P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez greatgonzo » czwartek, 21 listopada 2019, 21:58

W jakim sensie pojawia się i kończy? Chodzi o źródło - biuletyny fabryczne, analiza zdjęć, wizyta u wróżki...? :)
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Reklama

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez Aleksander » czwartek, 21 listopada 2019, 22:07

O kolorystyce P-38F jest dyskusja na Hyperscale (o malowaniu kokpitu także + kilka fotek), dokładnie tu: https://www.tapatalk.com/groups/hypersc ... d394131c4f
(nie umiem tego zapisać inaczej) - myślę, że część wątpliwości można rozwiać, chociaż sam się w całość tekstu nie wczytywałem.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez iras67 » czwartek, 21 listopada 2019, 22:52

Aleksaneder dzieki, ciekawe podobnie jak dyskusja na fejsie.
greatgonzo napisał(a):W jakim sensie pojawia się i kończy? Chodzi o źródło - biuletyny fabryczne, analiza zdjęć, wizyta u wróżki...? :)
Zdjęcia . E z Aleutów ma kokpit z wyraźnie zółto-zielonym odcieniem podobnym do linkowanego wczęsniej przez mnie D. Ale już od F zaczyna się jazda z tym OD . H i J są IG chociaż na kilku zdjęciach mam watpliwości czy dalej nie używano tego OD. Zdjęcia wiadomo ,często potrafią być mylące więc traktuje to jako dywagacje. ;o)
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez Kuba P. » czwartek, 21 listopada 2019, 23:16

No to trafiłem prawie idealnie w kolor. ;o)

Z poważaniem,
Ślepa Kura :mrgreen:
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez greatgonzo » piątek, 22 listopada 2019, 00:05

iras67 napisał(a): E F H i J


A co z G?

W linku od Olka są głównie standardowe przepychanki i offtopy. Poza jednym konkretem przez 'K'. Przytoczony fragment E&M do P-38F stwierdza jednoznacznie zinc chromate green w kabinie. To oczywiście nie zamyka tematu, bo te instrukcje to ogólne dokumenty i nie zmieniano ich treści, gdy producent uzgadniał zmiany z zamawiającym. Tym niemniej podobnego konkretu na kontrze chyba nie widać.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez iras67 » piątek, 22 listopada 2019, 01:08

greatgonzo napisał(a):
iras67 napisał(a): E F H i J


A co z G?

W linku od Olka są głównie standardowe przepychanki i offtopy. Poza jednym konkretem przez 'K'. Przytoczony fragment E&M do P-38F stwierdza jednoznacznie zinc chromate green w kabinie. To oczywiście nie zamyka tematu, bo te instrukcje to ogólne dokumenty i nie zmieniano ich treści, gdy producent uzgadniał zmiany z zamawiającym. Tym niemniej podobnego konkretu na kontrze chyba nie widać.

Mam ten dokument ( :!: 333strony) i sobie tłumaczę te fragmenty o specyfikacji malowania. Jest sporo informacji o przygotowaniu powierzchni i proporcji uzytych składników farb. to co dotyczy malowania to 4 strony tekstu.
np.siedzenia w F według tego E@M flat Bronze Green laquer. :->
edit.Jeszcze takie info na pewno ważne dla dalszych postępów prac.Wnęki i klapy podwozia srebrne (tak jak Tamiya zaleca.) Wnęki klap i powierzchnie widoczne po odchyleniu sterów kolor przyległy czyli od spodu NG od góry OD.
Instrukcja dotyczy wesji F-5.
Obrazek
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez iras67 » niedziela, 24 listopada 2019, 11:56

greatgonzo napisał(a): Przytoczony fragment E&M do P-38F stwierdza jednoznacznie zinc chromate green w kabinie.

Ten kolor to jest jakiś bardzo nietypowy. Zwróćcie uwagę na proporcje liczone w galonach. Szczególnie bardzo duża ilość Aluminum Powder. Spróbuje sobie coś takiego samemu wymieszać chociaż to może być trudne z powodu braku oryginalnych składników.
Obrazek
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez Kuba P. » niedziela, 24 listopada 2019, 12:03

Dzieki Iras, super sprawa. Jak to prawidłowo czytać?

1 część Zinc Chromate Primer - czy tu mowa o takim YZC jaki znamy z malowanych blach czy to jakiś koncentrat? Mogło mieć znaczenie w sensie koloru?

4 części tego proszku aluminiowego, ale co to było? Po prostu pył alu dosypywany do mieszaniny czy jakaś zawiesina w odpowiednim rozpuszczalniku, taka srebrzanka po prostu?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez greatgonzo » niedziela, 24 listopada 2019, 12:15

ZCY jaki znamy. Proszek też dosłownie. Np. pasta aluminiowa do użycia w farbach to TT-A-466.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez caughtinthemiddle » niedziela, 24 listopada 2019, 12:24

Pył aluminiowy, dość powszechnie używany w tym okresie jako składnik, ogólnie ujmując, antykorozyjny.

Natomiast nie wiem, skąd Wam się wziął ten zinc chromate green.
E&M mówi o Yellow Green , który był dość popularnym kolorem wnętrz od września 1938 r. do czasu wprowadzenia standaryzowanego Interior Green (ale i później można go spotkać w różnych E&M...)
Nie był to kolor standaryzowany, przeważnie pojawiał się wraz ze specyfikacją do mieszania jak w wklejonym linku.
Farba pokazana przez Kubę (to nie jest Interior Green, proszę zwrócić uwagę na nazwę) przestawia typowy wygląd Yellow Green.
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1761
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 23:11

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez iras67 » niedziela, 24 listopada 2019, 12:24

Mam na dysku google ten dokument Fed Spec TT z 1942 :) odnośnie tego "proszku" Alu ale to ma ponad 700 stron :!: i nie mam teraz czasu na wertowanie.
tu link do tego https://books.google.pl/books?id=XKHSWV59C5YC&pg=RA20-PA9&lpg=RA20-PA9&dq=Fed.Spec.+TT-A-476+Type+B&source=bl&ots=wPBrkcoLLG&sig=ACfU3U3pDXRYGJu8dvNDhVXjL0h02zfYPw&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwid9IXf2oLmAhURI1AKHWW1DZoQ6AEwAHoECAcQBA#v=onepage&q=Fed.Spec.%20TT-A-476%20Type%20B&f=false
caughtinthemiddle napisał(a):przestawia typowy wygląd Yellow Green.
W zestawach AK dla Jankesów na które nie zwróciłem uwagi ;o) są chyba wszystkie kolory o których mówimy ?
Fotel-AK RC264 Bronze Green, wnętrze RC262 Yellow Green i mi to pasuje do tego co można zobaczyć na zdjęciach i filmie i w E&M.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez Kuba P. » niedziela, 24 listopada 2019, 13:27

iras67 napisał(a):W zestawach AK dla Jankesów na które nie zwróciłem uwagi ;o) są chyba wszystkie kolory o których mówimy ?
Fotel-AK RC264 Bronze Green, wnętrze RC262 Yellow Green i mi to pasuje do tego co można zobaczyć na zdjęciach i filmie i w E&M.


Tak, w zestawie wnętrzowym tak to wygląda:

Obrazek Obrazek

Natomiast Interior Yellow Green jest trochę bardziej jaskrawy niż to, co widać na zdjęciu centropłata jaki wrzuciłeś i po lekkim dodaniu Dark OD wyszło dość podobnie do tego koloru i też tego co widać wewnątrz GG.
Natomiast nie wiem co z tym fotelem, Bronze Green jest wyraźnie butelkowo zielony (wiem wiem, nazwa od koloru stopu a nie koloru brązowego) ale na tych kolorowych zdjęciach fotel wygląda raczej na czarny i taki też pomalowałem. Mogę to jeszcze zmienić, bo w Tamce wkleja się go na koniec ale czy to na pewno będzie poprawne?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez iras67 » niedziela, 24 listopada 2019, 13:42

Kuba te zdjęcia są wyprane z kolorów i przetworzone, nawet mój skaner mam wrazenie podbija lekko kolor czerwony co moze miec wpływ na to jak odbieramy całość .Do tego jeszcze monitor .
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez Kuba P. » niedziela, 24 listopada 2019, 13:43

Czyli myślisz, że fotel i ta płyta pancerna jednak Bronze Green, nie czarny?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez iras67 » niedziela, 24 listopada 2019, 13:48

Tak zrobię w swoim . Zagłówek skórzany na zdjęciu w innej książce "P-38 Lightning WWII in color" jest wyraźnie czarny znacznie ciemniejszy od fotela który w dodatku jest zaciemniony przez siedzącego na nim mechanika ;o) .
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości