Nooky Booky IV

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Nooky Booky IV

Postprzez gryzu » środa, 16 października 2019, 23:53

Noszę się z zamiarem ozdobienia nowego Mustanga od Eduarda w malowanie maszyny Maj. Leonard 'Kit' Carson czyli tytułowego Nooky Booky IV. Chcę wykorzystać kalki z pudełka Tamiya (litery kodowe, nr. seryjny, zwycięstwa i nazwę własną maszyny). Mustang od Eduarda edycja Overtrees z dedykowaną kolorową blaszką i napisami eksploatacyjnymi. Zacząłem od kwerendy zasobów internetu, ale nie udało mi ustalić wszystkich szczegółów maszyny 4411622.
Maszyna Carsona to P-51K-5NT czyli P-51D z zakładów w Dallas wyposażony w śmigło produkcji Aeroproducts (wiedza nabyta na stronie mustangsmustangs.net). Tu moja wiedza się kończy, a Eduardowy Mustang zawiera wiele dodatkowych elementów umożliwiając zbudowanie modelu w różnej konfiguracji. Licząc na wiedzę kolegów :mrgreen: zwracam się z prośbą do Was o pomoc w ustalenie precyzyjniej kilku szczegółów ;o)

Zaczynając od kabiny, które siedzenie Warren McArthur czy Schick - Johnson :?: , co "mieszkało za siedzeniem" czyli konfiguracja zbiornika oraz akumulatora i IFF :?: , która limuzynka :?: , lusterko wsteczne charakterystyczne dla maszyny Carsona do wykonania samemu brak w modelu Eduarda :!: , która płetwa :?:
Obrazek źródło http://wingstracksguns.com
Obrazek źródło render.fineartamerica.com
Sprzedam: Su-24 C Italeri + Pavla 1:72 ; więcej info na PW
Avatar użytkownika
gryzu
 
Posty: 245
Dołączył(a): środa, 17 września 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków-Nowa Huta

Reklama

Re: Nooky Booky IV

Postprzez Tomasz » niedziela, 27 października 2019, 02:06

P-51K-5-NT to mniej więcej odpowiednik P-51D-10-NA z Inglewood.
Miał łukowatą płetwę i stery wysokości kryte jeszcze płótnem. Kąt natarcia usterzenia poziomego to dalej 2°.

Bardzo możliwe, że K-5-NT miały jeszcze fotele WMA, bo wbrew pozorom to była dość wczesna konstrukcja. Na załączonym zdjęciu widać rozszabrowanego i zdekompletowanego 44-11622 na lotnisku w Neubibergu w 1946. Co zadziwiające wydaje mi się, że mimo braku płyty pancernej i zbiornika paliwa w kokpicie widać górną ramę fotela WMA:

Obrazek

Wyposażenie za kadłubem też bym obstawiał takie, jak w przypadku P-51D-5-NA, czyli radio SCR-522 z baterią, ale bez linki antenowej. To był standard w 8 Air Force, która musiała się dostosować do brytyjskiego systemu komunikacji.
Tomek Gronczewski
http://www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 148
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01

Re: Nooky Booky IV

Postprzez greatgonzo » niedziela, 27 października 2019, 14:02

Tomek odzywa się tak rzadko, ze można o nim zapomnieć. Ale jak już to zawsze wartościowo. Świetne zdjęcie.

Nuta wątpliwości w informacji o zestawie radiowym to pewnie tylko wrodzona skromność. Tu akurat wiadomo SCR-522 plus bateria. Tam był jeszcze dynamotor do tego radia za fotelem i przed zbiornikiem. W modelu będzie widać tylko okablowanie biegnące od radia za fotel. IFF niemal na pewno nie było. Tym samym nie było też anteny prętowej i skrzynek sterowników IFF w kabinie (starego typu, dla ścisłości).
Limuzynę widać na zdjęciach. Warto tylko zwrócić uwagę, że limuzynka Carsona miała otwór na przewód anteny, zamknięty dedykowaną zaślepką.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Nooky Booky IV

Postprzez Tomasz » niedziela, 27 października 2019, 19:43

Dzięki za miłe słowa :). Przez parę lat byłem poza hobby, więc i mało się udzielałem.

greatgonzo napisał(a):Świetne zdjęcie.

To jedno ze zdjęć opublikowanych kilka lat temu przez LIFE, ale nie pamiętam skąd go ściągnąłem, dlatego nie podaję źródła.

greatgonzo napisał(a):Nuta wątpliwości w informacji o zestawie radiowym to pewnie tylko wrodzona skromność.

Masz rację, choć na zdjęciach tego nie widać, to nie mogło to być nic innego.
Tomek Gronczewski
http://www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 148
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01

Re: Nooky Booky IV

Postprzez gryzu » niedziela, 8 grudnia 2019, 00:27

Tomasz, greatgonzo dziękuję Wam za garść informacji 8-)
Sprzedam: Su-24 C Italeri + Pavla 1:72 ; więcej info na PW
Avatar użytkownika
gryzu
 
Posty: 245
Dołączył(a): środa, 17 września 2008, 11:52
Lokalizacja: Kraków-Nowa Huta


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości