Bf 109 G-6/R3 czarna ósemka z 12./JG300

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Bf 109 G-6/R3 czarna ósemka z 12./JG300

Postprzez Gujos » środa, 1 lipca 2009, 14:17

Cześć, właśnie nabyłem zeszyt "Militaria i fakty" Bf 109F-K, gdzie napotkałem kilka ciekawych z modelarskiego punktu widzenia Stodziewiątek.
Pierwsza jest czarna ósemka z tytułu postu, jest o tyle ciekawa że pozostawiona w barwie duralu. Ciekawi mnie czy została pozbawiona kamuflażu czy też została dostarczona w takim stanie do jednostki. Wielce prawdopodobne ze to jakiś składak, zbiornik z instalacją R3 wygląda na pomalowany RLM 76. Może ktoś z Was natknął się na jakaś fotkę tego samolotu, szczególnie interesuje mnie kolor skrzydeł - z bokorysu trudno cokolwiek wywnioskować.
Drugą ciekawostką która postawiła mnie na nogi to składak z 10./JG51. Kadłub z G-10, skrzydła od K, kółko ogonowe z K lecz zablokowane na stałe.
Prawa osłona silnika z bąblem (typowa dla np. G-6),lewa jak w G-10.
Temat jest nęcący, ale dużo niewiadomych :)
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano środa, 1 lipca 2009, 15:43 przez Gujos, łącznie edytowano 1 raz
Poszukuję fotki/rysunku ściany ogniowej KI-84.
Avatar użytkownika
Gujos
 
Posty: 625
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 12:01
Lokalizacja: W-wa

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Me 109G-6/R3 czarna ósemka z 12./JG300

Postprzez caughtinthemiddle » środa, 1 lipca 2009, 15:23

Witaj,
zdjęcia samolotu z tytułu postu znajdziesz tutaj:
http://www.jg300.de/aid=61.phtml
Wedle instrukcji zestawu Eagle Cals #88, opartej na I tomie monografii JG 300 Loranta i Goyata, rzeczona maszyna jako 'rote 8' jest przyporządkowana Staffelkapitanowi 11./JG 300 Oblt. Kurtowi Gablerowi. Osobiście nie wiem, co o tym myśleć, nie wiem, jakie zdjęcia pojawiły się w książce Goyata i Loranta, te opublikowane na jg300.de skłaniają do zgody z koncepcją jej autora ('schwarze 8'), robi on sporo błędów, ale w tym przypadku może mieć rację.

Edit: ilość Abschussbalken wskazuje jednak na Rudolfa Wintera, któremu przyznano właśnie 17 zwycięstw, Gabler miał ich 14.


W drugim samolocie, o który pytasz, muszę powiedzieć, że zakochałem się od pierwszego wejrzenia - cudny składak. Generalnie jest Bf 109 K-4, pożeniony z częściami G-14, w tym silnikiem DB 605A. Piękną serię zdjęć tej maszyny na wyspie Bornholm znajdziesz w 'Messerschmitt Bf 109 K. Camouflage & marking.' wydawnictwa JaPo, warto wspomnieć, że najpewniej udała się tam razem ze znanym (i również należącym do moich ulubieńców) Bf 109 G-10/R3 'Gelbe 5', pilotowanym przez Fw. Horsta Petzschlera, który jednak miast na Bornholm, trafił do Szwecji.
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1767
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 00:11

Re: Bf 109 G-6/R3 czarna ósemka z 12./JG300

Postprzez Gujos » środa, 1 lipca 2009, 16:05

Wielkie dzięki, na dwóch fotkach przedstawiających statecznik, oraz rzut z tyłu jakby coś się błyszczało i statecznik jest bez wężyków.
Możliwe że po kraksie zmyli farbę, czyli dural niepolerowany i raczej ciemny i dużą różnicą odcieni?
Pozdrawiam
Poszukuję fotki/rysunku ściany ogniowej KI-84.
Avatar użytkownika
Gujos
 
Posty: 625
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 12:01
Lokalizacja: W-wa

Re: Bf 109 G-6/R3 czarna ósemka z 12./JG300

Postprzez Kuba P. » środa, 8 lipca 2009, 18:26

Gujos napisał(a):Cześć, właśnie nabyłem zeszyt "Militaria i fakty" Bf 109F-K, gdzie napotkałem kilka ciekawych z modelarskiego punktu widzenia Stodziewiątek.


Obejrzałem dziś dokładnie ten zeszyt. Powiem tak - to nie jest najlepsze opracowanie na temat Bf 109 F/G/K jakie widziałem.
Praktycznie na każdej stronie ewidentne błędy, kompletnie pomieszane rzeczy. Dla wszystkich planujących wykorzystać ten zeszyt przestroga - zweryfikujcie dane z tej publikacji z innymi. Do Autorów - no Panowie... :-/
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 G-6/R3 czarna ósemka z 12./JG300

Postprzez Gujos » środa, 8 lipca 2009, 20:10

Szkoda, jak widać zasadzki co krok :)
Pozdrawiam
PS. na largescaleplanes jest model czarnej ósemki, ale... ósemka jest czerwona i na białym stateczniku są wężyki, pomimo że samolot jest w barwie duralu.
Poszukuję fotki/rysunku ściany ogniowej KI-84.
Avatar użytkownika
Gujos
 
Posty: 625
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 12:01
Lokalizacja: W-wa


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości