Wraca stare do 1elt

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez nobie1973 » sobota, 4 października 2008, 23:51

Serdecznie dziękuję Jacek za informację ! Nic nie wiedziałem o tym akcie prawnym.
Co do jednak dyskusji na forum którego link podałeś to muszę sprostować kilka informacji:
- godło "Syrenki" nie było nigdy malowane w WZL-2 w Bydgoszczy, szablony do malowania tego godła posiadała tylko jednostka w Mińsku Mazowieckim czyli 1 PLM, jedyne godła które malowano w WZL-2 na samolotach podczas remontu to "tygrys" na Su-22 dla 6 PLM-B w Pile i godło na malborskich MiGach-29 oraz godła dla zespołu akrobacyjnego ISKRY ale te były naklejane;
- odznaka Kościuszkowska została namalowana na MiGach-29 w Mińsku Mazowieckim, bałagan wziął się z tego że na samolotach które posiadały "Syrenkę" godło domalowano, natomiast na samolotach które powracały z remontu w WZL-2 malowano tylko godło Kościuszkowskie, stąd te różnice na wielu samolotach...z drugiej strony jednak bardzo ciekawe.
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 19:46
Lokalizacja: Londyn

Reklama

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 5 października 2008, 00:01

nobie1973 napisał(a):bałagan wziął się z tego że na samolotach które posiadały "Syrenkę" godło domalowano, natomiast na samolotach które powracały z remontu w WZL-2 malowano tylko godło Kościuszkowskie, stąd te różnice na wielu samolotach...z drugiej strony jednak bardzo ciekawe.

Tylko dlaczego zamalowano kosy na 105? Informacja o braku zaakceptowanego wzoru brzmi trochę nieprzekonująco.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez nobie1973 » niedziela, 5 października 2008, 00:13

Nowy wzór "Syrenki" namalowano na samolotach MiG-29 A nr burtowy 105 i 114 oraz na MiG-29 UB nr 64. Jest to jednak informacja z maja 2008 także do dnia dzisiejszego mogło się coś zmienić. Niestety niewiem dlaczego wykonano tą zmianę ? Z tego jednak co mi wiadomo to pozostałe samoloty latają jednak nadal w starym zestawie godeł ?!

Edit:
Więcej informacji na temat godła Kościuszkowskiego w 1 elt w Mńsku Mazowiecki (z bogatym materiałem zdjęciowym i planszami barwnymi) możesz znaleść w numerze 45 magazyny Minireplika.

Pisownia !!!
xenomorph
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 19:46
Lokalizacja: Londyn

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » niedziela, 5 października 2008, 00:40

tradycje tradycjami, ale Kościuszko to był wariat, co buntował proletariat, więc przywiązanie do symboli akcentujących dominację klas rzeczonych może jednak budzić pewne kontrowersje :>
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez nobie1973 » niedziela, 5 października 2008, 07:05

Szanowny kolego Kamilu !
Na tej stronie http://www.1elt.minskmaz.pl/historia/po ... index.html możesz poczytać sobie jaki jest rodowód odznaki Kościuszkowskiej i dlaczego dyskutujemy w tym wątku na temat godeł obecnej 1 eskadry lotnictwa taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Sądzę że twoja wypowiedź jest nie na miejscu i pasuje bardziej do forum dla historyków, a nie dla miłośników polskich skrzydeł i modelarzy.
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 19:46
Lokalizacja: Londyn

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Javorek » piątek, 10 października 2008, 19:38

Witam, jestem nowy na forum i natrafiłem na ten temacik. Pochodze z Mińska i mam bardzo bliski kontakt z lotniskiem. Fakt godło kościuszkowskie znika z samolotów, ale jeszcze na paru jest np. 89 40 67. Lecz nie oznacza to ,że w Mińsku zapomina się o korzeniach, piloci z 1elt oprócz naszywek 1elt i "Fulcrum Driver" noszą także naszywke godla kościuszkowskiego. Godła znikają z samolotów gdyż samoloty są albo w WZL albo dostają nowe malowanie (jak 105 i 115), słyszałem że mają być naniesione na nowo (niepotwierdzone). Jeśli ktoś ma jakies pytania odnośnie mińskich migów chętnie pomoge ;o)

Pozdro.

Pisownia !
xenomorph
Avatar użytkownika
Javorek
 
Posty: 10
Dołączył(a): niedziela, 10 sierpnia 2008, 18:28

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Jacek Bzunek » piątek, 10 października 2008, 21:08

Javorek napisał(a):Godła znikają z samolotów gdyż samoloty są albo w WZL albo dostają nowe malowanie (jak 105 i 115), słyszałem że mają być naniesione na nowo (niepotwierdzone). Jeśli ktoś ma jakies pytania odnośnie mińskich migów chętnie pomoge ;o)

Tylko jak to się do ponownego malowania Syrenek?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Javorek » piątek, 10 października 2008, 21:29

Nie zapominaj, że syrenka to godło 1elt, więc jest malowana na jej samolotach, a godlo kościuszkowskie tylko na niektórych, gdyż nie jest to godło żadnej z jednostek z Mińska.
Avatar użytkownika
Javorek
 
Posty: 10
Dołączył(a): niedziela, 10 sierpnia 2008, 18:28

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » piątek, 10 października 2008, 22:12

nobie1973 napisał(a):możesz poczytać sobie jaki jest rodowód odznaki Kościuszkowskiej

wiem jaki jest rodowód, naprawdę, co nie zmienia faktu, że ocena symboli w oderwaniu od kontekstu historycznego jest cokolwiek ryzykowne (vide swastyka), co nie zmienia faktu, ze mój post to typowy granat w szambo marudziarzy
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Arkady72 » sobota, 11 października 2008, 22:11

Kamil Feliks Sztarbala
ze mój post to typowy granat w szambo marudziarzy

Czy aby wszystko OK u Kolegi czy to tylko przemeczenie w sobotni wieczor ?
Tworzona dziś przyszłość będzie naszą teraźniejszością!
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 10:27

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Ramirez » sobota, 11 października 2008, 23:45

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a): granat w szambo marudziarzy

:lol:
Poczytacie posty Toyo a oświeci was
http://81.210.9.116/~apacz/smf/index.php?topic=5534.60
Ramirez
 
Posty: 16
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 23:35
Lokalizacja: EPPI

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » niedziela, 12 października 2008, 01:17

Arkady72 napisał(a):Czy aby wszystko OK u Kolegi czy to tylko przemeczenie w sobotni wieczor ?

nie, nie przemęczenie.. ciula do rzyci szukacie, jak by mało było powodów do świętego oburzenia..
oczywiście, kazda okazja jest dobra do tego, żeżeby pomarudic na forum.
na czym bowiem polega wyższośc konfederatki, bedacej symboilem zbrojnych przeciwników ostatniego króla Rzplitej, sodomity, nad hybrydą ryby i kobity z wielkimi cyckami i białą bronią w garści? bo dwie kosy to nie jedna szbla?
w temacie symboliki wojskowej; mi szczególnie podoba się podhalańska korpusówka, innym do gustu przypadną cycki baboryby z miczem, a jeszcze innym fikuśne nakrycie głowy, z uzbrojeniem piechoty stanu niskiegoi w tle- rzecz gustu. o gustach dyskutować nie wypada, więc nie rozumiem o czem ten wątek traktuje..
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez greatgonzo » niedziela, 12 października 2008, 02:22

Rzeczywiście bez sensu. Co za różnica co jest na samolocie. Po co w ogóle dyskutować o takich sprawach jak to, czy szachownica na polskich samolotach ma być przekręcona o 90 stopni, czy zostać jak przed wojną. Może to wcale nie musi być szachownica. Może zastąpić ją, popularną wszędzie, kokardą. A może sięgnąć do historii i zastosować pięcioramienną czerwoną gwiazdę na przykład. To tylko kwestia gustu.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4056
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 12 października 2008, 11:25

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):
na czym bowiem polega wyższośc konfederatki, bedacej symboilem zbrojnych przeciwników ostatniego króla Rzplitej, sodomity, nad hybrydą ryby i kobity z wielkimi cyckami i białą bronią w garści?


Może jestem trochę stary, niereformowalny i nienadążąjący za dziesiejszymi plastikowymi (bynajmniej nie w sensie modelarstwa ;o) ) czasami ale jeden ze znaczków to dla mnie historia sprzed prawie 90 lat, elitarna eskadra przedwojennego lotnictwa wojskowego i słynny Spifire RF-D Zumbacha. Wychodzi że to stare, zapomniane sprawy, które ktoś na siłę, papierowo wmusza.
Przenoszenie tradycji, kontynuowanie historii jednostek nie jest żadnym dziwactwem i może warto przypomnieć że nawet w PRL po rozwiązaniu 9PLM w Debrznie, dotychczasowy 26PLM z Zegrza przejął numer. Może jeszcze dwa przykłady z RAF, gdy w latach osiemdziesiątych formowano nowe squadrony Tornado Gr.1 jeden z nich zupełnie nieprzypadkowo dostał numer 617, inny przypadek sprzed dwóch lat to na nawo sformowany 3 sqn, który po otrzymaniu Typhoon'ów dostał oprócz godła mającego kilkadziesiąt lat, również litery kodowe QO, jako jednostka w RAF, podczas gdy pozostałe mają oznaczenia składające się z jednej litery.
Oczywiście wszystko to drobne szczególy ale dla mnie równie ważne jak położenie dźwigni w kabinie czy odcień farby jaką mam pomalować model.
Tyle moejgo porannoniedzielnego marudzenia, teraz biorę się za Hellcata.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości