P-11 Mieczysława Mümlera

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

P-11 Mieczysława Mümlera

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 25 stycznia 2021, 13:53

Jakiś czas temu, dzięki uprzejmości Kolegi z forum, otrzymałem ciekawą fotografię.
Myślę, że stanowi ona brakujące ogniwo do zdefiniowania wyglądu samolotu dowódcy poznańskiego dywizjonu III/3.
Jeżeli moje wnioski są słuszne, byłaby to, z tego co wiem, jedyna w pełni oznakowana jedenastka z Poznania.
Znane zdjęcie P-11 z numerem "11", bo o nim mowa, jest jedno : ujęcie z prawej strony -w szeregu z 48-P pod skrzydłem.
Znane jest też zdjęcie nr "12" ze strony Arma Hobby, samolot ma pas na kadłubie.
Jest też zdjęcie/małe/, na stronie 16-tej Ml P-11 cz.2, na którym widać P-11 tkę i poznańskich pilotów.
W opisie zdjęcia jest uwaga, że końcówki skrzydeł są "prawdopodobnie białe".
Sądzę, że Pan Tomasz Kopański nie bez powodu opisał tak zdjęcie.
Oczywiście znam poglądy na temat "białych kocówek skrzydeł P-11" ale w tym przypadku jestem za.
Teraz grafika:
Obrazek
Nałożyłem zdjęcie na sylwetkę z "kalkomanii Techmodu nr 48057".
W efekcie widać, że pilot zasłania w całości numer boczny, za wyjątkiem niewielkiej części "przy pagonie".
Odczytałem, jak potrafię, numer wojskowy - 8.131, ciekawa zbieżność z numerem eskadry :!:
Przypisałem białe końcówki skrzydeł do tego samolotu z dwóch powodów:
-pierwszy taki, że "moje" zdjęcie to drugie ujęcie tej samej sytuacji na lotnisku /ci sami piloci/jak w ML str. 16
-jak odróżnić samolot dowódcy od samolotu oficera taktycznego, jeżeli nie białymi końcówkami?/nr "12" końcówek białych nie miał/
Podsumowując, P-11 nr "11" nr ser.8.131, 48-P, przypisuję Mieczysławowi Mümlerowi, dowódcy III/3.
Jest Ktoś za? :D
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Reklama

Re: P-11 Mieczysława Mümlera

Postprzez Tomasz » wtorek, 23 marca 2021, 12:59

Odgrzebuję dyskusję. To bardzo ciekawy trop! Czy jest jakaś przesłanka, żeby uznać tę Jedenastkę za samolot Mümlera?
Tomek Gronczewski
http://www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 148
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01

Re: P-11 Mieczysława Mümlera

Postprzez Bogdan Stanek » niedziela, 28 marca 2021, 13:14

Tomasz napisał(a):Odgrzebuję dyskusję. To bardzo ciekawy trop! Czy jest jakaś przesłanka, żeby uznać tę Jedenastkę za samolot Mümlera?

Odpowiem pytaniem
Czy jest znany przypadek, poza samolotami dowódców dyonów, dodatkowego oznaczenia, pasem na kadłubie a tu też "innym" kolorem końcówek skrzydeł, samolotu myśliwskiego P-11c?
Znane przykłady. to:
samolot przypisywany Opulskiemu, wyklucza to zdjęcie z Okęcia
kadłub ze 113-tej na Okęciu, pas + zagłówek /błękitny/
samolot "61"ze 142 EM /wg mnie z 4-km/, skośny pas na kadłubie
samolot /zdjęcie ze startu 113 Em/, jasny skośny pas na kadłubie i zagłówek, nie można wykluczyć oznaczenia jaskółką 114 EM
Dokładam całe zdjęcie, o którym wyżej.
Widać jasną końcówkę skrzydła i takie same ustawienie pilotów jak na zdjęciu w ML, str. 16.
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: P-11 Mieczysława Mümlera

Postprzez Bogdan Stanek » wtorek, 22 czerwca 2021, 17:56

Zobrazowana myśl :lol: , przyznaje, że mnie się podoba.
Pasek na kadłubie, jest trochę za bardzo do przodu ale dla mnie może/musi/ być
Obrazek
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: P-11 Mieczysława Mümlera

Postprzez GrzeM » środa, 23 czerwca 2021, 10:15

Piękny model!
Temat Mumlera - to rozsądna hipoteza, ale cały czas hipoteza.
Co do kruka - jednak nie robiłbym go całego białego. Rozważałem to na blogu w odniesieniu do "6", wydaje mi się że powinien być taki sam jak na "6" i "12" a to, że wydaje się biały, bierze się z niedoskonałości zdjęcia.
Zerknij tu (są dobre zdjęcia "6" i "12"):
http://armahobbynews.pl/blog/2018/07/26/kruk-godlo-poznanskich-mysliwcow/
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: P-11 Mieczysława Mümlera

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 23 czerwca 2021, 11:53

Niebieski jest lecz blady.
Zasugerowałem się instrukcją Techmodu, lecz teraz mam wątpliwości, bo samolot jest znaczony cyfrą jak te w 131 EM.
Na numerze "12" kolor w godle jest wyraźny,
wszystko to razem, to "nieustająca dyskusja o kolorach" na c.b. zdjęciach.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: manas i 5 gości