Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Postprzez Marek Barański » czwartek, 29 stycznia 2009, 15:28

Witam, czy można gdzieś znaleźć jakieś fotografie Ta 154 bez kamuflażu ? Chodzi mi o samolot zchodzący z taśmy produkcyjnej. Problem polega na tym że to "drewniak" i tak się zastanawiam jak to powinno wyglądać bo sobie "cośtam" ubzdurałem w kategorii
"what if"
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Postprzez Kuba P. » czwartek, 29 stycznia 2009, 16:08

Raczej nie znajdziesz niczego takiego. Samoloty, w tym Ta 154, składano z pomalowanych gotowych komponentów. Elementy były odpowiednio zabezpieczane i malowane na etapie produkcji, przy montażu końcowym samolot malowano farbami kamuflażowymi zgodnie z odpowienim, obowiązującym wzorem, czasem (produkcja na późnym etapie wojny) zachowywano częściowe lub całkowite malowanie "fabryczne", tj. takie, w jakich elementy dostarczono do centrum montażu.
Ja takich zdjęć, o które pytasz - nie kojarzę.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Postprzez Marek Barański » czwartek, 29 stycznia 2009, 16:51

To nie jest dobra odpowiedź :D

A tak na serio, to jakiego koloru mogły być takie podzespoły ? Czy w fabryce element samolotu (ze sklejki jak sadzę) malowano np:

- lakierem bezbarwnym w celu zabezpieczenia przed wilgocią (widać drewno)
- jakimś specjalnym lakierem do drewna w kolorze czerwonym, niebeskim albo różowym..
- specjalną farbą ale w odcieniu "kamuflażowym"

Chodzi mi o to na ile różny jest samolot zmontowany z ww elementów i gotowy do "fruwania" od samolotu pokrytego kamuflażem. Czy np. można część elementów pozostawić w kolorze "blachy". Są takie zdjęcia Me 262 z "leśnych" montowni - są aluminiowe w czerwoną kratkę.
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Postprzez Kuba P. » czwartek, 29 stycznia 2009, 17:32

Marek Barański napisał(a):
A tak na serio, to jakiego koloru mogły być takie podzespoły ? Czy w fabryce element samolotu (ze sklejki jak sadzę) malowano np:

- lakierem bezbarwnym w celu zabezpieczenia przed wilgocią (widać drewno)
- jakimś specjalnym lakierem do drewna w kolorze czerwonym, niebeskim albo różowym..
- specjalną farbą ale w odcieniu "kamuflażowym"



Najczęściej malowano farbami kamuflażowymi. W założeniu element miał być tak pomalowany, żeby nie było konieczne dodatkowe malowanie po montażu. Drewniane elementy wewnątrz bywały malowane farbami zabezpieczającymi o różnych kolorach, spośród których można próbować zidentyfikować specyfiki o barwie:

[1] Ceglastoczerwonej
[2] Szarozielonej
[3] Jasnej szarej

Drewniany statecznik poziomy Bf 109 G jaki widziałem był pomalowany kompletnie z zewnątrz (farby 76, 83, 75) wewnątrz był w naturalnym kolorze sklejki, (mogę się tylko domyślać, że był zabezpieczony bezbarwnym specyfikiem, ale to moje przypuszczenia).

Nie widziałem, nie potrafię sobie przypomnieć zdjęcia samolotu, którego elementy drewniane były w naturalnym kolorze drewna (lub można było je tak zidentyfikować).

Chodzi mi o to na ile różny jest samolot zmontowany z ww elementów i gotowy do "fruwania" od samolotu pokrytego kamuflażem. Czy np. można część elementów pozostawić w kolorze "blachy". Są takie zdjęcia Me 262 z "leśnych" montowni - są aluminiowe w czerwoną kratkę.


Znów generalnie i nieco upraszczając - taki samolot zmontowany z podzespołów wygląda zupełnie normalnie i na pierwszy rzut oka nie widać jakoś szczególnie, że był składany z pomalowanych elementów.
Co do zostawienia gołej blachy - oczywiście, są zdjęcia dokumentujące tak wyglądające nieliczne niemieckie maszyny. Przykład Me 262 który przytoczyłeś jest najbardziej popularny (kratka - szpachla była w kolorze szarym, nie czerwonym, są kolorowe zdjęcia i filmy) ale jest znane zdjęcie Ta 152 H, którego kadłub jest pozostawiony w kolorze duralu, ogon zgodnie z tym co wyżej napisałem jest kompletnie pomalowany i oznakowany, skrzydła są pomalowane jak można sądzić tylko jedną farbą. Pod kabiną szczątkowe malowanie.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Postprzez Marek Barański » czwartek, 29 stycznia 2009, 17:58

Dzięki za konkretną odpowiedź :D . Pytam dlatego że wymyśliłem sobie zbudowanie DML-owego Mistela z Fw 190 A-ileś i Ta 154. Ponieważ ten Pulkzerstoerer czy jak on sie tam nazywa jest w konfiguracji samolot-bomba okrutnie szkaradny postanowiłem zbudować coś co mogłoby być prototypem ww. I dlatego wykombinowałem takiego "zwiniętego" z fabryki, niepomalowanego Moskita jako maszynę testową. Jak rozumiem taki przedseryjny samolot mógłby być wysmarowany jedynie farbą do drewna "wewnętrzną" ?

Jesli można to pomęczę jeszcze o 190 A-ileś..
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Postprzez Kuba P. » czwartek, 29 stycznia 2009, 18:17

Marek Barański napisał(a):Jak rozumiem taki przedseryjny samolot mógłby być wysmarowany jedynie farbą do drewna "wewnętrzną" ?


Nie, raczej nie. Prototypy Ta 154 miały naniesiony dokładnie kamuflaż. W Twoim przypadku, taki hipotetyczny Ta 154 może wyglądałby nieźle i niezbyt nierealistycznie jakby był pomalowany różnymi odcieniami jasnych szarych i niebieskich farb (RLM 76 w różnych odmianach) na komponentach, może np. na ogonie jakiś prosty kamuflaż w formie plamek. W każdym razie coś raczej w tym stylu by pasowało do realiów historycznych.
Poniżej prosty rysunek obrazujący podział technologiczny płatowca:

Obrazek

Jesli można to pomęczę jeszcze o 190 A-ileś..


Bardzo proszę :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Postprzez mr.jaro » piątek, 30 stycznia 2009, 09:43

Dla uzupelnienia - zdjecie wykonane podczas montazu kadluba. Moze sie na cos przyda.

Obrazek
Zrodlo: Luftwaffe profile Nr.12
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Postprzez Marek Barański » piątek, 30 stycznia 2009, 10:45

Wielkie dzięki za porady, schemat i fotografię. Mam jeszcze pytanie odnośnie kolorów, wiem że jest mnóstwo tabelek i spisów farb luftwaffe ale wolałbym jakiś wzornik kolorów z dużymi próbkami żeby sobie farby tak "na oko" podobierać z posiadanych zapasów.
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Postprzez mr.jaro » piątek, 30 stycznia 2009, 11:14

Tutaj istnieje pare informacji na temat probek barw, ale nie mam pojecia, na ile sa one wiarygodne:
http://www150.s-ar1.arweb.at/JG53/s4a.htm
http://www.rlm.at/download/rlmpdf.pdf
Ze szczegolna ostroznoscia traktowalbym probki barw ogladane na monitorze komputera.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Postprzez Kuba P. » piątek, 30 stycznia 2009, 11:20

Marek Barański napisał(a):Wielkie dzięki za porady, schemat i fotografię. Mam jeszcze pytanie odnośnie kolorów, wiem że jest mnóstwo tabelek i spisów farb luftwaffe ale wolałbym jakiś wzornik kolorów z dużymi próbkami żeby sobie farby tak "na oko" podobierać z posiadanych zapasów.


W przypadku takiego malowania, jakie przewidziałeś w zasadzie nie ma sensu kierować się próbkami. Nie przy takim malowaniu i nie w tym okresie. Na całym samolocie mogło być kilka odcieni jasnej farby RLM 76 (farba jasnoniebieska) ale i farby szare, szarozielone etc.
Każdy poddostawca miał jakieś swoje farby ale wygląd ostateczny elementu zależał od wielu czynników - sposobu nakładania i wielości warstw farby, koloru podłoża, używania lakierów lub nie itp.
Z czystym sumieniem możesz mieszać sobie farby o odcieniach różnych oscylujące wokół jednego koloru RLM 76.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Postprzez Marek Barański » piątek, 30 stycznia 2009, 11:48

Nie wiem, może może powinienem iść do lekarza "od oczu" ale przejrzałem (jak to się pisze :evil: ) parę stron i sporo zdjęć modeli i wychodzi mi ze farba RLM 76 jest szara, jasnoszara, jasnoszaroniebieska,jasnoszarozielononiebieska, błękitnoszara ale właściwie nigdy jasnoniebieska/błękitna - to tak ma być ? Jarku, wzornik b.fajny - paleta Vallejo Panzer Aces jak się okazuje zawiera mnóstwo kolorów Luftwaffe :D .
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Postprzez Kuba P. » piątek, 30 stycznia 2009, 12:24

Marek Barański napisał(a):Nie wiem, może może powinienem iść do lekarza "od oczu" ale przejrzałem (jak to się pisze :evil: ) parę stron i sporo zdjęć modeli i wychodzi mi ze farba RLM 76 jest szara, jasnoszara, jasnoszaroniebieska,jasnoszarozielononiebieska, błękitnoszara ale właściwie nigdy jasnoniebieska/błękitna - to tak ma być ?


Z Twoimi oczami wszystko OK. Ta farba im później tym bardziej się różniła.
Wyjściowo i oryginalnie w 1941-1944 była raczej jasnobłękitna, może błękitnoszara.
Później te farby zaczęły wyglądać dziwnie. Można zidetyfikować bardzo jasną szarą, prawie białą, farbę błękitną, błekiną z zielonkawym odcieniem, wręcz żółto-zieloną... To temat rzeka.
Poniżej zdjęcia Bf 110 G-4, pozwolą wyrobić sobie jakiś pogląd.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Zdjęcie 1, 2 - Close-Up, Zdjęcie 3, 4 - Luftwaffe im Focus
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Postprzez shivadog » piątek, 30 stycznia 2009, 12:28

Szkoda, że teraz się tak te samoloty nie walają. Super fotki!
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Postprzez mr.jaro » piątek, 30 stycznia 2009, 12:34

Marek Barański napisał(a):Nie wiem, może może powinienem iść do lekarza "od oczu" ale przejrzałem (jak to się pisze :evil: ) parę stron i sporo zdjęć modeli i wychodzi mi ze farba RLM 76 jest szara, jasnoszara, jasnoszaroniebieska,jasnoszarozielononiebieska, błękitnoszara ale właściwie nigdy jasnoniebieska/błękitna - to tak ma być ?

Nie kieruj sie zdjeciami modeli. W rzeczywistosci bylo tak, jak Kuba napisal - barwa mogla odbiegac od wzorca RLM. Szczegolnie kolory zblizone do neutralnych, jak wlasnie RLM76 charakteryzuja sie wieksza podatnoscia na przebarwienia - czesto wystarcza juz bardzo niewielka zmiana receptury. Zamieszczone przez Kube zdjecia obrazuja w ciekawy sposob efekt wyraznej zmiany odcienia barw juz w wyniku przebarwienia samych fotek (pierwsze zarozowione, nastepne lekko zielononiebieskie)...
W zakresie prawidlowego odtworzenia barw RLM osobiscie jakos bardziej ufam zrodlom europejskim, a szczegolnie niemieckim.
Ostatnio edytowano piątek, 30 stycznia 2009, 12:46 przez mr.jaro, łącznie edytowano 1 raz
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Ta 154 Moskito - pytanie do znawców Luftwaffe

Postprzez Marek Barański » piątek, 30 stycznia 2009, 12:45

Fajnie że pokazałeś te fotki, ale dlaczego akurat 110 ! Mam taki model Hasegawa/Revell - wersja "w ciąży" i zaczynam kombinować czy przypadkiem takiego "szrota" się nie da zrobić z tego. Przez was nigdy nic nie skończe, koledzy kurka wodna... :D
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości