Fokker E.V/D.VIII z wężem

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Fokker E.V/D.VIII z wężem

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 20 stycznia 2021, 21:46

Cześć,

Czy ktoś zna, wie, gdzie można znaleźć zdjęcie oryginału Fokkera z wężem i zającem na kadłubie - tego, którego malowanie zawarł w swoim zestawie 8085 Eduard?

Obrazek
(obrazek ze strony eduard.com)

Podobno jest to samolot z 8 Jasta, a jedyne zdjęcie, jakie - znowu podobno - istnieje pochodzi z okresu powojennego, kiedy maszyna trafiła do francuskiej "niewoli".

Mam wątpliwości co do malowania wynikające choćby z tego, że na obrazku na pudełku samolot ma oliwkową osłonę silnika, a na malowance w instrukcji - żółtą.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6029
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Reklama

Re: Fokker E.V/D.VIII z wężem

Postprzez potez » środa, 20 stycznia 2021, 22:31

Zdjecia nie znam ale ta zolta oslona wlasnie chyba z pomyslu ze to Jasta 8, zolty kolor uzywala.
Na aerodrome znalazlem;;
I believe this Fok.E.V with the snake on the side of the fuselage is Fok.E.V 142/18, w.n. 2742. Vzfw. Karl Scharon Fok. E.V 137/18 was taken by the French after the war had the vertically striped fin off Fok.E.V 142/18.

EDIT: zdjecie tego samolotu opublikowano w Windsock International vol.14 no. 1
EDIT 2: za stary juz jestem żeby pamietac co mam: :-/
Obrazek
w kolorowance Rimmel dał oliwkową osłone silnika.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Fokker E.V/D.VIII z wężem

Postprzez Jarek Gurgul » czwartek, 21 stycznia 2021, 20:55

Dzięki Arek. Zdjęcie bardzo się przyda.

Wiadomo, jak to bywa z "czytaniem" kolorów z czarno-białych zdjęć, ale gdybym miał obstawiać, to też bym przyjął, że osłona silnika jest oliwkowa.

Zauważyłem tu jeszcze jedną ciekawą rzecz - pasów z poszczególnymi kolorami na płacie jest chyba więcej, niż te "standardowe" cztery. Dobrze to widać (a przynajmniej tak mi się wydaje :)) na fotce w trochę innej tonacji, którą w międzyczasie znalazłem na Aerodrome.

Obrazek

Gdzieś kiedyś czytałem, że pasów mogło być od 3 do 10.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6029
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Fokker E.V/D.VIII z wężem

Postprzez potez » czwartek, 21 stycznia 2021, 21:40

Jest watek na aerodrome o maowaniu skrzydel, korzystalem z niego ponad 10 lat temu jak swojego fokkera robiłem. 10 to chyba nie ale od 3 do 7 na pewno., zreszta takie malowanki/szkic Dan San Abbott pokazywał.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Fokker E.V/D.VIII z wężem

Postprzez greatgonzo » piątek, 22 stycznia 2021, 00:06

Bardzo fajny ten Fokker był. Mam do niego sentyment.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Fokker E.V/D.VIII z wężem

Postprzez GrzeM » piątek, 22 stycznia 2021, 13:13

My zrobiliśmy żółtego - ale szczegóły które pomogły nam podjąć tę decyzję mogę spróbować odkopać dopiero po niedzieli, jak wrócę do domu. Na oko na tym zdjęciu osłona silnika jest jasna, jaśniejsza niż opuszczony panel pod spodem i wyraźnie jaśniejsza niż na tych wszystkich zdjęciach samolotów polskich we Lwowie (Stec, Bastyr i kompania).
Nie wierzę, by był to samolot z morskiej eskadry (nie to oznaczenie na ogonie). Numer seryjny podajemy jako domniemany.

Obrazek

I believe this Fok.E.V with the snake on the side of the fuselage is Fok.E.V 142/18, w.n. 2742. Vzfw. Karl Scharon Fok. E.V 137/18 was taken by the French after the war had the vertically striped fin off Fok.E.V 142/18.
This indicates the possibility that Fok.E.V 137/18 and Fok.E.V 142/18 were most likely in the same unit. Vzfw. Karl Scharon was a member of
2 Marine Feld Jagdstaffel based at Jabbecke Airfield in Northern Flanders with the German 4.Armee.

Co do tych informacji mam spore wątpliwości. Sugestia że samolot Scharona (są foty w Polish Wings - Werknummer na ogonie jest, ale czy to rzeczywiście 2742? Też mam wątpliwości) z morskiej eskadry miał założony statecznik pionowy od tego właśnie samolotu jest dość odważna. Tym bardziej, że na schemacie malowania samolotu Scharona opublikowanym przez Dana-Sana Abbotta jest sporo błędów.

Jeśli chodzi o układ kamuflażu na skrzydłach Fokkerów to Abbott podał takie przykłady:
In my study of the Fok.E.V camouflage pattern, I have found the follow patterns. Symbols: ( left wing tip, ) ; Center section cutout,^;right wing tip,)
Color separation and / or \; grn=green; brn=brown.
on the bottom surface, the blue matches the green and
the violet matches brown location and slopes.
Fok.E.V 149/18; ( brn / grn ^ /brn /grn ). Jasta 1.

Fok.E.V 153/18; (brn/ grn /brn^ / grn / brn ). Jasta 6.

Fok.E.V 1xx/18; ( Grn / brn ^/ grn ). Jasta 24s, Altemier.

Fok.E.V 1xx/18; ( brn\ grn \ ^ brn \ grn ). Jasta 36.

Fok.E.V 138/18; (grn/brn/grn/ brn^/ grn./brn/grn). MFJI.

Fok. E.V 137/18; ( brn / grn ^/ brn / grn ). MFJ 2.

These six pattern I have identified, and there may be more.


O malowaniu skrzydeł Fokkerów E.V popełniłem kiedyś artykuł na blogu Arma Hobby, jeśli ktoś jeszcze nie czytał, to zapraszam:
http://armahobbynews.pl/blog/2017/12/21/skrzydlo-fokkera-e-v/
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Fokker E.V/D.VIII z wężem

Postprzez Jarek Gurgul » sobota, 23 stycznia 2021, 15:35

Dzięki Grzegorz za info.

GrzeM napisał(a):My zrobiliśmy żółtego - ale szczegóły które pomogły nam podjąć tę decyzję mogę spróbować odkopać dopiero po niedzieli, jak wrócę do domu.

Nie ma pośpiechu, ale byłbym zobowiązany za odkopanie tego. Bardzo mnie ciekawi, co Was skłoniło do przyjęcia wersji z żółtą "mordą".

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6029
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Fokker E.V/D.VIII z wężem

Postprzez GrzeM » sobota, 23 stycznia 2021, 21:47

Jarek Gurgul napisał(a):Dzięki Grzegorz za info.

GrzeM napisał(a):My zrobiliśmy żółtego - ale szczegóły które pomogły nam podjąć tę decyzję mogę spróbować odkopać dopiero po niedzieli, jak wrócę do domu.

Nie ma pośpiechu, ale byłbym zobowiązany za odkopanie tego. Bardzo mnie ciekawi, co Was skłoniło do przyjęcia wersji z żółtą "mordą".

Jarek


Zerknę w papiery i napiszę.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości