Zero jako Kamikaze ?

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Zero jako Kamikaze ?

Postprzez Komandor » niedziela, 14 grudnia 2008, 22:06

Witajcie !
Poszukuję zdjęcia, bądź schematy malowań A6M5 używanych jako "Kamikaze". Czy te modele "Zera" latały w misjach samobójczych? Jaki inny model samolotu Marynarki mógłbym zrobić w malowaniu jednostek Kamikaze, co polecacie - jaki typ i jaka firma producenta modelu? Dziękuję za jakąkolwiek pomoc i pozdrawiam Brać Modelarską.

Paweł
Pozdrawia Paweł
Obrazek
Avatar użytkownika
Komandor
 
Posty: 1103
Dołączył(a): sobota, 8 grudnia 2007, 11:40
Lokalizacja: Z Domu

Reklama

Re: Zero jako Kamikaze ?

Postprzez Jarek Gurgul » niedziela, 14 grudnia 2008, 22:56

Co prawda to ani nie zdjęcie, ani nie schemat, ale jednak maszyna, jakiej szukasz (ta inna):
http://hyperscale.com/2007/features/a6m2jf_1.htm

Model ciekawy i wykonany na dobrym poziomie. Widać, że ten Zero wiele przeszedł, zanim trafił do tokubetsu kōgeki tai...

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6075
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zero jako Kamikaze ?

Postprzez Komandor » niedziela, 14 grudnia 2008, 23:51

Jarek Gurgul napisał(a):Co prawda to ani nie zdjęcie, ani nie schemat, ale jednak maszyna, jakiej szukasz (ta inna):
http://hyperscale.com/2007/features/a6m2jf_1.htm

Model ciekawy i wykonany na dobrym poziomie. Widać, że ten Zero wiele przeszedł, zanim trafił do tokubetsu kōgeki tai...

Jarek


Dziękuję Jarku ! Sądzisz, że modele A6M5 były w podobnych schematach malowania i z bombą ? Ja mam przeznaczony dla Kamikaze model Haegawy A6M5c !
Pozdrawia Paweł
Obrazek
Avatar użytkownika
Komandor
 
Posty: 1103
Dołączył(a): sobota, 8 grudnia 2007, 11:40
Lokalizacja: Z Domu

Re: Zero jako Kamikaze ?

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 15 grudnia 2008, 00:04

Malowanie kamikaze to malowanie samolotu z jednostki przeznaczonej do takich działań. Trzeba odnaleźć taką jednostkę wyposażoną w A6M5 (tu nie do mnie pytanie :oops: ) i wybrać malowanie. Bomba to element obowiązkowy, to właśnie ona stanowiła główny argument atakującego samolotu. Bez niej atak pozbawiony byłby sensu.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4057
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Zero jako Kamikaze ?

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » poniedziałek, 15 grudnia 2008, 01:42

Pytałeś o inne z ataków samobójczych. Oto parę kalkomanii (te z bombą). Modele do nich są powszechnie dostępne ;o)
http://www.hannants.co.uk/search/?FULL=AV48018
http://www.hannants.co.uk/search/?FULL=AV48008
http://modelingmadness.com/scotts/decal ... m48116.htm
lub zestaw poświęcony tylko tej tematyce ( arkusz oznaczony ECD7206/4806 Special Attackers )

http://www.empirecitydecals.com/decal-catalog/
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Zero jako Kamikaze ?

Postprzez Komandor » poniedziałek, 15 grudnia 2008, 23:00

Bardzo Wam dziękuję !

Obrazek

Życzy Wszystkim
Paweł Głowacki
Pozdrawia Paweł
Obrazek
Avatar użytkownika
Komandor
 
Posty: 1103
Dołączył(a): sobota, 8 grudnia 2007, 11:40
Lokalizacja: Z Domu

Re: Zero jako Kamikaze ?

Postprzez zegeye » środa, 17 grudnia 2008, 01:46

Jeśli chodzi ci konkretnie o model zera typ 52 to masz sylwetkę takowego w arkuszu kalkomani AeromasterDecals w wydaniu pt. Special Attack Squadrons. Jest tam zero z Shikishima-tai kod na usterzeniu to 02-112. Choć myślę że zero A6M5 był używany przeważnie do eskorty samolotów-nosicieli bomb. Najpopularniejsze są tu chyba zerówki z 721 kokutai. (Jinrai Fighter Unit)
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1709
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Zero jako Kamikaze ?

Postprzez Komandor » środa, 17 grudnia 2008, 07:02

zegeye napisał(a):Jeśli chodzi ci konkretnie o model zera typ 52 to masz sylwetkę takowego w arkuszu kalkomani AeromasterDecals w wydaniu pt. Special Attack Squadrons. Jest tam zero z Shikishima-tai kod na usterzeniu to 02-112. Choć myślę że zero A6M5 był używany przeważnie do eskorty samolotów-nosicieli bomb. Najpopularniejsze są tu chyba zerówki z 721 kokutai. (Jinrai Fighter Unit)


Dziękuję Ci bardzo ! O Zerach późnych wiem, że raczej eskortowały Kamikaze, ( te w wersjach A6M2 ) ale pierwszy lot Kamikaze, z Shikishima-tai, był chyba właśnie na Zerach A6M5 ? Moje pytanie powstało, ponieważ niedawno nabyłem zestaw figurek z "Dynasty" : "Ostatni Toast Kamikaze". Mój konik to "pokladowce" w 1:48. Mam Zero A6M5 z Hasegawy i właśnie jego chciałbym przeznaczyć do dioramki z "Ostatnim Toastem". Zawsze chciałem mieć maszynę Kamikaze. Dziękuję za porady i pozdrawiam.

Paweł
Pozdrawia Paweł
Obrazek
Avatar użytkownika
Komandor
 
Posty: 1103
Dołączył(a): sobota, 8 grudnia 2007, 11:40
Lokalizacja: Z Domu

Re: Zero jako Kamikaze ?

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » środa, 17 grudnia 2008, 09:36

A na "Wingspalette" masz jednego A6M5 kamikaze:
http://wp.scn.ru/en/ww2/f/1039/65/14/76
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Zero jako Kamikaze ?

Postprzez zegeye » środa, 17 grudnia 2008, 11:20

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):A na "Wingspalette" masz jednego A6M5 kamikaze:
http://wp.scn.ru/en/ww2/f/1039/65/14/76



Oj z tym profilem to byłbym bardzo ostrożny ;o)
Poza tym to 721 Kokutai a więc do osłony .....
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1709
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Zero jako Kamikaze ?

Postprzez zegeye » środa, 17 grudnia 2008, 11:22

Komandor napisał(a):Dziękuję Ci bardzo ! O Zerach późnych wiem, że raczej eskortowały Kamikaze, ( te w wersjach A6M2 ) ale pierwszy lot Kamikaze, z Shikishima-tai, był chyba właśnie na Zerach A6M5 ?


No nie koniecznie tylko na tych. Bardzo popularne zdjęcie pokazuje model A6M2 - kod na usterzeniu 02-888....
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1709
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Zero jako Kamikaze ?

Postprzez Chudziutki » wtorek, 30 grudnia 2008, 21:45

Pozwolę sobie odgrzać temat bo mam jedno pytanie a nie chcę zakładać nowego tematu.
Czy piloci Kamikaze mieli jakiś priorytet celów? Chodzi mi o to czy podczas ataku na formację amerykańskich okrętów w pierwszej kolejności mieli niszczyć lotniskowce, pancerniki, niszczyciele itp. Czy może obowiązywała raczej zasada "co się napatoczy w to wlecę" ?
Chudziutki
 
Posty: 560
Dołączył(a): sobota, 22 marca 2008, 10:04

Re: Zero jako Kamikaze ?

Postprzez łsobota » wtorek, 30 grudnia 2008, 22:07

Na szybko przejrzałem "Lotników śmierci" Januszewskiego (jest tam zestawienie uszkodzonych i zatopionych przez Kamikaze jednostek) i wyszło mi, że nic co pływało nie było bezpieczne. Obrywało się zarówno różnego rodzaju barkom desantowym, jednostkom desantowym i innej drobnicy jak i większym obiektom jak niszczyciele, krążowniki no i oczywiście pancerniki i lotniskowce, które niewątpliwie były najchętniej atakowanymi celami (ale też najtrudniejszymi).
Ostatnio edytowano wtorek, 30 grudnia 2008, 22:09 przez łsobota, łącznie edytowano 1 raz
Łukasz Sobota Obrazek
Avatar użytkownika
łsobota
 
Posty: 183
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 11:49
Lokalizacja: Czechowice Dziedzice / Kraków (coraz rzadziej niestety)

Re: Zero jako Kamikaze ?

Postprzez greatgonzo » wtorek, 30 grudnia 2008, 22:22

To skutki są te różne zatopione jednostki. Lotniskowiec był celem priorytetowym dla wszystkich i wszędzie od początku wojny. Prawda, że najtrudniejszym do trafienia, bo bronionym najsprawniej i najzacieklej. No i jeszcze trzeba go było prawidłowo rozpoznać.
Priorytety celów łatwo sobie ustalić określając choćby finansową ich wartość, która na ogół idzie w parze z wartością taktyczną, która ostatesznie decyduje.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4057
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Zero jako Kamikaze ?

Postprzez Gumiś » środa, 31 grudnia 2008, 17:34

witam!! kiedyś czytałem Flisowskiego '' Burza nad pacyfikem'' w drugim tomie tejże książki jest fotografia przedstawiająca start A6M5 z jakoby yukio seki za sterami do pierwszej zaplanowanej akcji kamikaze

Edit:
Burze nad Pacyfikem Zbigniewa Flisowskiego kolega czytał? w II tamie jest fotka A6M5 w którego kokpicie zasiada jakoby kpt yukio seki tuż przed startem do s pierwszej misji kamikaze

Po pierwsze, dbaj o pisownię, po za tym, używaj edycji do dopisania czegokolwiek do posta.
Tym bardziej, gdy nie ma odpowiedzi i czas od wcześniejszego nie jest zbyt długi.
xenomorph
Gumiś
 

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości