Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Postprzez radoslaw6363 » piątek, 31 maja 2019, 21:02

Wydaje mi się że na tym forum piszą wyłącznie ludzie mający odrobinę zdrowego rozsądku ,ale się zawiodłem ;o)
Jakie kurna Caracale, to tak jak by w 1939 r. WP wprowadziło sterowce ;o)
Rosja ma wielokrotnie silniejsze lotnictwo ,nie posiadamy skutecznej obrony przeciwlotniczej !
Śmigłowiec w takich warunkach nie ma możliwości działania ,jeżeli wystartuje zostanie zniszczony :idea:
Jeszcze brakuje mi tutaj opinii że zakup samolotów dla VIP był błędem i za te pieniądze można było myśliwce kupić :mrgreen:
Ostatnio edytowano piątek, 31 maja 2019, 21:12 przez radoslaw6363, łącznie edytowano 1 raz
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2544
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Reklama

Re: Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Postprzez fragles » piątek, 31 maja 2019, 21:07

:mrgreen:
Dawno nie było nawalanki na forum. Gdzieś ta para musi ujść z rozgrzanych głów. A później będziecie cicho siedzieli przez dwa tygodnie... :) Zdrówko! :P
Ale zanim się rozkręci na dobre, to mam jedno pytanko: Czy ta szwecka minister to ta blondyneczka na zdjęciu w pierwszym poście? Niezła laseczka jest. :D
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1560
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Postprzez arhtus » piątek, 31 maja 2019, 21:08

Hmmm
W tej chwili nie popieram już żadnej władzy..
F-16 fajne maszyny, wg mnie najlepsze jakie mogliśmy wybrać z technicznego punktu widzenia, tylko że co z tego teraz mamy? nic, parę sztuk latających, swego czasu dobrych maszyn i tyle. Gripen? Wydaje mi się że jakbyśmy wtedy mocno pocisnęli Szwedów to moglibyśmy przez ten czas sporo zyskać dla przemysłu i latali teraz po prostu na Gripenach. Mogę się założyć, że dla samych pilotów to taki sam czort, byle by bezpieczny był w lataniu, bo możliwości bojowe jakie by one nie były to i tak na nic.
Carracal? nie wiem jak tam było przy tym przetargu, pewnie nie jeden "działacz" przy okazji chciał zapewnić przyszłość rodzinie na kilka pokoleń do przodu, choć sam śmigłowiec chyba taki zły nie był znowu. Przy korzystnych warunkach dla naszego przemysłu mógł się stać takim koniem roboczym w naszym wojsku, jak rodzina Mi-8 do tej pory, tylko kwestia odpowiednich wersji i odpowiednich warunków przetargu dla POLSKI, a nie dla jakiś imbecylów!!! I znowu przepychanki i teraz mamy cztery, powtórzę jeszcze raz cztery Merliny! no śmiech. Nie powiem śmigłowiec chyba najlepszy, super hiper i w ogóle, ale CZTERY!!! i to bez żadnego zysku dla naszego przemysłu!!!! To mniej więcej taka sytuacja jak u mnie w Piździgórkach, gdy przed wyborami nagle remontuje się trzy przystanki na jakimś Wypizdowie, żeby móc sobie potem przed wyborami przykleić, jakie to my dobroci dla ludzi robimy..
Teraz nam znowu potrzebne F-35 nie wiem po jakiego ...uja, to już bym wolał te F-16 bo mniejsze koszty by były, mniejsze zło, choć znając naszych rządzicieli to i tak za takie F-16 by wyszło drożej niż za te F-35.
I żeby mnie źle nie zrozumiano, ja w tej chwili nie popieram już żadnej władz, żadnej partii, jestem apolityczny, czy ta, czy inna partia to są to dla mnie jedynie ludzie którzy chcą się dorobić na władzy i tyle.
I jedni i drudzy systematycznie upieprzali nasz przemysł, czy taka Iryda nie mogła by teraz nam latać na niebie, zaraz ktoś wyskoczy, a bo niebezpieczna itd.. a co to na F-16 to się nie rozbijano, to tylko kwestia technologii, im nowsza tym bezpieczniejsza i mam na myśli różne systemy, a nie samą konstrukcję. Jakby była rozwijana nadal to mamy chyba w Polsce na tyle mądrych inżynierów, którzy by tą konstrukcję rozwinęli w najlepszym kierunku, ale nie najlepiej wszystko upierd...
Generalnie wszystko kupujemy, nic nie produkujemy, czy ktoś w końcu na "górze" zrozumie, że my naszym sprzętem wojskowym nie jesteśmy dla nikogo jakimkolwiek postrachem/zagrożeniem.
Jak ktoś kiedyś zaafiszuje, że tak, wybieramy ten sprzęt bo jest dobry, ale przede wszystkim ku....wa będzie on produkowany w Polsce, przez polskie firmy i będzie rozwijał nasz przemysł zbrojeniowy to go poprę...
Ostatnio edytowano piątek, 31 maja 2019, 23:01 przez arhtus, łącznie edytowano 5 razy
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 00:03

Re: Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Postprzez Atlis » piątek, 31 maja 2019, 21:24

fragles napisał(a):Czy ta szwecka minister to ta blondyneczka na zdjęciu w pierwszym poście? Niezła laseczka jest. :D


Tak, to ona. Niestety na innych zdjęciach wygląda mniej korzystnie. :D
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Postprzez radoslaw6363 » piątek, 31 maja 2019, 21:31

Korea Południowa buduje nowy samolot bojowy .Myśliwiec KFX/IFX ma być jednomiejscowym, dwusilnikowym samolotem myśliwskim o cechach obniżonej wykrywalności. Możliwości maszyny mają być większe niż obecnie używanych przez Indonezję i Koreę Południową F-16 ale mniejsze niż amerykańskich F-35A, których Korea Południowa zamówiła na razie 40 sztuk. Nowy myśliwiec ma wznieść się w powietrze w 2020 roku i być gotowy do wejścia do służby 3 do 5 lat później. Korea Południowa planuję zamówić 120 samolotów, a Indonezja 80 myśliwców. KFX/IFX będą zastępować F-16 oraz starsze maszyny pamiętające czasy wojny w Wietnamie: F-5 używane przez lotnictwo obu krajów oraz południowokoreańskie F-4E Phantom.
Porozumieć się z Koreańczykami , zainwestować i uruchomić licencyjną produkcję w Polsce ,wejść w możliwość pełnej obsługi ,kody źródłowe itd . Zaoferować innym krajom w Europie. Podobnie z czołgiem K-2 i jego następcą :idea:
Obrazek
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2544
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Postprzez Atlis » piątek, 31 maja 2019, 21:40

:lol:
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Postprzez arhtus » piątek, 31 maja 2019, 21:46

Nie wiem w jakim wy świecie żyjecie wierząc jeszcze w to całe stealth.
To już jest nic nie warta technologia, technologia stealth teraz będzie zmierzała w takim kierunku, żeby być niewidzialnym ale od strony elektronicznej (w sensie w sieci) a nie jakiś płaszczyzn i farb pochłaniających promieniowanie, mogę się założyć, że te mega niewykrywalne stealth samoloty już niedługo będą namierzane przez "smatfony" z małego pokoiku jakiegoś chińskiego hakera..
Ahh szkoda gadać, powinniśmy modernizować armię, zmieniać sprzęt, ale tylko pod kątem korzyści dla gospodarki. Z militarnego punktu widzenia sprzęt na jaki możemy sobie teraz pozwolić nie ma najmniejszego znaczenia.
Kto jest dla nas zagrożeniem? Rosja? Ta choć ma wojsko w rozsypce, to by nas łyknęła w kilka dni jakby już przyszło co do czego, a to czy my będziemy mieć 32szt tych samolotów/śmigłowców, czy 48szt innych to tylko kwestia większej ilości ofiar i to wszystko..
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 00:03

Re: Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Postprzez fragles » piątek, 31 maja 2019, 21:53

Atlis napisał(a):Tak, to ona. Niestety na innych zdjęciach wygląda mniej korzystnie. :D


E-tam, nie mów. Aż poszukałem zdjęć w sieci - całkiem, całkiem. Mimo tego, że to zdjęcie to tak zdrowo sprzed 10 lat. Teraz to już rycząca czterdziestka jest. :D
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1560
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Postprzez potez » piątek, 31 maja 2019, 23:23

uwaga wpis seksistowski:
ryczące czterdziestki palce lizać :P
a co do caracali - arthusie - o dziwo to był własnie korzystny dobry deal. Ujebany przez naszych braci zza wielkiej wody łapkami mr berczyńskiego i szalonego antoniego.
Gripem niestety jest ujowy i problem polega na tym, że jeśli byśmy nawet coś tak wyszarpali w offsecie to gucio z tego, bo akurat grippen technologicznie jest 100 lat w tyle za murzynami, to jest mały samolot z małymi możliwościami dla pacyfistycznego państwa i tego nikt prawie nie używa. Bo te dwa tuziny w czechach i na węgrzech to nie róbmy sobie żartów. Jak się ogarnęli, że jednak trzeba sie przed niedźwiedziami bronić to w końcu budują cos większego ;) F-16 był naprawde najlepszym wyborem jako system uzbrojenia, zwłaszcza ze względu na całkowite odejście od sowieckiego systemu szkolenia pilotów, który w naszych warunkach naprawde jest zabójczy. :(
A iryda to nieporozumienie - zmarnowane pieniądze w warunkach przerwania ciągłości wiedzy konstruktorów i tylko wewnętrzne lobby to napędzało. Jest taka smutna książka "Konstruktor" o Frydrychu. Płakać się chce jeśli ma się jakiekolwiek pojęcie o dzisiejszych uwarunkowaniach gospodarczych na swiecie jakie androny tam są powypisywane. Śweitna lektura dla paranoików i miłośników wielkomocarstwowości - gdyby nie przeszkody rzucane pod nogi to w zasadzie bylibyśmy w stanie prawie wszystkie rodzaje statków powietrznych budowac w Polsce. Tylko jakoś nie zauważył Pan Konstruktor, że realnie na świecie jest duopol w pasażerach i maleje radykalnie liczba firm zdolnych stworzyć jakikolwiek samolot na dużą skalę. Bo żeby coś sprzedać to musi być aparat gospodarczy to wspierający, Smutne, że nie nic się nie zmieniło od lat 30tych dokładnie w ten sposób przerżnęliśmy konkurd na kmy do Paragwaju - państwo miało to skredytowac a państwa na to nie było stać. Historia sie powtarza i kołem toczy...
Radosławie radosny propagatorze : właśnie cholernie są nam śmigłowce potrzebne - bez tego żadna armia sobie nie poradzi na polu bitwy w dzisiejszych czasach. I wcale nie tak łatwo je zestrzelić jak to sie komuś wydaje...
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 1 czerwca 2019, 00:12

Atlis napisał(a):Odpada. Polski rząd wystaje Amerykanom z dupy.

Nosz kuźwa ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

arhtus napisał(a):Dla naszego wojska to jeden czort czy to będzie Caracal czy Merlin, F-35 czy F-16 czy Gripen, czy cokolwiek innego. Każdy taki zakup mógłby być z technicznego punktu widzenia dla nas korzystny, kwestia tylko tego na jakich warunkach. Tak naprawdę to z militarnego punktu widzenia jeśli chodzi o naszą armię to jesteśmy nikim i to czy będziemy mieli 32szt tych maszyn czy tamtych nic nie znaczy.
Nie chodzi mi o to żeby zlikwidować wojsko, jak najbardziej powinno ono być, np co byśmy mieli na czym naklejać biało czerwone szachownice na modelach :-), ale powinno to się odbywać na korzystnych dla naszego przemysłu warunkach, a nie tylko kupować po to żeby kupić. Sęk w tym, że my się przepychamy ci lepsi, nie, tamci i tak w kółko, tylko my w ogóle nie znamy prawdziwych warunków takich przetargów, a prawda jest taka, że rządzący w naszym kraju jacy by nie byli to dbają tylko o swoją kieszeń, i o to żeby publicznie "oficjalnie" wypaść lepiej od konkurencji.


Jesteś pewien? Gripen świetnie nadaje się do air policingu i innych air show, 16 ptrafi to co Gripen a ponadto magicznym DB-110 zrobi słit focię niedobremu typowi w turbanie albo przy pomocy JASSMa doprowadzi jakiś mniej lub bardziej strategiczny obiekt za Bugiem do stanu deweloperskiego, 35 zrobi to samo co Gripen z 16 a ponadto znajdzie i zaznaczy cel dla NSMa czy innego HIMARSa albo zagłuszy Facebooka zielonym ludzikom w Puszczy Białowieskiej. Inaczej tak miłujące pokój państwa jak Belgia czy Dania wybrałyby Gripena a nie hamerykański złom.
Ostatnio edytowano sobota, 1 czerwca 2019, 00:22 przez Jacek Bzunek, łącznie edytowano 1 raz
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Postprzez arhtus » sobota, 1 czerwca 2019, 00:19

Potezie nie wiem czy Ty mnie dobrze zrozumiałeś, ja już nie rozważam tego pod kątem naszej "mocarstwowości"
Nie chodziło mi o to żebyśmy produkowali jakieś mega wypaśne myśliwce, bo to w dzisiejszych czasach jest niemożliwe dla takiego państwa jak Polska i wielu innych silniejszych gospodarczo państw, ale np taką szkoleniową Irydę mogliśmy produkować. Te pieniądze które daliśmy za np. Mastera jakby wpompować w taki program to ta Iryda by była zapewne bardzo udaną konstrukcją, tylko że to jest tak, że my kupując wydajemy mln dolarów i nic z tego tak naprawdę nie mamy, a w nasz przemysł ładujemy grosze i wymagamy nie wiadomo czego, mówię tu o pieniądzach wydanych uczciwie.

Jakbym się dowiedział, że kupujemy 150 F-16 w najnowszej wersji, 50 F-35, 100 jakiś śmigłowców uderzeniowych, to wszystko z dużym zapasem amunicji, do tego rozbudowujemy system przeciwlotniczy, kupujemy 300 nowoczesnych czołgów, no i coś tam kupujemy "na morzu" to wtedy takie rozumowanie, że się liczymy w konflikcie np z Rosją ma jakiś sens, dopóki ona by chciała taki konflikt prowadzić konwencjonalnie. W tej chwili to takie rozumowanie mnie śmieszy. Co my zwojujemy tym sprzętem co mamy, czy tam nawet będziemy mieć w przeciągu kilkunastu lat?
F-16 jest lepszy od Gripena, tylko że co teraz mamy z tego? Jakbyśmy się zdecydowali na tego drugiego to może byśmy mieli jakiś udział w ich produkcji, ba teraz byśmy szli w kierunku Gripena NG, co by było naturalne i cóż z tego, że jest to samolot już schyłkowy, a taki F-16 czy F-35 nie jest? F-35 to już jest zapewne ostatnia konwencjonalna konstrukcja, taka z pilotem.
Chodzi o to żebyśmy taki sprzęt chociaż mogli u siebie remontować, my kupujemy jednorazowe super zabawki.

Nie wiem jak tam było z tymi Caracalami, różne wersje czytałem, słyszałem i tak naprawdę nie mam jednoznacznego zdania, ale tak czy siak w takim zakupie był potencjał, a śmigłowiec chyba jednak bardziej odpowiadał naszym realiom, bo w tym przypadku sam śmigłowiec byłby platformą do różnego, zależnie od potrzeb wyposażenia, bo to ono świadczy o wartości takiego śmigłowca tak naprawdę.
Pamiętam jak się dowiedziałem o zakupie Merlinów, zaczynam czytać artykuł, mówię sobie, kurcze, ktoś miał w końcu jaja i wybrał dość, że świetny śmigłowiec to jeszcze może będzie po części produkowany w Świdniku, ale potem szybko doczytałem dalej 4 CZTERY sztuki :lol: nawet mi się z tego śmiać nie chce.
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 00:03

Re: Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Postprzez Jacek Bzunek » sobota, 1 czerwca 2019, 00:34

arhtus napisał(a):Teraz nam znowu potrzebne F-35 nie wiem po jakiego ...uja, to już bym wolał te F-16 bo mniejsze koszty by były, mniejsze zło, choć znając naszych rządzicieli to i tak za takie F-16 by wyszło drożej niż za te F-35.

Że 35 > 16 napisałem trochę wyżej. A że potrzebne czy niepotrzebne - spójrz na wyniki przetargów w Belgii, Holandii, Danii i Norwegii. To nie są amerykańskie dupowłazy. A ha - jakoś do końca roku skończą się przetargi/testy w Szwajcarii i Finlandii - zgadnij co tam LM oferuje?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Postprzez arhtus » sobota, 1 czerwca 2019, 00:51

Niby po co mam patrzeć na te wyniki przetargu? LM promuje F-35 bo to ich nowinka i chcą odzyskiwać pieniądze włożone w ten program, pewnie F-16 niezbyt chętnie chcieli by nam teraz nawet sprzedać :) Kupimy F-35 i co z tego będziemy mieli? Wydamy krocie na same maszyny, drugie tyle na szkolenia i przygotowanie infrastruktury dla pewnie nie więcej niż 32szt i będziemy mieć super maszyny, które będą totalnie uzależnione od amerykańców i które w naszych realiach, nawet nie będą mogły korzystać z tej swojej niewidzialności. To już bym wolał wynegocjować zakup F-16 z jakimś pakietem, umożliwiającym remonty, przeglądy itp, infrastruktura gotowa, piloci już obeznani itd

A co do naszych sojuszy z innymi to pewnie by wyglądało tak podczas agresji Rosji na Polskę
Biały Dom,
-panie prezydencie Rosja, zaatakowała Polskę!!!
-Polska? hmmm to jakiś nasz nowy okręt?
-Nie to takie małe państewko w środku Europy
-hmmmm (chwila zadumy), dobrze że to nie bliżej Chin,
-co robimy?
-nie mam teraz czasu na takie głupoty, mam żonę na telefonie...
:lol:
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 00:03

Re: Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Postprzez Rafal » sobota, 1 czerwca 2019, 01:53

Póki co F-35 to latający złom. I nie mówię tego z przekąsem tylko opieram się na analizach.

"Ogólnie rzecz biorąc, problemy z czujnikami F-35, komputerami i oprogramowaniem, w tym tworzenie fałszywych celów i zgłaszanie niedokładnych lokalizacji, były na tyle poważne, że zespoły testowe w bazie sił powietrznych Edwards oceniły je jako „czerwone”, co oznacza, że ​​nie są w stanie wykonywać zadań bojowych, których się od nich oczekuje."

"Piloci donoszą, że różne instrumenty, takie jak radar samolotu i EOTS, wykrywają ten sam cel, ale komputer kompilujący informacje wyświetla pojedynczy cel jako dwa."

"Jako myśliwiec przewagi powietrzne F-35 ma wyjątkowo ograniczone możliwości ponieważ aktualne oprogramowanie pozwala na użycie tylko dwóch pocisków AA, i muszą to być naprowadzana radarowo pociski AMRAAM. W przyszłości będzie można zamontować nie więcej niż 4 pociski aby samolot nadal miał własności stealth".

"Wgranie map do misji do wszystkich samolotów w eskadrze trwa tak długo, że samolot nie nadaje się do szybkiego przerzucenia w rejon zapalny"

Warto sobie poczytać - choć artykuł jest z '17 to nie sądzę żeby od tego czasu dużo się zmieniło. Samolot wprowadzono do jednostek w 2012. F-35 są gotowe do walki, głównie na papierze.

Korzystałem z tego (w lengłydżu):

https://medium.com/war-is-boring/the-f- ... e36763574b
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1276
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Re: Czy Węgrzy pozbędą się Jas 39 Grippen ?

Postprzez Atlis » sobota, 1 czerwca 2019, 09:43

Jacek Bzunek napisał(a):
Atlis napisał(a):Odpada. Polski rząd wystaje Amerykanom z dupy.

Nosz kuźwa ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jacek, to był żart o czymś innym. Słowackie zakupy też są po części z dupy.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości