P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez Kuba P. » wtorek, 19 listopada 2019, 16:01

Mam trochę mętlik w głowie po próbach ustalenia jak powinien być malowany Lightning F w kabinie i okolicach.
Niby interior green plus czarne elementy ALE:

[1] Spotkałem komentarze, jakoby wnętrze Glacier Girl po wydobyciu wyglądało na OD, nie IG
[2] Tamka nie wiedzieć czemu każe malować płytę pancerną za głową pilota mieszanką swoich farb zielonej i niebieskiej co może dać w przybliżeniu Dull Dark Green (?) ale czemu tylko górna część płyty i tylko tam?

Co z fotelem, co z jego ramą no i co z blachami pod osłoną kabiny, za płytą pancerną POD zestawem radio: IG czy może OD?

Z góry dzięki za pomoc i wyjaśnienie, choć domyślam się, że odpowiedź brzmi: to zależy lub to dłuuuuga historia.

:)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Reklama

modele polskich samolotów

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez iras67 » wtorek, 19 listopada 2019, 18:55

Kuba maluj tak jak Tamiya daje w instrukcji (Zakładam że robisz tego F z 39FS-biała 33) Oni wszystkie informacje zaczerpneli od gosci którzy restaurowali niedawno ten samolot.
http://www.westpacrestorations.com/index.php?page=p-38-f-lightning-white-33
Tu jeszcze cos może zobaczysz z detali. film z 1943 w kolorze.
https://youtu.be/0oWnHWxTkJQ
sorki pisze z telefonu .
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez HK » wtorek, 19 listopada 2019, 18:55

Ja korzystam z tego:
https://www.ipmsstockholm.se/home/inter ... 45-part-ii
Choć od tamtego czasu ustalenia mogły się zmienić
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez greatgonzo » wtorek, 19 listopada 2019, 19:15

A właśnie nie. Temat Lightninga jest mniej popularny i przez to mniej jest informacji. Tym samym mniej 'zależy' i historia krótsza.
Kuba P. napisał(a):
[1] Spotkałem komentarze, jakoby wnętrze Glacier Girl po wydobyciu wyglądało na OD, nie IG
No nie wiem, Lokheed miał trochę swoich własnych zwyczajów, ale to chyba przesada.
[2] Tamka nie wiedzieć czemu każe malować płytę pancerną za głową pilota mieszanką swoich farb zielonej i niebieskiej co może dać w przybliżeniu Dull Dark Green (?) ale czemu tylko górna część płyty i tylko tam?

Co z fotelem, co z jego ramą no i co z blachami pod osłoną kabiny, za płytą pancerną POD zestawem radio: IG czy może OD?

Wygląda, że pomieszały im się wersje. W tych wcześniejszych fotel czarny, płyta pancerna czarna, rama fotela czarna, górna część ramy fotela IG. To na podstawie zdjęć i trochę informacji od restauratorów. Niektóre zdjęcia budzą trochę wątpliwości, w sensie, że mogło też być czasem inaczej, ale taka wersja jest do wybronienia. Płyta pod radiem była pancerna? Dałbym czarne stelaże po radio i samą płytę też. Tu ciężko o nawet namiastkę pewności. Ewentualnie płyta IG.


Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez iras67 » wtorek, 19 listopada 2019, 19:31

Zdjęcie zrobione w momencie dotarcia do GG. Jakoś nie mogę się przekonać do tego OD w kokpicie....Obrazek
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez Wojciech Perkowski » wtorek, 19 listopada 2019, 19:35

iras67 napisał(a):Zdjęcie zrobione w momencie dotarcia do GG. Jakoś nie mogę się przekonać do tego OD w kokpicie.........

Film, który zlinkowałeś pokazuje we wnętrzu kolor bardzo zbliżony do Olive Drab.... na moim monitorze.
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez iras67 » wtorek, 19 listopada 2019, 19:46

Przyglądałem się temu o czym piszesz ale w zestawieniu z kolorem zewnętrznym kokpit na filmie jest wyraźnie w innym jasniejszym odcieniu. Zwróć uwagę na ramę oszklenia. Podobne wrażenie odnoszę oglądając zdjęcia Glacier Girl.
Obrazek
Fotka przechwycona z filmu .
To jest wczesna F zdjęcie z prasy z 1943.
Obrazek
Jeszcze dwie fotografie z Warbirds American Legends of WWII
Pierwsza która w pewnym sensie potwierdza to co napisał wyżej greatgonzo i druga która zmusza do dyskusji ale stawiam że ten kolor stosowany w jakiejś fazie produkcji wczesnych P-38 mógł mieć taki dziwny odcień zbliżony do OD.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez Kuba P. » wtorek, 19 listopada 2019, 21:19

Panowie, dziękuję Wam stodziewięćkrotnie! Już przemalowuję krzesło i ramę na czarno, płytę pancerną dam jednak Dull Dark Green a wnętrze kabiny sam nie wiem, mam IG i czy przemalować na OD?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez iras67 » wtorek, 19 listopada 2019, 22:25

Zostaw IG .
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez Wojciech Perkowski » środa, 20 listopada 2019, 07:57

Przemaluj jaśniejszym OD :) .
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez iras67 » środa, 20 listopada 2019, 09:07

Jeszcze taka ciekawostka,to zdjęcie mam w kilku książkach o P-38 i w każdej kolor ramy oszklenia jest inny...
Wczesny P-38D... Płyta pancerna pod zagłówkiem ciemna jak ;o)
Obrazek
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez greatgonzo » środa, 20 listopada 2019, 11:56

Tę drugą fotkę do dyskusji mam z innego źródła. Inna baza kolorów i kontrast między ramą oszklenia, a jej wewnętrzną konstrukcją jest mniej dyskusyjny. Jednak przy zwyczajach Lockheeda obserwowanych przy malowaniu wnętrz P-38 nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się, że używano w kabinach OD. Ale wolałbym coś bardziej podobnego do dowodu... .
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez iras67 » środa, 20 listopada 2019, 13:42

Tamiya sugeruje 2cz. X-3 Yellow i 1 cz.X-5 Green . Trochę za żywy/jaskrawy ten kolor wychodzi. Zgasiłem go dodając jeszcze 0,5 cz XF-64 Red Brown.
Tak wychodzi ta "mieszanina wybuchowa" przy XF62 Olive Drab Tamiyi
Obrazek
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez Kuba P. » czwartek, 21 listopada 2019, 12:47

Panowie, dziękuję raz jeszcze.

Przemalowałem elementy kabiny, wcześniejszy Interior Green jaki widać na zdjęciach słoiczków zastąpiłem Olive Drab mieszanym z Interior Green żeby go rozjaśnić. Brałem poprawkę na to, co widać gdzieś tam na zdjęciach Glacier Girl.

Obrazek Obrazek

Wyszło tak jak niżej, światło do zdjeć zza okna czyli żadne. Jest coś pomiędzy Dark OD jaki widzicie w słoiczku a IG bliżej jednak OD.
Zdjęcia po malowaniu i wyschnięciu bez żadnych efektów.

Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: P-38F - kolorystyka kabiny/okolic

Postprzez iras67 » czwartek, 21 listopada 2019, 21:00

Zestawiłem sobie serie produkcyjne i kolor nazwijmy go jasny Olive Drab wnętrza i... pojawia się w pierwszych seriach F i kończy wraz z G-15. Idzie jakby równolegle z produkcją anulowaną dla brytyjczyków która miała objąć nie małą liczbę ponad 600 sztuk...Takie luźne dywagacje czemu akurat tak zrobili.
Chyba nie przypadkowo dobrany odcień ...
Obrazek
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 3 gości