P-51B "BEE" Duane Beeson QP-M/QP-B?

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

P-51B "BEE" Duane Beeson QP-M/QP-B?

Postprzez arhtus » piątek, 17 lipca 2020, 10:59

Witam
Czy ta kolorowanka z publikacji Kagero Top Drawnings to SF, a ten samolot miał jednak kod QP-B?
Znane jest zdjęcie samolotu z tym godłem, ale bez widocznego kodu, ale znane są też zdjęcia QP-B 436819 bez godła "BEE" (jeszcze?)

Obrazek
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 00:03

Reklama

Re: P-51B "BEE" Duane Beeson QP-M/QP-B?

Postprzez greatgonzo » sobota, 18 lipca 2020, 16:06

Beeson od początku latał na B (for Beeson?). 436819 występuje z literą B jeszcze w marcu, a na początku kwietnia już jest po ptakach. Nie wiem dlaczego Beeson miałby odstąpić od swojego B. Pomyłkę można tłumaczyć QP-M Speera. Turnip Termite miał dość podobny noseart. Co prawda Speer pojawił się w dywizjonie już po zestrzeleniu Beesona, ale sam utrzymał się ledwie miesiąc. Jednak jego Mustang nosi tak intensywne ślady eksploatacji, że bez większego ryzyka można przyjąć, iż samolot latał w jednostce wcześniej, czyli w czasach Beesona. Takie tam rozważania bez dowodów.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: P-51B "BEE" Duane Beeson QP-M/QP-B?

Postprzez arhtus » niedziela, 19 lipca 2020, 00:18

A już miałem nadzieję, że Kagero dokopało się do jakiś dowodów na QP-M "BEE", chociaż istnieje przecież ogólnie dostępne zdjęcie 436819 najprawdopodobniej z literą B (a na 100% nie M) więc tym bardziej nie rozumiem dlaczego walnęli takiego oczywistego babola w swojej publikacji.
No nic, trzeba kołować kalki z literkami QP-B :)
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 00:03

Re: P-51B "BEE" Duane Beeson QP-M/QP-B?

Postprzez greatgonzo » niedziela, 19 lipca 2020, 15:55

Nie no, jest i zdjęcie z wyraźnie widocznym B. I raczej nie jest możliwe, że Beeson zmienił samolot na nowszy/lepszy, bo w tym 436819 został zestrzelony. MACR nie pozostawia tu wątpliwości. Zostaje przemalowanie oznaczenia, tylko w jakim celu...?
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: P-51B "BEE" Duane Beeson QP-M/QP-B?

Postprzez arhtus » niedziela, 19 lipca 2020, 20:26

Ja znam zdjęcie tego samolotu OP-? z godłem, czerwonym kołpakiem i w mocno wyeksploatowanym kamuflażu z licznymi podmalówkami omijającymi godło, więc musiało ono powstać wcześniej, co świadczy, że ta maszyna musiała trochę polatać już.
Kolejne zdjęcia to QP-?(na pewno nie M) z uszkodzonym statecznikiem, ale za to można wydedukować już serial 36819. Następne znane mi zdjęcie to QP-B ale bez widocznego numeru na stateczniku, a więc to nie koniecznie musi być ten sam samolot.
Zastanawia mnie trochę różnych drobiazgów na tych wszystkich zdjęciach, np. brak anteny i lusterka na tym QP-(B)?, które widoczne są na tej maszynie z godłem, w ogóle ciekawe, czy te uszkodzenia ogona zostało naprawione i samolot 36819 wrócił do służby, czy jednak Beeson dostał wtedy jakąś inną maszynę (zastępczą :) )
Ciekawe też kiedy w tej jednostce zaczęto kołpaki przemalowywać z białych na czerwone?
Jak zawsze tyle pytań i brak jasnych odpowiedzi, ale chyba największe szanse trafienia są na godło na QP-B
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 00:03

Re: P-51B "BEE" Duane Beeson QP-M/QP-B?

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 20 lipca 2020, 00:02

Mógł latać innym samolotem, choćby i M. Zresztą mógł nawet, gdy jego B była teoretycznie sprawna. A opcja malowania osobistych symboli na samolocie zastępczym, gdy zaraz ma się wrócić do swojego jest absurdalna. Czerwony nos to właśnie ten czas, wiosna 1944. Marzec, początek kwietnia. W zasadzie wszędzie 436819, QP-B i Beeson są wymieniane jednym tchem. Tak jest też w opisach zdjęć kolekcji Freemana, czy w '4th Fighter Group: Debden Eagles' Bucholtza.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości