Malowanie Spitfire RAAF

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Malowanie Spitfire RAAF

Postprzez Aleksander » środa, 30 lipca 2008, 21:54

No i stało się - wybór padł na model Airfxa Spitfire Mk Vc - oczywiście w malowaniu RAAF. Myślałem, że po Boomerangu będzie to przysłowiowa bułka z masłem - a tu klops - i pytanie:
Jak był pomalowany (lub mógł być pomalowany) Spitfire Mk Vc A58-137 UPoT z 79 Sgn. RAAF ? Malowanie "pudełkowe" podaje prosty wzór - góra Foliage Green, dół Sky Blue (z białymi elementami identyfikacji). Ale już recenzent z HP (powtórzył to w Modeling Madness) twierdzi, że na stronie www.pacyficspitfires.com (niestety logowanie płatne :-| ) poddają taki schemat w wątpliwość.
Rzeczywiście - w Monografii Lotniczej Nr 38 ("Supermarine Spitfire" cz 1 Alfred Price) na stronie 36 jest barwna sylwetka tego samolotu w malowaniu Foliage Green/Dark Earth - spód oczywiście Sky. Nieliczne fotografie i rysunki bocznych sylwetek innych Spitów z 79 Sqn. z tego czasu także pokazują FG/DE/Sky, ale konkretnego Spitfire'a UPoT "Down with everything" nigdzie nie znalazłem.
Czy ktoś jest w stanie coś więcej na ten temat powiedzieć ? Szukałem w Google, ale bez efektu.
Dzięki (z gór :lol: )
Ostatnio edytowano środa, 30 lipca 2008, 23:05 przez Aleksander, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

Re: Malowanie Spitfire RAAF

Postprzez xenomorph » środa, 30 lipca 2008, 22:46

Ja nie wiem, skąd wyciągacie te malowania, a potem nie można nawet informacji wycisnąć z netu.
Jedyne co można o nim wyczytać, to że dostał nazwę "Down with Everything" i miał zdjęcie/obrazek
akt dziewczyny ze zdjętymi spodniami.

A co do malowań, to ciężko, tu jest oryginalna maszyna EE835
Obrazek
zdjęcie pochodzi z tej stronki

A to jedyne malowanie piątki RAAF, jakie udało mi się wyszukać:
Obrazek

Nie pomogłem zapewne wiele, ale cóż.... . Mam nadzieję, iż choć troszkę mogłem pomóc 8-) .
Obrazek
Jarosław Rzemiński
Avatar użytkownika
xenomorph
 
Posty: 1640
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 12:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Malowanie Spitfire RAAF

Postprzez Aleksander » środa, 30 lipca 2008, 23:09

No właśnie - to jest ten problem - czasami producenci mają w nosie modelarzy i podają niesprawdzone wiadomości, a potem martw się człowieku...
Ale dzięki i za to, choć nie przybliżyło mnie to zbytnio do finału :lol: Wyglada na to, że będzie na półce stał kolejny samolot w trójbarwnym malowaniu... I z białym ogonem...
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Malowanie Spitfire RAAF

Postprzez xenomorph » środa, 30 lipca 2008, 23:33

No tak, ale faktycznie patrząc na zdjęcie samolotu, którego malowanie wybrałeś, ogon biały, a reszta skomplikowana również nie jest ;o)
Obrazek
Jarosław Rzemiński
Avatar użytkownika
xenomorph
 
Posty: 1640
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 12:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Malowanie Spitfire RAAF

Postprzez Jarek Gurgul » czwartek, 31 lipca 2008, 10:49

Tu kilka innych zdjęć A58-137 (ciekawe są zwłaszcza te, prezentujące oryginalny kształt litery 'T' na prawej burcie).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niestety, nie da się raczej na ich podstawie jednoznacznie stwierdzić, czy góra samolotu to tylko Foliage Green, czy też były to FG/DE.
Można pogdybać i tak jak piszesz, odnieść te rozważania do innych Spitów z 79 Squadronu. Na tym na przykład zdjęciu
Obrazek
wykonanym w tym samym czasie, co ostatnie podane przeze mnie fotki A58-137, wyraźnie widać granicę kolorów wewnątrz litery 'U'. Samolot to najprawdopodobniej ta sama partia (EE836/A58-138), więc mógł być pomalowany podobnie, jak EE835.

Ja jednak optowałbym za Foliage Green, trudno się na zbliżeniach EE835 dopatrzeć jakiejkolwiek granicy między kolorami.

Jeśli masz zapał (a pewnie masz :)), możesz jeszcze przeszukać Australian War Memorial - być może znajdziesz inne fotki EE835, choć jednak szanse myślę są niewielkie. Opisy zdjęć są tam zwykle dość szczegółowe i jeśli z innego zdjęcia, niż ta ósemka wynikałoby, że Spit na nim to EE835/A58-137, to twórcy AWM z pewnością umieścili by odpowiednią informację w podpisie.

Na dysku mam jeszcze gdzieś fotkę A58-137 w pełnej krasie, znalezioną parę lat temu na jakimś forum przy okazji poszukiwań Spitów VC RAAF'u, ale z tego, co pamiętam, zdjęcie jest tak kiepskiej jakości, że nie warte uwagi, choć mimo wszystko spróbuję je znaleźć.

A na koniec jeszcze informacja na temat późniejszych losów A58-137.
Samolot ten uczestniczył w kraksie na lotnisku Guilford w lutym 1945, a jeszcze przed wypadkiem 'przemalowany' został na 'natural metal' i przeniesiony do 85 Squadronu.
Obrazek

Jarek

Jarku popraw linki !!!

1. Linki były OK, tyle że chyba zbyt długie i automat przy wysyłaniu posta je obciął. Pewnie będę musiał wstawić po prostu fotki.
2. To nie były linki do zdjęć, tylko do stron ze zdjęciami i ich opisami. CIACH niepotrzebne :). Zdjęcia wstawiłem po pierwszej, nieudanej próbie z linkami do stron.
Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Malowanie Spitfire RAAF

Postprzez xenomorph » czwartek, 31 lipca 2008, 11:05

Nie wiem Jarku, czy się nie zdubluje, ale mi się jedynie udało jeszcze wygrzebać takie fotki tej maszyny :
Obrazek

No i troszkę bliżej na obrazek oraz nazwę :
Obrazek
Obrazek
Jarosław Rzemiński
Avatar użytkownika
xenomorph
 
Posty: 1640
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 12:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Malowanie Spitfire RAAF

Postprzez Aleksander » czwartek, 31 lipca 2008, 12:35

Łał :shock: ! Dzięki - szukałem w necie, ale tak bogatej kolekcji nie udało mi się zebrać... Te zdjęcia na pewno pozwolą mi rozstrzygnąć wątpliwości co do rodzaju kół (na jednej z fotek widać "pełne" kapsle, nie rozety - jak radzi Airfix) i anten IFF (są !). Na pewno się przydadzą, choć nadal nie rozstrzygają problemu, ale może powoli...
O kolizji z Guilford z 23.02.1945 czytałem. Podobno losy prawie wszystkich Spitfire'ów RAAF da się prześledzić. Szkoda, że o malowaniu tak mało (albo tak wiele :lol: ).
Jeszcze raz dziękuję !
A sądząc z koloru liter na kadłubie, to pewnie powinienem zrobić maski i pomalować Sky - te z Airfixa są ciemnoszare. No i ta litera T na prawej burcie... Ech życie - a miał być przyjemnym "spacerkiem" po walce z Boomerangiem :evil:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Malowanie Spitfire RAAF

Postprzez Jarek Gurgul » czwartek, 31 lipca 2008, 13:01

To po raz kolejny dowodzi, że modelarstwo, to nie jest niestety niekończące się pasmo samych radości i przyjemności :). A może jednak 'stety', bo jaka potem satysfakcja z pokonania tych niespodziewanych przeciwności...

---

Znalazłem wspomnianą wcześniej fotkę (to było forum poświęcone któremuś z symulatorów lotniczych, chyba Ił-2 Sturmovik, więc może i w takich miejscach warto poszukać).

Obrazek

Jak widać, jest to skan z jakiejś książki/wydawnictwa, niezbyt wysokiej jakości.

Zaryzykowałbym jeszcze raz i przyjął, że samolot na górnych powierzchniach jest jednokolorowy, w Foliage Green.
Jaśniejsza plama na kadłubie przed kabiną, z tego, co pamietam z dyskusji, to rozlane przy napełnianiu zbiornika paliwo.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6045
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Malowanie Spitfire RAAF

Postprzez Aleksander » czwartek, 31 lipca 2008, 21:43

I na tym zdjęciu znów widoczne inne koła - rozetkowe - kurcze - ile zdjęć, tyle problemów :?
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Malowanie Spitfire RAAF

Postprzez Dominik » poniedziałek, 4 sierpnia 2008, 09:39

Jeśli jeszcze zdążyłem to uważaj na ten brąz. Australijczycy nie używali DE tylko Earth Brown, który był ciemniejszy od Dark Earth.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Malowanie Spitfire RAAF

Postprzez Rumcajs » poniedziałek, 4 sierpnia 2008, 15:36

Dominik napisał(a):Jeśli jeszcze zdążyłem to uważaj na ten brąz. Australijczycy nie używali DE tylko Earth Brown, który był ciemniejszy od Dark Earth.

Teoretycznie tak, ale sporo Spitfire Mk Vc RAAF otrzymał w kamuflażu pustynnym RAF i tylko zamalowywano piaskowy Middle Stone - zielonym Foliage Green oraz domalowywano pasy Sky Blue czy też białe elementy szybkiej identyfikacji.
Podsumowując, bardzo możliwe, że ten egzemplarz miał górę i boki malowane Foliage Green/Dark Earth, spód Azure Blue.
Pozdrawiam
Marcin Surzyn
Avatar użytkownika
Rumcajs
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 18:22
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Malowanie Spitfire RAAF

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 4 sierpnia 2008, 20:12

Dominik napisał(a):Jeśli jeszcze zdążyłem to uważaj na ten brąz. Australijczycy nie używali DE tylko Earth Brown, który był ciemniejszy od Dark Earth.

Zdążyłeś :lol: - do malowania mam jeszcze trochę czasu - z tego co wiem, Australijczycy używali dwóch odcieni brązu, które nazywały się podobnie do kolorów RAF, ale nie były ich odpowiednikami - to był właśnie Dark Earth i Earth Brown (podobnie jak Sky Blue nie miał nic wspólnego ze Sky RAF-u). I to jest kolejny problem w tej kolorowej układance.
Wspomniany w wątku warsztatowym przez Grzegorza (gzt) antoni wyjaśniał to na forum www.finescale.com - malowanie Dark Earth z Foliage Green miało bardziej zdecydowane granice kolorów niż Earth Brown z Foliage Green - i dlatego na czarno białych zdjęciach to ostatnie malowanie często było odczytywane jako jeden kolor (całość Foliage Green). Niestety, nie umiem tego potwierdzić w żadnym rozsądnym źródle, ale przyjmuję jako logiczne wyjaśnienie łącząc w logiczną całość z informacją, a właściwie brakiem informacji o malowaniu całościowym, jednobarwnym (tzn. górnej części) Spitfire'ów Mk Vc na Foliage Green. Co do późniejszych wersji Spitfire'a (Mk VIII i IX) takie informacje znalazłem.
Dltego podjąłem decyzję :lol: o pomalowaniu góry Earth Brown/Foliage Green, a dołu (i liter kodowych 79 Sqn) na Sky Blue.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Malowanie Spitfire RAAF

Postprzez lodzianin » wtorek, 5 sierpnia 2008, 22:50

To ja jeszcze coś dorzucę od siebie ...

Mianowicie w SEAC Brewstery Buffalo [głównie RAAF ] nosiły kombinację RAF Dark Earth/RAF Dark Green/Sky Blue [ zbliżone do australijskich ] . Czy Spity [ wczesne ] mogły być podobnie malowane ??.
lodzianin
 
Posty: 364
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 03:52
Lokalizacja: Łódź/Warszawa

Re: Malowanie Spitfire RAAF

Postprzez Aleksander » środa, 6 sierpnia 2008, 08:10

lodzianin napisał(a): Czy Spity [ wczesne ] mogły być podobnie malowane ??.

Z tego co wyczytałem, mogło tak być, chociaż wg zaleceń przemalowywano je dość szybko - piszę o Spitfire'ach z północnej Australii
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Malowanie Spitfire RAAF

Postprzez Aleksander » czwartek, 7 sierpnia 2008, 13:28

Chyba wreszcie mam rozwiązanie problemu kolorów. Dostałem właśnie list z IPMS Queensland (Australia) od Phila Mead'a - zadałem mu to pytanie i pozwolam sobie przytoczyć jego odpowiedź w oryginale, z moim (może nienajdoskonalszym :P ) tłumaczeniem:

"Two books in my collection have photos of this aircraft.
They are:
"Spitfire Markings of the RAAF - Pacific Area 1942-45 Part1" by Frank Smith and Geof Pentland (page 23).
"Spitfire, Mustang and Kittyhawk in Australian Service" by Stewart Wilson" (page 33 & 38).

The second book has two photos and the one on page 33 gives the best clarity. This photo shows the white tail and wing leading edge that was used in the pacific theatre to try and stop the Americans from shooting us down. The upper camouflage is Foliage Green and Earth Brown K3/177 (Australian colour: Poly Scale 505244). The Spinner and the undersurfaces were Sky and this is quite noticeable when compared with the white. I am sure that it is not the Australian colour Sky Blue."

Tłumaczenie:
"W dwóch książkach z mojej kolekcji mam zdjęcia tego samolotu (chodzi o UPoT A58-137)
Są to:
"Spitfire Markings of the RAAF - Pacific Area 1942-45 Part1" by Frank Smith and Geof Pentland (page 23).
"Spitfire, Mustang and Kittyhawk in Australian Service" by Stewart Wilson" (page 33 & 38).

W drugiej z książek są dwa zdjęcia, a jedno na stronie 33 pokazuje wyraźnie. To zdjęcie pokazuje biały ogon i białą krawędź natarcia skrzydła stosowane w tearze działań na Pacyfiku w celu powstrzymania Amerykanów przed strzelaniem do nas. Górny kamuflaż to Foliage Green i Earth Brown K3/177 (Kolor Australijski: Poly Scale 505244). Kołpak śmigła i powierzchnie dolne były w kolorze Sky i jest to jednoznacznie widoczne w porównaniu z białym. Jestem pewien, że nie jest to australijski kolor Sky Blue"
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości