P-51D antena linkowa

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

P-51D antena linkowa

Postprzez przemus » niedziela, 24 marca 2019, 22:22

Witam,

Mam pytanie dotyczące anteny linkowej w P-51D. Jak przeglądam plany samolotu P-51D to w zasadzie w każdym źródle antena jest wrysowana. Natomiast przeglądając galerię modeli ukończonych P-51D na naszym forum zauważyłem, że ponad połowa modeli tych anten nie posiada. Doceniając wysoki poziom naszego forum oraz czasami nawet szczegółowe wyciąganie błędów w modelach nie ma komentarzy dotyczących tych anten. trochę dziwne dla mnie. Teraz do rzeczy, Czy anteny linowe były zawsze? Czy tylko na konkretych teatrach działań? Czy brak anten w modelach świadczy o upierdliwym montażu jej - trzeba zrobić otworek w owiewce - ale to chyba nie problem dla modelarzy z tego forum.
przemus
 
Posty: 140
Dołączył(a): niedziela, 20 listopada 2011, 21:45

Reklama

Re: P-51D antena linkowa

Postprzez greatgonzo » niedziela, 24 marca 2019, 22:42

Rodzaje anten związane są z wyposażeniem radiowym danego samolotu. To zmieniało się w zależności od miejsca, czasu i zadań tego samolotu. Jeżeli istnieje jakiś związek między rodzajem odbiorników i nadajników, a modelem statku powietrznego to jest on przypadkowy.

Tylko z pamięci mogę wymienić co najmniej osiem systemów radiowych montowanych na P-51D w różnych konfiguracjach.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: P-51D antena linkowa

Postprzez przemus » niedziela, 24 marca 2019, 22:57

Aby ułatwić pomoc podaję modele które mam na ukończeniu
457th FS, 506th FG malowanie z Iwo Jimy 1945 tu chyba nie było anteny linkowej tylko dodatkowe anteny pretowe,
362th FS, 357th FS capt Charles Weaver - tu chyba powina być antena linkowa
303 Dywizjin PD L Anglia 1946 była?
Big Beautifull Doll WZ I była?

dziękuje za pomoc
przemus
 
Posty: 140
Dołączył(a): niedziela, 20 listopada 2011, 21:45

Re: P-51D antena linkowa

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 25 marca 2019, 00:18

Na ETO nie stosowano radia wymagającego anten drutowych. Dotyczy to wszystkich trzech Twoich przykładów.

Podobnie na Iwo Jimie.

przemus napisał(a):dodatkowe anteny pretowe

Zależnie od okresu. System Uncle Dog pojawił się tu z czasem, co wiązało się z przeorganizowaniem układu masztów antenowych. Podobnie z AN/APS-13. Jego zastosowanie to z kolei rewolucja w rozlokowaniu skrzynek systemu radiowego w samolocie.

Wszędzie mogły występować limuzyny z otworem na przewód anteny drutowej. Uszczelniano go dedykowaną zaślepką.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: P-51D antena linkowa

Postprzez przemus » poniedziałek, 25 marca 2019, 07:29

Dziękuję
przemus
 
Posty: 140
Dołączył(a): niedziela, 20 listopada 2011, 21:45


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości