Hurricane Mk.II SZ-S Z2405

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Hurricane Mk.II SZ-S Z2405

Postprzez Grzegorz2107 » sobota, 12 lipca 2008, 14:07

Z tego co mi wiadomo Ocean Grey to była chyba bardziej szara odmiana PRU Blue, ale dalej wyraźnie niebieskawa


W czasach gdy malowało się czym się dało, zrobiłem tym sposobem OG, że zmieszałem białą i czarną. Ze zdziwieniem stwierdziłem, że pojawił się nieoczekiwanie niebieskawy odcień...
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Reklama

Re: Hurricane Mk.II SZ-S Z2405

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 12 lipca 2008, 15:00

Tomasz napisał(a):W każdym razie może to była ta sama mieszanka, którą okazjonalnie stosowano już wcześniej, na przykład na samolotach biorących udział w kampanii w Norwegii w 1940 roku (Gladiatory, Squa)?

Na stronie Montexu znalazłem malowanie Hurricane z Kampanii norweskiej gdzie szary kolor jerst opisany jako Sky Grey.
Obrazek
http://www.montex-mask.com/images/1_48/k48038.jpg
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hurricane Mk.II SZ-S Z2405

Postprzez lodzianin » sobota, 12 lipca 2008, 17:16

Czy odcień wczesnego Ocean Gray nie był aby zbliżony do FS 34173 [ US Neutral Gray 43 ] ?? .
lodzianin
 
Posty: 364
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 03:52
Lokalizacja: Łódź/Warszawa

Re: Hurricane Mk.II SZ-S Z2405

Postprzez Tomasz » niedziela, 13 lipca 2008, 09:49

Jacek, miałem na myśli kolor szary od góry. Wiedza na temat kamuflażu "norweskiego" jest poszatkowana, ale póki co ukłąda się tak, że zarówno samoloty RAF jak i FAA otrzymały kamuflaż zielono szary ze spodami Sky Grey. Na kolorowych zdjeciach wraku Skuy L2991 wydobytego z fiordu w Alesund w Norwegii widać, że szary na górnych powierzchniach to nie był Extra Dark Sea Grey, tylko coś znacznie jaśniejszego od Dark Slate Grey. W literaturze ten szary kolor określany jest jako Mixed Grey. Nie jest to efekt wypłowienia farby spowodowanej upływem czasu, bo wrak został wydobyty zaraz po wodowaniu, a kolorowe fotki robił przypatrujący się temu Norweg. Poniżej jedna z serii fotek z tej serii zamieszczonych w "Blackburn Skua & Roc" Matthewa Willisa z Muchomorka:

Obrazek
Tomek Gronczewski
http://www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 148
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01

Re: Hurricane Mk.II SZ-S Z2405

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 13 lipca 2008, 11:08

Wygląda prawie jak późniejszy Medium Sea Grey.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hurricane Mk.II SZ-S Z2405

Postprzez Tomasz » niedziela, 13 lipca 2008, 11:36

Ano tak wygląda. Może nawet to jest MSG. Przecież był w tym czasie w palecie RAF i używano go do malowania liter kodowych. Póki co wiadomo, że był to jakiś szary o dość jasnym odcieniu.

Tomek
Tomek Gronczewski
http://www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 148
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01

Re: Hurricane Mk.II SZ-S Z2405

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 13 lipca 2008, 12:18

Tomasz napisał(a):Ano tak wygląda. Może nawet to jest MSG. Przecież był w tym czasie w palecie RAF i używano go do malowania liter kodowych.

Tylko że nasz SZ-S ma szare litery kodowe, wyraźnie odcinające się od kamuflażu a więc w jego przypadku mamy inny odcień szarego.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hurricane Mk.II SZ-S Z2405

Postprzez PiotrZ » niedziela, 27 grudnia 2020, 17:49

Odgrzewam temat, tym bardziej, że jest Hurri IIb Army i pewnie ukaże się jeszcze w polskich malowaniach. W Real Colors of WWII autorzy twierdzą, że samolot był malowany w eksperymentalnym kamuflażu: dół Sky Blue a góra w plamy Medium Sea Grey oraz "Smoke/Olive Grey". O ile dla dwóch pierwszych kolorów mamy odpowiedniki różnych firm produkujących farby o tyle ten trzeci kolor jest dla mnie zagadką. Powstaje więc pytanie co to za barwa i jakiej farby użyć przy malowaniu samolotu.
PiotrZ
 
Posty: 172
Dołączył(a): wtorek, 26 czerwca 2012, 16:47

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości