Ta-152h malowanie

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Ta-152h malowanie

Postprzez marco2607 » czwartek, 22 sierpnia 2019, 08:08

Kuba P. napisał(a):Maluje się bardzo dobrze. Poziom pracy jak z Gunze C czy Tamiya. Idą na oryginalnym rozcieńczalniku (nieśmierdzący) z dodatkiem retardera Gunze idealnie.


Rozumiem że rozcienczalnik gunze tez daje rady , i pokrycie tych farb bezbarwnym od gunze C ich nie uszkodzi.
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3290
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 17:25
Lokalizacja: Białystok

Reklama

Re: Ta-152h malowanie

Postprzez Kuba P. » czwartek, 22 sierpnia 2019, 08:22

Daje radę i żółty Gunze i Tamiya Lacquer Thinner, z tymi obok firmowego robiłem próby.
Różnica tylko taka, ze Gunze i Tamiya śmierdzą w opór a firmowy jest prawie bezwonny.

Poszukaj gdzieś na forum pisałem o tym i Iras mi podpowiedział co dodać do firmowego rozcieńczalnika żeby malowało się bezproblemowo (Gunze Mr. Retarder mild, ten pomarańczowy).

Lakierowałem je zarówno werniksami Gunze jak i Bilmodel, żadnych problemów nie zauważyłem.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Ta-152h malowanie

Postprzez potez » czwartek, 22 sierpnia 2019, 08:39

Kuba P. napisał(a): Nie wiem czemu Poteza głowa boli po lekturze,

mnie nie boli, marco po krótkim artkule wariuje, to mu uprzejmie podpowiadam, gdzie źródełko tego wariactwa bije :)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ta-152h malowanie

Postprzez cris » czwartek, 22 sierpnia 2019, 09:45

Bardzo fajny wątek .Czytam z ciekawością :->
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 19:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ta-152h malowanie

Postprzez marco2607 » czwartek, 22 sierpnia 2019, 14:15

Kuba P. napisał(a):Obrazek Obrazek

Bardziej o to chodzi.
Dość zwięzłe, syntetyczne opracowanie z aktualizacją obecnego stanu wiedzy o niemieckich farbach z serii 8x.
Do tego podobny opis farb innych linii lotniczych. Zdjęcia przynajmniej te niemieckie w większości znane, ale dobrze reprodukowane. Wysoka jakość druku, zrozumiały tekst poparty przykładami i dokumentami. Nie wiem czemu Poteza głowa boli po lekturze, bardziej powiedziałbym że ktoś to po raz pierwszy zebrał, zrozumiał samemu a potem zwięźle opisał o co chodzi z RLM 83 itp.
Z drugiej strony widać, że AK przyłożyło się i zainwestowało w promocję swoich nowych farb wypuszczając coś profesjonalnego zamiast zdjęć pomalowanych łyżeczek kolanem pchanych na fora przez natchnionych misjonarzy :mrgreen:


Zawartość można zobaczyć.
https://www.youtube.com/watch?v=XSr5cCtBo0g
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3290
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 17:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Ta-152h malowanie

Postprzez Murek » czwartek, 22 sierpnia 2019, 15:15

Kuba, czy mógłbyś zrobić taki mały kolorystyczny przewodnik po kolorach RLM 8x z AK? Niekoniecznie na łyżeczkach ;o)
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Ta-152h malowanie

Postprzez Redspider » czwartek, 22 sierpnia 2019, 17:14

Kuba P. napisał(a):... do góry nogami, jak ostatnio wyszło z ostatnimi 109 :)

A co takiego wyszło ? Gdzieś, coś można przeczytać ?
Redspider
 
Posty: 113
Dołączył(a): wtorek, 14 stycznia 2014, 15:29

Re: Ta-152h malowanie

Postprzez Kuba P. » czwartek, 22 sierpnia 2019, 17:51

Redspider napisał(a):A co takiego wyszło ? Gdzieś, coś można przeczytać ?


A wyszło, że schemat 74/75/76 wcale nie wyszedł z użycia z latem 1944 tylko leciały do końca w tych szarych barwach. Odwrócił się trend na niekorzyść nowych tj 8x kolorów i późne 109 K czy jakieś G-10 w większości okazują się być jednak szare, nie zielono-brązowe czy tam szaro-zielone.
Dobre jest ostatnie JaPo o KG(j) 6 i kilka fajnych przykładów maszyn.

Powoli też to producenci modeli uwzględniają, chociaż niekonsekwentnie i tak w G-10/U4 WNF(Diana) Eduard proponuje malowanie 75/83 czyli po staremu. Skutek - już widziałem model z szaro-granatowym kamuflażem, ktoś wziął nowe farby z aktualną nomenklaturą, opis malowania wg starych nazw i zrobił model.
Wyszło dość ciekawie wizualnie ale wiadomo, ze to nie tak powinno być.

Murek napisał(a):Kuba, czy mógłbyś zrobić taki mały kolorystyczny przewodnik po kolorach RLM 8x z AK? Niekoniecznie na łyżeczkach ;o)


Coś spróbuję pokazać jak czas pozwoli.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Ta-152h malowanie

Postprzez Redspider » czwartek, 22 sierpnia 2019, 18:56

Dziękuję za odpowiedź.
P.S. A ja zawsze uwielbiałem takie późne malowania z 81/82/83/76

Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano poniedziałek, 30 grudnia 2019, 14:18 przez Redspider, łącznie edytowano 1 raz
Redspider
 
Posty: 113
Dołączył(a): wtorek, 14 stycznia 2014, 15:29

Re: Ta-152h malowanie

Postprzez Kuba P. » czwartek, 22 sierpnia 2019, 19:40

Focke-Wulfy są na szczęście mniej zagrożone kolorową rekonkwistą. Długie jak się okazuje namacalnie, bo wyciągnięto z ziemi troszkę gruzu po nich z farbą zachowaną, malowano też w dwie zielenie/brązy więc schemat 81/82 (czy dawny 82/83) jest i jest potwierdzony natomiast okazało się, że też istniał schemat 74/75/76 na długich 190 co jest już pewnym wywrotem.

Tak samo Schwalbe nie zszarzały wszystkie, schemat zielony czy brązowo-zielony jest ok, potwierdzony. Ale też okazuje się, że szaro-szary Schwalbe jest możliwy.

Zrobiło się po prostu ciekawiej.

ps - fajny Tank. Jest taki 262 w podobnym malowaniu z jasnymi "żyłkami".
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Ta-152h malowanie

Postprzez potez » czwartek, 22 sierpnia 2019, 21:37

Skąd to malowanie Tanka?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ta-152h malowanie

Postprzez marco2607 » piątek, 23 sierpnia 2019, 05:26

potez napisał(a):Skąd to malowanie Tanka?


Fantazja nie zna granic. ;o)
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3290
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 17:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Ta-152h malowanie

Postprzez Redspider » piątek, 23 sierpnia 2019, 05:37

Kuba P. napisał(a):ps - fajny Tank.

Dziękuję.
Pierwszy model po około 15 latach.

Kuba P. napisał(a):Jest taki 262 w podobnym malowaniu z jasnymi "żyłkami".

Możesz podesłać, którego masz na myśli ? Ten rozpoznawczy ?

marco2607 napisał(a):
potez napisał(a):Skąd to malowanie Tanka?


Fantazja nie zna granic. ;o)


Poniekąd tak. To taka moja interpretacja "1946" z pudełka Hobby Bossa.
Redspider
 
Posty: 113
Dołączył(a): wtorek, 14 stycznia 2014, 15:29

Re: Ta-152h malowanie

Postprzez marco2607 » środa, 28 sierpnia 2019, 06:49

Jeszcze 1 szukając w sieci natrafiłem zdjęcie na blogu.
http://falkeeins.blogspot.com/2010/04/t ... schke.html

Stojące tanki to według opisu wersje H1, czy tylko mi się tak wydaje :?: Numery to yellow 1,2,3
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3290
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 17:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Ta-152h malowanie

Postprzez Kuba P. » środa, 28 sierpnia 2019, 09:04

To zdjęcie jest znane od lat i poza tym, że widzimy tam nie mniej niż 4 sztuki razem to nie wnosi wiele konkretów.
Na jego podstawie ja przynajmniej nie potrafię rozpoznać wersji. Kamuflaż jest podobny jak na zdobytym H-0 obecnie w NASM, wczesny ale różny od udokumentowanych Ta 152 H-1, które ja kojarzę:

- 150167 - H-1/R11 nieoznakowany samolot znany ze zdjęć w hangarze i potem złomowiska w Kassel,
- 150168 - H-1/R11 czyli najpewniej "9" przypisywana W.Reschke, zdobyta i znana ze zdjęć z zamalowanymi oznaczeniami i naniesionymi znakami RAF,
- Nieukończony samolot sfotografowany jak podaje J.Crandall przez zakładami Fw Bremen, wspomina o przydzielonym bloku nr seryjnych 200xxx
- Nieukończony samolot sfotografowany jak podaje opis w japońskim magazynie modelarskim z 2006r na terenie zakładów MMW Erfurt choć jest możliwe, że to również ten sam samolot jaki opisałem wyżej.

Zatem są raptem trzy sztuki pewne na zdjęciach, może cztery jeśli te nieukończone to dwie różne maszyny. Wyglądają inaczej niż te, które wiemy że są w wersji H-0. Oczywiście to żaden dowód, jedynie poszlaka.

Jerry Crandall opisuje samoloty ze zdjęcia w Luckau - Alteno jako H-0 i najbliższą maszynę identyfikuje jako "7" z numerem 150007. Zresztą ten samolot z "7" był kilka/kilkanaście lat temu opisany w Luftwaffe im Focus ale chwilowa skleroza mi nie pozwala odkopać tych zdjęć.

Generalnie ja bym te Tanki ze zdjęcia w rządku uznał za H-0 ale bardziej na podstawie sugestii J.Crandalla i własnego poglądu o malowaniu kadłubów niż widocznych różnic konstrukcyjnych, których zwyczajnie nie widać.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości