161 i 162 EM kolory godła

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

161 i 162 EM kolory godła

Postprzez mihe » sobota, 23 maja 2020, 23:32

Cześć,

Mam pytanie o godła 161 i 162 eskadry myśliwskiej (Lwowski dywizjon). W obu eskadrach to był uskrzydlony gronostaj ale według Królikiewicza w "polski samolot i barwa" w 161 EM gronostaj miał niebieskie skrzydła a w 162 czerwone. Na zestawach kalkomanii widzę, że barwy są odwrócone, według wikipedii wersja z kalek się potwierdza (za wiki: "Według relacji ppor. pil. Czesława Główczyńskiego eskadra przyjęła godło „Latający gronostaj z czerwonymi skrzydłami”"). Jak w takim razie było naprawdę?

I pytanie bonusowe: poszukuję informacji o samolocie na którym plut. pil. F. Prętkiewicz w dniu 03.09.1939 uzyskał zestrzelenie He45 w okolicach Zduńskiej Woli. Wiem, że Prętkiewicz latał w 161 EM czyli prawdopodobnie był to P11 tylko nie wiem czy c czy a. Z drugiej strony, według książki Łukasza Łydżby "Lwowski III/6 Dywizjon myśliwski" w składzie 161 EM latały 3 P7a więc możliwe że to właśnie na nim uzyskał to zestrzelenie? Czy ktoś z was byłby w stanie pomóc z ustaleniem nie tylko jaki to był samolot ale także jaki miał numer boczny?

Pozdro!
Pozdrawiam Michał
Obrazek
Avatar użytkownika
mihe
 
Posty: 67
Dołączył(a): czwartek, 20 listopada 2008, 16:34
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

modele polskich samolotów

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości