Hurricane - który płat i który model

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Hurricane - który płat i który model

Postprzez hallore » sobota, 1 lutego 2020, 20:21

Witam, chciałbym popełnić miniaturę Hurricane'a Mk I w malowaniu Luftwaffe w skali 1/72. Kalki które posiadam nie wskazują na numer seryjny samolotu, a jedynie na miejsce przejęcia tj. lotnisko Marquise we Francji w 1940 r dlatego te zwracam się z pytaniem jakie mógł mieć skrzydło ten samolot - płócienne czy już metalowe i ewentualnie, która miniatura byłaby najlepsza do zakupu. Pozdrawiam MG.
hallore
 
Posty: 47
Dołączył(a): sobota, 13 marca 2010, 09:18

Reklama

Re: Hurricane - który płat i który model

Postprzez GrzeM » sobota, 1 lutego 2020, 22:34

Jeśli to ten, to szedł bym w metalowy płat (pas na kadłubie i kołpak w kolorze Sky wprowadzono 27 listopada 1940, płóciennych już wtedy nie było).
Obrazek

Jako współpracownik producenta mogę nie być obiektywny, ale jest chyba powszechna zgoda że zdecydowanie najlepszym modelem jest tu zestaw Arma Hobby.
http://www.armahobby.pl/category/modele-samolotow-hurricane
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Hurricane - który płat i który model

Postprzez rufe » niedziela, 2 lutego 2020, 16:04

Według producentów kalek to ten. Tylko, że to chyba nie jest mk.l, tylko mk.lla. Widać wyraźnie zgarniacz oleju na dziobie i kształt kołpaka, i wtedy pas sky pasuje. Widziałem kolorowe zdjecie tego samolotu (przykro mi nie potrafię zlinkowac) l wątpliwości nie ma.
rufe
 
Posty: 28
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 23:45

Re: Hurricane - który płat i który model

Postprzez rufe » niedziela, 2 lutego 2020, 16:53

PoszperaLem dalej i znalazłem. 2 lutego 1941 roku Hurricane Mk.llA z 605 dywizjonu UP-M Z2329 został uszkodzony w walce i zmuszony do lądowania na lotnisku Coxyde w Belgii. Tam został naprawiony i przetransportować na lotnisko Marquise. Zatem - Mk.llA, a nie Mk.l. Data wyjaśnia obecność pasa Sky i kolor kołpaka. Potrzebne zatem będą dwa modele AH. Płat od Mk.l i cała reszta od Mk.llC. A producenci kalek - jak to często bywa - mylą się w sprawie wersji samolotum
rufe
 
Posty: 28
Dołączył(a): sobota, 14 lipca 2012, 23:45

Re: Hurricane - który płat i który model

Postprzez hallore » niedziela, 2 lutego 2020, 20:38

Bardzo dziękuję za informację. Wychodzi na to, że albo poczekam na model konkretnej wersji, albo zainwestuję w dwa modele. Pozdrawiam MG.
hallore
 
Posty: 47
Dołączył(a): sobota, 13 marca 2010, 09:18


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości