Fw 190 A-8 - Kurt Bühligen - malowanie???

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Fw 190 A-8 - Kurt Bühligen - malowanie???

Postprzez Rhino » poniedziałek, 11 sierpnia 2008, 22:02

Wszedłem w posiadanie modelu Hasegawy Fw 190 A-8, producent w instrukcji proponuje poniższe malowanie samolotu Kurta Bühligena, które to zainteresowało mnie głównie ze względu na mizerne umiejętności malarskie :) Z czymś takim mam nadzieję sobie poradzić ;o)

Obrazek

Hasegawa jako ciemne plamy zaproponowała RLM71 lub RLM74. Przerzuciwszy na szybko i dość pobieżnie Internet w poszukiwaniu co oznacza to magiczne "lub" natrafiłem na (Eagle Cals):

Obrazek

i jeszcze na (Montex):

Obrazek

No i pytanie co teraz, zważywszy, że plamy na skrzydłach to trzy różne rzeczy, a Hasegawa dodatkowo proponuje żółty spód osłony silnika i ciut inne niż zazwyczaj swastyki :?:
Avatar użytkownika
Rhino
 
Posty: 39
Dołączył(a): piątek, 28 grudnia 2007, 01:27

Reklama

Re: Fw 190 A-8 - Kurt Bühligen - malowanie???

Postprzez caughtinthemiddle » środa, 13 sierpnia 2008, 09:59

Tutaj Herr Bühligen:
Obrazek
Tu zaś jego maszyna:
Obrazek
Obrazek
Źródło: Rodeike, P., Focke Wulf Jagdflugzeug Fw 190 A, Fw 190 'Dora', Ta 152 H, Struve-Druck, Eutin, 1998

Konfrontując ze zdjęciami, rozkład plam najwierniej ukazuje instrukcja Hawy, zwróć tylko uwagę na segment RLM 75 pod kabiną po lewej stronie i to, gdzie się kończy. Z kolei EagleCals najtrafniej moim zdaniem dobrał barwy tej maszyny - przy wykonaniu jej modelu skorzystałbym właśnie z takiego mixa.
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Fw 190 A-8 - Kurt Bühligen - malowanie???

Postprzez Kuba P. » środa, 13 sierpnia 2008, 10:19

Do tego małe techniczne info:

[1] Maszyna wyposażona w mały pylon wzoru Erla
[2] To wczesnej produkcji A-8 z apteczką z tyłu kadłuba, bez standaryzowanego skrzydła dla MK 108* (niewielka przeróbeczka pod spodem komory działka no i nie należy naklejać na wierzch płata dwóch wypukłości...)




*w instr. Hase i Montex jest błąd
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Fw 190 A-8 - Kurt Bühligen - malowanie???

Postprzez Rhino » czwartek, 14 sierpnia 2008, 10:11

caughtinthemiddle napisał(a):Tu zaś jego maszyna...

Dzięki za zdjęcia Obrazek

caughtinthemiddle napisał(a):Konfrontując ze zdjęciami, rozkład plam...

OK, czyli rozkład plam jak u Hasegawy z RLM 75 i RLM 74 (z tyłu). Hmmm, a co jest nie tak ze wspomnianą plamą po lewej stronie pod kabiną??? Patrzę, patrzę i albo nie chwytam o co chodzi, albo jakaś ślepota mnie ogarnęła...

A co ze skrzydłami? Tak jak u Hasegawy, czy bardziej standardowo (bo chyba generalnie układ plam na skrzydłach był jakiś standardowy)? Kolor RLM 75 jak na przedniej częsci kadłuba? Tak chyba byłoby logicznie? :)

Hasegawa dała mniej więcej takie swastyki jak na zdjęciu - więc tu nie ma problemu.

Jakaś sugestia co do spodu osłony silnika? Czy raczej rzucamy monetą? :)

Kuba Plewka napisał(a):Do tego małe techniczne info...

Heh, zieloniutki jestem jak trawa na wiosnę :/

Mały pylon wzoru Erla - taki jak proponuje Hasegawa dla tego malowania? Widziałem w innym miejscu Twój opis tego modelu, więc zakładam, że masz / miałeś ten model i kojarzysz o co chodzi.

A cóż to za przeróbka na spodzie skrzydeł? Nie wiem, czy mam zacząć się bać...
Avatar użytkownika
Rhino
 
Posty: 39
Dołączył(a): piątek, 28 grudnia 2007, 01:27

Re: Fw 190 A-8 - Kurt Bühligen - malowanie???

Postprzez Kuba P. » czwartek, 14 sierpnia 2008, 10:29

Rhino napisał(a):
Mały pylon wzoru Erla - taki jak proponuje Hasegawa dla tego malowania? Widziałem w innym miejscu Twój opis tego modelu, więc zakładam, że masz / miałeś ten model i kojarzysz o co chodzi.

A cóż to za przeróbka na spodzie skrzydeł? Nie wiem, czy mam zacząć się bać...


Przeróbka doprawdy niewielka. Trzeba zaszpachlować jeden obrys wziernika i wytrasować nowy. Sekunda roboty.
Model mam w domu i nie pamiętam czy mały pylon jest w zestawie.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Fw 190 A-8 - Kurt Bühligen - malowanie???

Postprzez caughtinthemiddle » czwartek, 14 sierpnia 2008, 14:21

Hej,
rozrysowałem na instrukcji Hawy, jak ja to mniej więcej widzę, czerwone kreski to moje małe korekty przebiegu linii rozdziału kolorów.
Co do spodu osłony silnika, szczerze mówiąc, sam mam wątpliwości - w oparciu o zdjęcie nr 1 ciężko coś powiedzieć, na zdjęciu nr 2 widać wyraźną różnicę, może z prawej strony wymieniono osłonę filtra powietrza na pomalowaną np. RLM 76? Co o tym sądzisz Kuba?
Obrazek
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1763
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Fw 190 A-8 - Kurt Bühligen - malowanie???

Postprzez Kuba P. » czwartek, 14 sierpnia 2008, 18:49

Rhino napisał(a):Mały pylon wzoru Erla - taki jak proponuje Hasegawa dla tego malowania?


Tak, jest w zestawie.

Co do spodu osłony silnika, szczerze mówiąc, sam mam wątpliwości - w oparciu o zdjęcie nr 1 ciężko coś powiedzieć, na zdjęciu nr 2 widać wyraźną różnicę, może z prawej strony wymieniono osłonę filtra powietrza na pomalowaną np. RLM 76? Co o tym sądzisz Kuba?


Szczerze mówiąc, wolałbym bardzo ostrożnie stawiać raczej na kontrastowe malowanie np. 02 z którąś z ciemnych zieleni, może 71 czy 70. Nie jestem pewien, czy tylna "plama" nie wydaje się ciemniejsza z uwagi na inne ukształtowanie kadłuba w tym miejscu, może bardziej matową powierzchnię etc.
Nie wiem też, czy RLM 75 z 02 dałby taki kontrast.
No ale zdjęcia kolorowego nie widziałem więc tylko zgaduję, bardzo ostrożnie w tym przypadku. Niech będzie to taka próba z o.o.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Fw 190 A-8 - Kurt Bühligen - malowanie???

Postprzez Rhino » piątek, 15 sierpnia 2008, 10:13

caughtinthemiddle napisał(a):rozrysowałem na instrukcji Hawy...

Hmmm, no to teraz namieszałeś mi w głowie. Cały czas wyobrażałem sobie, że skrzydła mają być RLM 02 + RLM 75, bardziej chodziło mi o to czy układ plam taki jak Hasegawy czy taki jak np pokazuje Montex (tylko z odwróconymi kolorami, bo tam kolory to coś nie ten tego są według mnie). A może Kuba ma rację, że cały samolot "z góry" był tylko w dwóch kolorach :roll: No i przyszło mi do głowy, czy oby środkowa plama po prawej stronie jest w takim samym kolorze jak ta z przodu (zakładając, że faktycznie plamy są w dwóch kolorach)... Przy okazji na zdjęciach zaznaczyłem jeszcze jedną zagadkę :P
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Rhino
 
Posty: 39
Dołączył(a): piątek, 28 grudnia 2007, 01:27


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości