Typhoony i Tempesty używane przez polskich pilotów

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Typhoony i Tempesty używane przez polskich pilotów

Postprzez Leszek Ciuba » wtorek, 25 września 2007, 23:59

Witam !

Będę wdzięczny za wszelkie informacje o Typhoonach i Tempestach na których latali nasi piloci. Z Tempestami chyba większego problemu nie będzie, sam gdzieś natknąłem się, prawdopodobnie w wydaniu specjalnym Lotnictwa, na artykuł o pościgach za V-1, ale może ktoś ma inne lub bardziej dokładne informacje.
Gorzej z Typhoonami, tutaj informacje są różne, mało precyzyjne i niektóre się wykluczają.
Byłbym bardzo wdzięczny za numery dywizjonów, oznaczenia kodowe samolotów, nazwiska pilotów itp, itd.
Liczę na pomoc Kolegów.

Pozdrawiam i dziękuję

Leszek Ciuba

P.S. Jak to możliwe, że tak szybko działa......
Leszek Ciuba
 
Posty: 273
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 19:32
Lokalizacja: Lublin

Reklama

Re: Typhoony i Tempesty używane przez polskich pilotów

Postprzez Gienek » środa, 26 września 2007, 00:33

Były "lekkie pogaduszki" TU
Ogólnie informacje z innych źródeł też są lakoniczne i sprowadzają się zawsze do jednego:
Polacy pełniący służbę w jednostkach RAF, latali na samolotach nie używanych przez polskie jednostki. Dziesięciu naszych pilotów latających w dywizjonach angielskich 195 i 274 walczyło na myśliwcach Hawker "Typhoon" IB. W dywizjonie 274 brali udział w obronie powietrznej W.Brytanii, zaś w dywizjonie 195 przydzielonym do lotnictwa taktycznego, wykonywali zadania szturmowe.
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Typhoony i Tempesty używane przez polskich pilotów

Postprzez Leszek Ciuba » środa, 26 września 2007, 21:20

Wielkie dzięki !!!! to cenne dla mnie informacje

Pozdrawiam

Leszek Ciuba
Leszek Ciuba
 
Posty: 273
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 19:32
Lokalizacja: Lublin

Re: Typhoony i Tempesty używane przez polskich pilotów

Postprzez ZIO BY NAITT » sobota, 29 września 2007, 00:05

A mógłbyś napisać coś więcej na temat "naszych" Tempestów , trochę mnie ten temat frapuje ...

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Typhoony i Tempesty używane przez polskich pilotów

Postprzez Leszek Ciuba » sobota, 29 września 2007, 00:24

O Tempestach napiszę jutro, pojutrze, muszę znaleźść troczę czasu, co do Typhoonów, to po głębszych analizach wiele informacji wydaje mi się bardzo sprzecznych w dalszym ciągu, ale znalazłem wiarygodne żródło informacji na temat Polaków latających na tych maszynach w 609 dywizjonie RAF. O wszystkim napiszę niebawem.

Pozdrawiam

L.Ciuba
Leszek Ciuba
 
Posty: 273
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 19:32
Lokalizacja: Lublin

Re: Typhoony i Tempesty używane przez polskich pilotów

Postprzez Gienek » sobota, 29 września 2007, 01:25

O! 609 Squad.

Z góry przepraszam za przydługi “wykład”:
Początki mojego modelarstwa to lata 70 i budowanie modeli samolotów na których walczyli Polacy w WW2. Po kilku latach moje zainteresowania zmieniły się na rejon Pacyfiku co trwa do dzisiaj. Jednak w związku z Twoim zapytaniem „odgrzebałem” stare zapiski dotyczące planowanych wtedy modeli i ... znalazłem tam Typhoona (pewnie którego chciałem zrobić). W starym, trzydziestoletnim zeszycie mam taki zapis:

Hawker Typhon Mk1b.
oznaczenie PR-X
serial R8889
Pilot: F/O Antoni „Tony” Polek

Malowanie standardowe RAF / kołpak Sky
Dywizjon 609
14 lutego 1943 r. Antoni Polek zestrzelił prawdopodobnie dwa Fw-190 nad Dover.

Proponuję przeszukać historię dywizjonu i to zweryfikować bo po latach nie mam pojęcia skąd ten zapis.
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Typhoony i Tempesty używane przez polskich pilotów

Postprzez Paweł Wymysłowski » poniedziałek, 1 października 2007, 12:53

W książce "Zwycięstwa pilotów myśliwskich Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie 1940-1945" J. Kutznera można znaleźć informację, że w grudniu 1942 zaliczono 3 zestrzelone Fw190 latajacemu w 609 squadronie na Typhoonach Tadeuszowi Turkowi. Leciał wtedy na maszynach o nr. R7849 i R8837
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
Paweł Wymysłowski
 
Posty: 566
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 12:08
Lokalizacja: Z lasu

Re: Typhoony i Tempesty używane przez polskich pilotów

Postprzez ZIO BY NAITT » poniedziałek, 1 października 2007, 13:10

No ale co z tymi Tempestami :) :?:

Udało mi się tylko doczytać że Polacy latali na nich w dywizjonach 56 i 486 ...

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Typhoony i Tempesty używane przez polskich pilotów

Postprzez Leszek Ciuba » poniedziałek, 1 października 2007, 21:06

Paweł Wymysłowski napisał(a):W książce "Zwycięstwa pilotów myśliwskich Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie 1940-1945" J. Kutznera można znaleźć informację, że w grudniu 1942 zaliczono 3 zestrzelone Fw190 latajacemu w 609 squadronie na Typhoonach Tadeuszowi Turkowi. Leciał wtedy na maszynach o nr. R7849 i R8837


Witam !

Dokładnie:

Jacek Kutzner w pierwszym tomie swojej książki pisał o dwu polskich pilotach latających w 609 dywizjonie którzy odnieśli zwycięstwa w tej jednostce;

-Tadeusz Turek
w trakcie patrolu nad Boulogne dn. 16.12.1942 zestrzelił na pewno Fw-190
pilotując Typhoona I o nr R 7849

w trakcie patrolu nad Daungeness dn. 20.12.1942 zestrzelił na pewno Fw-190 i drugiego
prawdopodobnie, pilotując Typhoona I o nr R 8837

-Antoni Polek
w trakcie Ramroud 4 w rejonie Calais dn. 14.02.1943 zestrzelił prawdopodobnie dwa
Fw-190 pilotując Typhoona I o nieustalonym numerze.

Co do Tempestów, to pewną informacją jest, że Stanisław Domański latający w 3 dywizjonie w czerwcu 1944 / 16-tego ? / zestrzelił V-1 lecąc Tempestem z literami kodowymi JF-S i nr JN 752.

W prosty sposób można zrobić model tego samolotu w 1/48 wykorzystując zestaw Hawker Tempest early version PROFIPACK Eduarda # 8025, gdzie zamieszczono malowanie z 3-go Sqd. RAF o literach kodowych JF-G, ale S jest w tym samym zestawie w literach kodowych dla samolotu z 486 Sqd. RNZAF /SA-N/.

Pozdrawiam

Leszek Ciuba
Leszek Ciuba
 
Posty: 273
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 19:32
Lokalizacja: Lublin


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości