P-40C z AVG

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

P-40C z AVG

Postprzez PiotrS » piątek, 18 lipca 2008, 21:22

Wczesne P-40 w szybie za kabiną pilota po lewej stronie miały 2 otwory. Za tymi otworami z tego co się orientuje znajdowały się wlewy paliwa i oleju. Mam nawet ładne zdjęcie na którym widać szczegóły wlewów. Model trumpetera w 1/72 nie ma nic po lewej stronie natomiast po prawej jest otwór w kadłubie. Byłem przekonany że żółci przyjaciele zapomnieli o wlewach po lewej stronie ale w monografii AJ-Press na okładce jest maszyna z AVG która ewidentnie ma otwory w szybie ale nic w kadłubie. Czy ktoś mógłby mnie oświecić jak wyglądała sprawa z tymi wlewami? Czy były tylko w P-40B a potem zostały usunięte i zostały po nich tylko dziury w szybie? Czy może sylwetka na okładce po prostu jest niedokładna :? I co z dziurą po prawej - zostawić czy zalepić?
Kolejne pytanie to kolory maszyn AVG, instrukcja do kalek Tally Ho proponuje kolory z palety RAF, które oczywiście nijak mają się do tego co proponuje trumpek. :twisted: Kto ma rację?
Pozdrawiam
Piotrek Surma
Na warsztacie F4F-3 Hobbyboss 1/48
Avatar użytkownika
PiotrS
 
Posty: 337
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 16:56
Lokalizacja: (prawie) Warszawa

Reklama

Re: P-40C z AVG

Postprzez Jacek Bzunek » piątek, 18 lipca 2008, 21:34

PiotrS napisał(a):Kolejne pytanie to kolory maszyn AVG, instrukcja do kalek Tally Ho proponuje kolory z palety RAF, które oczywiście nijak mają się do tego co proponuje trumpek. :twisted: Kto ma rację?

http://www.old.modelarstwo.org.pl/lotni ... index.html
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: P-40C z AVG

Postprzez Gienek » piątek, 18 lipca 2008, 21:51

Wszystkie Hawki z pierwszego kontyngentu posiadały z lewej strony dwa otwory w szybie i dwa wlewy a z prawej nie! Dzięsiątki zdjęć, żadnych wątpliwości (polecam gorąco EagleFiles FE#4 "Tigers Over China" T.A. Tullis).
O jakiej okładce AJ-Press mówisz ?? (cz.2 tam niewiele widać w ogóle).

Co do kolorów to nie RAF ale DuPonty - podobne.
Dokładnie masz tu:
Obrazek
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: P-40C z AVG

Postprzez PiotrS » piątek, 18 lipca 2008, 21:57

Panowie jestem pod wrażeniem, odpowiedź szybsza niż na infolinii :) Dzięki serdeczne za wyczerpujące informacje.
Gienek napisał(a):O jakiej okładce AJ-Press mówisz ?? (cz.2 tam niewiele widać w ogóle).

Ostatnia strona cz.1. Tu też niewiele widać ale jednak sugeruje że pod szybą nie ma nic. Widocznie chińczycy też kupili sobie tą monografie :)
Pozdrawiam
Piotrek Surma
Na warsztacie F4F-3 Hobbyboss 1/48
Avatar użytkownika
PiotrS
 
Posty: 337
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 16:56
Lokalizacja: (prawie) Warszawa

Re: P-40C z AVG

Postprzez Gienek » piątek, 18 lipca 2008, 22:26

A! "47" - nie traktuj malowanek zbyt dosłownie :twisted:
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: P-40C z AVG

Postprzez PiotrS » niedziela, 20 lipca 2008, 10:56

Gienek, nie sugerowałbym się tak bardzo kolorowankami gdyby nie to, że w żadnej recenzji zestawu trumpka nie przeczytałem o ewidentnej niedoróbce jaką jest brak wlewów. Poziom obiektywizmu i fachowości 'przeglądaczy' lotniczych jest wyraźnie niższy niż się spodziewałem :?
Precyzując temat malowania - jak powinno wyglądać podwozie? Wnęki Sky i golenie aluminium/srebrny?
Pozdrawiam
Piotrek Surma
Na warsztacie F4F-3 Hobbyboss 1/48
Avatar użytkownika
PiotrS
 
Posty: 337
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 16:56
Lokalizacja: (prawie) Warszawa

Re: P-40C z AVG

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 20 lipca 2008, 13:05

PiotrS napisał(a):Precyzując temat malowania - jak powinno wyglądać podwozie? Wnęki Sky i golenie aluminium/srebrny?

Golenie podwozia zdecydowanie Neutrall Grey natomiast wnęki Zinc Chromate Yellow lub kolor spodu.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: P-40C z AVG

Postprzez Grzegorz Stróżek » niedziela, 20 lipca 2008, 19:34

Witam po raz pierwszy i pozdrawiam wszystkich na tym forum.
Kolor wnęk można sobie chyba darować, a to dlatego że powinny tam być pokrowce.
No chyba, że ktoś będzie robił model ''podczas przeglądu'', wtedy kolor wewnętrznej struktury skrzydła jest ważny.
A na kwestię, czy wlewy, ile ich było i po której stronie, jest tylko jedna odpowiedź - zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia.
Tego akurat do P-40 nie brakuje.
pzdr Grzegorz
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: P-40C z AVG

Postprzez Tomasz » poniedziałek, 21 lipca 2008, 19:47

Nie znam się aż tak dobrze na P-40, ale zwróć uwagę, że to w zasadzie nie były P-40C, tylko Hawki 81-A-2. Warto więc oglądać tylko fotki z AVG, bo P-40C mogły się różnić w szczegółach.

Jeśli chodzi o kolory, to od góry były najpewniej takie jak podał Gienek. Zachował się oryginalny schemat kamuflażu dla produkowanych dla RAF-u P-40 sporządzony w zakładach Curtissa. Są tam zdefiniowane zamienniki 71-013 i 71-009 dla brytyjskiego kamuflażu Temperate Land. Natomiast nie byłbym taki pewien jeśli chodzi o kolor spodu. Instrukcja pisze tylko o tym, że ma to być kolor Sky type S, ale pewnie nie było na niego gotowego odpowiednika z palety Du Ponta.

Wydaje mi się, że informacja o tym, że był to DuPont 71-021 i że był to kolor podobny do FS36463 pojawiła się po raz pierwszy w zeszycie H C Bridgewatera The Curtiss P-36 and P-40 in USAAC/USAAF service 1939/1945 (zeszyt nr 3 z serii SAM Combat Colours). Prawdę mówiąc mam trochę rezerwy wobec tej informacji, gdyż na wszystkich kolorowych fotkach P-40 w kamuflażu "Temperate Land" kolor spodu wygląda na sporo jaśniejszy niż 36463. W dodatku kolor ten wydawał się mieć ciepły, delikatnie żółtawy odcień. Wiem, że na podstawie kolorowych zdjęc ryzykownie jest wysnuwać tego rodzaju wnioski, ale jak mówiłem, wygląda tak na wszystkich zdjęciach, jakie znam.
Tomek Gronczewski
http://www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 148
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01

Re: P-40C z AVG

Postprzez PiotrS » wtorek, 22 lipca 2008, 08:58

Jeżeli wierzyć monitorowi FS:36463 jest szarym z niebieskawym odcieniem bez cienia żółci. Do Sky type S nie jest szczególnie podobny :? Pomaluje całość RAFowymi kolorami, potem może jakiś filterek dla urozmaicenia odcienia i rozjaśnienia.
Dzięki za wszystkie podpowiedzi.
Pozdrawiam
Piotrek Surma
Na warsztacie F4F-3 Hobbyboss 1/48
Avatar użytkownika
PiotrS
 
Posty: 337
Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2008, 16:56
Lokalizacja: (prawie) Warszawa


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości