Kolejny polski 29 w krzakach.

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Kolejny polski 29 w krzakach.

Postprzez potez » środa, 6 marca 2019, 21:17

a skąd wiesz o czym rozmawiam z kolega net-sailor? 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Reklama

Re: Kolejny polski 29 w krzakach.

Postprzez Kuba P. » środa, 6 marca 2019, 22:03

Przepraszam, ale ponownie nie rozumiem choć tym razem polszczyzna OK, co doceniam :mrgreen:
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Kolejny polski 29 w krzakach.

Postprzez Mac Eyka » czwartek, 7 marca 2019, 10:56

My tu podśmiechujki i obrazki P-11 z SO-3 w kupże.
A jeszcze tydzień temu w Mińsku w hangarze widziałem takie dziwadło w realu co to miało spowodować, że nasze lotnictwo miało by szansę uderzać jak husaria pod Kircholmem.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Kolejny polski 29 w krzakach.

Postprzez potez » czwartek, 7 marca 2019, 12:11

co wiceminister gospodarki z ZCHNu jak do niego wskoczył to sobie mało wszystkich zębów nie wybił i nie wiedzieli jak VIPa ratować :) Taki to był skorpion :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio edytowano czwartek, 7 marca 2019, 12:23 przez potez, łącznie edytowano 1 raz
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kolejny polski 29 w krzakach.

Postprzez Kuba P. » czwartek, 7 marca 2019, 12:15

Skorpion, Iryda...takie cuda na kiju.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Kolejny polski 29 w krzakach.

Postprzez MKWJTC » czwartek, 7 marca 2019, 13:24

Może powinniśmy z tektury i amelinium zbudować sobie makiety wariacji Miga-29 i F-16, jak Iran ze swoimi F-5. Będzie taniej, pokazowo i modelarzom wpadnie kilka pomysłów. A może i dotacji na budowę w skali realnej :mrgreen:
Avatar użytkownika
MKWJTC
 
Posty: 146
Dołączył(a): niedziela, 10 stycznia 2010, 15:46
Lokalizacja: CK

Re: Kolejny polski 29 w krzakach.

Postprzez waran » czwartek, 7 marca 2019, 16:26

Ciiiiii ,bo świry z pisiobolszewii się dowiedzą i ukradną pomysła :lol:
Szmatopłaty ponad wszystko.
waran
 
Posty: 1623
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 08:02
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Kolejny polski 29 w krzakach.

Postprzez Łukasz_K » piątek, 5 kwietnia 2019, 14:05

już zaraz będziemy mieli F35 ;o) jeszcze przed wyborami 8-)
https://www.defence24.pl/usa-zastanawia ... -do-polski
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4816
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Kolejny polski 29 w krzakach.

Postprzez Mirek66 » czwartek, 23 maja 2019, 06:51

Sorki jeśli czegoś nie doczytałem w temacie ale według mnie przyczyną katastrof 29-tek była typowe nasze druciarstwo jak z wrakami samochodów ściąganych z zachodu , z tą różnicą że samolot musi latać .
Co do F16 nigdy nie byłem optymistą gdyż z całej puli lata teraz około 10 plus minus 1 , reszta to magazyny części wymiennych .
Według mnie lepszą ofertą były Grippen lub Rafael gdzie po części można popłynąć promem lub pojechać lawetą co by taniej było .
Co do F35 to nie mamy nic do gadania jak każą kupić to się kupi a że latać nie będą to inna sprawa .
Sorki za mój pesymizm ale od ponad 20 lat obserwuję naszą nieudolność przy jakichkolwiek przetargach gdzie nas leją lub olewają jak gówniarzy chociażby z offsetem za F16 .
Pozdrawiam Mirek .
Sklejać każdy może, jeden lepiej drugi gorzej :D
Avatar użytkownika
Mirek66
 
Posty: 370
Dołączył(a): wtorek, 11 listopada 2008, 22:29
Lokalizacja: Jabłoń ( okolice PARCZEWA. woj.LUBELSKIE)

Re: Kolejny polski 29 w krzakach.

Postprzez HubertKendziorek » czwartek, 23 maja 2019, 07:56

Mirek66 napisał(a):Według mnie lepszą ofertą były Grippen lub Rafael gdzie po części można popłynąć promem lub pojechać lawetą co by taniej było .


Do ostatniej fazy przetargu zakwalifikowały się trzy samoloty: francuskie Mirage 2000-5, szwedzki JAS-39C/D Gripen i F-16 Block 52+. Rafale jest piękny, ale był poza rozgrywką. Co ciekawe, Belgia rozważa teraz ich zakup (lub F-35, Gripena albo Typhoona) dla zastąpienia floty F-16.

Mirage 2000-5 był moim faworytem, o ile pamiętam wychodził zresztą taniej - choć uważałem wtedy i dalej uważam, że samolot wielozadaniowy kupowany w tak niewielkiej liczbie powinien mieć dwa silniki, jak F-18/Rafale/Typhoon. No, ale wtedy politykom wydawało się podobnie jak dzisiaj, że lepiej polegać na dalekich sojusznikach, niż bliskich.
Formalnie Mirage był trzeci, Gripenowi zabrakło kilku punktów (wg prasy F-16 uzyskał 96 na 100, Gripen trzy punkty mniej, a zdecydował oferowany przez Amerykanów offset, na papierze lepszy, ale w istocie po prostu dobrze przygotowany przez prawników LM).

Też jestem pesymistą. Nie uczymy się nawet na własnych błędach - przeciwnie, brniemy w sukces.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2122
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolejny polski 29 w krzakach.

Postprzez GrzeM » czwartek, 23 maja 2019, 08:14

HubertKendziorek napisał(a): No, ale wtedy politykom wydawało się podobnie jak dzisiaj, że lepiej polegać na dalekich sojusznikach, niż bliskich.

Odległości sojuszników nie mierzy się wyłącznie kilometrami na mapie, ale także ich interesami politycznymi oraz (może przede wszystkim) zdolnością przerzucenia swoich sił na ważny dla nas teren działań. USA ma oba te czynniki rozwinięte na skalę globalnej bardziej niż ktokolwiek, Francja... tak sobie. Doskonale to rozumie np. taki Izrael, któremu trudno odmówić skuteczności w kwestiach obronnych.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Kolejny polski 29 w krzakach.

Postprzez HubertKendziorek » czwartek, 23 maja 2019, 08:29

Tylko, że w kontekście zakupu samolotów, mówimy o serwisie i szkoleniu, a nie przerzucaniu sił zbrojnych.

Jesteśmy w NATO. Czy wojska USA wolniej by się ruszały w razie potrzeby, dlatego że Polacy nie kupili F-16 albo F-35? Nie sądzę. Czy ruszą się na nieważny dla nich lub NATO teren działań w zamian za zakupy w 2002 roku? Nie sądzę.
Oczywiście, z nadzieją dopuszczam, że mogę się mylić.

Na kwestie związane z polityką polską nie chcę tu wchodzić.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2122
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolejny polski 29 w krzakach.

Postprzez Mirek66 » czwartek, 23 maja 2019, 08:44

Dzięki Hubercie za poprawkę , podobnie jak ty mam złudną nadzieję iż się poprawi .
LM to nie koncern tylko0 polityka państwa ;o) .
Sklejać każdy może, jeden lepiej drugi gorzej :D
Avatar użytkownika
Mirek66
 
Posty: 370
Dołączył(a): wtorek, 11 listopada 2008, 22:29
Lokalizacja: Jabłoń ( okolice PARCZEWA. woj.LUBELSKIE)

Re: Kolejny polski 29 w krzakach.

Postprzez GrzeM » czwartek, 23 maja 2019, 08:49

HubertKendziorek napisał(a):Tylko, że w kontekście zakupu samolotów, mówimy o serwisie i szkoleniu, a nie przerzucaniu sił zbrojnych.

OK, ale pisałeś o "sojusznikach", a nie "serwisantach". Sprzedawca i serwisant uzbrojenia to nie to samo co sojusznik (patrz neutralna Szwecja, potencjalny dostawca Gripenów, która na szczęście coraz bardziej staje się sojusznikiem, ale nie z własnego wyboru, tylko zmuszona okolicznościami).

HubertKendziorek napisał(a):Czy wojska USA wolniej by się ruszały w razie potrzeby, dlatego że Polacy nie kupili F-16 albo F-35? Nie sądzę. Czy ruszą się na nieważny dla nich lub NATO teren działań w zamian za zakupy w 2002 roku? Nie sądzę.
Oczywiście, z nadzieją dopuszczam, że mogę się mylić.

To nie o to chodzi. Raczej o możliwości wsparcia technicznego, uzupełnienia wyposażenia, uzbrojenia w krytycznym momencie, np. w razie strat w przypadku ewentualnego konfliktu. Znowu przykład Izraela pokazuje, że w razie czego USA potrafią błyskawicznie dostarczyć sojusznikowi sprzęt i uzbrojenie. Konkretne, np. silniki i pociski do F-16, albo i całe samoloty. Podczas wojny Jom Kippur USA potrzebowały na uruchomienie takiej akcji zaledwie 9 godzin. Nie sądzę by jakikolwiek inny kraj na świecie miał takie możliwości. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_Jom_Kipur#Ameryka%C5%84ska_operacja_%E2%80%9ENickel_Grass%E2%80%9D

HubertKendziorek napisał(a):Na kwestie związane z polityką polską nie chcę tu wchodzić.

Słusznie.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Kolejny polski 29 w krzakach.

Postprzez potez » czwartek, 23 maja 2019, 10:41

Tiaa w '73 świat wyglądał inaczewj. A tak przy okazji to w USA nikt nie uzywa werji 52+, więc raczej części za wielu na stocku nie maja ;)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości