Wraca stare do 1elt

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Wraca stare do 1elt

Postprzez Jacek Bzunek » wtorek, 16 września 2008, 19:18

Przeglądając najnowszą Minireplikę znalazłem artykuł o pojawieniu się na MiGach-29 z 1elt nowego/starego godła czyli syrenki i jednoczesnym zamalowaniu odznaki kościuszkowskiej. Trochę przykra sprawa, czy naprawdę 88 lat tradycji to powód do wstydu?
Wcześniej, koło 2005 podobnie w postąpiono w 41elt w Malborku.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Arkady72 » środa, 17 września 2008, 11:34

Dziwny jest ten swiat...
Tworzona dziś przyszłość będzie naszą teraźniejszością!
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 10:27

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez gzt » czwartek, 18 września 2008, 03:28

... czegos tu nie rozumiem .... "rodzi sie nowa tradycja" :cry:
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 18 września 2008, 07:37

Próbowałem zorientować o co chodzi na bardziej wojskowych ale na na Forum Militarium informacja nie wzbudziła żadnego zainteresowania a na forum 1elt nic się dzieje od roku.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Aleksander011 » czwartek, 18 września 2008, 07:50

gzt napisał(a):... czegos tu nie rozumiem .... "rodzi sie nowa tradycja" :cry:


Hmm, moim zdaniem godło Kościuszkowskie bardziej pasuje niż "Syrenka",nie mówiąc już o estetyce.
Szukając zdjęć w moim archiwum znalazłem fotografię wykonaną przeze mnie 17 lat temu na Air Show w Poznaniu, miałem w kadrze
dokładnie tę samą maszynę opisywaną w Mini Replice" o n-rze 105 i z "Syrenką" w poprzednim wykonaniu z głową w stronę , którą nakazuje logika

Obrazek
Modelarza poznać po tym jak kończy ,a nie zaczyna
Obrazek
Avatar użytkownika
Aleksander011
 
Posty: 583
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2007, 13:02
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 18 września 2008, 08:23

Z drugiej, skoro syrenkę, pamiętającą czasy II Etapu reformy i butów Relaks ;o), namalowano tylko z prawej strony, to może z lewej, na modę francuską, pojawi się się ponownie Odznaka Kościuszkowska?
Inna sprawa, że w odróżnieniu od Wojsk Lądowych, w Siłach Powietrznych, tradycje lotnictwa II Rzeczpospolitej i PSP nie są niewiadomo dlaczego atrakcyjne. Po krótkim używaniu kaczorów na MiGa-21bis w Malborku, na MiG-29 pojawił się dziwaczny zlepek samolotu i rycerza. W 25BKPow dywizjony lotnicze po krótkim używaniu numerów 1 i 7 nawiązujących do przedwojennych pułków szwolożerów i ułanów wróciły do numerów pułków z czasów PRL.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez gzt » czwartek, 18 września 2008, 10:10

... chyba nie bede komentowal bo moj sarkazm przkroczyl juz czerwona kreske ... az sie nie chce wierzyc zeby oficjalnie odrzucili tradycje Kosciuszkowcow
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 18 września 2008, 10:16

Czy ktoś zna adres mailowy dowództwa SP?
Warto nadmienić, że dowódca eskadry podjął działania w celu uznania godła 7 Eskadry Bojowej jako oficjalnego emblematu naszej eskadry.

http://www.1elt.minskmaz.pl/co_sly/index.html
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Arkady72 » sobota, 20 września 2008, 00:46

Aleksander011
z "Syrenką" w poprzednim wykonaniu z głową w stronę , którą nakazuje logika

Tam musi byc jakas cywilizacja :mrgreen: .
Tworzona dziś przyszłość będzie naszą teraźniejszością!
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 10:27

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Paweł Wymysłowski » czwartek, 2 października 2008, 11:06

Jacek Bzunek napisał(a):Inna sprawa, że w odróżnieniu od Wojsk Lądowych, w Siłach Powietrznych, tradycje lotnictwa II Rzeczpospolitej i PSP nie są niewiadomo dlaczego atrakcyjne. Po krótkim używaniu kaczorów na MiGa-21bis w Malborku, na MiG-29 pojawił się dziwaczny zlepek samolotu i rycerza. W 25BKPow dywizjony lotnicze po krótkim używaniu numerów 1 i 7 nawiązujących do przedwojennych pułków szwolożerów i ułanów wróciły do numerów pułków z czasów PRL.

Klucz musi być inny - 25BKPow to Wojska Lądowe.
Godło kościuszkowskie nie zniknęło jeszcze ze wszystkich MiG-ów:
http://airfoto.pl/?module=Photos&action=Single&id_ph=73238&size=2

Niestety z powodu błędu w kodzie forum linki należy wklejać w nawiasach [URL]
Pisownia !!!
xenomorph

Literówka nie jest moja...
Ostatnio edytowano niedziela, 5 października 2008, 16:05 przez Paweł Wymysłowski, łącznie edytowano 2 razy
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
Paweł Wymysłowski
 
Posty: 566
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 12:08
Lokalizacja: Z lasu

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Piotrek.S. » piątek, 3 października 2008, 22:01

Jacek Bzunek napisał(a): ...Po krótkim używaniu kaczorów na MiGa-21bis w Malborku, na MiG-29 pojawił się dziwaczny zlepek samolotu i rycerza...

Dziwaczny zlepek to przecież stare godło 41plm-u.
Umysł ludzki jest jak spadochron.
Działa lepiej kiedy jest otwarty.
Avatar użytkownika
Piotrek.S.
 
Posty: 215
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 08:48
Lokalizacja: Oborniki

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez nobie1973 » sobota, 4 października 2008, 00:10

Ten "zlepek" jest pierwszym oficjalnym godłem które pojawiło się na samolotach MiG-21 w 41 PLM w Malborku pod koniec lat osiemdziesiątych. Godło nawiązuje tradycją do Malborka i jednostki. Pojawiło się na Malborskich MiGach-29 ponieważ jest pierwszym oficjalnym godłem tej jednostki od zakończenia II wojny światowej. Owszem na Malborkich MiGach-21 znajdowało się również godło przedstawiające kaczora nawiązujące tradycją do okresu przedwojennego lecz oficjalnie z tego co wiem nie zostało ono nigdy uznane godłem jednostki. Obecnie to godło również funkcjonuje i jest malowane na lewym wlocie powietrza do silnika, ale jest już godłem klucza uzbrojenia.
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 19:46
Lokalizacja: Londyn

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 4 października 2008, 18:38

Paweł Wymysłowski napisał(a):Klucz musi być inny - 25BKPow to Wojska Lądowe.

Oczywiście, chodziło mi tylko o fakt, że w odróżnieniu od jednostek lądowych, gdzie nawiązanie do tradycji jednostek II Rzeczpospolitej czy PSZ jest powodem do dumy, czego przykładem mogą być np. 6BDSz czy 11BKPanc, w lotnictwie i to zarówno SP jak i LWL nic takiego się dzieje.

Paweł Wymysłowski napisał(a):Godło kościuszkowskie nie zniknęło jeszcze ze wszystkich MiG-ów

Słowo jeszcze nie zabrzmiało zbyt optymistycznie.

Piotrek.S. napisał(a):Dziwaczny zlepek to przecież stare godło 41plm-u.


nobie1973 napisał(a):Ten "zlepek" jest pierwszym oficjalnym godłem które pojawiło się na samolotach MiG-21 w 41 PLM w Malborku pod koniec lat osiemdziesiątych. Godło nawiązuje tradycją do Malborka i jednostki.

Myślałem że godło to zostało w odesłane do samo miejsce co np. WLiOP czy 23 sierpnia. Przy całym szacunku dla całego personelu 41PLM, ale trudno porównywać paręnaście lat istnienia migorycerza z toruńskimi kaczorami. Kilka lat temu w Malborku znikneły kaczory, obecnie w Mińśku Mazowieckim zastępuję się odznakę kościuszkowską syrenką. Wydaje mi się, że dla obecnie slużących w Malborku czy Mińsku Mazowieckim bardziej atrakcyjne jest godło opracowane kilknaście lat temu przez ich starszych kolegów niż niekojarzące się z niaczym odznaka kościuszkowska czy toruński kaczor. Pewnym pocieszeniem jest 3 elt/31BLT gdzie ciągle jest czarny kruk w godle. Przypuszczaam że zachował się tylko dlatego że sitaniał wcześniej jako godło 62PLM. Oby tylko w ramach powrotu do tradycji Janek Krasicki nie został ponownie patronem dęblińskiej WOSSP.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez nobie1973 » sobota, 4 października 2008, 23:25

Jacek, w twoich słowach jest trochę racji ale nie do końca. Oczywiście nie możemy zapomnieć o tradycjach lotnictwa wojskowego z okresu międzywojennego czy też podczas II Wojny Światowej, ale jednocześnie nie można negować tego co opracowano w polskim lotnictwie wojskowym w okresie od 1945 do 1989 ! To jest też historia naszych polskich skrzydeł ! I uważam że należy się jej taki sam szacunek jak i historii z innych okresów. Zwłaszcza że w tamtych czasach ze względu na panujące warunki i cenzurę ciężko było opracować nowe godło czy też inny wzór malowania odmienny od obowiązujących standardów. Bardzo często zresztą inicjatywy takie powstawały dzięki entuzjastom lub też modelarzom lotniczym dla których praca w lotnictwie wojskowym była również pasją życia ! Znam wiele takich osób i wiem jakie przechodzili perypetie by zaakceptowano ich "dziwne" w tamtych czasach propozycje. Sam zresztą brałem udział w takich projektach i wiem ile trzeba było zachodu by niektóre plany przepchnąć, które później cieszyły oko miłośników lotnictwa i modelarzy... no ale czego się nie robi dla pasji.
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 19:46
Lokalizacja: Londyn

Re: Wraca stare do 1elt

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 4 października 2008, 23:34

Nie neguję historii polskiego lotnictwa z lat 1945-89. Po lekturze Minirepliki miałem odniosłem wrażenie że syrenka zastępuje kosy i właśnie ten fakt wydał mi się niezrozuiały. Dzisiaj na forum DWS dostałem informację że odznaka kościuszkowska została zatwierdzona decyzją 643/MON jako oficjalna odznaka 1elt.
http://dws.kei.pl/phpbb3/viewtopic.php? ... a6a033a277
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości