Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Postprzez Bercik » sobota, 7 listopada 2020, 11:12

Cześć,

Jest bardzo znane zdjęcie tego samolotu:
Obrazek
https://www.asisbiz.com/il2/Bf-109E/JG27-I-MTO.html

Natomiast nie widać na nim ogona. Zależnie od kolorówek, samolot ma ster kierunku i spód silnika pokazany albo jako żółty (tak sugeruje też Eduard) albo w klasycznym kamuflażu.
Może ktoś wie jak powinno być? :)
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Reklama

Re: Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Postprzez Murek » sobota, 7 listopada 2020, 12:09

Raczej nikt nie wie jak powinno być bo raczej nie ma innych zdjęć. Jest za to hipoteza, że ten samolot to ten sam, który latał w Europie tylko nieco inaczej pomalowany. Miał by to być Bf 109 E-7 z 2./JG 3 w wyglądzie ze stycznia-lutego 1941 r. Stacjonować miał w St. Omer. Miał mieć nr 3 (czerwone ale bliżej kabiny, nr domniemany ale położenie i krój mają być prawidłowe), żółtą osłonę silnika (z niezamalowanym okienkiem z czerwonym smokiem), żółty ster kierunku i kamo RLM 74/75/76. Wygląd miał by być odtworzony ze zdjęć - lewa strona i przód. Kolorowanka jest w "Monografiach Lotniczych" 45, Me 109 cz. 4.
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3003
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Postprzez GrzeM » sobota, 7 listopada 2020, 15:07

Jak myślicie, to zdjęcie kolorowe czy kolorowanka na czarno-białym?
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Postprzez Murek » sobota, 7 listopada 2020, 18:43

Dla doprecyzowania - kolorowanka w ML to rysunek, nie zdjęcie.
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3003
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Postprzez Jarpen » niedziela, 8 listopada 2020, 09:49

Fotka bardzo znana i w wielu żródłach opisywana jako kolorowa. Żółty ster kierunku szedł najczęściej w parze z żółtą osłoną silnika lub przynajmniej jego dolną częścią, a tu raczej tego nie ma.
Ostatnio edytowano niedziela, 8 listopada 2020, 14:54 przez Jarpen, łącznie edytowano 1 raz
Jarpen
 
Posty: 189
Dołączył(a): poniedziałek, 27 listopada 2017, 14:08

Re: Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Postprzez mikuliński » niedziela, 8 listopada 2020, 09:57

Jeżeli mnie pamięć ne zawodzi...
Dyskusja na temat tego egzemplarza była kiedyś... Na DWS?..
Postaram się odszukać...

D.M.
mikuliński
 
Posty: 16
Dołączył(a): poniedziałek, 12 października 2020, 11:57

Re: Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Postprzez KayFranz » niedziela, 8 listopada 2020, 10:49

Moim zdaniem fotografia z pierwszego postu jest to podkoloryzowana wersja monochromatycznej odbitki. Nie ma tam naturalnych cieni - cienie pod samolotem są w czarnym (no, prawie...) odcieniu, ale już cienie pod kaskami ludzi - są w odcieniu odpowiadającym kolorowi "skóry". Która na dodatek jest jednakowa u wszystkich uczestników ujęcia. Po drugie - im dalej, tym kolory powinny być mniej nasycone, a tu do horyzontu równo.
Nie wygląda mi to na foto na materiale barwnym. To jest mojem osobistem zdaniem kolorowanka i to dość prymitywna.

To miłej niedzieli i zdrowia.
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Postprzez mikuliński » niedziela, 8 listopada 2020, 14:06

Witam.
Odnoszę wrażenie, że Kolega "Murek" kojarzy tamtą dyskusję... Nie mogę tego wątku odnaleźć...

Murek napisał(a): Jest za to hipoteza, że ten samolot to ten sam, który latał w Europie tylko nieco inaczej pomalowany. Miał by to być Bf 109 E-7 z 2./JG 3 w wyglądzie ze stycznia-lutego 1941 r. Stacjonować miał w St. Omer. Miał mieć nr 3 (czerwone ale bliżej kabiny, nr domniemany ale położenie i krój mają być prawidłowe), żółtą osłonę silnika (z niezamalowanym okienkiem z czerwonym smokiem), żółty ster kierunku i kamo RLM 74/75/76. Wygląd miał by być odtworzony ze zdjęć - lewa strona i przód. Kolorowanka jest w "Monografiach Lotniczych" 45, Me 109 cz. 4.


To niezmiernie ciekawy egzemplarz 109-tki... Zarówno pod względem technicznym jak i kolorystycznym...
Poddawany zarówno modyfikacjom technicznym jak i zmianom kamuflażu...
Wg mojej opinii w St. Omer był w standardzie E-3 i po "doprowadzeniu", po remoncie i przeglądzie technicznym, do "standardu" E-7, i po przemalowaniu, wysłany do Afryki...
Kolorowanka jest mało szczegółowa... Istnieją zdjęcia pozwalające na weryfikację... Albo, jak kto woli, spekulacje...

D.M.
mikuliński
 
Posty: 16
Dołączył(a): poniedziałek, 12 października 2020, 11:57

Re: Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Postprzez GrzeM » niedziela, 8 listopada 2020, 14:21

KayFranz napisał(a):Moim zdaniem fotografia z pierwszego postu jest to podkoloryzowana wersja monochromatycznej odbitki. Nie ma tam naturalnych cieni - cienie pod samolotem są w czarnym (no, prawie...) odcieniu, ale już cienie pod kaskami ludzi - są w odcieniu odpowiadającym kolorowi "skóry". Która na dodatek jest jednakowa u wszystkich uczestników ujęcia. Po drugie - im dalej, tym kolory powinny być mniej nasycone, a tu do horyzontu równo.
Nie wygląda mi to na foto na materiale barwnym. To jest mojem osobistem zdaniem kolorowanka i to dość prymitywna.

To miłej niedzieli i zdrowia.


No właśnie mnie też się tak wydaje. Kolorowe powierzchnie (np. samolot, ciała żołnierzy) są "blachami" na które nałożono jednolity kolor. Wydaje mi się że szczególnie na żołnierzach to widać - wiem że naziści są czyści rasowo, ale przecież to dziwne że każdy z nich ma identyczny odcień skóry.
Jeśli to czarno-biała fota pokolorowana w niemieckiej propagandowej drukarni to wyciąganie z niej jakichkolwiek wniosków jest bardzo ryzykowne. Bardziej niż z czarno-białego oryginału.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Postprzez Jarpen » niedziela, 8 listopada 2020, 14:58

Obrazek
Jarpen
 
Posty: 189
Dołączył(a): poniedziałek, 27 listopada 2017, 14:08

Re: Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Postprzez mikuliński » poniedziałek, 9 listopada 2020, 01:07

Miałem "załadować" to zdjęcie... ;o) Kolega Jarpen był szybszy...
Grający w karty są zdecydowanie w innej tonacji "opaleni" jak na "kolorowance...
Jarpen napisał(a):Obrazek

Obrazek
A dla chętnych do takiej zabawy "wężyki" pod kabiną do porównania...

D.M.
mikuliński
 
Posty: 16
Dołączył(a): poniedziałek, 12 października 2020, 11:57

Re: Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 9 listopada 2020, 07:58

To zdjęcie kolorowe jest częścią większej całości, która jak pamiętam poszła w jakimś kalendarzu czy publikacji Luftwaffe w tym okresie. Zdjeć zrobionych w Libii jest więcej, wyglądają na podobnie wykonane jak z jednej rolki i ręki. Nie widziałem nigdzie oryginału tej fotografii czy publikacji z jakiej pochodzi. Skany jakie chodzą są różnej jakości, tu akurat jest ten podlejszy, znam nieco mniej przesterowane gdzie kolory nie są aż tak sztuczne.

Czarno-biała wersja to skan z książek, gdzie ktoś to puszczał w szarościach a nie oryginalne cz-b zdjęcie przed kolorowaniem :)
Zbyt dużo poważnych publikacji przedstawia też tą fotografię jako oryginalnie kolorową więc to raczej nie jest kolorowanka chociaż jest do porzygu propagandowa jak i inne z wspomnianej serii. Nie zdziwiłbym się specjalnie gdyby wyszło na kolorowankę ale ja raczej jestem za oryginalnie kolorową.

Poza tym zdjęć "3" jest więcej, na pewno dwie (są w tym wątku viewtopic.php?f=12&t=13295&start=0) ale coś mi się jeszcze tłucze w głowie że były inne ale mało wnoszące lub dyskusyjne. Warto zerknąć do książki Classic Publications z serii Jagdwaffe, część o Afryce.

W każdym razie, jeśli ten samolot to nadal 3 a raczej tak, to spód silnika moim zdaniem był niebieski a przynajmniej w takim samym kolorze jak kadłub i skrzydła a ogon trzeba sobie zgadnąć :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Postprzez RAV » poniedziałek, 9 listopada 2020, 11:24


Wątek dokładnie sprzed 10 lat...
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 9 listopada 2020, 11:29

Przypadek :) ?

Przez 10 lat o ile kojarzę za wiele się w temacie tej maszyny nie zmieniło podczas gdy większość informacji o malowaniach 109 z 1944-1945 przerwóciła się do góry nogami.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messer Bf-109 E-7 czarna 3 z JG27 - kolory

Postprzez Bercik » poniedziałek, 9 listopada 2020, 23:50

No dobrze, to skoro temat nie jest jednoznaczny to jednak zapytam też o główne kolory. Co jest bardziej prawdopodobne? Skłaniałbym się jednak do RLM 76/65, skrzydła 02/71, plamy 70 lub 71. Ale ten wariant 74/75/76 p. Mikulca mi namieszał trochę w głowie... :roll:
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości