Maty do wykładania wnętrz kabin US bombowce & inne

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Maty do wykładania wnętrz kabin US bombowce & inne

Postprzez Kuba P. » sobota, 11 stycznia 2020, 20:44

Rynek modelarski oferuje w zasadzie wszystko, stąd z nadzieją chciałem zapytać czy ktoś może produkuje w skali 1:48 takie maty, jakimi wykładano ściany kabin czy kadłubów w większych samolotach / śmigłowcach USA czy radzieckich chociażby?

Obrazek

Takie coś jak tu widać, szyte w romby sukcesu. Najlepiej trawione w dużych arkuszach z miękkiej blachy do docięcia sobie i ułożenia, ważny jest ten wzór.
Jest coś takiego w ogóle do kupienia?
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Maty do wykładania wnętrz kabin US bombowce & inne

Postprzez arhtus » niedziela, 12 stycznia 2020, 01:16

A nie lepiej sobie narobić takiej maty samemu np. z cienkiej blaszki aluminiowej.
Blaszka, igła i kawałek linijki, najpierw linie w jedną stronę, potem pod kątem, w zależności jakie chcemy mieć te romby, w drugą stronę i gotowe. Żeby zachować regularność rombów można to robić przy pomocy ekierki, "przyklejonej" jednym bokiem do jakiejś prostej krawędzi czegoś tam innego, ale na oko też da radę :)
Przy okazji będzie to wyglądało lepiej od fototrawionki bo będzie namiastka uwypukleń na szwach, a i będzie bardziej "plastyczne" do układania.
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 00:03

Re: Maty do wykładania wnętrz kabin US bombowce & inne

Postprzez potez » niedziela, 12 stycznia 2020, 01:55

sa takie kawałki trawione ale to jest nie do ułożenia na podwójnych krzywiznach.
Albo z cienko rozwałkownej masy epoksydowej i skalpelem wyciskany wzorek albo folia aluminiowa fryzjerska 0,2 mm z wycisniętą krateczką.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Maty do wykładania wnętrz kabin US bombowce & inne

Postprzez Kuba P. » niedziela, 12 stycznia 2020, 02:52

arhtus napisał(a):A nie lepiej sobie narobić takiej maty samemu np. z cienkiej blaszki aluminiowej.
Blaszka, igła i kawałek linijki, najpierw linie w jedną stronę, potem pod kątem, w zależności jakie chcemy mieć te romby, w drugą stronę i gotowe. Żeby zachować regularność rombów można to robić przy pomocy ekierki, "przyklejonej" jednym bokiem do jakiejś prostej krawędzi czegoś tam innego, ale na oko też da radę :)
Przy okazji będzie to wyglądało lepiej od fototrawionki bo będzie namiastka uwypukleń na szwach, a i będzie bardziej "plastyczne" do układania.


No właśnie zapomniałem dopisać, ze próbowałem samemu.
Te szwy są za gęste i ciężko utrzymać równo linie, ale ok, plasterki są małe to nie widać natomiast folia alu z kwiatków jest za gruba, w cieńszej wzór się ledwo odciska i zaciera. Stąd pytanie o trawione plastry. Takie coś jest jak pamiętam w edzich blaszkach do Delfina i stąd moje pytanie.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Maty do wykładania wnętrz kabin US bombowce & inne

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 12 stycznia 2020, 03:13

Jak kiedyś robiłem Tracera, to użyłem którejś z tych blach. Może nie idealne, ale we wnętrzu wystarcza. Pokazałbym, jakby mi Photobucket nie zjadł zdjęć.

http://www.aber.net.pl/detal,38.html
http://www.aber.net.pl/detal,39.html
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Maty do wykładania wnętrz kabin US bombowce & inne

Postprzez Kuba P. » niedziela, 12 stycznia 2020, 03:14

No własnie Aber i ryflowane płyty mi przyszły do głowy też, ale nie wiem czy wzór pasuje?
Jak nikt nie próbował to wątek bez sensu. Myślałem, że ktoś już temat ogarnął i robi takie gotowce.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Maty do wykładania wnętrz kabin US bombowce & inne

Postprzez Artur Domański » niedziela, 12 stycznia 2020, 07:33

Idealnym materiałem na maty są spady od plastikowych talerzyków dostępnych w każdym markecie. Wykorzystywałem je w swoim B-25
Obrazek
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Artur Domański
 
Posty: 1223
Dołączył(a): wtorek, 27 listopada 2007, 20:39
Lokalizacja: Włocławek

Re: Maty do wykładania wnętrz kabin US bombowce & inne

Postprzez waran » niedziela, 12 stycznia 2020, 13:09

W modelarstwie oczy trzeba mieć wszędzie. ;o) Dzięki Arturze.
Szmatopłaty ponad wszystko.
waran
 
Posty: 1623
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 08:02
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Maty do wykładania wnętrz kabin US bombowce & inne

Postprzez Kuba P. » niedziela, 12 stycznia 2020, 13:22

Tylko u Artka to jest 1:32, ja szukam 1:48. Sprawdzę te płyty Abera :(
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Maty do wykładania wnętrz kabin US bombowce & inne

Postprzez potez » niedziela, 12 stycznia 2020, 13:33

Jak weźmiesz folie fryzjerską ( jest obrabialna, bo o 1/3 cieńsza niz ta do kwiatków- na allegro 15 zeta za rolke to możesz ją sobie odcisnąc na takiej trawionce abera.
Ale jeszcze lepiej odcisnąć to na trawionej siateczce. Wzorów i gęstości masz do cholery i ciut ciut u Daniela możesz sobie pewnie powybierac jak ci wyciagna co tam maja na zapasie, znajdziesz właściwej wielkości kratke i romby. Lewa strona z odcisku będzie dokładnie tym czego szukasz. ;o)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Maty do wykładania wnętrz kabin US bombowce & inne

Postprzez Kuba P. » niedziela, 12 stycznia 2020, 13:34

O, i to jest pomysł! :)
Dzieki!
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Maty do wykładania wnętrz kabin US bombowce & inne

Postprzez Ravał » piątek, 7 lutego 2020, 22:48

Sprawdź proszę jeszcze materiał , którym wyłożone są wewnątrz opakowania papierosów, z tego co pamiętam jest to bardzo mięki i pokryty wzorkiem rodzaj papieru
Ravał
 
Posty: 18
Dołączył(a): wtorek, 23 lutego 2016, 21:08
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości