MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Postprzez Kuba P. » sobota, 6 września 2008, 18:35

Panowie, mam kilka pytań dotyczących dwumiejscowych MiG'ów 15.

[1] Czy model MiG 15 UTI Trumpetera w skali 1:48 przedstawia chińską wersję tego samolotu (JJ-2?) czy może wariant radziecki?
Ewentualnie na ile te maszyny różnią się od dwumiejscowych MiG'ów używanych w Polsce?

[2] Czy Polacy używali najpierw radzieckiej produkcji "piętnastek" UTI czy może czechosłowackich i czy następnie przebudowywano w Polsce już jednomiejscowe maszyny do standardu SBLim-2?

[3] Czym zewnętrznie różni się SBLim-2 (myślę o możliwie typowej wersji szkolnej, nie specjalistycznej) od MiG 15 UTI i ewentualnie jego czechosłowackiej wersji?

Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie podpowiedzi,
Kuba
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Reklama

modele polskich samolotów

Re: MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Postprzez Cichociemny » sobota, 6 września 2008, 20:58

Kuba Plewka napisał(a):Czy Polacy używali najpierw radzieckiej produkcji "piętnastek" UTI czy może czechosłowackich i czy następnie przebudowywano w Polsce już jednomiejscowe maszyny do standardu SBLim-2?

Pierwsze szkolne "piętnastki" pojawiły się w Polsce w 1951, wprowadzone w małej ilości do jednostek myśliwskich razem z MiG-15. Nie znalazłem potwierdzenia, ale były to chyba UTIMiG-15. Natomiast do szkół lotniczych "piętnastki" trafiły później, zakupione w ZSRR i Czechosłowacji:
Dostawy z ZSRR: pierwsze dziesięć egzemplarzy przyleciało do Polski 4 stycznia 1955, ostanie zaś 6 listopada 1955. Dostarczono około 60 UTIMiG-15.
Dostawy z Czechosłowacji: pierwsze 3 egzemplarze przyleciały 12 maja 1955. Ogółem w roku tym przyjęto 33 CS-102.
(wg lipcowego numeru "Lotnictwa")

W końcu lat pięćdziesiątych zaczęto przebudowywać w Polsce maszyny jednomiejscowe na "sparki". Pierwszym tak wytwarzanym typem był SBLim-1. Przebudowa polegała na wykorzystaniu tylnej części MiG-15 lub Lim-1 i dobudowaniu przedniej części z kabiną dwumiejscową. Pierwsze egzemplarze poddano przebudowie w 1958 roku, a ostatnie w 1966.
SBLim-2 to SBLim-1 z zabudowaną tylną częścią kadłuba od samolotu Lim-2 i wymienionym silnikiem Lis-1 na Lis-2.

Kuba Plewka napisał(a):Czym zewnętrznie różni się SBLim-2 (myślę o możliwie typowej wersji szkolnej, nie specjalistycznej) od MiG 15 UTI?

Uzbrojeniem (UTIMiG-15- wkm 12,7mm; SBLim-2- działko 23mm), hamulcami aerodynamicznymi. Załączam rysunek:
Obrazek
Wykorzystałem rysunki z zeszytu 4+ Publication
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Postprzez Kuba P. » niedziela, 7 września 2008, 01:13

Dziękuję.
Widzisz, moim problemem jest to, że mam model Trumpetera a chciałbym zbudować model używanego w Polsce samolotu. Tu pojawiają się pytania o to, co Trumpeter skopiował i wydał w modelu oraz jak wyglądały polskie dwumiejscowe maszyny. Z tego co przeczytałem (dziękuję za info, ale też mam część z wspomnianych publikacji, chciałem zweryfikować ich treść bo wiem, że na tym forum jest kilka osób siedzących w temacie) używane w Polsce dwumiejscowe samoloty chyba się nieco od siebie różniły (czy te innego kształtu hamulce aerodynamiczne nie były standardem w MiG 15 bis właśnie?)

W każdym razie precyzyjniej zadam pytanie - jeśli mam model Trumpetera MiG 15 UTI - jakiego dwumiejscowego miga/lima mogę zbudować z szachownicami?
Zależałoby mi na tym, żeby maszyna miała tą uroczą opuszczaną lawetę z bronią strzelecką i pełny tylny kokpit.

dzięki!
Kuba
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Postprzez Cichociemny » niedziela, 7 września 2008, 02:25

Kuba Plewka napisał(a):Tu pojawiają się pytania o to, co Trumpeter skopiował i wydał w modelu

Niestety tego to ja nie wiem, 1:48 to nie moja działka.
Kuba Plewka napisał(a):używane w Polsce dwumiejscowe samoloty chyba się nieco od siebie różniły (czy te innego kształtu hamulce aerodynamiczne nie były standardem w MiG 15 bis właśnie?)

SBLim-2 miał tylną część kadłuba z Lim-2, czyli licencyjnej wersji MiG-15bis, ergo miał właśnie takie hamulce aerodynamiczne jak ten ostatni. UTIMiG-15, CS-102 i SBLim-1 miały hamulce jak zwykłe "piętnastki".
Kuba Plewka napisał(a):jakiego dwumiejscowego miga/lima mogę zbudować z szachownicami?

Jeżeli model Trumpetera jest ok, to prawdopodobnie najłatwiej byłoby zrobić zakupionego w ZSRR UTIMiG-15. Wykonanie SBLim-2 wymagałoby już przeróbek, chociażby wspomniane hamulce.

Najlepiej jednak będzie jak się fachowcy w temacie wypowiedzą.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Postprzez Grzegorz Stróżek » niedziela, 7 września 2008, 02:59

Jeśli chcesz zbudować polskiego MiG-a -15UTI/SBLima-2 to proponuję zestaw PART 48-118 - tam są hamulce i reszta drobiazgów od tej wersji.
Nie ma natomiast nic do lawety z działkami, ale to już chyba materiał na żywicę lub własne rękodzieło.
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 8 września 2008, 14:46

Bardzo dziękuję.
Blaszki również kupiłem, oba zestawy - klapy i zestaw główny. Są wspaniałe.
W każdym razie więcej wątpliwości zapewne w trakcie budowy. Ta laweta nie jest specjalnie skomplikowana i niemożliwa do wykonania, jedyne co mnie zastanawia to jakie uzbrojenie na niej montowano w SBLim-2 w jakich okresach.

Interesowałby mnie model samolotu z kamuflażem, nie srebrzysty, stąd pewnie pojawi się więcej wątpliwości w przyszłości.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Postprzez Arkady72 » poniedziałek, 8 września 2008, 17:11

Grzegorz Strozek
Nie ma natomiast nic do lawety z działkami, ale to już chyba materiał na żywicę lub własne rękodzieło.

Troche blach do lawety robi Eduard.
Tworzona dziś przyszłość będzie naszą teraźniejszością!
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 10:27

Re: MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 8 września 2008, 17:22

Masz na myśli ten zestaw do Bis'a 48417?

Obrazek
fot.: strona producenta
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Postprzez Arkady72 » poniedziałek, 8 września 2008, 17:29

Kuba Plewka napisał(a):Masz na myśli ten zestaw do Bis'a 48417?

Wlasnie to, choc iloscia szczegolow to nie poraza ani nie mam pewnosci czy do naszych sparek bedzie pasowalo. W kazdym razie te blachy uzylem w swoim dawno rozgrzebanym bisie.
Interesowałby mnie model samolotu z kamuflażem

Bardzo sluszna koncepcja :) .
Tworzona dziś przyszłość będzie naszą teraźniejszością!
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 10:27

Re: MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Postprzez MariuszBiel » poniedziałek, 15 września 2008, 01:19

Cześć Kuba
Polskie SbLim-2 posiadały tylko 2 działka 23mm. Nie posiada działka 37mm. Wersja UTIMig-15 posiadała tylko WKM UBK 12.7mm. Z modelu trumpetera zrobisz po zmianie hamulców i usunieciu działka prawidłową wersje SBLim-2.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
MariuszBiel
 
Posty: 69
Dołączył(a): środa, 25 czerwca 2008, 18:57
Lokalizacja: Łask

Re: MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 15 września 2008, 09:45

Czołem Mariusz,

Bardzo dziękuję! Odnośnie lawety, czy masz może w swoich zbiorach jakieś zdjęcia lub rysunki lawety z SBLim'a?
Wczoraj wyskoczyłem do WMP i usiłowałem zrobić kilka zdjęć SBLima, głównie w okolicy wnęk podwozia. Jak zdjęcia nie będą ekstremalnie złe, wrzucę.

Swoją drogą, czy można zdobyć coś takiego jak katalog części czy instrukcja obsługi tego samolotu? Zazwyczaj są tam przecież rewelacyjne rysunki, doskonałe do modelowania.

Pozdrowienia,
Kuba

ps - właśnie zerknąłem na te hamulce, czy elementy PART'a są OK dla SbLim? Chyba nie...
Powinienem mieć zestaw 118 jak Grzegorz pisze :(

Obrazek

Czy da się coś z nich (hamulców) wykorzystać? Czy czeka mnie rękodzieło ewentualnie zakup blaszki do MiG 15 bis lub wspomnianej do SbLim...
:-/
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Postprzez MariuszBiel » poniedziałek, 15 września 2008, 11:20

Witam
Laweta jest identyczna trzeba usunać tylko działko 37mm razem z zasobnikiem nabojów. W miejscu tego zasobnika jest aparat foto. Posiadam tylko jedno zdjecie ale wątpie aby ono coś pomogło (pochodzi z 4+). Jak mozesz dorwać te wydawnictwo to polecam, tam masz pokazane najważniejsze różnice miedzy SbLim-1 a 2 i Mig-15 UTI. Co do blach - hamulce są do Mig-15 UTI, powinny być takie same jak w Mig-15bis.
Pozdrawiam

Pisownia ! Proszę pisz staranniej i używaj znaki interpunkcyjne.
xenomorph
Avatar użytkownika
MariuszBiel
 
Posty: 69
Dołączył(a): środa, 25 czerwca 2008, 18:57
Lokalizacja: Łask

Re: MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 15 września 2008, 11:47

Dzięki Mariusz.
Z 4+ problemu nie będzie. Natomiast jak mi się uda odmienić blaszkę to OK, gorzej jak nie. Wtedy będę kombinował... :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 15 września 2008, 22:43

Wrzucam kilka zdjęć podwozia (głównie) SBLim-2 zrobione wczoraj w MWP oddział Sadyba.
Wiem, że zdjęcia sa marne, wiem że dość chaotyczne, wiem że samolot jest w strasznym stanie ale jeśli komuś cokolwiek z tego się kiedyś przyda, to fajnie.
Takie moje małe "dziękuję" dla wszystkich podpowiadających mi w tym temacie.
Jeśli będą kłopoty z wyświetlaniem zdjęć, dajcie proszę znać przez PW czy GG.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: MiG 15 UTI Trumpeter 1:48

Postprzez Grzegorz2107 » wtorek, 16 września 2008, 00:31

Całkiem OT, ale czuję się jakoś smutno jak widzę taką degradację zabytku techniki... :cry:
Przepraszam za wtręt, ale musiałem...
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości