Owalny znak VDM na metalowych śmigłach Bf-109D...

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Owalny znak VDM na metalowych śmigłach Bf-109D...

Postprzez KayFranz » piątek, 12 lipca 2019, 12:31

Witajcie,

od dawna próbuję znaleźć informację o kolorach stosowanych w znaku VDM na metalowych dwułopatowych śmigłach stosowanych we wczesnych latach 30-tych. Konkretnie szukam opisu oznakowania śmigła w RWD-6 Żwirki, ale ponieważ ani u nas, ani za Odrą nie mogę znaleźć śladu, więc próbuję trochę "nie wprost". Zakładam, że kolory znaków w 1932 roku i w 1934 były taki same. Co prawda śmigła VDM z 1934 roku mają już inne logo (zamiast napisu na ukośnym pasku, jak 1932 r. jest ono owalne, nieco podobne do Hamilton Ltd). Mam sporo fotografii, zwłaszcza zrobionych w Hiszpanii, ale jedyne, co można wywnioskować to to, że znak miał ciemną obwódkę, jasne wnętrze i ciemny dwuliniowy napis wewnątrz. Treść napisu znam, ale interesują mnie KOLORY.

Chodzi mi o ten owalny znak (czyli tak do mniej więcej 1935-36 roku, a nie późniejszą wersję czyli trójkątną), który stosowany był np. na dwułopatowych śmigłach do Bf-109D albo do wczesnych Heinkli, ale także i na konkursowych polskich RWD-9.

Przykładzik:
Obrazek

Jakaś dobra dusza może pomóc?
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 15:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Reklama

Re: Owalny znak VDM na metalowych śmigłach Bf-109D...

Postprzez Atlis » piątek, 12 lipca 2019, 12:54

Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Owalny znak VDM na metalowych śmigłach Bf-109D...

Postprzez caughtinthemiddle » piątek, 12 lipca 2019, 13:44

Czerwonej wersji nie widziałem, znam niebieską:
Obrazek
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1761
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 23:11

Re: Owalny znak VDM na metalowych śmigłach Bf-109D...

Postprzez Atlis » piątek, 12 lipca 2019, 14:00

Musiało istnieć kilka wersji tych plakietek, bo na Twojej jest napisane Typ VDM i tutaj jest wyraźnie bez słowa "Typ" na Meśku. Oczywiście kolor... szary. Czy, ten czerwony jest wesołą twórczością kolegów ze wschodu nie wiem.

Obrazek
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Owalny znak VDM na metalowych śmigłach Bf-109D...

Postprzez KayFranz » piątek, 12 lipca 2019, 14:56

Obrazek

Yooo!!! To jest to!

To znaczy ten z niebieskim tłem.

Górny napis to słowo "Verstellpropeller" (czyli "śmigło nastawne, regulowane"), poniżej "VEREINIGTE DEUTSCHE METALLWERKE A.G.". Dolna linia tekstu to - w przypadku śmigła od RWD-9 "FRANKFURT /MAIN/ HEDDERNHEIM", ale zapewne śmigła do Bf-109 były wyprodukowane już w nowej fabryce VDM w Altonie pod Hamburgiem, czyli tam byłoby "HAMBURG ALTONA".
W dolnej części był podany typ śmigła (np. w polskich RWD-9 był to napis "Typ RS").

Obrazek



Ale chodziło mi o ten niebieski kolorek - miałem wytypowany albo ciemny żółty (może wpadający w pomarańczowy) albo właśnie niebieski. Akurat te dwa kolory, w zależności od obróbki materiału na starych kliszach wychodzą raz ciemno, a raz jasno i tak też wyglądały te loga na różnych fotografiach. Patrząc na foto Heinkla (z pierwszego postu) można by powiedzieć, że tło jest bardzo jasne, ale już na innych - że dość ciemne.

OK. Pasek będzie niebieski.
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 15:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: Owalny znak VDM na metalowych śmigłach Bf-109D...

Postprzez caughtinthemiddle » sobota, 13 lipca 2019, 02:30

Tu masz jeszcze kolorowe foto Heinkla z epoki.
Obrazek

Istotnie na dobrej jakości skanie zdjęcia, które wrzucił Marian, da się wyczytać Hamburg-Altona nad VDM.
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1761
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 23:11

Re: Owalny znak VDM na metalowych śmigłach Bf-109D...

Postprzez KayFranz » sobota, 13 lipca 2019, 10:28

caughtinthemiddle - niniejszym ogłaszam Cię "Królem Polowania". Plus moje wylewne podziękowania (co najmniej dwukrotnie) za skierowanie poszukiwań na właściwy trop.

Dajcie mi jeszcze paręnaście godzin na ogarnięcie tematu i podejrzewam, że jutro wieczór dołożę grafiki (w kolorze), które mogą się przydać wszystkim robiącym modele maszyn z tym właśnie owalnym logotypem VDM na łopatach. W zasadzie to mógłbym je - jako materiał na kalkomanie - dać już teraz, bo nawet w skali 1:32 napisy i tak będą niewidoczne, ale chcę to zrobić w miarę porządnie, starając się zachować wygląd liter i napisów. Jeśli ktoś już teraz, dzisiaj musi to sobie narysować - to i tak wie, czego się trzymać.

Raz jeszcze dzięki i pozdrawiam.

P.S. Jak już tak dobrze nam poszło - to może ktoś ma wiedzę albo pomysł, co jest napisane na tej mniejszej naklejce na śmigle RWD-9 (mowa oczywicie o wersji z silnikiem GR-760, foto dwa posty wyżej), bliżej nasady łopat? Większy napis da się odczytać jako "TypRS" (pisane jakby bez spacji), ale co jest pod tą ciemną (czarną?) kreską? Werknummer? To jest śmigło z 1934 r., używane dość powszechnie w maszynach sportowych, nie tylko polskich czy niemieckich (wiem też o Włochach i Szwajcarach) - może tu akurat komuś się coś trafiło do zbiorów.
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 15:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: Owalny znak VDM na metalowych śmigłach Bf-109D...

Postprzez KayFranz » sobota, 13 lipca 2019, 14:05

Dokonałem małej transformacji w czasoprzestrzeni - z jutra zrobiłem dziś...

Napisałem wcześniej, że znałem treść napisów na logo, bo lata temu znalazłem takie oto foto łopaty od Heinkla-111:

Obrazek

Brakowało mi tylko określenia koloru. Ale to już za nami, teraz mogę pokazać to logo (nazwijmy je "wczesne") stosowane na śmigłach VDM w pełnej krasie. Wg mnie pojawiło się gdzieś ok. 1935 roku, może na początku 1936. Samoloty z 1936 roku już je mają. Przed nim stosowano podobne, ale z lokalizacją "FRANKFURT A. M. HEDDERNHEIM". Takie logo miało np. śmigło typu RS od RWD-6 SP-AHL po remoncie, w 1933 r., no i oczywiście RWD-9 z silnikiem GR-760 - foto było wcześniej. Ponieważ z Messerschmittami czy Heinklami ma to niewiele wspólnego - to (na razie) je pominiemy.

A to grafika, liternictwo dobrane jak umiałem, ale mam wrażenie, że nie były to fonty gotowe, tylko napis wzorcowy wykonano ręcznie - np. litery "A" mają różny kształt, podobnie "G"... Podoginałem, pozniekształcałem tyle ile mogłem, wyszło, jak wyszło.

Obrazek

Pomierzyłem logotyp na różnych śmigłach i wyszedł mi spory rozrzut. Ale potem skojarzyłem, że im później - tym mniejsze logo. Te z 1933 albo 34 roku (jeszcze z fabryki w Hedderheim) mają ok. 18 cm szerokości, późniejsze - ok. 16 cm.

Jakby jakiś producent od kalkomanii zaczął teraz coś planować - to dysponuję do każdego loga, także i takiego w formie ukośnego paska z 1932 r. wersją wektorową, do druku.
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 15:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości