Hurricane Mk.II 87 sqn

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Hurricane Mk.II 87 sqn

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 31 sierpnia 2017, 21:39

Po pierwsze nie mam najmniejszego zamiaru lepić w/w zawodnika ale po kilkudniowych dyskusjach z KIMŚ (niech się sam ujawni) zainteresowanym ustawieniem na swojej półce czegoś jak na obrazkach poniżej zgłupiałem w temacie malowania.

Zgaduję że Hurricane z 87 sqn były fabrycznie dostępne w ilości kolorów zbliżonej do tej jaką Ford oferował do swojego modelu T (znaczy że czarna Pactra rzondzi, rulez i inne takie).

Potem przyszła operacja Jubilee i szybka zmiana kolorów na górze aeroplana - aplikacja... to jest ciapanie pędzlem DG & OG w stylu Day Fighter.

Na obrazku ponizej CHCE widzieć LK T i kolejne całoczarne z plamami MSG.
Obrazek

Ktoś/coś więcej?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Reklama

Re: Hurricane Mk.II 87 sqn

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » czwartek, 31 sierpnia 2017, 23:21

Ujawniam się 8-) Podzieliłem sie problemem z interpretacją malowania z Jackiem ale nie przypuszczałem, że TO Mu spedzi sen z powiek :mrgreen: No własnie... Wszystkie Hurricane z tego dywizjonu jak można zaobserwować na zdjeciach były przemalowywane w warunkach polowych (coś jak akcja malowania pasów przed inwazja w Normandii). Zgadzam sie z interpretacją Jacka, że samoloty były fabrycznie pomalowane całe na czarno i jak czarne przody są widoczne w maszynach LK-A i LK-T na zdjęciu powyżej tak w innych a w szczególności tych ufundowanych przez pielegniarki na moje oko wyglada to na Dark Green (wyraźmie inny odcień koloru od tego zastosowanego na spodzie czyli czerni). Pytanie dotyczy tego szarego nakładanego pedzlem. Jaki to mógł być kolor?
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Hurricane Mk.II 87 sqn

Postprzez Dominik » piątek, 1 września 2017, 06:13

Z serii: O ile mnie pamięć nie myli...

W RAF obowiązywał kamuflaż dla "nocników" Medium Sea Grey + Dark Green. Obstawiam, że u góry tak upaćkali te Garbusy. Czyli budjet: góra: DG/MSG, dół: Night.

Ale ma pamięć się mylić może.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Hurricane Mk.II 87 sqn

Postprzez Atlis » piątek, 1 września 2017, 08:44

Polecam ten wątek ze zdjęciami nocnych Hurricanów:

http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=503&t=47160

Ponieważ najbardziej znany czeski pilot RAF, Kuttelwascher, latał nocnym Hurricane, o jego malowaniu, aż do momentu opublikowania zdjęć jego maszyny przez Imperial War Museum też toczyły się ciekawe walki...

W każdym razie tak jak napisał Dominik, najbardziej prawdopodobna jest góra z Dark Green/Medium Sea Grey, dół czarny (wcześniej oczywiście wszystko czarne).
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Hurricane Mk.II 87 sqn

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 1 września 2017, 09:56

Się nie znam, słyszałem, że paćkali szarą zrobioną z czarnej i białej, ale na zdjęciu pierwszym, czy kolor pod kabiną LKoT i w tylnej części kadłuba nie jest podobny, a jednocześnie jaśniejszy niż niebieski w rondlu? Trza by porównać jasność w jakimś programie graficznym
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hurricane Mk.II 87 sqn

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » piątek, 1 września 2017, 15:49

A co Koledzy na to, że przód był pozostawiony czarny? Przekonał mnie o tym Jacek gdyż faktycznie ciemny kolor na tyle samolotu ma inne nasycenie niż ten z przodu :-|
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Hurricane Mk.II 87 sqn

Postprzez GrzeM » sobota, 2 września 2017, 12:20

Hurricany nie były fabrycznie malowane na czarno. Brązowo-zielony fabryczny kamuflaż pokrywany był zmywalną czarną ("distemper" po angielsku) dopiero w jednostkach obsługi (bo dopiero tam było wiadomo, do jakiego dywizjonu trafi płatowiec), a czasem dopiero w dywizjonie.
Możliwe, że na "waszych" maszynach najpierw zmyto czarny, a potem naniesiono szary w miejsce brązowego DE. Mogło to być robione nawet w dywizjonie. Zielony DG po zmyciu czarnego może się wydawać ciemniejszy.

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):A co Koledzy na to, że przód był pozostawiony czarny? Przekonał mnie o tym Jacek gdyż faktycznie ciemny kolor na tyle samolotu ma inne nasycenie niż ten z przodu :-|

Pamiętaj, że Hurry ma przód metalowy, a tył płócienny. To może wpływać na nasze postrzeganie odcienia - tym bardziej po serii zabaw typu malowanie-zmywanie-malowanie.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Hurricane Mk.II 87 sqn

Postprzez Jostein » sobota, 2 września 2017, 16:49

GrzeM napisał(a):Hurricany nie były fabrycznie malowane na czarno. Brązowo-zielony fabryczny kamuflaż pokrywany był zmywalną czarną ("distemper" po angielsku) dopiero w jednostkach obsługi (bo dopiero tam było wiadomo, do jakiego dywizjonu trafi płatowiec), a czasem dopiero w dywizjonie.
Możliwe, że na "waszych" maszynach najpierw zmyto czarny, a potem naniesiono szary w miejsce brązowego DE. Mogło to być robione nawet w dywizjonie. Zielony DG po zmyciu czarnego może się wydawać ciemniejszy.

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):A co Koledzy na to, że przód był pozostawiony czarny? Przekonał mnie o tym Jacek gdyż faktycznie ciemny kolor na tyle samolotu ma inne nasycenie niż ten z przodu :-|

Pamiętaj, że Hurry ma przód metalowy, a tył płócienny. To może wpływać na nasze postrzeganie odcienia - tym bardziej po serii zabaw typu malowanie-zmywanie-malowanie.


Mogłoby tak być. Jednak jest pewien szczegół - układ plam kamuflażu przedniej części kadłuba nie pasuje do wzorcowego. Plama Dark Green pod kabiną pilota nie powinna sięgać aż do kołpaka śmigła. Stąd sądzę, że kamuflaż jednak przemalowano w całości.
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Hurricane Mk.II 87 sqn

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » wtorek, 5 września 2017, 09:06

Jostein napisał(a):Mogłoby tak być. Jednak jest pewien szczegół - układ plam kamuflażu przedniej części kadłuba nie pasuje do wzorcowego. Plama Dark Green pod kabiną pilota nie powinna sięgać aż do kołpaka śmigła. Stąd sądzę, że kamuflaż jednak przemalowano w całości.

No właśnie czy Dark Green pod kabiną? Nie jestem o tym przekonany patrzac na te zdjęcia. Nie wiem czy tez dostrzegacie rózniecę pomiędzy odcieniem ciemniejszego koloru. Jeżeli to tylko Dark Green to czemu na ogonie jest wyraźnie ciemniejszy?
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Hurricane Mk.II 87 sqn

Postprzez Dominik » wtorek, 5 września 2017, 10:59

Mariusz,

Na zdjęciach ze strzałkami obydwie ciemne plamy wyglądają na zielony. Wystarczy porównać z czarnym wychodzącym na bok kadłuba w części ogonowej. Wątpię by zostawili czarny na górnych powierzchniach.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Hurricane Mk.II 87 sqn

Postprzez greatgonzo » wtorek, 5 września 2017, 13:33

Obrazek
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Hurricane Mk.II 87 sqn

Postprzez Jostein » wtorek, 5 września 2017, 14:52

Nie sądzę. Primus, czarny zachodzi lekko na bok kadłuba przed usterzeniem poziomym. Widać, jak bardzo ciemny jest to odcień. Secundus, rzekomy czarny na przedzie kadłuba jest wyraźnie jaśniejszy, niż granatowy w kokardzie kadłubowej.
Tertius zaś, tył kadłuba kryty był płótnem, przód - blachą. To może rzutować na różnicę w odcieniu. Nieznaczną zresztą. Quartus, ślad zostawiony przez spaliny na czarnym tle byłby chyba jednak od tego tła jaśniejszy na czarno-białej fotografii.
Ostatnio edytowano wtorek, 5 września 2017, 18:34 przez Jostein, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Hurricane Mk.II 87 sqn

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » wtorek, 5 września 2017, 17:56

Czuję sie przekonany. Dziękuje za Wasz głos. Racja :)
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Hurricane Mk.II 87 sqn

Postprzez Jacek Bzunek » wtorek, 5 września 2017, 18:53

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):Czuję sie przekonany. Dziękuje za Wasz głos. Racja :)

Tworzysz LK ? czy coś innego.

LK ? wygląda na DG/OG ? Mixed Grey z czarnym spodem. Osłona (to jest ramy osłony) kabiny i antena czarne.

LK A z obrazka na samej górze WIDZIMISIĘ z czarnym przodem.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Hurricane Mk.II 87 sqn

Postprzez Atlis » wtorek, 5 września 2017, 19:23

Obrazek
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości