P-40E Bob's Robin Vaughta

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

P-40E Bob's Robin Vaughta

Postprzez barszczo » piątek, 20 listopada 2020, 21:31

Pytanie do znawców tematu. Zabieram się za malowanki P-40E jak w tytule. Zdroworozsądkowo powinien być w kolorach OD/NG z czarnymi dodatkami. Instrukcja sugeruje MG FS34102/NG. Samolot jest prowieniencji brytyjskiej co wywnioskowałem po łamanym pitocie. Być może był przemalowany. Osobiście skłaniam się ku klasycznemu OD/NG. Ktoś coś na ten temat? Bardzo proszę o pomoc, to ten w tle z paszczęką:
Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz

Reklama

Re: P-40E Bob's Robin Vaughta

Postprzez barszczo » sobota, 21 listopada 2020, 10:31

Poszperałem jeszcze w internetach i ostatecznie model będzie OD/NG. Na tym zdjęciu fajnie też widać że spód okapotowania silnika jest jaśniejszy od reszty samolotu, trzeba będzie to uwzględnić:
Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: P-40E Bob's Robin Vaughta

Postprzez greatgonzo » sobota, 21 listopada 2020, 14:46

W książkach samolot przedstawiany jest w kamuflażu dla RAF. Intensywnie patrząc na zdjęcia można się spokojnie przekonać do obu wersji. Niestety nie sposób dopatrzeć się serialu. Amerykański zniknąłby pod podmalówką do numeru taktycznego, brytyjski w zasadzie powinien być, ale na zdjęciach niektórych P-40 z 49th FG, z ewidentnie RAFowską prezencją, też nie da się go zobaczyć. Albo widać tylko jego śladowy zarys. Zwietrzały kamuflaż i marna klarowność zdjęć nie pomagają. Ja postawiłbym na kamuflaż eksportowy, głównie ze względu na to, że tak pomalowane Hawki dominują w początkowym okresie działań grupy. OD/NG to wyjątki.
Nie wiem o co chodzi z MG? Cała góra, czy tylko zielona część królewskiego schematu... .To drugie na upartego do obrony, ale też nie MG konkretnie, tylko inna, podobna zieleń.
Nie wiem też o co chodzi z jaśniejszym spodem. Od czego? Od góry samolotu?

Samolot miał wymienioną całą osłonę chłodnic. Ewentualnie odświeżoną przy malowaniu szczęki. Kto tam zgadnie czy powstały kontrast to różne kolory, czy efekt zestawienia świeżego i czystego ze starym i złachanym.

Interpretacja podmalówek to coś o czym trudno dyskutować przy takich zdjęciach. Pewniakiem wydaje się być kontrastowa podmalówka przed kabiną i pod numer 94 na ogonie.

Fajny temat, mimo, że durny Curtiss.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: P-40E Bob's Robin Vaughta

Postprzez Jarpen » sobota, 21 listopada 2020, 18:13

Skłaniał bym się jednak do brytyjskiego kamo.Na pierwszej fotce pod gwiazdą wyrażnie widać ciemną plamę .Być może jest to zamalowana brytyjska kokarda, ale to też by świadczyło o kamo RAF.
Obrazek
Wygrzebałem jeszcze coś takiego. Przed kołpakiem śmigła też widoczna jest ciemniejsza plama.
Jarpen
 
Posty: 189
Dołączył(a): poniedziałek, 27 listopada 2017, 13:08

Re: P-40E Bob's Robin Vaughta

Postprzez barszczo » sobota, 21 listopada 2020, 19:04

No i zrobiło się ciekawie. Medium Green Hasegawa sugerowała po całości z góry, a pisząc o jaśniejszym spodzie okapotowania silnika, miałem na myśli różnicę w odcieniu w porównaniu ze spodem skrzydeł. Mam jeszcze jedno zdjęcie, ale też z niego nic nie wynika, samolot stoi pod siatką maskującą:
Obrazek

Zrobiłem też mały eksperyment, wziąłem dwa bardzo dobrej jakości kolorowe zdjęcia P-40 z epoki, jedno w kamuflażu, drugie OD i przerobiłem je na czarno białe:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pierwszym wyraźnie widać kamuflaż, podobnie jak na czarno białych zdjęciach chociażby P-40E Texas Longhorn Landersa. Na drugim zdjęciu gdyby nie oryginał, też można powiedzieć że samolot w kamuflażu. I wydaje mi się że dlatego mogę pozwolić sobie na malowanie Bob's Robin w kolorach OD/NG. Pewnie nigdy się nie dowiemy jak samolot naprawdę wyglądał, wszyscy producenci kalek przedstawiają go w malowaniu OD/NG fantazjując co do kolorów okapotowania silnika i tła kadłubowej gwiazdy. To ja też (być może) pofantazjuję.

EDIT: Jeszcze jedno zdjęcie Bob's Robin z Australian War Memorial, niewiele go widać ale jest. Samolot 36 też ma brytyjskiego pitota:
Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: P-40E Bob's Robin Vaughta

Postprzez Jarpen » niedziela, 22 listopada 2020, 17:03

Są jakieś kwity na numer 94 na stateczniku? Bo na żadnym ze zdjęć nie widać nawet małego fragmentu że był tam jakikolwiek numer taktyczny.
Jarpen
 
Posty: 189
Dołączył(a): poniedziałek, 27 listopada 2017, 13:08

Re: P-40E Bob's Robin Vaughta

Postprzez xmen » niedziela, 22 listopada 2020, 18:37

Jest zdjęcie w "49 Fighter Group" wydawnictwa Sqadron Signal.
Avatar użytkownika
xmen

Animal Planet
 
Posty: 1138
Dołączył(a): sobota, 2 grudnia 2017, 10:02

Re: P-40E Bob's Robin Vaughta

Postprzez kojot69 » niedziela, 22 listopada 2020, 19:18

Jarpen napisał(a):Są jakieś kwity na numer 94 na stateczniku? Bo na żadnym ze zdjęć nie widać nawet małego fragmentu że był tam jakikolwiek numer taktyczny.


Obrazek
Avatar użytkownika
kojot69
 
Posty: 830
Dołączył(a): niedziela, 8 września 2019, 18:33

Re: P-40E Bob's Robin Vaughta

Postprzez Rafal » poniedziałek, 23 listopada 2020, 00:03

Tutaj jest podany serial maszyny - http://www.adf-serials.com.au/newslette ... %20GRB.pdf

Podpis pod zdjęciem: "2nd Lt Robert Vaught’s P-40E-1 FY 41-24872 #94 "Bob's Robin" (Author)"

Z kolei tutaj http://www.adf-serials.com.au/research/Part2-P40.pdf jest dużo ciekawych informacji o wyposażeniu i kolorach.
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1275
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:09

Re: P-40E Bob's Robin Vaughta

Postprzez barszczo » wtorek, 24 listopada 2020, 17:45

I jeszcze napis US ARMY wypatrzyłem pod lewy skrzydłem..., chyba go już odpuszczę. Czy kolor OD z góry zachodzi na dolną część skrzydła, czy to tylko moja nadinterpretacja:

Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: P-40E Bob's Robin Vaughta

Postprzez Jarpen » czwartek, 26 listopada 2020, 09:01

barszczo napisał(a):Czy kolor OD z góry zachodzi na dolną część skrzydła, czy to tylko moja nadinterpretacja:

Wygląda na to że zachodzi kilka centymetrów.
Jarpen
 
Posty: 189
Dołączył(a): poniedziałek, 27 listopada 2017, 13:08

Re: P-40E Bob's Robin Vaughta

Postprzez barszczo » piątek, 4 grudnia 2020, 14:39

Panowie, prośba o pomoc. Wiem że nie ten dział ale podpinam się nieśmiało. Niestety, kalki Hasegawy do P-40 Vaughta rozjechały mi się w drobny mak po namoczeniu... Zazwyczaj był problem po nieumiejętnym użyciu płynów zmiękczających, a tu taki klops. Może się komuś takie ostały, proszę o znak, sygnał...
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości