Bf 109 F-4/Trop. Wk. Nr. 8673

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Bf 109 F-4/Trop. Wk. Nr. 8673

Postprzez cris » czwartek, 27 czerwca 2019, 21:23

Witam
Ostatnio ,,zgłębiam " temat ostatniego ,,Friedricha'' Hansa Joachima Marseille .
Coś tam udało mi się znaleźć ,ale niektóre info w sieci są ,,wiekowe' i możne udało się do tej pory coś ustalić jako pewnik .
Jedną ale nie jedyną niewiadomą dla mnie , jest typ śmigła w jakie ten egzemplarz był wyposażony oraz parę innych spraw dotyczących wyposażenia i malowania tego konkretnego messera. Na pewno jest w śród Nas parę osób które gruntownie zgłębiły ten temat ,więc liczę jak zwykle na ich fachowa pomoc .
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Reklama

Re: Bf 109 F-4/Trop. Wk. Nr. 8673

Postprzez barszczo » czwartek, 27 czerwca 2019, 23:25

Tak na szybko z moich internetowych poszukiwań:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Generalnie mało jest fotek tego egzemplarza, nieco więcej mam do trzech innych. Parę smaczków na tych zdjęciach jednak wypatrzysz.
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 898
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Bf 109 F-4/Trop. Wk. Nr. 8673

Postprzez cris » sobota, 29 czerwca 2019, 10:32

Nie ,no aż tak mało fotek ,,8673'' w ,,internetach', i po różnych forach tematycznych to nie jest ;o)
Coś tam na temat tego konkretnego egzemplarza można znaleźć .
Problem w odpowiednim interpretowaniu tego co się tam widzi ,bo tu potrzebna jest jakaś wiedza w temacie której mi brakuje

Tu jest na przykład okazałe zdjęcie ,na którym można by to i owo wypatrzyć ,np że płyta za głową pilota jest ,,niska ''

Obrazek

Na tym zdjęciu widać że wiatrochron był standardowy tz. bez szyby pancernej i że prawe, dolne ,trójkątne ,okienko jest zaślepione i w związku tym ma pewnie wyrzutnie rac sygnalizacyjnych.

Obrazek

Tutaj są fajne zdjęcia z początkowego okresu użytkowania ,,8673'' , kiedy to ponoć ,,100tkę w wieńcu'' miał namalowaną jeszcze kredą ,ale najważniejsze ze widać na nim godło I./JG 27 (też są spekulacje jak ono wyglądało )

Obrazek
Obrazek

Ale chyba najważniejszym materiałem jest fragment filmu (do około 0,40 min) uznawany właśnie za egzemplarz ,,8673''
Widać kabinę , jej osłonę ,pokrywy silnika itp.
https://www.youtube.com/watch?v=gOECEkUHR10

Aby uściślić pytania ;
Od strony technicznej
1) jaka chłodnica oleju (kształt jej osłon) ,czy taka jakie miały później ''G-2 do G-6'' czyli ,,Fo 870'' ?
2) jaki wlot do sprężarki ,większy taki jak w wersjach ,,G'' -chyba tak jeśli to Trop ?
3) jakie śmigło, wąskie VDM 9-12010 czy szersze VDM 9-12087 ?
4) małego wlociku ,obok otworu na korbę rozruchową brak ,to widać na filmie.
5) wiatrochron standard (bez szyby pancernej) ,z zaślepieniem po prawej na race sygnalizacyjne.
6) płyta pancerna zagłówka niska
7) jaki fotel ,wysoki ten ,,sportowy :mrgreen: " czy standard ?
8) jaki kształt wnęk kół (tu może być ciężko :cry: ) okrągły czy ,,trapezowy'' -chyba jak wszystkie poprzednie Messery Marseille'a - okrągły ?
9) wzmocnienia w sekcji ogonowej obecne
10) jakie kółko ogonowe -felga ?

Co do malowania to:
1) czy spód maski silnika był żółty -to chyba najbardziej mnie nurtujące pytanie ?
2) białe bandaże na kołach ,czy na wszystkich czyt tylko na ogonowym ?
3) białe końcówki skrzydeł sięgały do lotki ?
4) godło I./JG 27 ,jaki typ ,coś tam z tą panterą było chyba inaczej niż na innych samolotach

To tyle co do pytań/wątpliwości (jak zwykle sporo tego) ,ale pewnie nie ja jeden się nad tym zastanawiam ,a na bank jeszcze są inne zagwozdki o których nie wiem ,albo zapomniałem zapytać .
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bf 109 F-4/Trop. Wk. Nr. 8673

Postprzez cris » poniedziałek, 1 lipca 2019, 20:26

Widzę że chyba nikt nie czuje się na siłach by podjąć temat ,szkoda :-/
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bf 109 F-4/Trop. Wk. Nr. 8673

Postprzez Georg01 » wtorek, 2 lipca 2019, 20:05

Oznaczenia detali pewnie poda Kuba. Nie mam pod ręką teraz nawet Jego książki.

Technicznie - wersja Trop Erla : duża chłodnica, szerokie łopaty, duży wlot do sprężarki, brak wlocika za otworem na korbę, wiatrochron jak napisałeś w pkt. 5. Fotel to zagadka - mógł być taki i taki. Stawiam na ten wysoki, ale to wbrew ogólnie przyjętej tezie. Obrys wnęk okrągły na 99 % typowy dla Erla, wzmocnienia na kadłubie są.

Malowanie - Life like zrobił kalkomanie ze świetnym opisem wersji i kolorystyki. Nie mam co do tego uwag. No, może jedną, ale nie do 8673.
Tu jest link :

https://www.cybermodeler.com/hobby/deca ... 8035.shtml
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Re: Bf 109 F-4/Trop. Wk. Nr. 8673

Postprzez cris » środa, 3 lipca 2019, 18:53

Bardzo dzięki Georg01
To co potwierdziłeś pokrywa się z tym co wyszperałem w sieci przy okazji podobnych dyskusji i innych materiałach .
Najbardziej interesuje mnie śmigło .Widać je na zdjęciach ( choć sam za zielony jestem żeby je zidentyfikować),ale spotkałem się z twierdzeniami ,że jednak widać ,,normalne wąskie" ,takie jakie miały F4 w standardzie .
Co do fotela to ciekawa i atrakcyjna opinia (w 8693 był ,na pewno widać wysoki rant) ,ale czy w ostatnim ,,Frydrychu " Marseille'a występował ? Na filmie w trakcie zapinania pasów nic tam z tyłu nie widać ;o)
Georg01 napisał(a):Oznaczenia detali pewnie poda Kuba. Nie mam pod ręką teraz nawet Jego książki.

Bardzo liczę na to że Kuba się odezwie i dorzuci jak zwykle parę cennych uwag.
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bf 109 F-4/Trop. Wk. Nr. 8673

Postprzez Kuba P. » wtorek, 9 lipca 2019, 17:24

Zdaje mi się, że kilka lat temu pisaliśmy coś o różnych maszynach SvA. Nie ma tego gdzieś w archiwum? Mnie ten Fritz tak póki nie będę robił to średnio interesuje więc nie chcę nawypisywać durnot.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości