Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 28 listopada 2022, 23:37

Ja pisałem o tych poniżej:
Obrazek
Wg mnie to są dwa różne Karasie.
Okrąg przy cyfrze na obu statecznikach "zajmuje inną pozycję" a i otoczenie wraków znacząco różne.
Natomiast numer spalonego P23, to:
Obrazek
numer /cały/ wygląda na 650 lub 656, jasny fragment, który brałem wcześniej za wcięcie jest za nisko a ciemny ślad pionowy, pomimo dużego nadpalenia skrzydła, widzę na całej wysokości cyfry sąsiedniej.
Ósemka też mieści się w tych domniemaniach.
Z kadłubem, zbiłeś mnie z tropu :D
Pzdr.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Reklama

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez quest » wtorek, 29 listopada 2022, 20:50

Cześć Bogdan
Właśnie o to zdjęcie mi chodziło. Wiedziałem, że będziesz wiedział ;-)
Po tym jak je powiększyłeś i wyostrzyłeś jestem za 656-P. Przynajmniej teraz tak to widzę. Fajnie, że udało się coś (jako tako) ustalić. Sam z kolei muszę się zaprzyjaźnić z fotoshopem.
Co do to tego czy to różne Karasie to argument na tak mam jedynie taki, że na innych foto 656 widać osłonę silnika pogniecioną po lądowaniu w sposób pasujący (moim zdaniem) do tego zdjęcia przed spaleniem. Co do umiejscowienia koła to zastanawiam się czy nie ma jakiegoś przekłamania na fotografii ale nie znam się, nie mam argumentów przeciw. Dla mnie jednak 55 do 45 na to, że ten sam z uwagi na tą osłonę.
Co kadłuba siódemki to patrzyłem teraz na zdjęcia 2 ze 123, ale ta była raczej już wcześniej pozbawiona stateczników więc też nie bardzo pasuje. Uważam, że zdjęcia 2 i 3 zostały zrobione na miejscu zestrzeleń, zaś interesujący nas kadłub na jakimś składowisku, a zatem chronologicznie później (zresztą opis mówi o 1940 roku - ja miałem kopię tej foto bez opisu). Cóż skoro nie 2 i 3 to inna maszyna dotąd nieznana. Trzeba się cieszyć i czekać na inne foto.
Ps do 64 Esk. należy dopisać 44.161 i jest komplet 10 maszyn
Pzdr.
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 15:35

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » czwartek, 8 grudnia 2022, 12:46

Obrazek

Pokusimy się o odczytanie numeru seryjnego?
Nie mam fotoszopa, a coś tam widać na burcie...
Początek łatwy: 44... :P
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 14:18

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez quest » poniedziałek, 12 grudnia 2022, 15:34

Hej
Może Bogdan się pokusi, ale nie wiem czy będzie z czego odczytywać.
Wracając do dwóch 10-tek, to na ten moment można napisać, że są to dwa różne samoloty (32 i 34 Esk.)
Po pierwsze inne usytuowanie koła obok 10-tki, jak zauważył Bogdan, po drugie uszkodzenia osłon silnika są jednak inne dla obu samolotów i po trzecie jedno ze zdjęć spalonej 10 było podpisane "koło Sokolnik". Personel 32 Esk. miał 6 września zniszczyć jednego Karasia nie nadającego się do ewakuacji.
Pzdr.
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 15:35

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 12 grudnia 2022, 22:06

quest napisał(a):Hej
Może Bogdan się pokusi, ale nie wiem czy będzie z czego odczytywać.

quest
numer malowano pod apteczką, cyfry 44 zajmowały, w przybliżeniu, jej długość,
góra numeru zawsze(?) była powyżej statecznika poziomego,
przyjmując powyższe do analizy :
Obrazek
można stwierdzić:
- cyfry 44 wypalone
- po kropce cyfra 7, widoczna góra cyfry /tak to widzę/
- kolejnej, bo pewnie była, nie można zidentyfikować ale można spekulować
/dwie dodatkowe żółte kreski znaczą podłużnice/
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 13 grudnia 2022, 20:49

Bogdan Stanek napisał(a):
góra numeru zawsze(?) była powyżej statecznika poziomego,

Nie zawsze tak było, wywód do kosza.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » środa, 14 grudnia 2022, 12:07

Dotychczasowe ustalenia sugerują prawdopodobny wygląd Karasia II z 32 Eskadry Rozpoznawczej, którego można wykonać w dużej części z pomocą kalkomanii Printscale:

Obrazek
(obraz poglądowy)
- czarne 44.?, biała "z okrągłą tarczą" 10, czarne 656-P, godło niewidoczne, zamalowane jeszcze przed wojną, na stateczniku prawdopodobnie czerwony napis KARAŚ II i czerwone logo PZL (na zdjęciu nie widać napisu, widać natomiast bardzo słabo fragment okręgu loga PZL - po prawej stronie statecznika), dolne szachownice z białymi, zszarzałymi polami (ciekawy jest jasny odcień dolnych powierzchni skrzydeł), antena radiowa nowego typu (widać złamany słupek na stateczniku), z czego może wynikać, że maszyna najprawdopodobniej była już w standardzie KARAŚ II.
Ostatnio edytowano czwartek, 15 grudnia 2022, 00:43 przez tatatusi, łącznie edytowano 3 razy
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 14:18

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Łukasz_K » środa, 14 grudnia 2022, 13:52

Czy 10 i kropka (nie ma szans że to było godło kościuszkowskie?) nie są w różnych kolorach?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4811
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » środa, 14 grudnia 2022, 14:15

Przy sylwetce Karasia z 31.ER cytowałem opis o "okręgu" - zerknij na stronę drugą.
Zauważ także, że w zasadzie standardowo biały kolor szachownic i numerów indywidualnych we wrześniu'39 był zszarzały, natomiast wszelkie dodatkowo wymalowane elementy zdają się bardzo jasne - czy to z powodu świeżości farby np. białej, czy też prawdopodobnego zastosowania jakiegoś innego koloru niż biały.
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 14:18

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez quest » środa, 14 grudnia 2022, 15:11

Cześć
Fajnie Bogdan, że Ci się chciało. Ja tam zupełnie nic nie widzę, ale absolutnie nie podważam efektów pracy i jakieś zaufanie do Twojej roboty mam.
Jeśli więc 44.7? to w grę wchodzą 44.70 - 75 oraz 44.79. Z tym, że Morgała (Bellona Edyszyn) podaje, że 44.74 był w 22 Esk w SGO Polesie w 1938 roku. Możliwe, że egz. dotrwał do wybuchu wojny w 2 Pułku, zwłaszcza, że 44.77 był w 21-szej. Można by zatem 44.74 także wykluczyć.
Co do kolorku kółeczek to osobiście stawiam na żółte, białe i szare/niebieskie (ze spodu skrzydeł). Zdjęcia potwierdzają, w każdej pyrlandzkiej Eskadrze były te okręgi.
Pytanie czy numery taktyczne i koło były tego samego koloru czy też do wcześniej namalowanych białych numerów taktycznych, gdy jeszcze były godła, po ich zamalowaniu dodano okrąg w ustalonym kolorze - zgaduje, że właśnie tak było - czyli np biała 5 i żółte koło, choć na spalonej 10 wygląda to raczej na żółtą 10 i białe koło... Tak więc mogło być o wiele więcej kombinacji koloru nr takt/koło. Cóż, albo wspomnienia weteranów albo analiza komputerowa odbitek (vide Bogdan czy Kayfranz) albo kolorowe zdjęcie ;-)
Pzdr.
quest
 
Posty: 234
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 15:35

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 14 grudnia 2022, 22:05

Jeżeli już piszemy o poznańskich Karasiach, warto zauważyć, że na zdjęciach P23 z 32 eskadry
trudno się dopatrzyć szachownicy na wierzchu skrzydła.
Oba zdjęcia przedstawiają ten sam samolot, wg M. Rogusza, z z 32 Eskadry Rozpoznawczej.
Obrazek
Nie wiadomo czy to wyjątek, czy reguła?
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 14 grudnia 2022, 23:01

tatatusi napisał(a):Dotychczasowe ustalenia sugerują prawdopodobny wygląd Karasia II z 32 Eskadry Rozpoznawczej, którego można wykonać w dużej części z pomocą kalkomanii Printscale:

Obrazek
(obraz poglądowy)
- czarne 44.?, biała "z okrągłą tarczą" 10, czarne 656-P, na stateczniku prawdopodobnie czerwony napis KARAŚ II i czerwone logo PZL (na zdjęciu nie widać napisu, widać natomiast bardzo słabo fragment okręgu loga PZL - po prawej stronie statecznika), dolne szachownice z białymi, zszarzałymi polami (ciekawy jest jasny odcień dolnych powierzchni skrzydeł), antena radiowa nowego typu (widać złamany słupek na stateczniku), z czego może wynikać, że maszyna najprawdopodobniej była już w standardzie KARAŚ II.

Jednak ten samolot szachownice na skrzydłach posiadał.

Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » piątek, 16 grudnia 2022, 23:17

Fantastyczny dowód na brak "górnych" szachownic - brawo!
Niby znana sekwencja zdjęć, a zawsze coś dodatkowego uda się zobaczyć.
Szkoda, że nie udało się ustalić numeru "spalonej 10-ki", dzięki, że próbowaliście.
Skoro porównywaliśmy obie "dziesiątki", to w takim razie teraz...
Karaś II z 34 Eskadry Rozpoznawczej, którego można wykonać z pomocą kalkomanii Printscale:

Obrazek
(obraz poglądowy)

-44.?, biała "z okrągłą tarczą" 10, czarne ?-P, na stateczniku chyba czerwone (? - zerknijcie na zdjęcie na górze strony, gdzie jest zbliżenie statecznika tej maszyny) napis P.23B i logo PZL, antena radiowa nowego typu (widać słupek na stateczniku).

Szkoda, że nie ma maszyny z pełniejszym oznakowaniem.
A może ktoś coś może dopisać do tej maszyny lub dokładniej opisać inną?

Szkoda, że żadna polska firma produkująca kalkomanie do polskich maszyn nie pokusiła się o wydanie kolejnego arkusza w 72-ce do Karasi - przecież od czasu debiutu zestawów Techmodu trochę nowych szczegółów wyszło na jaw...
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 14:18

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 20 grudnia 2022, 17:04

tatatusi napisał(a): a zawsze coś dodatkowego uda się zobaczyć.

I tym razem tak było
Obrazek
i
Obrazek
Na pierwszym zdjęciu, z Karasia tylko silnik w tle, ale za to RWD-8 "rodzynek"
Oznaczony okręgiem na stateczniku i jasnym wierzchołkiem steru kierunku, prawdopodobnie szarobłękitnym.
Ciekawostką jest też to, że blachy obudowy silnika są pomalowane na kolor khaki.

Na drugim zdjęciu, poza uszkodzonym RWD8, widać parę(?) skrzydeł, dół pomalowany na kolor szary błękit(?).
Jeżeli są to skrzydła z jednego płatowca to ciekawostką jest oznaczenie literą P /czarne?/ na obu skrzydłach.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Wykaz Karasi B w działaniach bojowych 1939 roku

Postprzez tatatusi » czwartek, 5 stycznia 2023, 20:21

Z pomocą kalkomanii Printscale / Techmodu / modelu IBG można wykonać "wojennego" Karasia B z 41 Eskadry Rozpoznawczej:

- czarne 44.217, biała 8, czarne ?-T, na stateczniku czarne P.23B i czarne logo PZL, dolne szachownice z białymi polami, godło na kadłubie, reflektor prawdopodobnie tylko na prawej osłonie podwozia, zdjęcia w Polskich Skrzydłach 17 na stronach 40-41,

Obrazek
(sylwetka poglądowa)
- czarne 44.106, biała 9, czarne 03-T (wg publikacji AJ-Press*) na stateczniku czerwone KARAŚ II i czarne logo PZL, dolne szachownice z białymi polami, godło na kadłubie po lewej namalowane trochę niżej niż na innych maszynach, po prawej standardowo, reflektor prawdopodobnie tylko na prawej osłonie podwozia, zdjęcia i sylwetka barwna w Polskich Skrzydłach 17 na stronach 42-43.

* numer policyjny 03-T podano na podstawie zdjęcia Karasia z 41.EL (opisanego jako lotnisko w Toruniu, 18.06.1938 roku) na str. 17 zamieszczonego w ww. monografii, na którym (przy tej jakości druku) nie widać dokładnie drugiej cyfry, choć faktycznie może to być "3", godło po prawej na standardowej wysokości.
Niestety nie mam więcej zdjęć ani informacji na potwierdzenie tej teorii, nie znalazłem również informacji o "pokojowych" stratach Karasi w 41.EL w okresie od manewrów wołyńskich, aż do wybuchu wojny.
Co ciekawe, w znacznie później wydanych PS 17 przy sylwetce 44.106 nie ma wzmianki o numerze policyjnym, więc niech każdy sam decyduje, czy ten numer akceptuje.
Ostatnio edytowano środa, 18 stycznia 2023, 18:02 przez tatatusi, łącznie edytowano 5 razy
tatatusi
 
Posty: 176
Dołączył(a): niedziela, 10 listopada 2019, 14:18

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości