Zdobyczny Hurricane...

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Zdobyczny Hurricane...

Postprzez Bercik » sobota, 10 maja 2008, 21:38

Na Wings Palette znalazłem ciekawą fotę:

Obrazek

... i tak sobie myślę, że fajnie byłoby zrobić takiego Huragana. Mam więc pytania, jak go pomalować? Wygląda, jakby na brytyjskie stone, earth i azure blue została położona jakaś niemiecka farba. Moje pytania to: co to za farba (RLM 71???), czy pod spodem jest zwykłe brytyjskie kamo, jak wyglądała druga strona kadłuba (analogicznie?) i skrzydła (znaki na górze i dole też zamalowane RLMem?).
Zdaję sobie sprawę że pytania są bardzo szczegółowe a jednoznacznej odpowiedzi pewnie nie ma. Chodzi mnie bardziej o jakąś prawdopodobną wersję, niż dokładną analizę. A może jednak ktoś ma jakieś informacje o tej konkretnej maszynie?
Będę wdzięczny za każdą pomoc :->

EDIT: Znalazłem 2 foty marnej jakości, powiedzmy, że rozmieszczenie plam na bokach kadłuba się wyjaśniło... Prawe skrzydło jest jakby maźnięte szerokim pasem tego samego ciemnego koloru. Lewego niestety nie widać ale bliżej kadłuba jest jasne więc pewnie znak zamalowano podobnym pasem... Po prawej stronie na osłonie silnika też widać jakąś ciemną plamę? :roll:
Dotarłem do informacji, że kalki do takiej maszyny wypuściło Sky Decals ale ani widu ani słychu :evil:

Obrazek
Obrazek
Źródło: http://www.zweiter-weltkrieg-lexikon.de/
Ostatnio edytowano sobota, 10 maja 2008, 22:13 przez Bercik, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Reklama

Re: Zdobyczny Hurricane...

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 10 maja 2008, 22:10

Bercik napisał(a):... i tak sobie myślę, że fajnie byłoby zrobić takiego Huragana.

Najpierw musisz znaleźć porządny zestaw Mk.I (czytaj Hasegawę) a potem konwersję na PR Mk.I.
Bercik napisał(a):Wygląda, jakby na brytyjskie stone, earth i azure blue

Został zdobyty w marcu 1941 przez Niemców w Afryce Północnej a więc poprawne malowanie to DE/MS/Sky. W/g AJ-Press nr. 52 zielone plamy to RLM 80 a niebieski na spodzie to RLM 78.
Warto jeszcze dodać że dzielna 8 Armia wyzwoliła go z teutońskiej niewoli w styczniu 1943 na lotnisku w Gambut.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zdobyczny Hurricane...

Postprzez Bercik » sobota, 10 maja 2008, 22:22

Dziękuję Jacku. Trudno byłoby przerobić Mk.II Revella na tą wersję? Czy poza wlotem pod kadłubem były jakieś drastyczne różnice?
Ten zielony mi nie leży, wolałbym jednak brąz albo oliwkę 8-)
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Re: Zdobyczny Hurricane...

Postprzez caughtinthemiddle » niedziela, 11 maja 2008, 00:29

Jeszcze jedno zdjęcie:
Obrazek
Źródło: Wawrzyński, M., Hurricane w obcej służbie, Warszawa, 2001

Wg książki, z której pochodzi, maszyna była pomalowana barwami Dark Earth/Middle Stone/Azure Blue, brytyjskie kokardy zamalowane RLM 70.

Co do kalek, faktycznie istnieją, mam nawet przyjemność posiadać akurat poszukiwany przez Ciebie fragmencik (dziękuję Rumcajsie ;o) ) tudzież model Hawy.
Kupić możesz w Pacific Coast Models i chyba już nigdzie więcej.

P.S. Odzyskano tegoż Hurrie w styczniu 1942r. podczas Operacji Crusader.
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Zdobyczny Hurricane...

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 11 maja 2008, 10:46

Bercik napisał(a):Trudno byłoby przerobić Mk.II Revella na tą wersję? Czy poza wlotem pod kadłubem były jakieś drastyczne różnice?

Na długość kadłuba w 1/72 nie zwracaj uwagi bo to chyba koło 1 mm wychodzi. Musisz kupić Mk.IIb i dobrać obudowę filtra powietrza Vokes z Mk.IIc, oczywiście usunąć zewnętrzne skrzydłowe karabiny i najważniejsze ale i najbardziej zapomniane, Mk.I i wczesne Mk.II miały prostą goleń kółka ogonowego a pozostałe Mk.II charakterystycznie wygiętą.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zdobyczny Hurricane...

Postprzez Bercik » niedziela, 11 maja 2008, 11:08

Czyli nie taki diabeł straszny :) Co do kolorów to widzę, że pełna swoboda wyboru :mrgreen: Skłaniałbym się jednak w tym wypadku ku wersji Maćka. Dziękuję Chłopaki raz jeszcze!

PS: A jakby ktoś mógł mnie poratować planami PR Mk.I. ... Obiecuję dozgonną wdzięczność, wieczną chwałę i co tam sobie jeszcze życzycie :P
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Re: Zdobyczny Hurricane...

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 11 maja 2008, 20:12

Bercik napisał(a):Co do kolorów to widzę, że pełna swoboda wyboru :mrgreen: Skłaniałbym się jednak w tym wypadku ku wersji Maćka.

Uważaj bo z tępym uporem będę upierał przy spodzie malowanym na Sky. Samolot został zdobyty przez Niemców w marcu 1941 a tym samym musiał zostać wyprodukowany odpowiednio wcześniej czyli zdecydowanie wcześniej niż wprowadzono AB.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zdobyczny Hurricane...

Postprzez Bercik » poniedziałek, 12 maja 2008, 17:35

No dobrze, więc wobec dostępnych informacji, trzeba przyjąć wersję, że na spodzie jest 78. Natomiast na górę z dwóch możliwych bardziej pasuje 70 niż 80. Trochę szkoda tego spodu, podmalówki na AB wyglądałyby dużo ciekawiej :cry:
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Re: Zdobyczny Hurricane...

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 12 maja 2008, 20:14

Bercik napisał(a):No dobrze, więc wobec dostępnych informacji, trzeba przyjąć wersję, że na spodzie jest 78. Natomiast na górę z dwóch możliwych bardziej pasuje 70 niż 80. Trochę szkoda tego spodu, podmalówki na AB wyglądałyby dużo ciekawiej :cry:


78 to podmalówki na Sky!
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Zdobyczny Hurricane...

Postprzez Bercik » poniedziałek, 12 maja 2008, 20:25

Jacek napisał to w ten sposób, jakby cały spód był pomalowany 78, czyli Sky totalnie zamalowany, plansza barwna przemawia za taką wersją... Natomiast na AB fajnie wyglądałyby podmalówki tylko na znakach, z zostawioną brytyjską barwą.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Re: Zdobyczny Hurricane...

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 12 maja 2008, 23:57

Bercik napisał(a):Jacek napisał to w ten sposób, jakby cały spód był pomalowany 78, czyli Sky totalnie zamalowany, plansza barwna przemawia za taką wersją...

Sorry, namieszałem, oczywiscie spód powinien być pomalowany na Sky z podamalówkami w miejscu brytyjskich kokard.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zdobyczny Hurricane...

Postprzez Bercik » wtorek, 13 maja 2008, 00:19

Ok. A tak z ciekawości, od kiedy wprowadzono Azure Blue? Bo czytam ten artykuł i mam wątpliwości... :oops:
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Re: Zdobyczny Hurricane...

Postprzez Jacek Bzunek » wtorek, 13 maja 2008, 00:26

Bercik napisał(a):Ok. A tak z ciekawości, od kiedy wprowadzono Azure Blue?

Wyrwany ze snu w środku nocy odpowiem-połowa 1941.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zdobyczny Hurricane...

Postprzez Bercik » wtorek, 13 maja 2008, 00:40

Przekonałeś mnie, wracaj nyny ;o)
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Re: Zdobyczny Hurricane...

Postprzez Grzegorz2107 » wtorek, 13 maja 2008, 00:53

Jacek Bzunek napisał(a):
Bercik napisał(a):Ok. A tak z ciekawości, od kiedy wprowadzono Azure Blue?

Wyrwany ze snu w środku nocy odpowiem-połowa 1941.



Sierpień 1942.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości