "schodkowo", albo to tylko złudzenie optyczne.
Oczywiście to tylko moja teoria, czekam na weryfikację.
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez quest » środa, 23 listopada 2022, 08:26

Cześć
Masz racje. Faktycznie druga cyfra to chyba będzie 2. Co do trzeciej to jeśli coś ją przesłania, (liście, brud itp.) to też mogła by być 6, wydaje mi się że 8 już nie.
Pozdrawiam
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 14:35

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 23 listopada 2022, 21:14

Nie wspomnieliśmy o drugiej "10"-tce z Poznania, 65(?) pod skrzydłem/trzecia cyfra trudna do odczytania/
Okrąg na stateczniku jaśniejszy od numeru, może to była forma rozróżniania samolotów pomiędzy eskadrami?
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » czwartek, 24 listopada 2022, 11:12

Czołem.
Prawdopodobnie, cytowałem wcześniej teorię p.Kopańskiego z PS17:
"Uwagę zwraca oznaczenie maszyny na usterzeniu - numer porzadkowy "3" i tarcza w takim samym, jasnym kolorze, być może żółtym lub błękitnym. Jest prawdopodobne, że wiosną 1939 r., po zamalowaniu godeł eskadr liniowych w 3 Pułku Lotniczym, na Karasiach pułku pojawiły się na usterzeniu kolorowe okręgi, które miały identyfikować poszczególne eskadry Karasi. System identyfikacji eskadr figura geometryczną na usterzeniu stosowano w 3 Pułku Lotniczym już w latach 20 (m.in. na samolotach typu Bristol Fighter)."

Czy to jest późniejsze zdjęcie Karasia II z 34.ER (w sensie później go przesunięto pod drzewa i spalono?), który 6.IX. rozbił się podczas wieczornego lądowania w Krośniewicach z powodu zerwania linki sterowej? Czy innej maszyny? Pytam, bo tego zdjęcia nie znam.
Pzdr.
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 13:18

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 25 listopada 2022, 19:41

tatatusi napisał(a):Czy to jest późniejsze zdjęcie Karasia II z 34.ER (w sensie później go przesunięto pod drzewa i spalono?), który 6.IX. rozbił się podczas wieczornego lądowania w Krośniewicach z powodu zerwania linki sterowej? Czy innej maszyny? Pytam, bo tego zdjęcia nie znam.
Pzdr.

Nie mam wiedzy na ten temat, ale zdjęcie potwierdza taki scenariusz.
Dokładam dwa, wg mojej oceny mało znane, zdjęcia pozostałości Karasi.
Jeden toruński + kadłub, prawdopodobnie P7a "3" ze 123 eskadry oraz skrzydło P23, prawdopodobnie krakowskiego Karasia.
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano poniedziałek, 28 listopada 2022, 16:30 przez Bogdan Stanek, łącznie edytowano 1 raz
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez quest » poniedziałek, 28 listopada 2022, 15:48

Cześć
Ładnie Wam Chłopaki idzie ale będzie kilka ALE ;-):
Spalony Karaś z 10 koło to inna maszyna niż ta z Krośniewic. To maszyna z 32 Eskadry.
Jest kilka faktów przeczących , że to ten sam samolot przed i po spaleniu, jednak na początek pomyślcie proszę jak niby Niemcy przewlekli go, aby go spalić zamiast do huty. Bo Polacy (w sensie personel Eskadry) na pewno go nie spalili. Oczywiście, że są inne foto tego spalonego samolotu, także potwierdzające, że to inny Karaś, niż ten z 34-tej. Dzięki nim wiadomo, że numer to 658. Zapewne 658-P.
Co do kadłuba PZLi koło P. 23 "2" z 4 Pułku to kapitalna sprawa, że to wychwyciłeś Bogdan, nie zauważyłem tego wcześniej.
ALE ten kadłub to nie 3 ze 123 Esk. Patrząc na zarys godła być może to inna maszyna ze 123 (151 raczej chyba nie), względnie to kadłub P.11a.
Jesteś Bogdan pewien, że to kadłub P.7? Ja nie umiem tego rozstrzygnąć.
[img]8_copy143[1].jpg[/img]
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 14:35

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 28 listopada 2022, 16:29

quest napisał(a):Cześć
Ładnie Wam Chłopaki idzie ale będzie kilka ALE ;-):
Spalony Karaś z 10 koło to inna maszyna niż ta z Krośniewic. To maszyna z 32 Eskadry.
Jest kilka faktów przeczących , że to ten sam samolot przed i po spaleniu, jednak na początek pomyślcie proszę jak niby Niemcy przewlekli go, aby go spalić zamiast do huty. Bo Polacy (w sensie personel Eskadry) na pewno go nie spalili. Oczywiście, że są inne foto tego spalonego samolotu, także potwierdzające, że to inny Karaś, niż ten z 34-tej. Dzięki nim wiadomo, że numer to 658. Zapewne 658-P.

ALE ten kadłub to nie 3 ze 123 Esk. Patrząc na zarys godła być może to inna maszyna ze 123 (151 raczej chyba nie), względnie to kadłub P.11a.
Jesteś Bogdan pewien, że to kadłub P.7? Ja nie umiem tego rozstrzygnąć.

Quest, przecież napisałem "druga "10"-ka, bez podania numeru eskadry.
Bardziej ciekawi mnie skąd cyfra osiem w numerze?
Co do kadłuba, to sądzę, że ślad godła jest rozstrzygający.
Wystaje nad wzmocnienie tyle co skrzydło mewy, jest poszarpane z tyłu a poza tym znam tylko jedną jedenastkę "A", z trójkątem na podobnej wysokości, tzn tak nisko.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez quest » poniedziałek, 28 listopada 2022, 16:52

Witaj Bogdan
Wyobraź sobie, że przepatrzyłem właśnie swoje ujęcia spalonej 10 koło i wypada mi się wycofać z kategorycznego stwierdzenia, że to dwa różne Karasie. Przeciwnie, osłona silnika sugeruje (jej zgniecenie), że może być to ten sam Karaś, spalony przez Niemców. Muszę zobaczyć co jest w monografiach obu jednostek.
Co do numeru to jak się domyślasz idealnego foto nie ma, ale jedno z ujęć jest na tyle wyraźne, i pod dobrym kątem, że widać krawędź cyfry 8, dość charakterystycznie malowanej w 3 Pułku (umownie powiedzmy bez brzuszków). Chętnie wkleiłbym foto do wątku, ale nie potrafię mimo kilku prób, choćby dzisiaj. Sądzę jednak, że na pewno masz kopie tej fotografii. Wystarczy ją obrócić do góry i porównać z krojem 804 na P.11 z Małaszewicz. Oczywiście nikogo do niczego na siłę nie przekonuje. Ech ciężko się rozmawia bez obrazków... ;-)
Co do godła na kadłubie siódemki to ok. Też mi tak wygląda na skrzydełko mewy, ale zastanawiałem się nad trójkątem bo ujęcie jest pod ostrym kątem. 3, 6.30 bodajże, miała już na miejscu rozbicia, wycięte godło i numer takt., więc odpada.
Pozdrawiam serdecznie
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 14:35

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości